Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

La multe lunite Kaeden,multa multa sanatate ca sta e cea mai importanta.
Noi am fost luni la vaccin si surprinzator vad ca piticul inca nu a facut febra desi ma asteptam ca mi-a facut la fiecare vaccin.Doamne ajuta nici sa nu mai faca ca acusi sunt 48 h si sper sa fi trecut pericolul.
Bilantul la 6 luni jumate: 8,700 kg si 70 cm.
In rest toate bune si frumoase,pe la 7 luni cred ca o sa il duc si la analize sa vedem cu anemia cum stam,desi nu dam semne,dar mai bine sa fim siguri.
Dam batai inainte cu diversificarea.Trebuie sa-i introduc ou,branzica si carnita.Dar nu prea stiu,care cum in ce ordine.Voi cum ati facut?
Va pupacesc si sa aveti o zi minunata si cu pitici cuminti.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata!
Roxana, sunteti exact cat noi:8700 si 70 cm!
Mie mi-a zis dr asa: acum se introd oul(galbenus) si carnita. Oul treptat, de 2 ori pe sapt, in prima sapt cate un sfert de ou sau unul de prepelita, apoi jum in a 2-a sapt, apoi unul(sau 4 de prepelita). In zilele in care ii dai ou, nu-i dai si carne.
Mie mi-a zis ca zilnic bb sa manance proteine.
Iar branzica pe la 8 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellyshor


Imi pare rau, dar iar incepeti cu minunile si bunatatile lm???
Iaaaaaaaaaaaaaaaaar?!!!!!!!!!!!

Pe mine una ma deranjeaza sa citesc asta iar si iar si iar!!!

Fiecare isi creste copilul cum crede de cuviinta, pana la urma!

Eu una nu cred ca legumele si fructele au mai putini nutrienti ca lm.
Altfel, cum va explicati ca baietelul lui Stef, ca tot e vorba de ea, are anemie?! E alaptat exclusiv!

Haideti sa nu o mai dam inainte cu aceeasi Marie cu alta palarie, ca o sa ne trezim ca nu mai scrie nimeni aici si ne intrebam ...DE CE OARE?!

Elly de Babyboom minunat! - 23 Aprilie 2012







Sorry dar asa imi vine sa sar in sus de bucurie cand vad pe cineva ca spune exact ceea ce simte si gandeste! Acum sper sa nu supar pe altii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui BelissimaEva

Neatza mamici si pitici,
Nu mai stiu cine intreba dar cred ca Ilary de iaurtel. Si eu tot Olympus iaurt grecesc de 10% ii dau si este singurul pe care il accepta ca la inca vreo doua sortimente pe care le-am incercat se stramba de numa .Asta este super cremos si nu e acru deloc deloc

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mamica fericita si norocoasa de Dorian Andrei ~ 19.05.2012 ~


In prima zi a papat doar un sfert, apoi am facut pauza o zi si ieri a papat trei sferturi dar am impresia ca nu ii prea tine de foame ca l-a apuzat o maraiala de numa dupa o ora. voi ii mai puneti ceva in el?

Intr-adevar e delicios Olimpus, am papat eu ce a ramas.

Elena, important este ca bebe sa fie si odihnit si sa nu ii fie foame tare tare pt ca e nervos si n-are chef de inghitit, normal. Pup si bafta hai ca o sa pape ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

hellllou!!!

Vad ca vorbiti despre iaurt: eu ii dau Napolact de 3.5 % ( pe schema mea de diversificare scrie ca pot sa-i dau iaurt cu grasime <4 %). si papa 140 gr o data. Fie simplu, fie cu fruct in el..tot atat mananca..adica tot paharul..si parca ar mai vrea. Ne miram si noi, dar probabil ii place textura :)))))

Am intrebari pt voi: spanacul de la ce varsta il introduceti? Orez le dati? De care? Fructe uscate gen caise a incercat cineva?

Raportez ieri o masa cu pore de legume si ficatel mancata in intregime: 150 gr.

Azi cumpar avocado sa-i pun in iaurt..

