Piersicute de iulie august (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

vera si eu sunt la fel...sotul a fost shimbul 3 si speram ca D sa doarma mai bine...(sotu sforaie si D doarme in cam cu noi) dar de unde...chiar m-am trezit si i-am facut un bibe ca poate nu s-a saturat la san, degeaba ...N treziri
oricum de o sapt face kk la 5 dimineata si ieri s-a culcat la 9 dimineata dupa trez de la 5
ma bucur ca va duceti la munte vreamea e superba...
offf astept si eu o noapte cu macar 2-3 treziri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!Multumesc de cafea.
Noi avem weekend agitat,cu somn rau,treziri muuulte,plansete .Oare as o sa fie la fiecare dinte?
De vreo cateva zile a inceput Timi s-o iubeasca mai tare pe Emma,in sensul ca o cam calareste...o ia in brate,o pupa,trebuie s fiu pe faza toata ziua ,ca nici nu pot sa-i interzic,si degeaba ii explic ca e mica si fragila ca doar nu o face din rautate,ci din iubire.
Pana acuma am tinut-o pe Emma mai mult in costumase din alea cu totul,si ziua.Mi se par cele mai comode,dar am observat ca daca e tinuta in brate i se ridica si ii cam inghesuie degetele de la picioare.Degetele mari ii stau incovoiate si unghiile aproape incarnate .Initial am crezut ca asa sunt degetele ei,dar cred ca de vina sunt si aceste costume.Asa ca de ieri am trecut la haine de bebe mare si pijamalute intregi doar fara picioare.

Of,asa de putin sta deja in leagan...ce sa mai spun de pat...gata pauza
Va pup,sa aveti o duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui dannett

Ce am observat e ca se cam constipa de la morcov fiert. Ma gandeam sa il scot, dar in cazul asta chiar ca nu mai mananca restul de legume (telina, patrunjel, pastarnac).
Apropo, Roxy, tu spuneai ca introduci piure de morcov fiert in loc de suc de morcov crud. Nu e mai rau asa pentru tranzitul micutei?

Mami de Ecaterina (06.07.2012)


Anto cam intotdeauna a avut scaune mai moi si dr tot timpul imi zicea k sunt cam multe asa k ei i-a prins bine morcovelul cel pt pn acum...de la 3-4 a ajuns la 2 scaune pe zi si ceva mai legate. Dep de la copil la copil....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna dim!
eu sunt trezita de mult, ca in fiecare dim de altfel, dar pana aranjez un pic casa trece timpul.

NICOSYA: Uleiul de Peste a inlocuit doar uleiul din piureul de legume (este presat la rece si contine Omega-3), nu si vit.D3. VIGANTOLUL se da in continuare. si lui M si acum lui R ii dau cate 1 tableta de Vigantoletten de 500 UI (se dizolva fff repede in apa) si mi se pare mai usor de adm decat cele 2 picaturi. uneori pun tb direct in bibe de lp, alteori in ligurita cu putina apa.
a aparut si la noi Omega-3 Ulei de Peste ptr copii, facut de Lyssi:
https://comenzi.farmaciatei.ro/diverse/lysi_omega_3_ulei_de_peste_240_ml-p10019240
am vazut si in farmacii si la plafare. aceeasi firma are si ulei din Ficat de Cod, dar nu e rec la copii fiindca are o conc mare de vit A, care e toxica la copii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Buna dimineata!

Dupa 3 saptamani de tuse, muci, se arata si la noi soarele, numai dupa 2 administrari de tratament homeopat, oare de ce nu am mers mai repede la homeopat? Avem extract de alun si ipeca 30 ch

