Piersicute de iulie august (18)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

INA, merci mult.noi suntem la tara si scriu de pe tel. E mai greu. ANA, si eu tot la fel stiu40-60 umiditate si 22-24 temperatura.noi avem 24 de grade.FLEUR,ce bunataturi faci tu acolo.imi inchipui ce greu o sa-#539;i fie cand o sa-l la#537;i pe Eric la cresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Am revenit si eu.

I-am facut iar baie cu colacul, de data asta l-am strans si mai bine, si nici nu l-am mai lasat sa se intoarca pe burta, si a fost ok. Spre bucuria mea si spre deosebire de data trecuta cand i-am facut (heh, cred ca acum 2 saptamani), i se ducea si lui funduletul "la fund" . Pana acum plutea, eu cred ca pt ca era mai usor, nu de la gaze :)).

Apoi a mancat din ambii sani (pt ca nu mai mancase de vreo 4h), si a adormit f repede si usor. Sa tot am asa seri... acum sa vedem cat il tine prima repriza.

Maria, LML!!

Danett, voi ce mai faceti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Balanta, am auzit ca genul asta de operatii se fac cu mare succes in Israel, ca cica au o tehnologie SF aia, de nici nu il taie ca opereaza cica pe interior cumva... Ar merita sa cauti...

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

muraturica, asa e, multi oameni nu au bani sa se trateze nici macar la noi.
din pacate, chirurgii pediatri din romania au dat foarte multe rateuri pe interventiile chirurgicale facute pe tractul urinar la copiii <1 an iar daca eric are o obstructie, ea trebuie rezolvata cat mai repede fiindca e f probabil ca functia lui renala deja a fost afectata in cele 6 luni de viata.
cica in romania nu exista nici macar instrumentarul corespunzator pt interventiile astea delicate pe tractul urinar la copiii< 1an si ca s-ar folosi cel recomandat pt copiii > 1an (nu stiu daca asa e, dar asa am auzit).

fetelor, mai am 2 intrebari (deocamdata ): cat de mare poate sa fie termosul pe care pot sa il duc in bagajele de mana si cum duc laptele praf? pot sa il pun in ceva cutiuta/punga? sa nu car cutia de 800 grame.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ina, nici prin gand nu-mi trecea ca exista lapte praf gata preparat! vad ca aptamil nu este gata preparat .
ali, cu cardul european de sanatate se pot trata doar urgentele. de ex, esti in alta tara in scop turistic si te imbolnavesti acolo. ar mai fi varianta cu formularul s2 (fostul e 112) dar chiar si asa, mi-ar deconta doar 2000 euro. 3500 ar trebui sa ii platesc cash. ori in italia, investigatiile astea ma costa cash 700 euro.
pt formularul asta s2 trebuie ca medicul curant de aici trebuie sa recomande ca ca boala sa se trateze in tara x, ceea ce dr nu va recomanda veci pururi.
asigurare privata cred ca nu e asa simplu sa imi fac. stiu ca am mai incercat candva si era ceva impediment dar nu retin ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ioana, am auzit si eu ca in israel se opereaza laparoscopic obstructiile. si in italia au tehnica asta. pe mine nu ma incanta neaparat laparoscopia. o sa il las pe dr sa decida daca ii face lapro sau clasica (o sa incerc sa imi tin gura ), in fct de cum vor iesi investigatiile pre-operatorii.
ma intrebasei ieri daca maruspiul e totuna cu manduca. sincer, nu stiu sigur, dar nu cred. freedelia ne poate lamuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Ina, fain site-ul.
Dar vezi ca ai scris ca pana la 3 ani se da numai lapte praf, ori nu e chiar corect ca exista ceva mai bun decat LP si anume un lapte lichid formula care se poate da intre 1 si 3 ani si il are si Humana si sil avem si noi la Parmalat. Se numeste Prima Crestere pentru copii intre 1 si 3 ani si e importat din Italia.
Nu te superi de corectie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Mai fetelor, dar tare vorbarete ati fost azi. Aproape ca nu am reusit sa tin pasul cu cititul...

Ina in mod special, multumim de info.

Fleur eu ii dau cerealele cu lingurita. Cu bibe ii dau supa, suc de morcovi, in general lichide. Deci nu pot sa o ajut pe Ada.

Roxy eu inca nu am schimbat formula, urmeaza...o sa intreb dr. Patrick e ok, nu mai tuseste si nici mucisori nu prea mai are. Merci de intrebare

Fetelor, eu sunt mai blonda, asa, lamuriti-ma si pe mine cum functioneaza safe feeder-ul ala? Ca nu ma prind...

Vera tu ai luat de la cora? Mai erau reducerile alea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

BALANTA: teoretic si Aptamilul are formula READY to FEED (Aptamil 1 First Milk Ready to Feed 200ml- 0,69 lire)
http://www.mothercare.com/Aptamil-Ready-to-Feed-First-Infant-Milk-From-Birth-200ml/530196,default,pd.html
stiu ca traim in Rom si multe nu se aduc la noi, dar voi sunteti la o aruncatura de bat de Ungaria si ei au mai multe... poate stii pe cineva care "face" Ungaria si sa ti caute la farmaciile de acolo.
eu imi comand lp Humana de la cineva care aduce din Ungaria si MUUULT mai ieftin.

Ioana merci de corectie. am postat informatiile cumva "asa rapid". eu acum invat cum sa fac un site. o sa le si buchisesc. ideea e ca pana la 3 ani se indica lapte FORMULA (special formulat ptr 1-3 ani), nu de vaca proaspat sau imbuteliat. asa recomanda AAP (Asociatia Americana de Pediatrie) si Asociatia Europeana de Gastroenterologie Pediatrica.
oricum vreau sa mai pun multe acolo, inclusiv o sectiune cu hainute de firma, dar accesibile ca pret (mai ieftine decat cele din piata de la taraba), atat ptr bebei, copii, cat si ptr mamici.

----------------------------------------------
M si R
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ina, merci de pont, o sa il caut in ungaria. sper sa ajungem weekendul asta sau cel viitor pe acolo si caut.

of, fetelor, nu stiu daca sunt puternica. am momente in care in sinea mea sunt varza si simt ca nu mai pot. imi vine uneori sa fug in lume . dar cand imi aduc aminte ca el depinde 100% de mine si de tat-su, imi trec toate starile proaste.

cred ca neaparat duc un carut umbrela cu mine (cumpar, ca n-am de la cine imprumuta), fiindca intr-adevar e periculos sa il las neprins in centuri pe eric. dimineata era pe salteaua de activtati pe spate (salteaua e pusa pe o patura impachetata in 4, deci are 7-8 cm fata de parchet) si am mers doar jumate de minut sa programez masina de spalat. l-am auzit urland si am fugit in sufragerie: se rostogolise de pe saltea pe parchet si ajunsese tot pe spate. nu cred ca s-a lovit, ci mai degraba s-a speriat (l-am urmarit apoi restul zilei si s-a purtat normal, fara somnolente alte modificari in comportament). mi-am promis ca o sa ii pun in patut chair de lipsesc doar un minut de langa ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Carmen, uite www.youtube.com/watch?v=ZSvX9frOuoY" target="_blank">asa, molfaie bebe ce ii pui tu in el (se desface si ii pui alimentele in plasa aia). Practic, fie scoate doar zeama, sau f bine "pasat", de aceea e safe.

Edit:

Balanta, si eu te vad descurcareata, nu te-am auzit aici de prea multe ori (as zice niciodata) spunandu-ne cat de greu este cu gemeni, desi imi imaginez si am auzit cum e... Iar faptul ca uneori simti ca nu mai poti, e normal si el, mai ales cu problemele cu care se confrunta Eric.

Si mie imi da Vlad emotii cand il pun pe salteluta (aceea de 118x118 cm), oriunde l-as pune ajunge f repede pe parchet, ii si place cum il simte la maini. La argumentul asta (care se refera de fapt la ce faci cu bebe cand n-ar fi in manduca) nu ma gandisem.

Pt cine intreba, daca prin marsupiu ne gandim la port bebe urile comerciale (de ex de la chicco), nu e acelasi lucru ca manduca (care este un SSC - soft structured carrier). In sarcina mi-a placut articolul asta, este mai lung dar pt mine a facut lumina la vremea respectiva.

Mergi la inceput