Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Ia Kfeauuuua, neeeamuuule!
Ylary, eu am vrut sa-i dau ceai lui bb, insa nu bea... asa ca nu-i buna pista asta! Ms ptr sfat.
Eu nu am manduca, am MeiTai si se prinde super usor, nu provoaca dureri de spate ptr ca greutatea e repartizata uniform. Ti-l recomand dint tot sufletul. E si mult mai ieftin ca manduca! Nu stiu pana la ce varsta il pot folosi.
Noi am avut o noapte mai buna cu doar 3 treziri... soft!
Miha, felicitari ptr 'mama'!
Pupalai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Neata
Sa curga cafeaua ca ma doare capul rau rau.Nu stiu de unde da m-am pricopsit cu o raceala .Sper din tot sufletul sa nu ia si pitix.
Ylari si eu il port in wrap.Noi asa dormim ziua.Daca il tin in wrap doarme 2 ore chiar si 3 uneori.Daca il adorm si il pun in pat doarme max 40 minute.Garantat.Asa ca prefer sa stau cu el in wrap,ma asez frumos in balansoar dupa ce adoarme si ne leganam asa si ma uit la tv,mai stau pe net.
I-am comandat piticului girafa sophie si azi trebuie sa-i ajunga.Abia astept.Cica e foarte apreciata de foarte multi copii ca e din cauciuc natural si e foarte buna pt dinti si mai are si nu stiu ce miros de o recunosc ei.Mi-au recomandat-o si mie alte mamici care au zis ca piticii lor le-au iubit mult.
O sa vedem.
Pup

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Acum am vz: a spart gingiuta, de aia am avut o noapte mai buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Salutare lumeee
Ce de cafea se da azi
Felicitari pt dintoc Stefulici..si al meu e foarte agitat de vreo cateva zile.dar inca nimic.
Scriu cu stanga, bb e in brate, mancarea pe foc, hainele la spalat.

Am gasit manduca sh, azi imi ajunge, abia astept.

Anitta chiar ma gandeam ce e cu tine de nu mai scrii, ca erai activa
Ce bine e de cele care stati la casa, imediat iesiti in curte, tare mai ies greu cu amandoi
pupici
revin mai cusica, mergem afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Albinuta Multumesc de intrebare.Ce sa mai zic,ocupata pe linga bb,nu stiu cind zboara zilele. Ai baiat mare tu acolo si umblacios.Al meu nu vrea sa mearga de-abusilea,sta in 4 labe si nu stie ce sa faca cu miinile si cade in cap sau pe burta.In schimb se impinge inapoi pina la marginea canapelei si incet-incet coboara si ramine pe picioare si e tare fericit.El nu se ridica in fund singur inca dar vrea sa mearga in picioare. Desi apuca chestii grele cu miinile,picioarele sint mai puternice parca. Dinti nu are inca, zice ta-ta,ba-ba,da-da uneori si la-la, numai ma-ma nu ii iese cu toate ca e antrenat zilnic in sensul asta de vreo 3 luni de catre altii Zicem si noi prezent la mai multe treziri pe noapte.
Virgi
Elena,cum mai e ochisorul?La al meu nu i mai curge dar nu stiu daca e de moment sau s a rezolvat de la sine definitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Of mai fetelor au tare greu ma urnesc sa ies afara cu pitix.Nu prea imi vine ca e si tare frig si stau cu stres sa nu raceasca plus ca nici nu prea am pe unde ma plimba.Nu am niciun parc pe aproape si printre blocuri si masini tare mi-e urat.Astept sa se mai incalzeasca afara sa mai iesim si noi ca sincer o cam iau raznuta sa ies asa doar in weekend din casa.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Ylari zau daca mi-a pasat de intriga din Grey...eram prea ocupata cu scenele hooot!

No, acum serios! Am mai spus, povestea nu e plina de suspans, dar ar un fin strat psihologic, si asta mi-a placut. Evolutia protagonistului, de la 1 la 180 grade. E o diferenta uriasa intre personajul de la inceputul cartii si cel de la sfarsit. Si mi-a placut ca toata schimbarea asta s-a datorat celui mai inaltator sentiment...iubirea.
Eh, eu sunt o romantica prin definitie, si imi place sa cred ca oamenii au puterea asta de a se schimba, de a se corecta daca sunt iubiti si pretuiti la adevarata valoare.
ASta mi-a placut.

