Piersicute de iulie august (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Ina, livreaza doar local (esselungaacasa.it), imi trimite cineva de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

La multi ani!!!
Anoul nou sa va aduca numai bucurii, impliniri si ce-i mai important, multa, multa sanatate!!!

Abia am reusit sa recuperez cu cititul. Foarte emotionante mesajele voastre. M-am simtit asa de aproape de voi citindu-le...

Despre noi ce sa spun:incercam sa ne diversificam. Am luat-o incetisor, fara graba...deocamdata papam cereale, ceva legume si de ieri am adaugat si suc de mar.
Cu legumele e cel mai trist. Eu nu cred ca inghite nimic. Ne strambam, ne ingretosam, sigilam buzitele, iar eu nu stiu cum sa abordez problema fara sa o fac sa prinda ciuda pe ele de tot.
Cu cereale m-a lasat masca in prima zi de Craciun cand in sfarsit a mancat toata cantitatea ce i-o pregatisem, fara prosteli, fara "avioane", deschidea singura gurita si sorbea cand ii atingeam lingurita de buze. De atunci le mananca foarte bine. Nu mult..cam 40-60ml, dara macar le mananca.
Sucul de mere l-a acceptat fara probleme. I-am dat si un pic de pulpa. Dupa ea ar fi mancat mai mult dar am zis sa o iau treptat, mai ales ca ma gandesc daca nu mai bine i-as da mar copt decat crud (cum mi-a recomandat dr).

Ce am observat e ca se cam constipa de la morcov fiert. Ma gandeam sa il scot, dar in cazul asta chiar ca nu mai mananca restul de legume (telina, patrunjel, pastarnac).
Apropo, Roxy, tu spuneai ca introduci piure de morcov fiert in loc de suc de morcov crud. Nu e mai rau asa pentru tranzitul micutei?

Despre achizitii..dupa ea ar sta numai in picioare (sustinuta). Mi se pare ca are forta maricica in picioruse. Nu am apucat sa intreb doctorul dar banui ca e ca si cu statul in fund, nu trebuie abuzat.
Rostogoliri facem foooaaaaarte rar, numai cand are chef si cand nu ma astept. Ieri seara de exemplu m-am chinuit o gramada sa ii pun pampersul dupa baie ca se tot rasucea de pe spate pe burta. In rest, daca vreau sa o ajut, sa o stimulez, nu reusesc.

Fleur, poti sa mai pui, te rog, linkul cu morcovii si nitritii? Aparea ca o reclama data trecuta si nu am reusit sa il deschid. Pana acum eu cerealele i le faceam cu zeama de la supa (morcovi & co) ca ies mai dulci si par sa aiba un gust decat cu apa plata.

M-am intins prea mult...trimit si mai revin.
Noapte buna sa aveti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

gata! am gasit frazele cu morcovii si nitratii!
voi pune citatul original, in engleza. daca e vreo pb il pot si traduce. recomandarile sunt facute de ASOCIATIA AMERICANA DE PEDIATRIE:
If you make your own baby food, be aware that home-prepared spinach, beets, green beans, squash, and carrots are not good choices during early infancy. They may contain large amounts of nitrates. Nitrates are chemicals that can cause an unusual type of anemia (low blood count) in young babies. Commercially prepared vegetables are safer because the manufacturers test for nitrates. Peas, corn, and sweet potatoes are better choices for home-prepared baby foods.
Starting Solid Foods (Copyright © 2008 American Academy of Pediatrics, Updated 2/2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna seara,

Dar mult ati mai scris, cap anterior cred ca l-am citit 2 pagini da 2 ba si tot asa. Sper sa apuc sa-l citesc. Noi suntem mai bine cu raceala, luam tratament in continuare, e un adevarat circ, eu o tin, taicasu ii administreaza medicamentele. Celmai tare e aspiratorul la 5 jum dimineata....

