Piersicute de iulie august (18)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

fleur chiar vroiam sa postez
http://www.reclama ilegala - avertizare.ro/articole/bebelusi/cum-se-fac-si-se-depoziteaza-pireurile-pentru-bebelusi/10210/
scria de morcovi fleur ca ai dreptate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Buna fetelor!

Sunt si eu prin preajma, m-a amuzat discutia cu topul piersicutelor. Eu am zis demult ca pt mine nu e o problema sa recunosc cand alti bebei sunt mai frumosi ca a mea dar inteleg si abordarea inversa, daca va amintiti l-am dat exemplu pe sotul meu care o vede pe Grace cea mai cea dintre toti... Ma rog, fiecare cu ale lui, nu e cazul sa aprofundam.

Am tot tinut-o in vizite ieri si alaltaieri, la nasi, la prieteni, plimbari peste plimbari cu cea mica in toata zona, de cand doarme cate 1,5 h am inceput sa iesim din zona noastra si ajungem perpedes pana pe la Victoriei, Kiseleff, Aviatorilor. De cand cu zilele astea de sarbatoare traficul e aproape inexistent si ne-am plimbat mai mult pe strazi.

In rest ce sa zic, ma contrez cu mama. Pe cat de mult ma ajuta faptul ca stam in acelasi loc, pe atat de mult ma enerveaza uneori. Mai nou, de cand Grace are refluxul ala de care va ziceam, mama ma tot bate la cap sa ii dau diversificat, ca e vina mea ca are reflux, cat o mai tin pe lapte la san si tot asa... Va dati seama, eu aia mama denaturata ca vreau sa alaptez exclusiv pana aproape de 6 luni, iar ea aia bunica grijulie care stie ce e mai bine pt nepoata Ea pe mine m-a alaptat cica pana la 3 luni cand m-am intarcat singura, sau ma rog asa zice ea... si ca mi-a dat LP si diversificare de la 4 luni si uite ce mandrete de fata m-a facut! Va dati seama ca stau prost cu nervii cand aud asa ceva, dar ce naiba sa fac, pun in balanta cat ma ajuta si o las sa abereze in continuare, tot ca mine fac. Azi se uita cand ii dau cu lingurita cereale cu LM si evident ca zicea ca nici nu se observa cerealele, ea probail se astepta sa ii fac un fel de terci
Evident cand imi baga asta cu cat de bine imi mergea mie la varsta lui Grace si ce de mar cu biscuite am mancat, nu mai argumente , plec si gata ca sa nu ma cert.
In prima luna mi-a facut capul calendar ca sa ii dau LP ca nu se satura copilul si eu mai proasta ca luam in calcul, pana la prima consultatie la pediatru cand s-a constatat ca a luat 1.2 kg si i-am cam luat piuitul cu asta. Acum nu isi mai permite sa o bage pe asta cu nu se satura, ca e destul de grasuta, are 7.3 kg nascuta la 2.9 kg,...dar o da pe aia cu diversificarea pana ma duc cu capul.

Va pup, fug la mani pedi, o las cu bunica cea cicalitoare :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nycosia spune:

fetelor a murit Sergiu Nicolaescu! pacat.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Aruba, f bine faci! Sa faci asa cum crezi tu ca e mai bine! Eu fac cum simt, chiar daca mama e neonatolog de profesie, nici nu poti crede cat ma streseaza - ba ca sa nu o tin in fund, ba ca sa nu o pun in marsupiu ca ii tensionez coloana, ba ca sa nu o las sa de ridice in picioare cand ea se impinge... Dar la chestia cu LM am ascultat-o desi a zis ea ca as putea deja sa ii incep diversificarea daca vreau, am zis ca nu vreau si gata. Dupa 6 luni cand ii fac si vaccinul, astept 10 zile si abia apoi.
Pana atunci cred ca ii ies si dintii de jos

Fleur, nu te invidiez deloc cu temperaturile alea. Urasc frigul asta extrem.
Legat de Eric, poti te rog sa imi spui cam cat a durat de cand au inceput crizele de plans si salivarea excesiva pana i-au iesit dintishorii? la cei de jos ma refer.

