Piersicute de iulie august (19)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

bumbitza, merci! nu doar ca le-au acceptat, dar ar fi mancat tot borcanelul.

si eu le voi da doar din borcanele pana la primavara cand gasesc aici o sursa bio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

inca una si ma duc :))
michelle, pentru ce-i faci exudat fetei?

eu i-am repetat recent exudatul mariei, a iesit iar nenorocitul de streptococ pneumoniae. Cica vaccinul prevenar pe care i-l fac este in special pentru tulpinile agresive care provoaca Doamne fereste meningite, pneumonii, septicemii.. insa tulpinile care circula in mod frecvent in aer, in special atunci cand intra in comunitate sau cand au frati mai mari care merg la crese/gradinite, se vor lipi in continuare de noi. Dar atata vreme cat nu dau complicatii cica aia e, stam cu ele. Pana una alta le-am bagat iar o tura de Floxal pe nas, dar dupa cum spuneam, sor-sa e iar la gradi si cu siguranta va aduce iar de acolo. Practic, la gradinitele de stat nici nu se face exudatul nazal, deci daca nu i-l faceam eu ca am vrut eu stateam bine-merci asa...cam aiurea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Iownw, Onuta avea caca verde si cu mucus de la fier, cum nu i-am mai dat a inceput sa faca normal. Eu, mama nebuna m-am dus cu caca la analize, nu avea copilul nimic. Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna seara

La Multi Ani tuturor Ioanelor si Ionilor !!! Nu numesc ca poate imi scapa cineva si nu este frumos

Am facut si noi la 12 vaccinul de 6 luni . Nu a plans deloc , a fost cumintel , pana la ora sta nu a facut febra , de regula puneam supozitor cu paracetamol dar acum am decis sa nu-i mai pun .
Bomba : Nu-mi da trimitere la alergologie ca nu este nimic relevant la 6 luni .Dar si cand se v-a mai umple de pete , o sa ma vada la usa ei cu siguranta .Nu prea exista copil alaptat la san si cu alergii la legume . Sa-i mai aman legumele ca poate nu este inca pregatit pt ele si sa incerc branzica , poate asta-i place . Ca-i pot da fructe la borcanel dar sa fie adecvate varstei . In fineeee ....
Am fost azi la farm Tei i-am luat cateva borcanele de la hipp , pampersi , am zis sa schimb baby love de la DM , poate nu-i mai convin astia si se irita de la ei , am luat o crema de la Klorane , spray cu apa de mare si uite asa s-au mai dus niste bani Andrei a ramas in masina cu tac-su si ma tot suna ca de ce nu mai vin , pai si banii cine-i cheltuie ?!

Ile , cartea care am luat-o se numeste : " Cel mai fericit bebelus din lume " mi se pare suuuuper interesanta si am gasit multe raspunsuri la intrebarile mele

Bumbita , bine ai revenit . Te mai asteptam cand poti sa intri .

Aaa , mi-a dat sa-i dau fier cate 9 pic pe zi si cam atat nu imi mai amintesc ceva interesant Ce aveam probleme cu constipatia dar sa te tii acum Cica exista ceva de la Humana , un praf care se diz in apa si care ajuta la constipatie . Stie cineva despre ce este vb ?

Balanta , nu cred sa fie vre-o problema ca au papat mar in loc de para . Ma bucur ca le place si papa tot . Sunt si fani legume ? Dovleacul cum i l-ai dat ? copt ?

Si noi folosim inca scoica , are 9kg si 67 cm . Am trecut in schimb la caruciorul sport ca in landou nu mai statea deloc . Vrea numai in fund Am intrebat-o daca are limita ,ca timp ma refer la statul in fund si mi-a spus sa nu-l fortez , cat poate el asa sa-l las .

Fug si eu sa fac o baie cu spumeeee ca tot doarme piticul
Multi

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Laura, e cartea de Harvey Karp, nu? Pt varsta asta mai zice ceva interesant, sau e doar despre al patrulea trimestru?

Despre fier sunt sigura ca ne va zice si noua, dar fara analize nu-i mai dau nimic, desi stiu teoria despre fier si copiii alaptati.

