Sanatate precara - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Cezara a avut o perioada (in vara) cand i se cojea pielea de pe palme si talpi. Am umblat din medici in medici, am folosit o tona de creme, fara nici un efect. Odata cu inscrierea la gradinita am aflat ca era purtatoare a stafilococului vinovat de scarlatina. Scarlatina nu a facut, a fost nevoie de antibiotic sa scapam de el. Exudatul a iesit curat si am scapat si de cojirea palmelor si a talpilor. Banuiesc ca este o legatura .....

Anul trecut, in primul an de colectivitate, am avut si noi de luptat cu mucii, tusea si febra. Pentru stimularea imunitatii folosim (zic eu cu succes, ca anul asta nu a racit serios niciodata) uleiul de peste.

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Selenne, stiu ca pare ciudat ce spun, dar cand cel mic a facut un an, in sezonul rece, deci din septembrie (un an si o luna) pana in iulie anul urmator(stiu ca am plecat cu ei la mare si au facut asa o infectie urata- de final de gradinita a celor mari- incat am ajuns la camera de garda in Mangalia si apoi au fost pe antibiotice toti 3), mititelul meu nu a avut perioade in care sa fie sanatos. Tusea, ii curgeau mucii, nici macar nu mai observam, fiindca nu mi se parea relevant. Stiam ca ia tot ce aduc acasa cei mari si asta insemna viroza dupa viroza dupa viroza. Aveam grija doar ca la fiecare noua problema sa faca febra la inceput, nu dupa 5 zile de la primele semne (vb vine, ca-mi trebuia ceva atentie sa deosebesc racelile si bolile intre ele). Daca facea febra cum spuneam la 5-6 zile si nu era o noua boala, atunci era de antibiotic. Plus ca mai vedeam si la ceilalti cum evolueaza cate ceva........Insa nasul cu secretii de diverse culori nu a fost niciodata necurgator. Acum a trecut de trei ani si sezonul actual a facut doar 2 episoade (si merge la gradinita), uratele ambele, ambele cu bronsiolita si aerosoli, doar al doilea cu antibiotic (febra a inceput la 6 zile de la debutul bolii). Insa marea mea fericire e ca cel de 5 ani, care anul trecut a facut 2 pneumonii, care a suferit cel mai rau de la un streptoccoc (probabil nedepistat la timp) si avea ASLO 2150, sezonul asta a racit doar usor de cele 2 ori!
Aaaa si piticul avea si Stafilocuc auriu in nasuc (de unde si secretiile interesante probabil), anul trecut cred ca am tratat si asta, dar nu mai stiu cum si cat, fiindca am fost sceptica legat de eficienta a ceea ce am reusit noi sa-i dam (extrem de recalcitrant la orice medicament pe gura, nas sau ce-o fi. Reusesc sa-i dau doar antibioticul cand e musai si asta foarte chinuitor sau supozitoarea cand face febra si nu am de ales).
Rabdare si rabdare. Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, iar are ceva Daricut.

Am marshat pe ideea curatarii organismului de antibioticele luate pana acum (bine ca mi-ati spus ca si Sumetrolimul tot antibiotic e, ca nu stiam), am incercat sa-i ofer o alimentatie echilibrata si am suplimentat fructele, i-am oferit o mai mare varietate, clementine, portocale, banane, mere, lychee.

Totul a fost bine pana a inceput gradinita, luni.

De luni pana joi a fost in regula, joi noaptea s-a trezit cu muci uscati si sufocanti, maraita, am curatat nasucul, s-a culcat la loc, vineri a mers la gradinita. Vineri spre sambata, bine, azi-noapte, iar muci uscati. Azi, de dimineata, s-a trezit plangand, o doare gatutul, spre ureche, ganglionii sunt usor mariti la palpare. Muci de dimineata, curgatori. Acum, in momentul asta, are 38 cu 6.

Ma gandesc sa fac un istoric al bolilor si medicamentelor luate din noiembrie incoace si sa ma prezint cu el la un infectionist, ceva.