Si pentru restul fetelor care au copii cu dintzoci am aceeasi intrebare daca sunteti dragutze
Merci anticipat!

Ieri am fost un pic in Mall aici in CJ si i-am luat un fular ca am tot scos-o afara pe frigurile astea si mi-am dat seama ca i-ar prinde bine sa ii pun peste nasuc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Salutare, fetelor!

Un an nou cat mai bun si cu multe bucurii alaturi de piersicute.

Aruba, foarte emotionant mesajul tau.
Noi am avut niste zile mai agitate in rest nimic nou. Inca nu face rostogoliri (asta si pentru ca nu prea sta pe spate, iar cand sta pe burta e ocupata cu privitul ). Dar intindem mana dupa jucarii si le trecem dintr-o mana in alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

La Multi Ani, fetelor, scuze ca am disparut de pe radar, e super busy cu toti copiii acasa iarna... Promit sa revin de luni incolo, cand reincepe scoala...

ADA -- spune-mi ce gluga vreipt carrier!!!! Tata pleaca duminica!!!

Va pup, e trecut de miezul noptii, ma culc. Am pus o poza pe FB, daca o poate pune cineva pe picassa, va rog!!!

Noapte buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

multumim pt urari .
fleur, multumim de pontul cu zeama de la morcovi. eu nu-l stiam.
zizou, freedelia, porumbita si fetele care au calatorit mult cu avionul si bb-i: borcanele mici (pt diversificare) am voie sa duc cu mine in bagajul de mana sau tre' puse la cala? daca am voie, cate pot sa pun?
mergand doar eu cu bb, oare este mai comod de dus in manduca sau cu caruciorul? (as cumpara un carut tip umbrela usor de manevrat). cu manduca am si dilema ca nu stiu daca "incape" cu costumul de cosmonaut. cu carutul am dilema ca nu stiu cum as impinge trollerul .

de azi dimineata eric se intoarce continuu pe burta si vrea sa inainteze dar inca nu poate (nu stie cum sa impinga picioarele; mainile le misca inainte). oare as putea sa fac ceva sa il ajut sau sa il las sa faca in ritmul lui?

alta intrebare ar fi oare cat pot sa aman vaccinul de 6 luni? o luna este oare acceptabil?

multumesc anticipat de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ioana si la bb-ii mei li s-a recomandat initial terapia vojta, dar cum dr care face vojta era in concediu, dr a zis sa nu pierdem timpul asteptand si sa facem alta terapie (ceva cu nume frantuzesc, nu imi amintesc exact).
stiu ca vojta este cea mai complexa terapie si cu cele mai spectaculoase rezultate, dar si solicitanta pt bb-i, in sensul ca plang mai mult ca la alte terapii.
in romania, sunt f putini terapeuti acreditati pe vojta. de ex, uite-i pe cei din bucuresti:
http://www.sr-vojta.ro/terapeuta.php?id=2&loc=Bucuresti
bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna fetele,
Fleur,multumim pentru informatie,nici eu nu stiam treaba cu zeama de la morcovi si cu siguranta as fi folosit..
Balanta,eu am venit cu biberonul in geanta lui bebe,nu cred ca e o problema nici cu borcanelele de piure.de cantitate,nu stiu ce sa zic,banuiesc ca depinde si de durata zborului..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Balanta, merci. Stiu de terapeuti ca mi-au dat de aici din Cluj datele unei terapeute care apare in lista si au zis sa iau legatura cu ea. O sa vad cand ajung in Bucuresti. Dat la ai tai le-a folosit Kinetoterapia? adica a dat rezultate? ti s-a parut ca merita?


Mergi la inceput