Muraturica, pe noi pediatra ne-a recomandat schimbarea tetinelor corespunzator varstei. Ca daca gaura tetinei e prea mica trage mult aer. Nu stiu ce sa zic, daca la Nuk se trece direct la tetina de 6 luni, iai asa. Oricum, la inceput o sa se innece putin cu laptele pt ca e obisnuita sa traga mai tare si o sa-o vina jetul de lapte mai abundent, dar isi regleaza suptul cam dupa 2 mese.

Cat costa safe feederul? Eu cochetam cu unul, gasisem pe amazon, dar clar emult mai scump decat cel de la primi pasi.

Noi cu umidificatorul am luat teapa, am luat unul mai ieftin si nu are reglaj automat, dar am statie meteo de apartament. Cel mult am ajuns cu umiditatea la 40 si era lac de apa pe jos, facuse condens, asa ca stau ca mamaia cu vasele de apa pe calorifer...

La spartul targului o sa-mi iau si eu colac, dupa ce ii trece raceala la balaceala cu ea.

Fleur, ai mai incercat carnita? S-a mai imbunatatit vremea la voi? Cat va subventioneaza statul cheltuielile cu cresa?
Cu lapticul, poti sa te mulgi la orele la care ar fi mancat el, pui lapticul la frigider si poti sa-l dai la cresa a doua zi, asta daca iti permite programul. Laptele poti sa-l pastrezi linistita la 4 grade timp de 3 zile. Ca sa scoti mai mult lapte trebuie sa creezi oresiune constanta cu degetele pe canale ca sa ajuti pompa sa traga lapticul. Eu ma mulg de cand avea Onuta o sapt si am 2 pompe una electrica avent sii una manuala medela, aventul a ajuns la cutie si folosesc numai medel de 5 ori pe zi, dimineata scot si 300 ml, pe zi scot cam 800ml.

Ilenutza, ce ai mai gatit, asa dupa sarbatori?

Porumbita, iar esti plecata cu puii dupa tine? Cu reusesti sa pleci fara sa iei casa cu tine?

Maria, nu stiu daca am trimis ieri mesajul pt Silviu, dar il trimit acum: LA MULTI ANI! Sa fi sanatos si vaftos!

Ma duc la culcare, am inceput mesajul seara si il termin noaptea!
Va pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salutatiune!

Am ramas in urma cu urarile, asa ca doresc piersicutelor ce s-au sarbatorit sau se vor sarbatori zilele astea LML-urile de rigoare, sa creasca mari, norocosi si cuminti:
Laila (7 luni), Jeff, Andrei, Ecaterina (6 luni), Silviu Ionut (5 luni)

Baietii dorm iar eu...savurez linistea.

Azi am fost sa vizitam noua cresa apoi la cumparaturi. la cresa toate cucoanele s-au repezit la Eric sa-l ia in brate si sa-l pupe...uufff nici eu nici barbata-miu n-avem viteza de reactie, ma rog sper sa fie ok, pareau sanatoase doamnele... Pana si la cumparaturi l-a pupacit un nene, la care barbatul din dotare comandase pt mine o f frumoasa cana de cafea imprimata cu poza noastra preferata (a mea cu Eric, poza de aici de la profil).

Dannett, nu eu am pus linkul cu morcovii, ci Nycosia, intr-adevar se afisa ca reclama deci nu se putea accesa. Eu reatasez linkul catre ghidul oficial de puericultura de aici din Quebec, din care am extras informatia despre morcovi si nitrati:

http://www.inspq.qc.ca/tinytot/default.asp
(vezi sectiunea "Foods", este si in franceza)

Intre timp a confirmat si Ina informatia.

Eu ii dau piure de morcov la borcanel.

Azi Eric a facut prima oara cunostinta cu lp-ul, a baut un pic dar mai mult s-a jucat cu biberonul.

