Piersicute de iulie august (18)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Multumim de urari , dam si noi tort si suc , habar n-am cand au trecut 6 luni

Fleur , multumim de pont , eu i-am pus in pireu apa de la morcov

Am luat de la Ikea sita pt legume de facut la abur , incercam si asa ca fierte nu ne plac deloc
Revin ca plangeeee , nimic nu-i convine


Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

mergand doar eu cu bb, oare este mai comod de dus in manduca sau cu caruciorul? (as cumpara un carut tip umbrela usor de manevrat). cu manduca am si dilema ca nu stiu daca "incape" cu costumul de cosmonaut. cu carutul am dilema ca nu stiu cum as impinge trollerul .

de azi dimineata eric se intoarce continuu pe burta si vrea sa inainteze dar inca nu poate (nu stie cum sa impinga picioarele; mainile le misca inainte). oare as putea sa fac ceva sa il ajut sau sa il las sa faca in ritmul lui?



de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)




Incape, stai linistita. E adevarat ca Vlad e subtirel, dar costumul tot voluminos e.

Mai precizez ca in manduca se incalzeste destul de bine de la corpul tau, asa ca noi, atunci cand avem de mers si prin interioare (de ex in hypermarket) il imbracam cu un costum cu totul mai subtire si il protejam cu hainele noastre pe drumurile scurte de afara.

Cat de obisnuita esti cu manduca? Nici nu mai stiu daca aveai sau nu?! In functie de asta as lua decizia, pentru ca, evident, nu ai vrea in aeroport sau mai stiu eu unde sa ai nesiguranta ca nu il poti manevra (pune/scoate) suficient de repede. Si conteaza si cat de confortabil e bebe cu mijlocul de purtare.

Nota: eu stau la calculator acum cu el dormind in manduca .

La a doua intrebare: Vlad e invers, nu stie sa isi alterneze mainile, cu picioarele se descurca f bine. De exemplu, cand e cu mainile intinse, si ii pun ceva langa o mana, se lasa pe burta si abia cand are mainile libere apuca .

Il las in ritmul lui, nu fac nimic sa il ajut. Evolutia e oricum destul de rapida, si isi da repede seama ce are de facut. Treaba asta a inceput la noi acum 3 saptamani. Daca e frustrat ca nu reuseste, ii redirectionez atentia, ii ofer alta jucarie, il pun inapoi pe spate, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello fete
reusesc sa intru k e mama la noi si sta cu Anto
suntem bine, de azi am bagat si pastarnacul in piure si ne place maxim cred k ar manca un castronel intreg dk i-as da revin cu intrebarea: cat pot sa-i dau? azi i-am dat deja vreo 12 lingurite din alea de-ale ei si ea tot ar mai vrea cand ma opresc plange si tot trage de lingurita
ar sta numai in fund si in picioare dk as lasa-o deja se ridica in picioare dk o iau in brate si ma chinui sa o pun in fund k sa nu se lase cu greutatea pe piciorushe..."bubu"-im si "brrr"-im in continuare de zor
ina - astept comanda
legat de colacel - e f safe, noi il folosim de la 2 luni si nu am avut nici o problema. dk e inchis corect si cu clama de deasupra, e strans ariciul de dedesubt si reglat cum trebuie din cataramele de langa clema nu are de ce sa se desfaca sau sa scape pe langa. anto face si tumbe in apa, se intoarce de pe burta pe spate si nu intra apa.
au adus scutece libero la BB Tei
mai am o intrebare pt mamicile care au piersicute trecute de 6 luni - voi ati trecut la nr 2 de formula?

LML tuturor piersicutelor aniversate ieri si azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

mi-am adus aminte de curatatul cazii - eu o spal cu cif cream, clatesc bine de tot si apoi sterg cu un dezinfectant profesional

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Ioana,legat de dintisori,la Emma balitul a inceput cu mult timp inainte sa erupa,dar asa mai excesiv cu vreo 2 saptamani inainte.Alte semne ca ar erupe,gen matzaieli,papat mai rau,somn mai rau nu a avut deloc,decat dupa ce au spart gingia.Acuma e umflata tare gingia de sus,zici ca are balonase de apa acolo ,si isi roade tare degetele,baleste, e matzaita si needy.

