Mananca mult prea putin

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

Analize de sange ati facut ? Eventualele carente asa s-ar descoperi.


Pai tocmai de asta ziceam, nu am facut, doctorita a spus ca ar fi un stres inutil, ca sunt perfect sanatoase. A spus ca in general la un copil inainte de a recomanda analize preventive trebuiesc puse in balanta stresul cauzat de analize si beneficiile obtinute. Ca nu are sens sa fortezi si sa traumatizezi copilul doar preventiv, daca e la varsta la care i se poate explica si poate intelege necesitatea acelor analize, si daca el coopereaza atunci e ok, dar sa-l duci cu forta nu se merita, mai ales daca nu exista motive reale pentru ele.
Dar ca oricand vreau sa le fac ea imi da trimiterea pentru analize fara nicio problema, o sun si trec sa o iau de la cabinet si pot merge apoi la orice centru de recoltare care are contract cu casa de asigurari. Doar ca e valabila doar vreo 10 zile, si nu are sens sa iau asa, preventiv, si apoi sa nu merg sa le fac. Sa o iau doar atunci cand sunt sigura ca vreau sa le intep


Era bine sa le fi facut ceva analize de sange. Te luai de-o grija.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Al meu a facut odata in viata analize de sange, acu' un an jumate.
Le-am facut la Regina Maria, in sediul pentru copii, nu a fost deloc traumatizat.
In perioada aceea facea pipi des si ma stresa treaba asta, ii facusem de cateva ori sumar de urina si urocultura (la laboratoare diferite), rezultatul a fost bun. Totusi dr ne-a recomandat spre siguranta si analize de sange, n-a iesit nimic suspect pana la urma

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

(Fi`mea a fost la analize acu vreo 3-4 luni parca, nicio trauma. I-am explicat excat fix cum e procedura, ba mai mult, si-a dus singura probele pt lab :D)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

anda141, m-ai facut sa zambesc. Mi-aduci aminte de soacra-mea, daca un doctor ii spune ca e copilul sanatos dar ei i se pare ca nu, fuge la alt medic sa fie ea sigura, si daca nu sunt macar 3-4 care sa confirme ca e totul ok, ne se linisteste.
Si da, eu am incredere, nu atat/doar in medicul de familie, cat in instinctele mele. Copii stau cu mine zi de zi, daca ar fi ceva in neregula cu ei as observa. Singurul lucru in neregula e ca nu mananca asa cum cred eu ca ar trebui, ori asta nu inseamna ca e automat bolnav.

dana vio - m-as lua de-o grija cu conditia ca ei sa vrea analizele alea, dar culmea, fix cea mare face un scandal monstru cand vine vorba de ele. Si e mult prea mare s-o duc cu forta. De fapt e gresit spus m-as lua, corect ar fi "s-ar lua", ca grija cea mai mare o a altii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Desi fetele mele nu fac nicio opozitie la analize, eu nu as face numai asa, de dragul de a le face. Daca ai incredere intr-un doctor, mergi pe mana lui.
anda sa nu ai incredere nici in laboratorul de la Medlife. Cel putin 3 rezultate gresite am avut de la ei.

Mickyyy nu mi-ai raspuns ... celelalte fete mananca bine? Ce varsta au?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Scuze, Naty .

Mijlocia are 7 ani jumatate, mananca bine, dar seamana cu mine la metabolism, nu se pune nimic pe ea.
Cea mica e haplea familiei (dimineata de exemplu dupa ce-si termina portia ei de mancare face curat si in portiile surorilor in caz ca nu le-au mancat ele), si are 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

MiCkyyy citind povestea fetei tele ma regasesc pe mine nu mi placea Mai nimic
Decat Paine carne fasole( dar cu coasta afumata) cartofi( prajiti Sau piure) si oua prajite mancam putin . Din farfurie aruncam morcovul , ceapa , verdeatza uneori si cartofii ramanea "zeama chioara" , sora mea arunca carnea iar fratele meu manca tot cu exceptia galbenusului de ou Pe care il arunca. Atunci mi a venit mie ideea sa facem schimb eu dam legumele pentru carne si albusul pentru galbenus iar cand portia era prea mare lasam pe seama fratelui meu
Dieta am inceput la 11 ani ( aveam o colega fotomodel) la 24 de ani m am lasat de dieta
La 18 ani aveam ulcer gastric dar aveam 18 ani deci mi am asumat responsabilitatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuka30 spune:

Cateva sfaturi care s ar putea sa te ajute
1 Produse in cantitati mici dar cu continut mare de calorii
2 cate putin din fiecare ex ( 1 mini tomato , un buchetel broccoli jumatate de ou fiert 2 mini carnaciori samd ..)
3 Gatit impreuna Nu oarecum ci de exemplu artistic taiat legumele in diferite forme si marimi , pentru felul doi ex piure te poti folosi de formele pentru prajituri ( inimioare stelute, iepurasi etc ) apoi puteti decora si chiar fotografia ceea ce ati realizat impreuna
4 Noi aici avem O emisiune tv cu o fata "cooking idol" cam de aceeasi varsta cu fata ta
Poate gasesti emisiuni de genul ? Sau pe internet ...
5 practicarea unui sport
Ideea cu fetele anorexice nu stiu daca va functiona
Poate nu va constientiza ceea ce se poate intampla daca nu mananca ....
Mult succes iti urez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

probleme cu mancarea si mancatul am si eu cu baietelul meu; adica e mic, slabut, si nu are niciodata pofta de mancare; i-am facut si analizele, au iesit ok si am fost si la endocrinolog, la Medsana; mi s-a recomandat sa-i fac si un test de celiachie, care a iesit ok; se pare ca asa este el,si asta este ritmul lui de crestere, e drept ca nici eu nu sunt prea mare; ii dau acum propolis tinctura si vom mai merge la control, pentru linistea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

n-am citit toate raspunsurile, nu stiu daca s-a mai sugerat. fa-i o coprocultura sa nu aiba chisti de lamblia, asta stiu ca duce la lipsa poftei de mancare.

Mergi la inceput