Piersicute de iulie august (19)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

La cora "saculetul hranire" este 12 lei de la primii pasi. Am incercat si azi sa-i pun para si tot nu i-a placut, desi mancase la micul dejun. Pur si simplu nu-i place rextura sacului, nu vrea sa-l duca la gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Ce sunt nitratii si care este concentratia admisa de OMS ?

Nitratii apar in mod natural in apa, facand parte din ciclul azotului. Nitrogenul sau azotul este un element foarte important ce se gaseste in mediul inconjurator, alaturi de oxigen, carbon si hidrogen. Azotul poate fi gasit oriunde: in aer, apa, sol, plante, alimente, corpul uman, chimicale etc. Azotul nu se gaseste numai sub forma simpla de element chimic, ci mai ales sub forma de amoniac, ion de amoniu, sub forma de agenti chimici sau fertilizatori. Amoniacul si ionul de amoniu, in prezenta oxigenului din apa sunt transformati in nitriti de bacteriile nitrosomonas, iar nitritii sunt transformati in nitrati de nitrobacter tot in prezenta oxigenului din apa.


Sursele de nitriti/nitrati provin din: apa, vegetale, lapte si produsele lactate, carnea si produsele din carne, precum si din tot felul de aditivi alimentari cunoscuti sub numele generic de “E”-uri, cum ar fi E249, E250, E251, E252 etc. In conditiile din tara noastra, in special in mediul rural, unde s-a practicat o agricultura intensiva in perioada de dinainte de 1989, cu cantitati mari de ingrasaminte artificiale pe baza de azot, pentru a creste productiile la hectar, dar si acum, cand in majoritatea gospodariilor taranilor se gasesc animale cum ar fi o vaca, un cal, un porc, cateva oi etc., de pe urma carora se aduna dejectiile foarte bogate in substante azotate si sunt depozitate in curte, prin spalare (levigare), substantele azotate trec in sol, ajung in panza freatica, iar de aici in fantanile din care se aprovizioneaza populatia pentru consumul de apa casnica.

In apa de baut, concentratiile maxime admise au fost stabilite tinandu-se seama de efectul lor methemoglobinemizant, aparitia methemoglobinemiei a fost intalnita numai in cazul consumului de apa cu concentratii crescute de nitrati, limita admisa de OMS fiind de 50 mg/l.
In ce consta tratamentul? In primul rand, trebuie inlaturata cauza (sistarea folosirii apei poluate cu nitrati la prepararea hranei sugarului: lapte praf, ceai), administrarea de oxigen si aplicarea tratamentului specific: administrare intravenoasa de substante reducatoare (vitamina C).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

VERA: ultimele stiri de la munte:
la Predeal ninge intr una, e frig, dar e F frumos. partia buna.
M. are deja buza zdrelita de la o cazatura cu sania ieri...
este si un targ de iarna deschis.
lume destula, deci nu e pustiu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Carmen, bine ca n-a costat chiar asa mult totusi.

Kimmy, ai mare dreptate cu hainele si degetele. Tocmai l-am schimbat si noi si are sosete.

Lorena, ma bucur ca doarme, tre sa fie tare fain sa dormi mai mult de 3 ore legate (ca mama) . Eu m-am obisnuit, nu ii mai numar trezirile, nu ma mai uit la ceas. Ma uit doar afara sa vad daca s-a luminat. Despre smantana, pff, nici n-am citit reteta - pt ca eu sunt aia care a renuntat (cu mare regret) la lactate pt ca regurgita bebe mai mult. Ei bine, din cand in cand incerc sa le bag iar. Un iaurt mai merge, ceva branza dulce, da... dar acum trei zile mi-a fost pofta fix de smantana si am mancat (da, asa simpla, nu f multa). Ei bine, a regurgitat vizibil mai mult, si dupa fiecare masa. Offf. Gata, m-am plans destul.

Vera, minivacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Am revenit,ca doarme.Dupa 3 zile de pauza la kk,azi recupereaza.Pana acuma 3 ture.
Tocmai am pus la frigider aluatul pentru biscuiti.Am reusit sa ma tai cand am tocat ciocolata.Nu mai stiu cine a postat reteta,mulumesc,se fac tare usor.Sunt curioasa cum o sa iasa,ca eu sunt un mare fan
Oh my god,s-a trezit,cred ca o sa clachez.
sa vad ce mai pot sa scriu cu ea in brate.si emma e in faza de blowing raspberries acuma,doar asa timid.
noi mancam cantitati maricele de morcovi asa ca refuz sa ma stresez.timea manca un morcov crud pe zi.nu prea cred ca o s-o refuz.
legat de diversificare,nici timi nu a fost fan legume,mai ales cele dulci,gen morcov,pastarnac,dovleac,cartof dulce sau sfecla.le-a mancat doar cand am inceput sa-i dau iaurt,din care puneam din belsug la fiecare masa de legume

multumesc de sfaturile legate de constipatie.le-am aplicat.deocamdata fara rezultat ,dar nu ma las.

va las ca se foieste ca titirezu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

'Neata dupa-amiaza!