Vizita la cresa de azi m-a bagat si mai mult in ceatza. Barbatului i-a placut mai mult asta noua, mie cealalta la care l-am si inscris. La asta noua il pot inscrie si la timp partial, cateva ore pe zi, 2-3 zile pe sapt.
Lorena, guvernul returneaza un procent in fctie de venit. la veniturile noastre rambursarea ar fi de 75%, adica din 40$ pe zi cost real, imi da inapoi 30, deci platesc efectiv 10$/zi.
(Pt comparatie, o bona costa in jur de 10$ PE ORA...)

Iiuli, Carmen, va inteleg cand spuneti ca aveti "senzatia ca alergati mult si degeaba" si ca "bb e tot mai solicitant" . Scuzati citatele aproximative. Si eu simt ca nu-mi ajung orele din zi iar seara ca n-am facut mai nimic. Bebe vrea mereu sa-i fiu aproape, nu stiu daca neaparat ca-s ma-ma, sau ca vrea sa fie mereu entertained, sa ma joc cu el, sa-l las sa apuce lucruri, sa ma uit la el si sa-l laud etc. Imi sfaram creierii cum sa fiu mai organizata, sa-i fac un program, dar mereu intervine cate ceva si-l las in voia lui.

Despre carnitza si alte papici: eu perseverez si ii dau dar papa f putin. Azi i-am dat seara, ca atunci am ajuns din oras: o lingurita piure de pui in mai multe lingurite de piure dovleac. A papat in sila asa cam jumate de cantitate, apoi cu pofta desertul: piure de pere+ piersici. Totul la borcanele.

Sa nu uit, Lorena, mersi pt sfaturi ref la muls. N-am mai facut-o din primele sapt dupa nastere cand Eric bea supliment lm la bibe dupa fiecare masa. Atunci scoteam max 200ml (f rar, in gen. 100-150), cu Medela electrica inchiriata. Acum am lansinoh manuala si cred ca mi-am pierdut si dexteritatea. Voi incerca asa cum ai zis tu.

Trimit ca s-a trezit cu nasucul infundat si plange... s-a dus pauza mea, ma duc la leganat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

neata! poftiti la cafea si ceai! La noi ninge ca-n povesti cu fulgi mari si linistit

sunt treaza de la 5 cand am obs ca D are fruntea si in sprancene pete rosii( se scarpina).....cred ca a facut un soi de dermatita!
noi dupa patrunjel cu morcov nu prea mai vrem sa mancam( cu tot cu LM) asa ca azi o sa-i dau mar copt...sa vedem
fleur o mamica mi-a spus ca amesteca piureul de casa (de ex de morcov) cu borcanel cu piure de morcov si scadea treptat cant de cel cump( e o alta abordare)
nultumesc ina ca nu mai uitat cu uleiul de peste...stiu ca-i f bun si unele mamici il folosesc in loc de vigantol.....nu stii ceva ce pot cumpara din Rom?
ref la morcovi si nitrati o sa va spun ce concluzii am tras dupa ce am gugalit...dar mai tarziu

http://www.reclama ilegala - avertizare.ro/retete/retete-pt-copii/retete-cu-morcovi-pentru-copii/9799/

o sa postez cateva fraze asa:


