Photoshop tutoriale incepatori

Photoshop tutoriale incepatori | Autor: alina_satena

Link direct la acest mesaj

As dori si eu sa invat sa lucrez in photoshop dar nu am habar.As dori sa imi dati si mie cateva sugetii si cateva link-uri utile care m-ar putea ajuta sa invat de una singura macar bazeleca sunt pe dinafara total

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Alina, gasesti multe tutoriale pe youtube. Trebuie numai sa stii de versiune de photoshop ai instalata. Sunt filmulete intregi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Intai stabileste pentru ce vrei sa il folosesti
E un software foarte vast, il folosesc de ~ 11 ani (profesional) si descopar functii de care nu stiam periodic

Apoi, in functie de ce vrei sa faci, cauti pe google / youtube tutoriale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Rall vreau sa prelucrez poze la produsele mele si imi trebuie un program mai vast si m-am gandit ca este bine sa folosesc acest programdar este foarte greu pentru mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Un program bun de prelucrare nu poate schimba o poza slaba intr-una buna, asa ca eu as pune mai mult accent pe tehnica fotografica, decat pe prelucrarea pozelor.Conteaza lumina, fundalul ( less is more, la punctul asta, cand pozezi produse) si...camera cu care lucrezi.Si spun asta din proprie experienta, ca am facut peste zece mii de poze anul trecut.Tot asa, pentru produse si prezentari. Nu am lucrat deloc cu efecte in programe de prelucrare, ci doar pentru redimensionare si logo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Julia nu neaparat folosesc acest program ca fac pozele bune, folosesc si imi doresc sa invat acest program deoarece imi este folositor.
In legatura cu caliatetea pozelor asta depinde si de aparat,incerc doar sa deschid putin poza sa o fac mai clara si cum ai spus si tu s apun un logo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Alina, m-am uitat un pic la pozele din blog.
Asa la prima vedere, pot spune, ca pentru o mai buna claritate a fiecarui obiect pozat, iti trebuie un aparat care sa fotografieze bine in modulul macro.

Tie iti trebuie detalii pt ca ceea ce fotografiezi e de dimensiuni destul de mici.
Asta e prima conditie. Apoi sa te folosesti suplimentar de un program de editare fotografii. Dar pentru asta sa ai poza macro/bine facuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Am un aparat benq nu stiu cat de bine este deoarece nu stiu exact ce setari are si ce nu, incerc sa imi dau seama cum pot sa invat cat mai multe si cat mai bine.
Mi-ar prinde bine putin ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Depinde de modelul de aparat.
In general modul macro e simbolizat printr-un buton cu desenul unei flori. L-ai folosit vreodata? Pt ca daca fotografiezi de aproape orice nu obtii claritate la subiect decat daca comuti pe modulul macro, sau, la aparatele compacte ceva mai performante..in modulul auto/aparatul stie sa modifice singur setarile si sa fotografieze in varianta macro - in functie de cat esti de aproape cu obiectivul de subiectul de fotografiat.

Spre exemplu poza asta a ta:
http://alinahandmade.blogspot.ro/2012/02/cercei-handmade-for-u.html
Imi spune clar ca ai fotografiat de aproape, dar nu in modulul macro. Detaliile sunt sterse, nu ies in evidenta.

Eu zic sa te uiti in cartea tehnica a aparatului tau si sa cauti unde ai modulul macro daca nu gasesti floricica desenata undeva la butoanele apartului tau. Asta e primul pas.
Dupa ce il gasesti sa faci tot felul de poze de incercare...te vei convinge singura de diferenta.

Cand vei renunta la poze de aproape (e vorba de cativa cm) va trebui sa anulezi setarea macro/ca celelalte poze sa fie ok. (deci nu in ceata)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Adi voi incerca asa cum spui asi tu eu si tehnica fotografica suntem cumva paraleleam multe de invatat in domeniul it si in domeniu fotografiei am extrem de multe de invatat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ei, nici eu n-am stiut mare lucru cand mi-am cumparat primul aparat foto digital. (compact)
Acum sunt la al treilea ( primul a fost un Benq, apoi Canon x2) si sper ca al patrulea aparat foto va fi un DSRL.

Daca vrei sa-ti iasa poze mai reusite inveti si exersezi. Apoi poate iti schimbi aparatul intr-unul mai performant.

Si nu uita ca e bine sa fotografiezi pe lumina naturala (si nu soare direct pe subiect). Multe aparate foto compacte fac poze destul de proaste la lumina de interior.
Succes!

Mergi la inceput