Sanatate precara - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

dana_vio, paulinio, Daria stie sa sufle nasul foarte bine. Insa noi, ca adulti, cand ni se strang secretii in gat, stim sa le eliminam si pe gura (nu dau detalii, se intelege ce vreau sa zic). Copiii mici nu stiu face asta. Dariei i se aduna flegma in gat, nu stia sa o scuipe, incerca sa o inghita, i se lipea de gat si se sufoca. Ba i se infunda nasul, ba i se desfunda, alternativ, cand o nara, cand cealalta. Nu reusea sa doarma 2-3 ore legate din cauza asta, in prima noapte si cea mai rea de la prima tura de muci verzi, a stat in fund, povestind cu mine, era asa de suparata, de nervoasa ca o ineaca mucii si nu se poate odihni... Cam 7 zile a avut muci de-astia, nu cum spuneti voi, ca ura, s-au facut galbeni/verzi, in 2-3 zile scap. Nici vorba, mucii deveneau tot mai multi, tot mai cleiosi. De asta am intervenit cu antibiotic (dupa 5 zile de incercari homeopate fara niciun semn de imbunatatire, din contra, mai rau), si a reactionat de la prima doza, s-a putut si ea odihni cateva ore. Mucii au intrat in regresie, s-au fluidizat de la o zi la alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Citat:
citat din mesajul lui ina.click



Alt pediatru declarase ca perioada de adaptare imunitara tine in medie 1 an jumatae indiferent de varsta copilului. Asa sa fie? La voi cum a fost? Dupa 1 an si jumatate s-au rarit imbolnavirile?




De cate ori deschid fereastra...


Fiica-mea merge in colectivitate de la 1 an jumate. Acum are 3 ani si 4 luni. E la fel. Nici o schimbare in bine, in sensul ca nu s-a modificat frecventa racelilor. Ce e bine, ca isi sufla nasul si nu trebuie sa o mai aspir eu.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


**tu-i, zise printesa, potrivindu-si tiara pe cap.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Off-topic: ina, da, afectiv ma refeream. Insa ce-i al tau e-al tau. Esti bine infipta in realitate, sigura pe tine si ai si umor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Selene,repara la tine si vezi ce se intampla.Ia-le pe rand,pas cu pas..vezi cum rezolvi cu mucegaiul..cu imunitatea Dariei si cu acel stafilococ..Cum ziceam,ia-le pe rand sa nu te simti coplesita si sa nu mai faci nimic.
La mine David face f urat la mucegai,din punct de vedere al sanatatii..multi muci..si multe secretii vascoase si tuseste urat rau.Umezeala f mare la fel ii face rau...Daca aerul e uscat la fel..deci ma doare capul zau..Vara dau drumul la umidificator,iarna nu stiu cum sa opresc umiditatea din casa..Eu cand vad ca-l apuca tusea caut mucegai prin casa zau..asa am ajuns.Am ajuns sa stiu diferenta intre tusea aia de boala si tusea de la mucegai.
Sterg geamurile zilnic de apa,atunci cand aerisesc la el in camera,sa nu se formeze mucegai pe garniturile alea de cauciuc,ca din cauza umezelii acolo se mai formeaza..
Si da,recomand mersul la salina..sau la mare.Ai incercat si cu purificatorul ala salin?Cand era David mic tin minte ca-i puneam,numai ca strangea atata praf in el si era nasol de curatat ca atunci cand am facut-o i-am rupt firele,f slab lipite.La al doilea la fel am patit,asa ca am renuntat sa mai cumpar,ca nu-i ieftin deloc si daca se strica asa rapid mi se par bani risipiti.Nu stiu daca a avut ceva efect,sa-ti zic sincer..am mers pe premiza ca rau nu-i face,insa poate totusi il ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mare dreptate ai cu garniturile alea. Aseara le-am sters si eu, pe cele din dormitor. Si acum am aerisit dormitorul vreo 30-40 de minute. Ieri, mai bine de-un ceas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Citat:
citat din mesajul lui ina.click



Alt pediatru declarase ca perioada de adaptare imunitara tine in medie 1 an jumatae indiferent de varsta copilului. Asa sa fie? La voi cum a fost? Dupa 1 an si jumatate s-au rarit imbolnavirile?