Ca nu-mi vine sa cred ca, dupa numai 5 zile de gradinita, iar avem o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea muceste si ea de 3 zile, usor asa, tratam cu servetele , dar cica toti mucesc. Ea e clasa a 2-a acum.
Nu stiu ce sfat sa ti dau Selene, efectiv nu stiu. Eu intotdeauna am mers pe mana pediatrei noastre si a fost totul ok.
Multa sanatate la voi si sa gasesti un medic bun care sa va indrume


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Sa vedem, Daria, oricate descrieri ale mamicilor as citi, despre normalitatea acestor imbolnaviri dese in primii 1-2 ani de colectivitate, tot nu ma pot impaca (,) cu situatia. Ma gandesc ca s-o fi schimbat si mediul, exista mai multa poluare, mai multi factori alergeni, mai multi microbi in aer, in apa, in pamant, in Dumnezeu stie, ca io de mine nu-mi aduc aminte sa fi fost in halul asta de bolnava la camin sau la scoala, adica sa sar dintr-una intr-alta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Ba eu imi amintesc de blestematele de injectzii cu moldamin si durerea cumplita!

Si.-mi mai amintesc foarte bine ca la 6 ani m-au operat de amigdale ca nu se mai putea,la fel intram si eu dintr-un tratament in altul.

Bineintzeles ca decizia nu a fost luata dupa o prima infectzie,deci aveam cel putzin 2-3 ani d eboala la activ.Adica..de cind am intrat la gradinitza.

Si pruncu' meu a fost la fel,sanatos tun pina la 4 ani cind a intrat in colectivitate,apoi cel putzin in primul an,mai mult bolnav si acasa.

Asa ca Selene,nu esti singura,asa e primul an in colectivitate deci...sanatate si tutun!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Totusi, sunt asa de deranjante chestiile astea. Am renuntat la kinetoterapie din cauza lor, nu faceam decat sa incurcam oamenii, ei ne programau si eu sunam cu o zi inainte sau chiar in ziua respectiva, "stiti, iar e bolnava".

Plus stres, plus bani.

Of. Macar bine ca sunt mereu acasa si pot sta cu ea, daca aveam serviciu obisnuit, angajata pe undeva, ar fi trebuit sa renunt la el, ca nu as fi avut cu cine s-o las.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Da, sumetrolim-ul e antibiotic, ar fi trebuit sa iti spuna medicul sau sa citesti prospectul.
Da, e mai mult decat posibil ca dupa 5 zile de gradinita sa faca o alta viroza, pentru ca probabilitatea sa intre in contact cu alti virusi e maxima.
Daca nu ti-ai fi permis sa stai acasa si sa faci una alta de acasa, te-ai fi dus la servici ca noi toate alea de mergem la servici si ai fi gasit o solutie cu copilul.

Comentariul tau asa de tare imi suna ca pilda fariseului si vamesului...

Cand viata iti ofera un vis care iti intrece de departe orice asteptari, nu e de bun-simt sa jelesti atunci cānd se sfarseste.

Edit pentru diacriticele de la semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

carmencat, eu n-am vrut sa jignesc pe nimeni, sa stii, chiar ma gandeam la mamele acelea, cum s-or fi descurcand, cat s-or fi zbatand sa gaseasca solutii? Nu am vrut sa sune sarcastic sau ironic, m-ai inteles gresit.

In fine, e otita, are febra 39, amigdalele sunt din nou rosii si umflate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Si eu scuze, nu sunt intr-o pasa foarte buna.

Parerea mea ar fi sa incerci sa ai medic stabil care sa o stie, sa stie ce medicamente i-a dat. Noi avem, de exemplu, medica de familie, medicul orl si kinetoterapeuta stabile.
Si, daca ar fi dupa mine si dupa experienta mea, eu as spune sa o tii acasa o perioada mai lunga, ca tot esti acasa si poti sa stai cu ea, pentru a se putea reface, sa isi revina si organismul ei putin, sa nu mai fie lant imbolnavirile ei si respectiv medicamentele luate.
Tine-o acasa mai mult, chiar daca se face bine, tine-o acasa. Da-i o pauza.


Mergi la inceput