Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *456*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

fete!

Magdy- imi pare rau de diagnostic, mai bine ceri parerea si altui medic, dc nu corespunde simptomelor, sa n-o tratezi de una si sa aiba puiul tau alta afectiune; santatate multa

care-i treaba cu sufrageria? living sau camera de zi? si eu cunosc familii care nu-s pompoase, pur si simplu mananca NUMAI in sufragerie, super ar fi sa avem spatiu si de canapele stereo si tv set plus undeva separat o masa de 12 persoane cu scaune si tot tacamul, ma rog, fiecare decoreaza cum vrea, in Spania parca mai toate sufrageriile erau cu spatiu si pt masa mare de "comer". Pisigrilasa omu'n pace; si noi mai mancam la tv, desi avem tv si-n bucatarie, dar e mai frumos in living, da?

www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009 + 30
IULIA va invinge CANCERUL !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

BB tocmai ca boala asta nu are nici un tratament, cica trece de la sine si daca ganglionii acestia nu se vedeau cu ochiul liber poate ca lasam copchila in pace, dar asa cred ca tre sa-i dau de capat intr-un fel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Kea exista si patch-uri anesteziante (EMLAPATCH - Lidocaïne) si creme (iti scriu cand imi amintesc, ca avea alt nume). Intreaba dr vostru, daca iti poate prescrie sau poate ai sansa ca in Germania sa fie la liber. Aici nu le iei fara reteta (din cauza drogatilor).
Anastasia n-a carait cand i-a luat sange, chiar daca i-a spart si vena, dar i-am explicat inainte despre ce e vb, era anesteziata cu crema si isi mai pusese si cercei cu o sapt inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdyi2001
Si apropo de asta, si eu i-am luat sange Mariei sapt trecuta caci are ganglionii limfatici din zona cervicala si inghinala mariti de vreo cateva luni si nu mi s-a parut normal. Ieri am primit diagnosticul: MONONUCLEOZA (SCHLAFKRANKHEIT). Inca sunt socata!!! Inca nu-mi vine sa cred pt ca nu prezinta nici una din simptomele despre care am citit pe net. Mai investighez...


Magdy, mononucleoza infectioasa nu-i de speriat, e... ca o raceala cu ganglioni, si usoara hepatosplenomegalie si, la fel ca o raceala, trece de la sine, eventual cu simptomatice, in majoritatea cazurilor. Probabil tu ai citit pe net despre formele complicate si te-ai speriat.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Roro, Emla mi-a luat barbatu-meu. Fara reteta. problema mea e ca nu stiu unde sa-l ung. La fetita unor prieteni i-au luat din dosul palmei, la u alt baietel cunoscut din brat...Sa-l dau si colo si colo, pe ambele maini?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Kea, si eu i-am explicat Adei ca o sa ii ia putin sange ca sa vada daca nu mai sunt virusi in corp care ne pot face rau, tot a plans putin , dar e normal zic eu
De durut nu ii doare, mai mult ii deranjeaza faptul ca e imobilizat bratul, Ada de fapt de aceea si plangea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

magdy

cum au zis si fetele mai sus, mononucleoza nu este deloc grava, atunci cand este doar acest diagnostic [adica nu este asociat cu altele]. E un tip de infectie la care, in lupta de aparare a organismului, s-au "sesizat" monocitele, nu limfocitele si/sau neutrofilele [ca in marea majoritate a altor infectii]. Cam in 7 zile, max 10 zile, trece. Formele grave sunt ff rare si sigur nu e cazul la voi. Eu am prietena cu fata care a facut mononucleoza pe la 18 ani parca, a stat vreo 10 zile in spital [pt ca avea febra, se simte cam rau fata, deci o forma medie, nu usoara], insa nu a avut medicatie prea complicata. Si au trecut ani de zile si e f bine fata.

Asa ca stai linistita, la voi sigur e o forma usoara.

Pe de alta parte, daca spui ca are de luni de zile ganglionii umflati [desi la copiii mici e frecvent asta, fara sa aiba vreo infectie/boala] ar fi bine sa-i faci si un exudat, sa nu aiba ceva in gat, in stare "adormita". Poate nu imi amintesc eu bine, insa fata prietenei a avut si ceva in gat atunci cand a avut mononucleoza...

Oricum, important e sa nu te panichezi, chiar nu e nimic grav!



sufrageria, livingul si viata la bloc

A. Cand eram eu mica, cu parintii:

- la noi, avand 3 camere ca si pisigri, :), in sufra se manca doar cand veneau musafirii. Stand la bloc, camerele nu sunt mari, deci, mereu am avut masa plianta pe care o desfaceam doar pt musafiri :)
- bucataria noastra nu e f mica [nici mare, cum as dori...] insa avem masa de bucatarie, unde mancam 99,99% din timp. Dar cei cu bacatarie mica sunt practic nevoiti sa manance in sufra [nu e chestie de moft]
- notiunea de living nici nu am auzit-o decat la lectiile de engleza [pe care le uram], si deci nici nu mi-a trecut prin minte sa o caut la bloc :) [pe ea, pe notiunea de living :))]
- parintii dormeau in dormitorul mare si eu, "regulamentar", in dormitorul mic
- in sufra, nu se prea traia decat rar

B. Cand m-am facut "mare"

- copiii mei NU dorm "regulamentar" in dormitoare
- toti 4 dormim intr-un singur pat [canapea coltar]
- traim ca in garsoniera
- eu mai mananc in bucatarie dar copiii doar in sufra [insa nu la masa, ca nu avem, ci pe canapea , cu o perna pe genunchi]
- toata viata e traita in sufra
- jucarii sunt peste tot, le simt "pana-n gat"
- pt musafirii "oficiali" desfac masa plianta
- pt restul musafirilor, mananca si ei, ca noi, pe canapea, pe "genunchi", sau bufet suedez, sau in picioare, sau nu mai manaca, doar radem :)))

In concluzie, tot la serv e mai ordine si disciplina :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Crema aia e o minune, multumesc fetelor! Nici pas n-a zis! In ro nu se gaseste?
Novusache, pe mine m-au tot intepat in sarcina si stiu ca nu-i placut. Poate nu chiar doare, dar ustura/pisca.

Pe fiu-meu daca il intrebi unde vrea sa mearga, la dr sau la gradi, alege dr.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

O sa-l dau si pe baby la vaccin cu ea. Bine, asta micu plange si daca il tii intins, ca nici scutecul nu i-l mai schimb de vreo jumate de an decat stand in fund, dar macar nu il doare. Poate plange mai putin si nu asa tare. reducem decibelii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Anca, cu riscul sa-mi spui din nou ca... nu mai stiu cum a fost exprimarea, dar nu era de bine, in orice caz... o sa precizez totusi ca mononucleoza infectioasa presupune si adenopatie ("ganglioni") si "ceva in gat", asa ca o data ajuns la identificarea EBV, nu mai ai nevoie sa mai cauti "altceva in gat", daca nu ai si alte motive, desigur. (asta ca sa nu o punem pe Magdy inutil pe drumuri, nu o lua din nou personal. Desi, e posibil sa se fi facut mai ibntai ex faringian, abia mai apoi serologii)
De la alte comentarii pe text, ma abtin.

Sa auzim de bine!

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 35+ cu

Mergi la inceput