Revin, vreau sa pun si ceva pozici pe picasa, dar sunt solicitata....la datorie!
Reviiiiiiiiiiiiiiiiiiin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


I'm back!

Anitta, la noi inca nu a nins...abia astept sa-l scot pe pitic la sanius!
Asa am de gand sa fac cu pishulica! Il dibui eu, mama lui!

Ylari, tot uit sa-i iau iaurtel Olympus, parca e un facut!
Dar ii fac zilnic aproape branzica.
Eu o fac asa: fierb 200-300ml lapte de vaca, atunci cand se ridica spuma pun 5-10 picaturi de lamaie. Mai las sa fiarba un pic la foc mic, mestecand incontinuu si cand incepe sa se aleaga o iau de pe foc. O mai las un pic si gata...iese ca o urda asa...ff buna.
Eu am Mei Tai ca al lui Stef...se prinde mai usor ca wrap-ul...si e ff comod.
Eu la vara vreau sa-mi iau sling, se pune ff usor.

Eva eu am preferat intai olita, e mai mica si mai usor de folosit. Oricum, prima data cand l-am pus in ea, se uita bietul taaare ciudat...si ii aluneca un pic cureciul pe gaura :))))...s-a speriat un pic de asta...apoi s-a obisnuit, dar trebuie sa-l tin de manutze cand face.

Miha felicitari pt dintzoc!!! E incisiv central?

Ma duc sa-l culc un pic ca la 7 avem programare la pediatru. Incerc sa intru pe seara sa va spun rezultatele!

Pupiceeeei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Fetelor va invit sa participati si sa castigati o caciulita hand made, la alegerea voastra..
Detalii aici https://www.facebook.com/bebelus.homemade

Scuze de deranj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_ spune:

Salutari!

Intrebati de Manduca, dar vad ca s-a raspuns deja. E faina deoarece este simplu de utilizat iar bebe sta comod si corect. Doarme tare bine acolo fiind aproape de mama. Dupa 2 ore de purtat bebe te doare spatele, dar este normal pentru ca mai porti aprox 10Kg in plus. Am citit cam toate review-urile pe blogul http://adelle.ro/totul-despre-purtarea-bebelusului-iarna/ dar este adevarat ca ea vinde si are tot interesul sa le laude. Protectia de iarna este utila acum si tine de cald. Mi-am luat si pieptar pentru ca nu puteam sa folosesc fular sau esarfa, iar o bluza pe gat nu este destul. Si lui bebe ii place pieptarul, il folosim oricand iesim si fara Manduca, in loc de fular pe care nu-l prea agreaza.

Cu diversificarea avem de lucru si trebuie multa rabdare. Am incercat sa ii introduc carnea si nu i-o place deloc, desi am un pui de tara. De la 80-100g piure la o masa am ajuns la maxim 20g desi am renuntat la carne. Stiu ca ii place gustul acru, deoarece se linge pe buze cand ii dau vitamina C. Azi m-am gandit sa-i fac branzica cu lamaie in loc de calciu si i-a placut-o. Ca sa nu fie innecacioasa am pus si banana. A papat cu pofta. Este de lucru cu diversificarea si trebuie multa rabdare, dar incet-incet ajungem noi unde trebuie.

In rest cu mucii e mai bine. Nu mai curge nasul ca robinetul. As vrea sa-l scot la plimbare, dar inca este racit.

Voi aveti tarc? Vreau sa ii cumpar dar cu am gasit nicaieri in magazine. Cred ca s-au vandut toate de sarbatori. L-as vrea sa fie 100X100 si sa aiba fermoar sa poata iesi singurel de acolo. Vreau sa ii iau pentru ca in patut fiind de lemn se poate lovi. O sa cumpar de pe net pana la urma. Vroiam din magazin ca sa-l vad, sa-i vad salteaua, etc.

Am vazut pe facebook filmulet cu premergatorul acela de la VTech si mi se pare tare fain. Pacat ca nu are frana si la cum este bebe acum mi-e frica sa nu cada in nas. Mai stau un pic sa vad cum evolueaza lucrurile.

Voi la ce seriale va mai uitati? Acusi se termina Grey's Anatomy si tare o sa-mi lipseasca. Imi plac serialele cu doctori. Si doctor House imi place mult. Mi-a placut mult un serial care are doar 3 serii: Lie to me. Este despre comunicarea non verbala.

O seara placuta!

Mergi la inceput