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

MICHELLE: extractul de alun este hidroalcoolic sau tot dilutie homeopata?
doar astea 2 vi le a recomandat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Neatza gagici! Prezenta la apel :) noapte linistita k de obicei :)) astept in continuare bebeii la dresat cu programul :)) acum papa la tzitzi si eu butonez pe tel. Vreau sa iesim pe afara putin k vad k nu e frig.
Am citit si si eu treaba cu morcovii, dar sincer n-am de gand sa-i fierb separat sau sa arunc supa. Asta e, tre sa se obisn organismul ei si cu chimicale k n-o sa aibe tt viata la.dispoz produse bio...asta e decizia mea, nu dati cu rosii...
Mai sunt safe feeders la.tommee tippee dar la noi inca n-am vaz, asa k probabil o sa iau si eu de la Primii Pasi, e vreo 7-8 ron.
Hai k pana termin eu mesajul se face pranz...ma duc sa pap si eu ceva si iesim afara. Revin mai trz.
Poop si dum plakt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Prajitura cu smantana pt Vera si cine mai vrea. O reteta fff usoara
Ingrediente:
400gr smantana
150 gr nuca macinata
150gr zahar pudra
50gr unt
1 pachet foi de pandispan
Se freaca untul cu zaharul pana se omogenizeaza, se adauga smantana si nuca. Se amesteca toate aceste ingrediente si cu o spatula se pune aceasta compozitie pe foi. Deasupra, dupa ca am pus ultumul strat de compozitie se rade ciocolata si se orneaza cu jumatati de nuca, de preferat cate o nuca pt fiecare portie.
Se lasa 20 de minute la temperatura camerei, apoi se da la rece. E mai buna daca e servita a doua zi!

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatzaa

La noi a fost popa cu botezul ieri. Patrick e botezat si el :). Si azi noapte a dormit fff bine. A adormit pe la 10.30, la 6.30 l-am trezit eu sa-i dau tzitzi ca erau pline si ma dureau si s-a mai trezit la 10 . M-am trezit foarte odihnita di amortita de cat de profund am dormit.

A mai trecut si la noi raceala...la amandoi. Eu am vreo 2 sapt, la el a tinut vreo 3-4 zile.

Eu as putea sa exclud de tot morcovul din supa. Oricum nu i-l dau in piure. Dc pe Antonik a reglat-o, pe Patrick il cam constipa. Ii dau in continuare suc de morcov crud, si are efect laxativ. Ii si place. La supa am adaugat si fasole verde. Nu pare sa-l deranjeze.

Ce sa zic fetelor, sa nu-l deochi, am baiat cuminte. Citesc la voi si ma sperii. Noaptea doarme, de mancat, nu mai zic, orice combinatii, legume, fructe, supa, sucuri. Doar ceaiul de musetel si o pruna fara gust au fost cahh. Acuma stie ca la 3 mese are si solid si tzitzi, ca indif in ce ordine i le dau, mananca din amandoua atat cat ii trebuie. O masa de solid dureaza max 10 min, lingurita dupa lingurita, deschide gura, inghite.. Doar seara si dim la 6 goleste sanii de tot.

Hai ca mi l-am laudat destul si risc niste pietre dupa mine :)))

Fleur si la cresa de stat cat e pe zi? E gratis? Nu poti sa-l duci 2 ore pe sapt doar ca sa-ti pastrezi locul? La voi au camere de supraveghere?

Maine revine bona mea. Presimt ca iar ma enervez si imi vine sa o dau afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

da, acum nu tb sa facem si din nitratii/nitritii astia un capat de tara. oricum ei se regasesc si in produsele BIO/ORGANICE, fiindca acestea beneficiaza de ingrasaminte naturale (balega). amoniacul apare in procesul de fermentare a tuturor dejectiilor animale, chiar si la noi cand ne balonam si avem gaze...
cum a scris si Nycosia, la majoritatea fructelor si legumelor este suficient sa le spalam bine, tine in apa si sa le curatam de coaja. la morcov e mai problematic, fiindca la el se concentreaza in mijlocul lui. oricum la spanac se recomanda ca prima apa de clocot sa fie aruncata.
daca faceti legumele si carnita la aburi, scapati de aceste substante. binenteles piureul il subtiati cu lapte, nu cu supa, si adaugati 1 picatura de ulei ptr a deveni cremos.



Mergi la inceput