Piersicute de iulie august (19)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Kimmi, Laura si a mea se trezeste des noaptea, papa un pic si adoarme
Ziua vad ca face doar 2 somnuri mai lungi dar numai pazita si ca tzatza in gura

Si le mai spal la masina de vase desi se deterioreaza mai rpd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Laura ce carte este ?
Michelle eu nu pot deschide filmul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Buna piersicute si la multi ani!
Suntem bine, in sfarsit am scapat de muci si tuse, dar presimt ca este doar pentru o bucata scurta de timp pt ca de azi cea mare a inceput gradinita. Sper macar sa apucam sa ii fac vaccinarile de 4 luni. Apropos de asta, cele care ati optat pentru varianta de vaccinare cu Infanrix, ati continuat pe schema cu infanrix sau la 4 luni ati facut pentaximul care era gratuit de la stat? Ca mie asa mi-a zis doctora ca pot face, dar am o retinere ca tin minte de la cea mare ca e bine ori sa faci infanrix cap-coada, ori schema de stat.
In rest ce sa va mai povestesc, Maria e un copil tare vesel si cuminte, se intoarce pe burtica fara probleme de acum dar nu e f interesata de asta, in schimb rade si vorbeste cu jucariile si le analizeaza cat e ziua de lunga. Abia astept sa o diversific ca ma mananca cu totul, am slabit intr-un mare fel... lp nu vrea deloc.
Va pup si sanatate tuturor piersicutelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

ILE: inca nu am comandat pe acele site uri. am gasit o cunostiinta care mi a dat 2 morcovi, 2 pastarnaci si 2 radacini de patrunjel, crescute in curtea proprie, fara ingrasaminte. cand se termina acestea mai probabil ca voi comanda acolo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

BUMBITZA: noi la 2 luni am facut Infanrixul hexa de la medicul de familie (gratuit), iar la 4 luni am cumparat Infanrixul penta.
au fost niste intarzieri cu licitatiile de la Ministerul Sanatatii, lipsa vaccinului, pe urma a venit Pentaximul, dar eu deja ma hotarasem sa i cumpar Infanrix.
acum la sf de ianuarie vom face 6 luni si vom face vaccinul gratis de la medicul de familie (Infanrix hexa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Interesant, Roxy. De stimulent stiam ca e pana la 2 ani, dar de program redus am gasit asa:

"Art. 17 (din OUG 96/2003)

(1)Angajatorii sunt obligati sa acorde salariatelor care alapteaza, in cursul programului de lucru, doua pauze pentru alaptare de cate o ora fiecare, pana la implinirea varstei de un an a copilului. In aceste pauze se include si timpul necesar deplasarii dus-intors de la locul in care se gaseste copilul.

(2)La cererea mamei, pauzele pentru alaptare vor fi inlocuite cu reducerea duratei normale a timpului sau de munca cu doua ore zilnic."

Daca s-a modificat legea, ar fi bine. In tot cazul, daca e ceva particular la tine in firma, foarte bine pt tine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

multumesc ina, asa ma gandesc si eu sa fac.
scriu cu prunca mufata iar asa ca scuzati greselile.
din ce am apucat sa mai citesc:
fleur, bafta la cresa sa se acomodeze repede!
mucus in scaun mai are si maria din cand in cand, dar nu i-am dat nimic momentan caci nu am considerat ca-i ceva ingrijorator. altfel, o paleta intreaga de culori de la galben la verzui, consistenta mai apoasa fiind numai la san alaptata.
scaun de cada, daca va ganditi sa luati pt stat in fundulet sa aveti grija sa luati dintr-acela care se deschide pe undeva. noi am luat fix si ne cam chinuiam cu bagatul, scosul copilului in/din el.
scaun de masina, avem unul f vechi imprumutat de la nasi, isi face treaba f bine si cred ca-l va folosi si maria. chicco



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, azi am facut o gresala la diversificare: de ieri le-am introdus dovleacul, si azi, fara sa realizez, le-am dat mere in loc de pere la masa de fructe (pana azi le-am dat doar pere, deci a fost prima zi de mere). cu alte cuvinte, ieri le-am introdus dovleacul, iar azi marul . cum sa procedez maine? sa le dau pere, ca le-am mai dat si saptamana trecuta sau sa merg cu merele daca tot le-am dat azi?
multumesc!

edit: "masa de fructe" e doar un mod de a ma exprima, fiindca nu le-am inlocuit nici o masa de lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

balanta, parerea mea, daca le-ai dat mere si le-au acceptat ok poti continua.

mai vroiam sa zic rapid ca, pe timp de iarna, mie mi-a recomandat pediatra sa iau borcanele de fructe, mai degraba decat sa iau din piata dintr-acelea umflate cu tot felul de porcarii.

gata timpul meu, s-a trezit si bubulina iar cea mare tre sa apara de la gradi si tre sa fiu fresh.

seara frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

La multe lunite sarbatoritilor zilei si La multi ani de Sf. Ion!

Vera, distractie faina si vreme buna sa aveti!
Porumbita, bravo pentru curaj. Mie mi se pare greu cu schimbatul scutecelor, ca afara e frig si nu gasesti oriunde camera pentru schimbat. Pentru alaptat mi-am facut stoc de esarfe.
Fleur, bafta la cresa. De ce nu schimbi coasta daca nu-ti plac zapezile si frigul? E drept ca nici acolo vremea nu e de 5 stele, dar parca e mai usor de suportat. Am stat acum 2 ani in Vancouver Island, a fost o iarna frumoasa, zapada si cald.

Michelle, mersi de info, m-ar ajuta niste recomandari, mai ales de homeopat daca e bun. Si eu am vrut la privat, dar era 31 decembrie Mai tuseste Clara? E primul exudat sau il repeti? Sanatate multa micutei blondine!

Astazi inauguram si noi colacelul, sper sa doarma mai mult, ca noi tot la 3 ore mancam si la o ora jumate ne trezim sa testam daca se da laptic si in afara programului

Noi folosim scoica de la peg perego si am renuntat de ceva timp la reductie, ca am depasit 8 kg si nu mai incapea ursuletul imbracat.

Roxy, ce harnicuta esti, am eu treaba, dar Robert doarme in reprize de 20-30 min. si nu apuc sa fac nimic.

Pentru baita am luat un scaunel, dar e inca in cutie.


Mergi la inceput