Piersicute de iulie august (18)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

maria, lml (cu intarziere )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Carmen, scuze, am confundat cerealele cu supa, retinusem ca ii dai ceva din diversificare la biberon, dar se vede treaba ca nu am retinut bine ce anume. Oricum, vad ca i-a raspuns INA f detaliat.

Safe feederul e o punguta dintr-o plasa cu gaurele, atasata unui maner. In plasa pui bucatele de fructe, legume etc. Bebe il tine de maner si suge punguta, moment in care ii intra in gurita pulpa si suc de fruct etc, ca si cum ar fi pasate. Nici un pericol sa se inece, ca gaurelele prin care ies alimentele sunt mici.

Eric s-a trezit f fresh, a mancat cerealele si fructele cu pofta (ceva nou!) si se intindea tot timpul dupa castronelele cu mancare sa le duca la gura cu totul. I le-am dat sa le morfoleasca dupa ce le-a golit (2). Din pacate, piureul meu home made mar cu ananas nu a avut succes...planul B piure de pere l-a ras (din borcanel). Nu stiu ce le pune in borcanele astea (teoretic fructe + apa).
Azi a fost foarte activ si agitat si a spus de mai multe ori ma-ma, inclusiv m-a strigat cand eram in alta camera.
Suntem intr-o faza acuta de morfolit absolut TOT, cred ca vin iar niste dinti. Nu mai zic, ma musca iar de sfarcuri, mi-am luat o protectie de silicon, cu care insa nu a tras ca lumea, inca. Sper sa se obisnuiasca sa suga asa, ca altfel, daca ii ies si dintii de sus, eu cred ca n-o sa-l mai pot alapta!

Ana, ai dreptate, la perceptia umiditatii conteaza si temperatura. Si noi avem 24, cand nu sunt atenta urca si la 25+. Voi mai scade putin temp. 23-24, si las in schimb sa mai creasca umiditatea. Si eu sufar de lipsa de umiditate in camera, noaptea mi se infunda nasul de nu pot sa respir.Ce sa mai zic de bebe...

Multa sanatate lui Patrick, Clara, David si tuturor piersicutelor racite.
Mie mi-e grooaaaza ca in Montreal a inceput un val de gripa de anul nou, of nu stiu cum o sa fac cu cresa asta. Cred ca-l dau la "fara frecventa" primele 2 luni.

Noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Las cafeaua simpla sau cu frisca
Balanta, si eu te cred puternica,nu te-am auzit vaitandu-te desi ai fi avut motive..Si in Italia gasesti formula deja preparata.In ce oras mergi?
Carmen,din cora am luat.Erau inca reduceri,mai ales pentru fetite
Zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

vera, multumim de cafea.
la bologna merg. tu in ce parte a italiei ai locuit?
stii cumva o marca de apa speciala pt bb-i care se gaseste acolo? (ca sa ii fac laptele praf si poate ceai sau daca vrea apa sa am ce sa ii dau si sa fie ok); cum este la noi hipp, de ex. vreo marca de mancare bio la borcanele stii? scutece ok? oare sunt acolo libero? alezele cum se numesc?

fetelor, va rog daca se poate sa imi recomandati un carut tip umbrela care se manevreaza usor (cu o mana daca e posibil).

ina, legat de asistenta aia pe aeroport, dupa ce bifez pe bilet, cand ajung in aeroport cui ma adresez pt asta?

multumesc anticipat de ajutor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata.Multumesc de cafea.Noi am dormit tare rau.Emma a adormit la 12,si de la 4 s-a trezit din ora-n ora.
Of,revin ca plange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata
Multu de cafea
Am avut de citit nu gluma
Ref la carut usor de manevrat eu sunt f multumita de al meu maclaren triumf, urc si cobor cu el agatat de umar pe o bareta, il strang si desfac cu o mana cu bb in brate
E mai usor cu caruciorul in calatorie pt ca altfel ar trebui sa il cari si pe bb si bagaje

Fleur sa stii ca bambina mea are dinti si sus si e nasol pt mine dar nu de nesuportat, eu cred ca se obisnuieste si sanul treptat, e ca si cand te capseaza ceva

Din exp. mea :la OTP am trecut pe la usa mare cu copiii, carut si tot calabalacul fara sa arunc nimic nici apa , ceai etc
Daca ceri asistenta te preia de la usa avionului
Nu are rost sa cari multe dupa tine pt ca gasesti acolo si bune si multe si ieftine

Si mie mi se par mamicile noastre de gemeni niste luptatoare , stiu ca e fff greu cu gemenasi!