itratii se acumuleaza in plante neuniform, cantitatea lor fiind schimbatoare: in frunze, procentul lor e mai redus, iar in tulpina – mai mare. Cantitatea maxima de nitrati se acumuleaza in acele parti ale plantelor care sunt mai aproape de radacina. Frunzele mararului, ale patrunjelului contin cu 50 – 60% de nitrati mai putin decat tulpinile acestor plante, frunzele verzii rosii – cu 70% mai putin decat cotorul.
Stratul de la suprafata al morcovului contine cu 80% mai putini nitrati decat partea din mijloc, iar la castraveti si ridiche, dimpotriva, cantitatea de nitrati e cu 70% mai mare in codita decat la mijloc. Nu se recomanda de consumat miezul verde de langa coaja pepenilor verzi (harbujilor) si a celor galbeni (zemosilor). Castravetii urmeaza a fi curatiti de coaja, iar partea de la coada trebuie aruncata.
In procesul fierberii, cca 50% de nitrati se pierd si se distrug. Totusi, sucurile din legume si fructe pot sa contina o anumita cantitate de nitrati. Diluarea sucurilor concentrate cu apa fiarta si consumul lor in cantitati rationale exclude acumularea nitratilor in organism. La depozitarea legumelor si fructelor, trebuie respectate cu strictete conditiile de pastrare.
- Putem reduce cantitatea de nitrati in procesul de preparare culinara a produselor agricole?
- Cantitatea de nitrati poate fi redusa curatind acele parti ale plantelor in care continutul respectivelor substante este maxim. In fructele si legumele decojite, continutul de nitrati se reduce cu 15 – 20%. In cartofii, morcovii, sfecla si varza tinute in apa timp de o ora, continutul de nitrati scade cu 25 – 30%. In cazul fierberii, timp de 30 – 40 min, din cartofi se elimina pana la 80% de nitrati, din morcov, varza – 70%, din sfecla – 40%. Apa in care au fiert legumele trebuie aruncata neaparat. In legumele puse la murat si in cele marinate, continutul de nitrati se reduce pana la 50%, dar in primele zile ale murarii, cand are loc un proces intens de sinteza a nitratilor si nitritilor, nu este recomandat consumul acestor legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

ina chir nu stiam ca trebuie sa merg pe acelasi tip de lapte daca alaptez..
un link cu muzica clasica 1.5h pt bb-ei decoperit dimineata cand D nu avea stare!
http://www.youtube.com/watch?v=1nZ2QvtnurQ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Multumim de cafeluta, Nycosia! Vin si eu cu o prajitura cu smantana si nuci!

Oana acum doarme toata noaptea, de creo 5 zile. Ana, de cand m-ai anuntat ca urmeaza o perioada linistita. Nu o mai tinem intr-o rostogolire, acum exersam manutele, mutam jucariile dintr-o mana in alta, le mutam prin patut pe ce ce mici, de alea mari tragem in continuare (cele mari sunt prinse de marginea patutului). Si am inceput si vocalizele, exerseaza de zor de o sa ramana fara glas la ce triluri scoate.
In rest, e din ce in ce solicitanta, cum spuneati si voi. Nu mai vrea sa stea singura, max 10 min, in rest trebuie sa o distrezi. Acum doarme pe burta mea, cu piciorutele intre picioarele mele, iar capul pe stomacul meu, iar eu fac gimnastica cu tableta in aer.

Va urez o Duminica placuta! Sa vad daca trag o fura pana la biserica, vroiam sa o duc si pe Onuta la impartasit, dar e racita! Asta e!
Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Multumim de cafeluta, Nycosia! Vin si eu cu o prajitura cu smantana si nuci!

Oana acum doarme toata noaptea, de creo 5 zile. Ana, de cand m-ai anuntat ca urmeaza o perioada linistita. Nu o mai tinem intr-o rostogolire, acum exersam manutele, mutam jucariile dintr-o mana in alta, le mutam prin patut pe ce ce mici, de alea mari tragem in continuare (cele mari sunt prinse de marginea patutului). Si am inceput si vocalizele, exerseaza de zor de o sa ramana fara glas la ce triluri scoate.
In rest, e din ce in ce solicitanta, cum spuneati si voi. Nu mai vrea sa stea singura, max 10 min, in rest trebuie sa o distrezi. Acum doarme pe burta mea, cu piciorutele intre picioarele mele, iar capul pe stomacul meu, iar eu fac gimnastica cu tableta in aer.

Va urez o Duminica placuta! Sa vad daca trag o fura pana la biserica, vroiam sa o duc si pe Onuta la impartasit, dar e racita! Asta e!
Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Nyco multu de cafea!Am nevoie,m-am trezit de..nu mai stiu numarul in noaptea asta,sunt rupta de oboseala.
Lore,multumim de praji,ne zici si noua cum se face?eu tot pofticioasa sunt
Noi astazi ne pregatim bagajele,maine plecam la munte
Duminica frumoasa tuturor!

Mergi la inceput