Ca sa fim in rand cu lumea, si noi ne-am trezit azi noapte fara numar, fara numar (ma rog, cam din 2 in 2h). Ba nas infundat, ba a vrut papa, ba se udase de pipi pe pijama. Pe el iesirile il zapacesc si ii dau ritmul peste cap (am fost ieri la cumparaturi), a papat si mult mai putin ieri, cred ca de asta.

Fetelor, sper ca s-a inteles ca nitritii nu-s un mare bau-bau si ca e suficient sa spalam bine bine legumele in cauza si sa aruncam apa de la fiert. Pt ca din replicile unora din voi pare ca ati crezut ca am zis sa eliminati morcovul (de ex.)din alimentatia bb-ilor, ceea ce e complet fals. Eu ii dau lui Eric piure de morcov din borcanel. In cazul borcanelelor, concentratia de nitrati e verificata de producator (sunt obligati). O sa-i mai fac si de casa, dar cu morcoveii la abur, ca tot am steamer.
Nycosia, si eu amestec piureuri la borcanel cu cele de casa, ca altfel nu ar mai manca nimic din ce ii pregatesc eu.

Va pup, ma duc ca maraie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola si de la noi

Vera petrecere frumoasa la munte! Unde mergeti?

Lori cu gatitul mai subtirel, sunt baietii plecati la bunici

Fleur ai grija cu fructele, se rec sa se manance pe stomacul gol altfel fermenteaza in stomac, dar cred ca stii astacate grade mai aveti afara?

Am fost azi la boboteaza, s-a impartasit bb, am luat aghiazma.

Pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Mama am facut o plimbare de 2 ore de ma dor toate cele.

Fleur eu nu ziceam sa elimin morcovul din piure din cauza nitritilor. Ideea era ca oricum eu nu i-l pasez in piure din cauza constipatiei si dc oricum apa in care fierbe nu e ok, atunci pot sa-l scot de tot. Ii dau in continuare crud. Nu stiu celelalte fete ce-au inteles, dar eu chiar ziceam ca la cat morcov fiert in ciorba am mancat oana acum...

Fi-meu s-a prins si el in sfarsit ce misto e sa se intoarca de pe burta pe spate si de azi dim numai asta face. Il adun numai de pe covor. Si cand se enerveaza, ma cearta bababababa

Kimmy gasesti la d-astea cu plante un ceai de la biovit care se numeste ceai de slabit. Nu trebuie sa bei cum scrie pe cutie, dar o cana cu 2 lingurite infuzie seara, are efect garantat dimineata. Eu folosesc destul de des si nu are efecte asupra lui bebe, nu se transmite in lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Seara buna, dragelor. Gata, ne-am adunat si noi in formatie completa acasa.Eu, nu stiu ce naiba am, ca am o sila in mine incat nu pot sa mananc nimic. Sper sa-mi revin, ca nu am de ales.
I-am dat lui Nectarel cereale cu lingurita. I-am luat de la Topfer si se prepara , cel putin asa scrie pe cutie atat cu apa cat si cu lapte. I-am pregatit foarte mult, dupa cantitatile scrise pe cutie si nu i-am dat decat cateva lingurite. ma gandesc maine sa-i prepar la jumatate din cantitatile scrise. In fine, i-au plcut si ar mai fi vrut clar. Acum, mi-am reamintit ca profa mi-a spus de ce se introduc cate putin alimentele. Spunea ca daca-i dai cantitate prea mare i se solicita rinichii foarte mult.INA, acum dupa cat timp pot sa-i introduc doua cereale? Fetelor, sa ma iertati ca tot pun atatea intrebari, dar, parca la copilul asta sunt varza rau. Nu ma pot aduna deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Salutare fetele,
Am reusit sa termin bagajul,de fapt m-am invartit ca o bezmetica toata ziua ca deh..cu greu reusesc sa ma concentrez
Nyconsia,eu nici macar nu am lapte praf in casa,insa am san pentru 2 copii.
Kimmy,pupam piersicuta sa treaca durerea de gingie
Michelle,ma bucur ca sunteti bine
Roxyyyy,gata cand ne intoarcem de la munte il aduc pe Mattia la tine.sa-mi lasi adresa
Lorena,multumesc,am salvat linkul cu pagina si am s-o fac negresit mai ales ca pare destul de simpla
Carmen,eu zic sa mai insisti pana se prinde de smecherie..si Mattia il mai duce la gura cu manerul dar deja s-a prins de unde vine gustul si e super incantat
Ina,multumesc de info legat de morcovi,spanac,sfecla.. si pentru cele legate de vremea de la munte.Of,asta cu cazaturile ma dispera si pe mine..pupam sa treaca buza zdrelita
Ana,multumesc!greu cand trebuie sa renunti..mai ales la lactate,inainte nu-mi dadeam seama ca mananc asa multe,pana n-am fost pusa in situatia sa renunt la ele..Eu le-am eliminat din alimentatie o scurta perioada de timp pe la inceputuri in ideea ca poate nu mai face colici dar...tot aia era asa ca le-am reintrodus
Fleur,am inteles bine ca era vorba de zeama in care fierb
Ile,multumesc!in Sinaia mergem.Voi ati terminat cu mutatul?

Pup toate piersicutele!!Noapte linistita!





Mergi la inceput