Noi suntem tot la suculet de mere. Vreau sa iau si eu un safefeeder sa vad daca gasesc in zona.

Va pup pe toate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

cat ati scris...
o sa an ceva de recuperat.
noi nu stam in viena.am inchiriat o masina si facem turul la o parte din austria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

buna dim!

VERA multumesc de cafea! la mine e nelipsita...
nu am plecat la munte din mai multe motive: sunt fff obosita si am simtit ca am nevoie de o pauza (macar pe jumatate), ma doare coloana rau, ma enerveaza ca tb sa car "casa" dupa mine si in plus de la ultima plecare bebe nu mai doarme noaptea ca inainte si am tot sperat ca la intoarcere isi va reveni cu somnul si uite ca nu... plus ca reincepem in curand scoala (cls a 1-a) si eu inca nu m am odihnit (eu sunt mai stresata decat M cu scoala asta si cu vioara). asa ca ptr mine aceasta ramanere acasa este ca un concediu, o vacanta, o relaxare...

----------------------------------------------
M si R
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata si multumesc de cafeluta. Acum o savurez si profit de ultimele zile libere ale sotului.
Fetelor ati scris o gramada, sunteti o adevarata mina de informatii.
Eu deocamdata asimilez informatiile despre diversificare. Ma pregatesc pentru cand o sa incepem si noi.
Noi acum suntem la tetine nr.1 de la nuk. Se pare ca cele nr. 2 sunt de la 6 luni in sus. Aurora vad ca deja trage greu din ele, ocazie cu care inghite mult aer si plange pana il da afara. Oare as putea sa schimb tetinele mai repede de 6 luni. Pe la 5 ma gandeam. Oricum la 6 luni sunt multe schimbari (diversificare, vaccin, formula de lapte) pe care trebuie sa le programez. Ma gandesc ca macar cu noile tetine sa fie invatata. A folosit cineva biberoane nuk si stie?
Va pup si ma duc sa ma apuc de curatenie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Asaaaa,s-o iau de la capat ca eram aproape de sfarsit si am pierdut un diiitamai mesajul
Balanta,eu am locuit la o ora de Roma,daca mergeai acolo te puteam ajuta cu cazarea..
Apa speciala cred ca este Sangemini dar la fel de buna este sanbenedetto sau acquavera.Cel mai bine pui pe cineva sa intrebe in farmacie.eu n-am avut nevoie pt ca si apa cu greu a acceptat din biberon..
Mancarica hipp exista si la ei,si mai stiu de biobimbo.probabil mai sunt si altele..
Scutece,n-am fost atenta daca exista libero pt ca nu stiam de ele.posibil sa existe.Eu m-am inteles f bine cu chicco si pampers,huggies m-au dezamagit total pt ca se ridicau de pe picior cand se umpleau si incepea sa iasa tot.trebuia sa fiu mereu pe faza..Dar mai exista si alte marci pe care le-am incercat si au fost ok insa nu mi le mai amintesc
Eu cumparam mai multe cand le gaseam la oferta in magazinele Acqua e Sapone,ai sa vezi ca iesi mai ieftin ca aici
Alezele(a trebuit sa-mi explic cuvantul ca nu stiam ce sunt)se numesc tappetini assorbenti tot din magazinul cu pricina am cumparat insa te sfatuiesc sa cumperi din magazinele pt animale,cele care se folosesc pt catei,sunt mult mai bune.Eu am avut cateva in casa de cand era catelul meu mic si am putut sa fac diferenta.

I-am dat mar cu biscuite lui Mattia in safe feeder,l-a molfait nitel,Doamne ajuta!



Mergi la inceput