Ylariiiii de unde te inspiri pt retete raw?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Albinuta am studiat docul de la tine, deci pot sa ma apuc sa ii dau carnita si ou.
Felicitari pt bilant Roxana si Stefulici si la noi e cam la fel: E are la 7 luni 8750 g (+200 g), 71 cm (+2 cm) si 42 cm diam cap (+0,7 cm).
Cu mancarea a inceput sa pape un pic mai bine, si ieri si azi a ras fructele toate adica 90-100 ml, i-am bagat si mango, iar legumele cate 60-70 rar tare 90 ml, dar sunt multumita. Chestia e ca e vraiste programul lui de mese, sper ca mai tarziu sa ne mai reglam, eu sunt adepta programului regulat cu 3 mese principale si gustari mici intre ele.
Ieri spuneati de papat noaptea, E suge la 9 , apoi in jur de 2, apoi la 5-6 si apoi la 8-9. El se trezeste pe la 7-8 dimineata. Se mai foieste intre supturi noaptea fie ca ii e cald, frig, i se usuca gatul, ii mai vine inapoi,il mai chinuie gazele, dar ii dau suzi, il mangai pe frunte si se linisteste. Eu cred ca e doar o perioada trecatoare cu trezirile dese si de la dinti si de la hrana solida.
Eu am inceput sa fiu mai linistita, adica sa nu mai fiu setata numai pe ce TREBUIE SA FAC ci sa ma iubesc mai mult cu bebe, ca intrasem intr-o stare ciudata, mereu sa fac mancare, sa spal, curatenie etc.
Va !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Albinuta, de pe blogul Ligiei Pop
Eu nu sunt 100% raw dar tind spre vegan 100% anul asta. Momentan am reusit. Incerc alimente noi, pana acum am incercat lintea supa dar nu imi place. O sa o incerc pate. Maine incerc hrisca.

Puneti fructe in iaurt desi ati dat fructe dimineata? Eu am problema asta ca nu stiu ce sa ii pun in iaurt. Cereale papa seara in biberon. Am vrut sa pun biscuiti dar sotul a cumparat unii pe care desi scrie ca sunt pt 6 luni au zahar si nu vreau sa ii dau dar nici nu pot iesi sa cumpar eu ceva calumea.

Va pup. Pofta la bebelaci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Pt ca spunea cineva ca laptele matern contine 90% apa(scuze am citit fugitiv si nu mai retin)
Īn al doilea an de via#355;#259; (12-23 luni), 448 mL din laptele t#259;u ii ofer#259;:

29% din necesarul energetic
43% din necesarul de proteine
36% din necesarul de calciu
75% din necesarul de vitamina A
76% din necesarul de acid folic
94% din necesarul de vitamina B12
60% din necesarul de vitamina C


Cite#351;te mai mult: http://blogulmeumediocru.blogspot.com/2011/05/factsheet.html#ixzz2HUbCYgwr


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

ROXANA - multumim frumos de urari! Si vi le intoarcem cu mult drag!

ALBINUTA - poti sa-i dai fructe uscate. Insa, aveti grija la cele de genul caise, sa fie inchise la culoare, aproape de negru, ca atunci sunt uscate natural, celelalte care sunt portocalii contin nu stiu ce sulfati. Eu i-am dat deja lui Kaeden stafide uscate si prune uscate! Si i-au placut. Bine, da' el e si cam mincacios din fire.:)

Spor in toate!

Va pup,
Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Albinuta, sper sa imi arate linkul, de ex acum a recomandat cineva pe fb reteta asta si o sa o fac pt pranzul de maine, eram cam in pana de idei http://dorinte-verzi.blogspot.ro/2013/01/raw-vegan-salata-de-dovlecei-cu-sos-de.html?spref=fb&m=1

Clara cum i-ai dat stafidele si prunele uscate, ca atare sau blenduite?

Da, de fructele uscate auzisem si eu ca sunt date cu tot felul de rahatzi. Am auzit si de salara crescuta pe apa, nu in pamant (de fapt intr-un amestec de chimicale) gezas astia ne omoara cu zile cu mancarea asta.... In fine.

Azi nu i-am mai dat iaurtul...

Mergi la inceput