Mananca mult prea putin

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Mickyyy eu cred ca, pentru a te linisti, ar trebui sa ii faci analize. Poate avea ceva banal (viermisori, de exemplu).
Daca nu e ceva organic, probabil i-a intrat in cap ideea ca trebuie sa fie slaba- din filme, reclame, de la prietene, etc, sursele pot fi nenumarate.

Sunt intr-o situatie similiara:
Ioana mea (8 ani) nu a mancat niciodata foarte mult, insa in ultimul timp chiar exagereaza. De mica nu mananca oua (a vomat odata de la un ou si de atunci sa nu le vada), nu-i mai place carnea, legume nu vrea cu niciun chip, de ciorbe/supe sa nu auda, are intoleranta la lactoza si orice produse lactate sunt interzise. Ar manca numai fructe toate ziua (astea ii plac, de orice fel).
I-am facut tot felul de analize (fiindca o si durea burta de mult timp si avea stari de voma), ocazie cu care am descoperit intoleranta la lactoza.
In rest nu are nimic.
Cauza nemancatului o banuiesc si incerc sa lucrez in sensul asta: ea face balet, de mult si bine, vrea sa faca performanta si stie ca trebuie sa aiba o anumita silueta, stie ca daca se ingrasa nu e bine si doamna o va admonesta. Degeaba ii explic mereu si mereu, ca pentru asta nu trebuie sa se infometeze, ci sa manance sanatos.

Nadia (4 ani) mananca ... cam cat un bebe mic. E slabanoaga tare (12 kg la 4 ani ) dar super energica (poate prea energica) si sanatoasa tun.
Mi s-a spus ca asa e ea, s-o las in pace.

Cam cat mananca fetita ta intr-o zi?
Uite ce mananca Ioana (ca sa compari): dimineata, o felie de paine prajita cu magiun de prune (inainte bea o cana de lapte cu cacao); la scoala, uneori, dar nu zilnic, un fruct (banana, mar sau mandarina); la pranz putina supa (dar numai daca are chef si numai cu galusti) + cateva bucati de carne/peste; dupa masa, alte fructe; seara, o felie de paine cu sunca de curcan (inainte manca cu cascaval, sau branza de vaci cu smantana sau iaurt dar acum nu se mai poate).
Are 134 cm si in jur de 24-25 de kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Naty, cam tot asa mananca si fie-mea, in ultima vreme cred ca traieste cu sandwich-uri pe care si le face singura si eventual fructe. Sunt zile intregi in care abia gusta la masa de seara ceva gatit.

Oricum azi le duc pe toate 3 la medicul de familie pentru un control de rutina. Initial am vrut sa le fac direct analize, sa scap odata pentru totdeauna de discutiile de acasa, dar m-a calmat medicul, a zis ca intai sa le vada si apoi decide daca e sau nu cazul de analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty
Cauza nemancatului o banuiesc si incerc sa lucrez in sensul asta: ea face balet, de mult si bine, vrea sa faca performanta si stie ca trebuie sa aiba o anumita silueta, stie ca daca se ingrasa nu e bine si doamna o va admonesta. Degeaba ii explic mereu si mereu, ca pentru asta nu trebuie sa se infometeze, ci sa manance sanatos.


Scuze ca intervin, Naty, n-ar putea doamna sa va admonesteze pe voi in particular, nu direct copilul? Mi se pare ca la varsta lor nu trebuie sa stie de slabit, pastrat siluete in anumite limite etc.
Parerea mea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Eu am fost un astfel de copil... Mancam putin, la ciuguleala, cum s-ar zice... Acum sunt fix la fel si sunt cam ca fetele voastre: nu ma dau in vant dupa carne, nici mancarea gatita nu-mi lipseste daca nu este; as manca numai salate daca s-ar putea, fructe, si din cand in cand cate un sandvici; a si cate un ou (imi plac ouale). Dulciuri, din cand in cand, in functie de ce mi-e pofta: ceva ciocolata, vreun sandvici cu gem etc (chiar si simt nevoia uneori, am glicemia mica, chiar la limita de jos, daca e o perioada in care nu prea consum dulce de nici un fel).
Ca si conformatie, sunt slaba, am 1.70 m si 50 kg, n-am probleme de sanatate (ma rog, mici probleme ca tot omul mai apar), analizele sunt bune. Singura problema este ca sunt fff "friguroasa", rezist f greu pe vreme rece, afara. Si fiind mai slabuta, nu sunt nici rezistenta la actiuni mai de forta, gen carat, oar de asta am avut parte cu cei 2 copii, plus accesoriile aferente, si acu' trebuie sa ma mai menajez.

Copil fiind, tot asa era, mancam ca o vrabiuta, dar nu aveam probleme de sanatate. Insa nu puteam manca portii intregi neam! Daca ma mai indemna unul-altul sa mananc, pai lungeam masa aia pana se plictisea audienta. Atata puteam si gata!

