Piersicute de iulie august (19)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello hello
Intru si eu pe seara la raport.
V-am citit dar nu mai imi amintesc mare lucru. Am fost varza si eu si sotul azi ca aseara am stat pana la 4 la carti si baute cu nasii. Am culcat amandoi copiii la noi si ne-am intins la joc. Aurora ne-a dat desteptarea la 6 si apoi ne-a mai lasat sa dormim cu intermitente pana pe la 8, cu un schimbat de caca pe la 7. La 8 s-a trezit si al nasilor si gata a fost. Toata ziua ne-am tarat de somn mai ales ca Aurora a decis sa doarma doar in episoade scurte. A descoperit chiuitul din nou (a mai avut ea o etapa) si se distreaza de numa. Asa tipa de cred ca vecinii isi inchipuie ca cine stie ce ii facem, e copil maltratat.
De maine se intoarce si sotul la serviciu si reintram in program normal. Pe mine ma apuca depresia cand ma gandesc cat mai am de stat acasa. E minunata Aurora, dar statul asta acasa ma omoara incet. Plus ca desi parca toata ziua fac cate ceva, mi se pare mereu mizerie si dezordine si parca vesnic trebuie sa fac de mancare.
Bineinteles ca acum cand ne pregatim de baita si de somn mie mi-a sarit parca oboseala. Parca vad ca o sa adorm tarziu cum m-am invatat in concediul sotului si maine iar sunt varza.
M-am lamentat destul...
Va pup si revin maine la cafea, sper eu mai coerenta ca azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

ADA: cum a primit Nectarel mancarea???
in fiecare zi ii mai cresti cantitatea de mancarica oferita.
poti sa i introduci ceva nou (o alta cereala sau legume) cam dupa 4-5 zile.

astazi am inceput si noi diversificarea. de BOBOTEAZA! Domne ajuta sa fie intr un ceas bun!
eu am facut o jumatate de morcov la aburi, l am blenduit si l am subtiat un pic cu laptic. i am dat vreo 3 lingurite. s a cam scuturat (la propriu, cand simtea gustul facea ca si cand avea un frison :) ). oricum l a inghitit in mare parte (cealalta a fost pe bluzita). voi vedea maine scaunul, care imi va da dovada...
continuam asa, cu morcovi fierti, cateva zile.

am stat si pe afara vreo 3 ore. de maine se anunta frig. eu il scot si pe frig, chiar daca numai vreo 20-30 minute.

CLAY (ANA) a dormit mai bine Vlad dupa balaceala cu colacul?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

ILE ati terminat cu mutatul?
eu tot sunt curioasa, de ce pediatrul a inceput cu mere acum la fetita? de ce nu ati mai inceput cu legumele? ai intrebat?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ina, prima oara cand l-am folosit a dormit 6 ore ceea ce pt el a fost f mult. Cel mai recent a dormit 3 ore dupa colac, intr-o perioada in care se trezea de vreo 2 ori pana sa ma culc si eu, deci tot f bine a fost. Daca vrei sa "testezi" efectul unei balaceli mai "serioase", ii poti face baie ca si Porumbita (iti poate da ea un link pe PM, eu nu-mi permit). Si eu as face mai mult ca ea, dar nu ma simt f sigura pe mine.

Am fost si noi azi in Herastrau, am stat cam 1.5 ore. Spre finalul plimbarii ne-a surprins o adolescenta care a cam tipat spre noi "Bebe?!! E un bebe acolo!!" (in manduca) sau ceva de genul asta. Bine ca nu l-a trezit.

Ma retrag si eu, noapte usoara, ne vedem la cafea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Danett,Lml Ecaterinei!
Ada,ai grija de tine!prea multa munca si mancare ioc,nu-i bine!

Gata,m-a bag si eu la somn.piticul meu doarme deja..
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

salutare si de la noi.maine plecam la viena si pe seara ajungem acasa.
eu ma declar indagostita de baile termale.
azi am numarat peste 10 bebeii din care unii clar mai mici decat V-5.5 luni.
si am vazut nspe copii in piscina de afara (apa are 32 grade, e super calda dar capyl e afara si desi ploua nu eta deloc rece la cap) asa ca stat si noi cu R

lorena eu si sotul nu plecam deloc fara copii in concediu sau iesiri de wk pt ca adtea sunt zile in care putem sta cu totii, fara stresul de acasa. poate cand cel mic o avea 4-5ani sa incercam o minivacanta doar noi.
nu car bagaje multe:
-carucior inglesina zippy, sling/manduca
-pampesi pt 2 zile apoi am luat de la DM o punga mica
-schimburi pt 4-5 zile-in caz de ceva mai spal
-medicamente - o mica gentuta care are 4 kg :)
-pt V am luat 3 jucarele de ros si una mica de carucior si pt R ceva de colorat, o masinuta
de alaptat o fac oriunde il apuca foamea.de schimbat pe unde se poate: dc nimeresc un local care are la toslwta si.masuta de schimbat dc nu in masina, carucior, orice bancheta mai ferita pe xare pot pune alezee
e mai usor decat pare.