Imi pare rau ca nu ai avut sprijinul ei in ce priveste alergiile. Daca crema de la Klorane e pt el si n-ai mai folosit-o, eu as zice sa faci si schimbarile astea tot pe rand (scutece, crema).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Dam si noi azi sampanie si piscoturi de la Eric Ioan si de la mine (sunt si Ioana). Multumim pt urari!
Uram si noi un sincer La multi ani tuturor purtatorilor numelui sfant de Ioan/Ioana!

Faimoasa prima zi de cresa a fost interesanta, cu final fericit. L-am retras pe Eric de la cresa unde-l inscrisesem, dupa ce am petrecut vreo 40 de min cu el in camera bebelusilor. Nu era deloc cum imi inchipuisem, totul f saracacios, copii se urcau unii peste altii, una din educatoare parea ca a fost pe droguri multi ani, dupa cum arata. In fine...
Coincidenta extraordinara a fost ca o vecina cu bebe de 8 luni sa imi ofere locul ei la alta cresa, ca la ea vine maica-sa sa stea cu cel mic. Am si fost sa vizitam, ne-a placut instantaneu si gata, acolo va fi. E mai cald, mai luminos, am vb si cu educatoarea, o d-na de origine romana mai in varsta, ce mai, impresie f buna. In ianuarie nu il ducem deloc si din febr. 1-2 zile pe sapt. cate ore vrem noi. Asa da, m-am linistit si eu.

Sunt f happy. Ma duc cu bb la vecina cu pricina, sa bem o sampanie!

Va tzuc, o seara frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Fleur ce frumos ti-a aranjat DoamneDoamne totul, ma bucur tare pt voi
multumim de sampanie si piscoturi

Si eu ii dau fier am inceput cu 2 pic pe zi, una dim alta seara, am crescut progresiv pana la 10 pic de 2 ori pe zi

La analize i-a luat din degetel, nu a zis nici pis, cu trimitere de la dr de fam, la o dr la Apaca

Hemoglobina iesise bine,dar hematiile erau la limita inferioara, plus buzite si urechi roz fff pal asa ca dr a conchis ca are nevoie de fier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Fleur, asta da cadou de ziua ta! Ma bucur mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

FLEUR, ma bucur ca te-ai linistit.
LAURA, i-auzi ce frumos baie cu spume.Asta, cadou pentru cheltuirea banilor.
Noi avem 13 picaturi de fier pe zi.
Eu, am dormit pana acum. O sa ma pun din nou la somn.m-am babit clar. Ma doare o mana de sub axila.Cred ca mi-am intins ceva pe acolo. prima data am zis ca ma doare sanul de dadusem in altele. Am constatat totusi ca e mana.
BALANTA, tu cum le-ai dat cerealele? cu lingurita sau in lapte.
INA, ai idee de niste cereale care se pun direct in lapte. Astea ale mele se prepara si cu apa si cu lapte.I-am dat la lingurita, dar jumate in gura jumate pe el.ARUBA, ce faci?ALI, vorba lui FLEUR, tot petreci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

imi pica ochii in gura de somn. si maine ma duc la serviciu si vine si restul trupei acasa de la munte.
FLEUR: si eu ma bucur ca s au aranjat lucrurile. eu sunt ptr dusul din timp la cresa si lasatul mai putin acolo, sa zicem doar 1 ora/zi la inceput.
ADA: m am uitat pe net la ce cereale ai cumparat tu si merg puse si in biberonul cu lapte, dar tb sa respecti modul de dilutie (scrie pe cutie cate lingurite=grame la cat lichid).
o alta posibilitate e sa le inmoi cu apa, daca vrei sa le amesteci cu altceva (de ex fructe sau legume si nu vrei sa pui lapte).
asa ca eu zic sa le folosesti tot pe astea simple (orez) de la Topfer ca sunt marca buna. preparale cu lapte cum scrie pe cutie, direct in biberon.
ARUBA incepuse sa i dea lui Grace cereale cu biberonul si a zis ca le dilua cu lapte asa cum scria pe cutie.
pe de alta parte, tu te asteptai sa ajunga tot ce e in lingurita in burtica? ei asi... de ar fi asa usor. si la noi jumatate erau si sunt pe bavetica. daca nu insisti cu lingurita nu se va invata.

Mergi la inceput