Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Seara buna!

La multi ani frumosi Kaeden!

Intrebasem acum cateva zile daca o fi bine ca Octavian are 6 kk/zi. Nu am primit nici un raspuns, asa ca m-am gandit s-o sun pe dr lui, care m-a chemat azi pana la cabinet. Asa am aflat ca are 8225g si 76cm.
M-a chemat aiurea, ea a crezut ca sunt scaune diareice, dar mi-a zis ca sunt ok daca sunt normale, chiar si de 6 ori pe zi.

Mai am o nedumerire, nu m-a lamurit nici dr, cu toate ca a vazut si ea. Octavian se trage foarte rau de putulica. Mai dar zici ca vrea s-o rupa de la locul ei, iar scrotul zici ca e de plastelina. Apuca cu manutele si strange si trange in sus. Se inroseste tot. Mi-e frica sa nu se intample naiba ceva la oute acolo, sa pateasca ceva, dar ma gandesc sa nu cumva sa aibe ceva pe acolo si sa-l manance, cu toate ca eu cu igiena am fost si sunt maniaca.
Fetelor care aveti baieti si ei au facut/fac asa ca Tavica al meu?

Ptr reflux mi-a recomandat Motilium picaturi ca iar varsa rau. Cica nu s-ar gasi la noi in tara si as putea sa-l iau din Turcia. Stiti ceva despre Motilium asta?

Mi-a mai dat trimitere la ORL ptr ca are nasul permanent infundat si se aud muci, dar nu ies cu nimic. Posibil sa fie tot de la reflux.

In rest cu diversificarea suntem cam praf, am ramas cu aceleasi 3 fructe, para, mar si avocado, legumele aceleasi si vesnicul piept de pui. Sper sa reusesc sa ma mobilizez sa-i mai diversific diversificarea, dar e tare greu ca sunt singura din nou cu el, tati e la serv si nu mai vrea decat in brate, ori sa stau langa el cand se joaca. Cu somnul ne luptam si noi de fiecare data.
Are 3 dinti crescuti si de ieri reuseste sa se puna in fund de pe burta. Spune tata si tataie, pe mine nu are de ce sa ma strige ca doar sunt permanent langa el

Cam atat. Am prins timp liber si am scriiis de v-am impuiat capul.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Deutzule deci E se trage de putzulica tare de tot cand il schimb sau cand il spal, ma lupt cu el sa ia manuta de acolo si eu ca si tine ma gandesc, oare il mananca, oare trebuie sa am si mai mare grija cu igiena, dar nu e iritat deloc, s-a uitat si pediatra la fiecare control si a zis ca arata f bine zona scutec.
La chestiunea cu nasul infundat sunt 3 variante pe care eu le iau in calcul la E al meu: poate fi de la reflux, si E are secretii si se scarpina la nas si ochi cand ii vine inapoi din stomac cu acid.
Varianta 2, care eu personal cred ca e mai nasoala e sa aiba polipi.
Varianta 3, umiditatea din casa nu ii prieste.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

YLARI - eu i-am dat si stafidele si prunele uscacate ca atare, ca eu sunt cu autodiversificarea.:) Pe ambele le molfaie si le suge pina cind i se duc pe git.:)

Pupici,
Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatza,
Dupa ce am avut eczemele alea de dupa urechi din cauza lapticului scurs si nesters de fiecare data ( au trecut in 2 zile de cand am descoperit "buba") bebe inca se scarpina, loveste peste urechi si in special la cea stanga. Ma gandesc sa nu aiba ceva in interior dar urechiusa nu curge, nu are clei ceva iar eu il sterg zilnic.
Credeti ca poate avea ceva in interior care sa il supere fara vreun semn la exterior? Astazi o sa fac si programare la ORL dar pana vom merge, stau cam ingrijorata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Eva #537;tii ca si E a avut aceea#537;i problema, plus ca el a fost si racit si înc#259; ii mai curg urechiusele, dar se scarpina mult mai rar, dar la fiecare baitza il sterg f bine si il dau cu crema de galbenele.
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Dorian nu este nici racit , nici nu ii curg urechile desi se loveste peste ele f des . La baie stiu ca ii intra apa si in urechi pentru ca se zbenguie si pleoscane la apa mai rau ca un pestisor dar de fiecare data il sterg bine bine si cu prosopelul si cu betisoare de urechi
Pe unde ii dai cu crema de galbenele, pe lobul urechii? Eu i-am dat dupa ureche si asa s-au vindecat in 2 zile ( nu credeam ca, crema de galbenele este atatttt de buna )dar sa ii dau pe tot lobul? Ca daca este ceva in interior , ma gandesc ca degeaba ii dau la exterior uffff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

In zona dintre ureche si cap, exact in crapatura aceea unde se prelingea lapticul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Saptamana trecuta cand balea grav din cauza dintilor facuse si langa gurita ceva de la aciditatea salivei si tot cu apa termala si crema de galbenele i s-a vindecat imediat deci am devenit mareeeee fan acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Tu zici ca poate sa fie tot de la lapticul prelins acolo? Poay atunci o sa ma pun sa il sterg si ung dupa fiecare alaptat sa vedem ce iese chiar daca nu se vede nimic acolo
Multam mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Buna dimineata!

Multumesc pt raspunsuri!
Clara, din pacate la noi am gasit numai caise deshidratate de culoare galbena. O sa mai caut inchise la culoare. Si iti mai trimit un pt o postare de pe fb legata de somn si atasamentul parintesc.

Ylari, eu la iaurtul de seara ii blenduiesc o jumatate de avocado si il mananca tot.
o sa ma uit si eu pe blogul de care ziceai. As vrea sa schimb un pic stilul de mancat.
Deutzo, si R cand prinde mutzurelul il trage in toate directiile..Nu cred ca e nimic anormal. Cu kki nu stiam ce sa iti zic, decat ca al meu face de 3 ori pe zi, mai ales daca papa pruna sau para. La voi se poate sa fie si de la laptic.


Elena, cu placere! Daca o sa primesc o noua schema azi va mai trimit pe mail.

Eva, al meu facuse ceva in talpa. Nu stiu daca va mai amintiti de saptamanile trecute ca va povesteam. La dermato am primit doua creme, dintre care una cu cortizon..ceea ce nu m-a incantat. Asa ca am revenit la crema de galbenele... rezultat f bun!

Azi merg cu el la control si va spun diseara ce si cum.

Virgiii, Anitta, treceti la raport!



Mergi la inceput