balanta eu as lua si manduca si carucior.
tii copilul in manduca si pui bagajul si cariciorul pe un carucior din ala de bagaje.
eu am trecut peste tot cu apa la 0.5 borcanele iaurturi.dar puneam si in geanta de cala in caz ca mi le ar fi aruncat.pt medicamentele luate.in geanta de mana.imi luam reteta data de medic

maria cum mai sunteti?

clay si victor se scoala constant la 1-2-3 ore egal ca doarme cu mine sau in patutul lui.dar cum si primul la fel a fost am antrenament. sper sa nu fie asa totusi pana la 2 ani


eu va citesc cu interes dar mai greu de pe tel. o sa reiau acasa ca sunt multe info faine scrise de voi.

ina -multumiri pt efortul depus sa ne impartasesti info

roxy - sper la fel sa ramana prg antoniei

muraturica - incearca sa mai rupi ritmul, sa iesi cu aurora, sa mai faci si alrceva decat casa parc nu de alta dar majoritatea nu te va intelege ca te rutinezi cu bb acasa

carmen - bafta cu bona sa fie totusi ok

ada- mai veniti la viena? in austria e nrbunie ce reduceri sunt - din pacate nu am fonduri pt ele

laura - cand il testezi pe andrei pt alergie?

fleur - ce are cresa asta in plus fata de cea la care e inscris? eu zic ca dc reincepi sa mulgi o sa au ce stoca. eu la primul am scazut treptat cantitatea de lapte data pe zi si dupa un an il alaptam doar dim/ /seara/noaptea ca ziua eram la munca


vera - distractie faina la munte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

merci Ana de info. daca e vb de tinut cu mainile in cada mare umpluta cu apa, eu zic pas.
eu am suport de prosop (ca o trambulina) pe care il pun in cadita si cadita in cada mare. si pe cel mare l am spalat in cadita pusa in cada mare pana pe la 5 ani (dupa 1 an i am scos suportul de prosop). nu sunt "in stare" sa risc nimic. cel mai bine sa nu alunece nimic si sa fiu eu linistita (psihic).
am dat comanda la colac. sper sa i fac o "hidroterapie" buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

PORUMBITA frumoase pozele de la Baden-Baden (le am vazut pe FB).
seamana copii intre ei f mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

kimmy stiu ca.nu te ajuta da..... rabdare ..ca o sa revina la sentimente mai bune

aruba cum merge treaba dupa sarbatori?
ileana cat stau baietii la bunici?

michelle ao undeva notate retetele pe care le faci? le poti trimite pe mail?

clay la victor nu functioneaza :)
de ex dupa 45 mib de kineto doarme legat 2 ore. dupa ce ii fac inot in cada - si il tin si cate 15 -20 min - la fel, 2 ore.
ieri insa ne am plimbat prin Graz vreo 5-6 ore si a dormit mai mult de 3 ore legat ( timp in care am intrat si sa mancam)
insa alaltaieri la fel am mers prin Linz si nici poveste sa doarma mai mult de o ora legat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Am revenit.Am citit pana acum despre nasterea acasa. M-au prins niste povesti.
VERA, ai dreptate. Am mancat numai prostii azi. Asa zice si al meu.De maine gata, ma apuc sa mananc si eu normal.
INA, a mancat NECTAREL. Se lingea pe botic si deschidea gura. L-am si cantarit. Are 7,100 kg.
PORUMBITA, tare frumoase pozele.Si, cand ma gandesc la reduceri, acum as pleca. Noua iar ne-a facut figuri masina si i-a fost frica lui al meu sa nu ramanem pe acolo.Ce-s mai fi mers.Asa ca, am spus -pas. Nu am mai mers niciunde.Nici la fratele meu macar.
Noi, i-am luat o cadita mai mare si vad ca ne descurcam.
ARUBA, Ali ce faceti?
Of, nu-mi este somn deloc si parca vad ca maine sunt chiauna.
VERA, distractie placuta la munte.

Mergi la inceput