Fetelor eu am observat ca manuta stanga nu e asa mobila ca cealalta.Adica si la imbracat/dezbracat opune rezistenta cumva,nu vrea s-o intinda din prima.Noi nu am fost la nici un consult de specialitate,nici macar la eco de sold.
Ioana,tu stai destul de mult prin Cluj,oare nu stii un ortoped bun la care as putea sa merg la particular?Sincer nu-mi place sa stau prin spitale,policlinici,mai ales iarna.Multumesc anticipat

Vad ca multe din voi asteptati cu diversificarea pana dupa varsta de 6 luni.Cred ca asa o sa fac si eu,in fond nu vad de ce m-as grabi.

Delia,ma bucur ca ai dat un semn,am vazut si poza cu bebe Jeff pe FB ,dar nu stiu daca se poate transfera pe Picasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare,

Incerc si eu sa scriu cate ceva pana nu se trezeste.

Lml sarbatoritilor de zilele acestea...cum trece timpul...

Roxy depunde daca vrei sa inlocuiesti o masa. Poti sa-i dai pana se satura, dar dupa aia e posibil sa nu mai vrea lapte. Copiii la varsta asta trebuie sa aiba 3 mese de lapte. Eu incerc sa-i dau completare la fiecare masa de solide, iar uneori incep intai cu sanul, apoi ii dau solidul. Felicitari pt distractia de revel.

Eu spal cada cu cilit si o limpezesc ff bine.

Interesanta teoria cu morcovul. Va dati seama cati nitriti am mancat noi? Toate ciorbele se fac cu morcov. Sincer pe mine nu ma sperie atat de tare...nu stiu de ce...

Fleur bafta la cresa. Hai ca sunt tare curioasa cum reactioneaza Ericutul. Eu inclin sa ma mai chinui cu bona...nu ma lasa inima sa-l duc inca.

Fetelor Patrick a inceput sa-mi rontaie sfarcul...ma omoara. Cand e aproape satul si are chef de joaca, imi trage niste muscaturi de-mi dau lacrimile. Azi a fost extrem de vorbaret, babababa, si de cateva ori a strigat si mamama, dar cred ca din greseala...

Trezit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ana, cu manduca e mai obisnuit sotul decat sunt eu, dar ma gandesc ca daca il pun cateva zile pe eric in manduca prin casa, ma voi rutina. lui ii place mult in manduca.
manduci avem de cand aveau bb-ii 5 sapt.

lml sarbatoritilor de azi!

libero nu 4 exista doar din alea tip chilotel care se taie cand se da jos? ca eu clasice nu am vazut.

carmen, cum mai e bona?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Balanta eu iau libero confort fit nr 4 de la cora.Astea sunt scutece normale-Alea tip chilot sunt up and go.Si sotul a luat up and go o data din greseala .-In afara de faptul ca sunt cele mai mari ca si marime dintre toate cele incercate de noi,sunt cele mai bune.Nu am avut nici un accident.

Carmen,Patrick are dinti?Ca nu mai tin minte.Daca nu,stai sa vezi cum e cand te rontaie cu dinti .Norocul e ca pe Emma distractia asta nu a tinut-o decat cateva zile,ca altfel cred ca o intarcam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Kimmy, noi la Ortopedie am fost la clinica privata Diasan la Conf Dr Fodor. E o doctora f buna cica. Consultatia e 110 ron cu tot cu ecografie parca . Noi am fost pt eco de sold.
nu am nr de tel dar cred ca gasesti pe net. Daca nu gasesti spune-mi. Cabinetul asta e undeva pe langa Flora in blocurile de pe Calea Floresti.

Balanta, manduca e acelasi lucru cu marsupiu? Legat de asta vreau sa va intreb daca in acest marsupiu, BB nu se sprijina pe coloana?

La Multe lunite Andrei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

ana, cu manduca e mai obisnuit sotul decat sunt eu, dar ma gandesc ca daca il pun cateva zile pe eric in manduca prin casa, ma voi rutina. lui ii place mult in manduca.
manduci avem de cand aveau bb-ii 5 sapt.

lml sarbatoritilor de azi!

libero nu 4 exista doar din alea tip chilotel care se taie cand se da jos? ca eu clasice nu am vazut.

carmen, cum mai e bona?


Am inteles, nu mai stiam cine, in ce isi poarta bebeii : )).

Mi se pare usoara alegerea, atunci. Sunt curioasa ce zic fetele care au calatorit...

Mergi la inceput