-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Fiica-mea merge in colectivitate de la 1 an jumate. Acum are 3 ani si 4 luni. E la fel. Nici o schimbare in bine, in sensul ca nu s-a modificat frecventa racelilor. Ce e bine, ca isi sufla nasul si nu trebuie sa o mai aspir eu.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


**tu-i, zise printesa, potrivindu-si tiara pe cap.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


fix asa

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

dana_vio, paulinio, Daria stie sa sufle nasul foarte bine. Insa noi, ca adulti, cand ni se strang secretii in gat, stim sa le eliminam si pe gura (nu dau detalii, se intelege ce vreau sa zic). Copiii mici nu stiu face asta. Dariei i se aduna flegma in gat, nu stia sa o scuipe, incerca sa o inghita, i se lipea de gat si se sufoca. Ba i se infunda nasul, ba i se desfunda, alternativ, cand o nara, cand cealalta. Nu reusea sa doarma 2-3 ore legate din cauza asta, in prima noapte si cea mai rea de la prima tura de muci verzi, a stat in fund, povestind cu mine, era asa de suparata, de nervoasa ca o ineaca mucii si nu se poate odihni... Cam 7 zile a avut muci de-astia, nu cum spuneti voi, ca ura, s-au facut galbeni/verzi, in 2-3 zile scap. Nici vorba, mucii deveneau tot mai multi, tot mai cleiosi. De asta am intervenit cu antibiotic (dupa 5 zile de incercari homeopate fara niciun semn de imbunatatire, din contra, mai rau), si a reactionat de la prima doza, s-a putut si ea odihni cateva ore. Mucii au intrat in regresie, s-au fluidizat de la o zi la alta.

Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.



Dupa ce Alex a invatat sa sufle nasul n-a mai primit antibiotic ptr muci.
Ii dau antitermic daca mi se pare ca da in raceala: adica ochi rosii/aposi si subfebrilitate.
Mucii se trateaza cu pic de nas TOBRADEX, sunt pic oftalmice, dar se folosesc si ptr nas. Au gust rau, copiilor nu le plac, dar sunt foarte eficiente.
Pregatesc un ceai, bomboane/biscuiti , licheanul langa (in caz ca ) ii pun intr-o nara, o las sa bea ceai si un biscuit si apoi in cealalta nara si gata. S-a obisnuit si sunt foarte eficiente. Colecteaza foarte bine mucii astia si la suflatul urmator ies foarte multi. Eu ii sterg nasul cu batistute umede ptr ca folosind servetele de hartie sau batista se irita la nasuc. Crede-ma pe cuvant.
Daca are muci ii dai medicam ptr muci, daca tuseste ii dai ptr tuse, daca are febra ii dai de febra. Antibioticul nu este panaceu universal.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Mare dreptate ai cu garniturile alea. Aseara le-am sters si eu, pe cele din dormitor. Si acum am aerisit dormitorul vreo 30-40 de minute. Ieri, mai bine de-un ceas.

Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.



Aerisirea corecta se face de 2ori/zi cate 20minute.

Mucegaiul apare intr-un mediu umed si insuficient incalzit, peretele ramane umed si racoros. Daca este mai cald se usuca si nu mai apare mucegaiul.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

iata sistemul de "ventilatie" pentru geamuri termopan, pentru a scapa de umezeala

http://www.proconfort.ro/termopane/ventilatie-gecco/

nu stiu, nu-mi dau seama daca se pot modifica termopane existente, sa fie montat acest sistem sau e musai sa pui termopane noi, care sa aiba acest sistem inclus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ina, Carmen, la 8 ani garantez ca totul va fi floare la ureche si tusea si mucu` Deci resistere
Eu, paranoia in persoana, de cand e copila mai mare, am ajuns la performanta sa o tratez acasa, dom`le, fara sa fug la pediatra. Eu fugeam la prima tuse, primul stranut.
Pediatra este fenomenala, stie calma paranoile si trata eficient copilu`. Si copilu` a crescut si se stie exprima, asta conteaza mult asa.

Selene, acum ce probleme de sanatate are Daria, per total asa ???

(mucii cleiosi din gat se aspira / sufla tot pe nas, daca nu se pot inghiti, dupa consumarea pe nas a 5-10 ml ser fiziologic sau alte pufuri dupa preferinta :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput