Piersicute de iulie august (18)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

VERA multumesc de informatia cu safe feaderul din Cora. as vrea sa iau si eu. la M nu am avut, ca nu am stiut de asa ceva, de aici de la voi am aflat. l ai luat din Cora supermarchet sau de la vreun magazin ce se afla pana la intrarea in alimentara?
ma gandeam sa i pun morcovul fiert in el si sa mozoleasca el acolo. apoi radacina de patrunjel, apoi pastarnacul, apoi cartoful. o sa i dau si cu lingurita ca sa stiu ca ajunge si in stomacel si sa vad cum reactioneaza organismul la respectivul aliment.

Muraturica: nu stiu astea cu tetinele. eu la M am stat pana spre un an cu tetina nr 1 ca sa nu refuze sanul. dar daca la tine e doar pe lp cred ca poti incerca. vezi daca ii place. am vazut ca si ADA a schimbat mai repede numarul tetinei. Nectarel bea lp antireflux care e mai gros.

BALANTA: la M am avut un carucior normal si unul tip umbrela:
http://www.carucior-ieftin.com/Bertoni-Carucior-sport-Sun-cu-acoperitoare-pentru-picioare_1544_detalii.html
este unul dintre cele mai usoare (doar 6 kg are), il pliam cu o mana si un picior. ptr mine a fost important sa aiba bara aceea in fata (sunt unele doar cu centuri, dar fara bara) si de bara sa aiba legat un material care sa i desparta cele 2 picioare. cand a fost mai mare nu mai vroia legat cu bretelele, dar nici nu putea sari repede din carut fiindca avea acea bara si materialul intre picioare, asa ca aveam timp sa fiu si pe faza. daca nu ar fi avut bara si nu ar fi vrut nici cu hamul, iti dai seama ca era unu-doi in strada.


----------------------------------------------
M si R
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Ina,din supermarket l-am cumparat.
Si-a pus biscuiti in par,pe fata.Am uitat sa mai uit si dupa babetica tip tricou,ultima oara aveau doar roz..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui clayhanger

Din maternitate am plecat cu info ca umiditatea trebuie sa fie intre 40 si 60 %, si temperatura 22-24 de grade.

Cand la noi umiditatea ajunge pe la 55%, mi se pare (mie) deja prea mult. E adevarat ca la noi temperatura e mai degraba 24 decat 22, si asta conteaza. Probabil la 21-22 de grade, 60% e confortabil.

Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)

Si eu am aceleasi info de la maternitate :) noi avem 24 gr si umiditate intre 45-55%. Intr-adevar pt noi pare un pik cam mare si tt timpul ma bate tata la cap cd vine la noi k e aerul umed, sa deschid geamurile bla bla....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui clayhanger

Am revenit si eu.

I-am facut iar baie cu colacul, de data asta l-am strans si mai bine, si nici nu l-am mai lasat sa se intoarca pe burta, si a fost ok.

Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)

Ana, ce fel de colac aveti voi de intra apa? A mea face rasuciri in cada de numa si nu intra apa...poate doar un pik cd baltacaie apa mai tare dar nu cat sa o deranjeze.
Si noi qm facut aseara baie cu colacul k nu-l mai folosisem de vreo 3 sapt. A fost distractie maxima! Si dupa cred k a papat peste 280 ml!!! A stat la san cam o ora si a mai balotat si un bibi cu 180 ml de LM :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxypuy

Citat:
citat din mesajul lui clayhanger

Am revenit si eu.

I-am facut iar baie cu colacul, de data asta l-am strans si mai bine, si nici nu l-am mai lasat sa se intoarca pe burta, si a fost ok.



Ana, ce fel de colac aveti voi de intra apa? A mea face rasuciri in cada de numa si nu intra apa...poate doar un pik cd baltacaie apa mai tare dar nu cat sa o deranjeze.
Si noi qm facut aseara baie cu colacul k nu-l mai folosisem de vreo 3 sapt. A fost distractie maxima! Si dupa cred k a papat peste 280 ml!!! A stat la san cam o ora si a mai balotat si un bibi cu 180 ml de LM :)

Roxy
mami fericita de Antonia


Eu cred ca a intrat pt ca nu l-am strans eu bine.

Este cel de www.dalvia.ro/www-dalvia-ro/eshop/5-1-Gonflabile/0/5/48-Colac-de-gat-pentru-bebelusi" target="_blank">aici, gasit de Nycosia, care nu a avut problema mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Ana, fix din asta am si eu! Ai grija sa-l umfli k lumea si deasupra si dedesubt, sa prinzi bine clema si sa strangi si cureaua aia de lg clema la max + sa strangi bine ariciul dedesubt. Eu am grija sq fie un pik incalecate marginile colacului la spate, iar barbita sa-i vina chiar in adancitura aia speciala din fata. Ah, si sa ai grija sa bagi in interior mustiucurile de umflare k sa nu-l zgarie. :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Gata,a morfolit biscuitii pana i-a terminat.Suntem amandoi plini din cap pana in picioare de mar si biscuiti dar a fost o experienta pozitiva

Fleur,dupa folosire,tu cum cureti safe feeder-ul?
Eu am niste pastilute efervescente speciale pentru sterilizat dar emana un miros tare de clor(imi pare mie)si n-as vrea sa le folosesc de teama ca a 2a oara n-o sa-i mai placa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxypuy

Ana, fix din asta am si eu! Ai grija sa-l umfli k lumea si deasupra si dedesubt, sa prinzi bine clema si sa strangi si cureaua aia de lg clema la max + sa strangi bine ariciul dedesubt. Eu am grija sq fie un pik incalecate marginile colacului la spate, iar barbita sa-i vina chiar in adancitura aia speciala din fata. Ah, si sa ai grija sa bagi in interior mustiucurile de umflare k sa nu-l zgarie. :*

Roxy
mami fericita de Antonia


Exact, a stat strans doar cand au fost incalecate marginile. Mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Multam de cafea!

Balanta, eu am facut comanda de borcanele din Italia si cele de la Hipp toate sunt bio, mai sunt Mellin, am auzit ca sunt bune si ele. Am luat si ulei de masline tot bio, pentru cand o sa-i prepar eu. Apa eventual sa fie oligominerale. Cand pleci?

Fetelor, cam ce termen au borcanelele, eu am facut comanda, dar inca nu stiu cand incep diversificarea
Robert a facut o otita externa, speriata sa nu fie medie am ajuns la spital, horror. Sper ca nu a pescuit ceva de acolo, ca acum are muci. Doctorita de la spital a scris o reteta cu recomandari pe verso, un preparat pentru spalaturi auriculare cand va avea peste 6 luni, trimit sotul la farmacie si el breaz ii da farmacistei reteta impaturita, a venit cu mana goala. Oricum nu eram de acord cu tratamentul, in prospect scria ca nu se da sub 5 ani si i-am dat altceva.

Va pup, sanatate multa piersicutelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Cred ca neuronul meu inca se mai crede gravid
Am vrut sa va mai intreb daca spalati vasele bebeilor in masina de spalat vase si ce marca de safe-feeder ati gasit?
Cred ca o sa caut pe net, ca la noi erau in carrefour de la primii pasi, dar nu mai sunt.

Mergi la inceput