Cand eram prin clasele I -II, imi lasa mama mancarea in termos, felul 1 + felul 2 (2 termosuri). E, si ciuguleam eu din mancare, si ramanea destula (jumatate sa zic), si la mintea mea de atunci, crezand ca scap de observatii "ia nu mananci", luam mancarea si o aruncam pe dupa mobila crezand ca am scapat si nu o vede nimeni (restul de supa mergea la chiuveta)... La un moment dat incepuse sa miroasa in bucatarie, nu stia mama de la ce e.... si cand s-a uitatintamplator la dulapuri sub un alt unghi (nu era chiar pe traiectoria obisnuita de intrat in bucatarie) si s-a vazut dezasatrul. M-am uitat si eu atunci si am in minte imaginea de munti de mancare (spatiul dintre dulap si perete era mic, asa ca se depusese pe inaltime)... Aoleu, dadusem de belea!

Alta data, intr-o tabara prin clasa VII, erau surprinse si stresate profesoarele cu care eram ca nu mananc tot la masa (portii mari, si nu le terminam, clar), la un moment dar, cand jucam noi copiii carti din alea cu porunci pentru cel care pierde, le cooptasem si pe genialele astea de profe, si, la un joc in care am pierdut eu, ghici pedeapsa: sa mananc tot la masa
SI cand a venit masa urmatoare (pranz), au stat toti cu gura pe mine, zicand ca nu plecam nicaieri pana nu mananc eu tot! Si de gura lor, de rusine ca nule slabeau o clipa, erau doar cu ochii in farfuria mea, am mancat muuult pestea capacitatea mea normala pentru a termina portiile alea, si.....urmarea..... de noaptea urmatoare, si inca vreo 3-4 zile dupa, am fost praf cu stomacul! Voma, greata, stare de rau, dintre care 2 zile am vomat non stop, orice incercam sa bag in gura, apa sau mancare, m-am simtit rau de tot.... aproape juma de tabara mi-au stricat-o cu ambitiile lor!

Care va sa zica, atata pot manca, ura si la gara, asta sunt, atat de slaba, sa-mi fied e bine, nu am ce sa fac... Asa ca eu zic sa le lasati pe fete in pace, cu amendamentul sa nu fie vorba de vreo problema de sanatate, sau de false dure de slabire, care nu-si au locul la varsta asta. Daca sunt vedele, sanatoase, pline de viata, ce sa le faceti mai mult? Eu as zice sa stati fara grija!

Mickyyy, sa ne zici ce ati facut la medic, ce sfaturi v-a mai dat. Si mai scrie, nene, si pe la cozonaci nov-dec2008 despre copii. E la "floarea copilariei" acum subiectul. Eu mai scriu din cand in cand, cand am timp, si imi place sa citesc, sa mai aflu diverse despre alti copillasi!

Bafta!@

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Am ajuns aseara cu ele la control, concluzia sunt perfect sanatoase, si nu e nevoie de niciun fel de analize la ele. Ma rog, am primit o singura trimitere, la cea mica pentru o coprocultura, si probabil daca va iesi pozitiva inseamna ca au toate .
Totusi, daca eu vreau sa le fac analize cu orice pret, se rezolva, insa doctorita a zis ca ar fi un stres inutil pentru copii. Cea mare are 1.36 si 25 de kilograme, iar mijlocia 1,27 si 21 de kg, pe cand cea mica are 1.06 si vreo 17 kg . Adica in limite normale.

Am intrebat-o daca e cazul de vitamine, ceva, si a zis ca nu, dar mi-a recomandat in schimb sa le dau propolis, cica se gaseste in comert frumos colorat (poate fi amestecat in iaurt daca nu-l vor gol), si ca e foarte bun pentru imunitate. Si seminte crude (kaju, dovleac, etc), pentru apotul de grasimi sanatoase pe care-l aduc organismului.

Si sa le las in pace cu mancatul, fiecare copil/persoana are propriul metabolism, nu e nevoie sa manance mult daca mananca sanatos si diversificat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Wow, Mickyyy ai trei fetite? Ce frumos!
Celelate doua ce varste au? Ele sunt mancacioase?
Ma bucur ca doctorul a zis ca sunt OK. E bine ca ai intrebat, sa nu te stresezi degeaba.

Andreea
Doamna e foarte exigenta atat in ce priveste miscarile specifice, dar si in ce priveste tinuta.
E vorba despre fetite care vor sa faca performanta in balet; nu le spune sa nu manance, subliniaza sa manance sanatos, fara exces de dulciuri, fainoase, grasimi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Am ajuns aseara cu ele la control, concluzia sunt perfect sanatoase, si nu e nevoie de niciun fel de analize la ele. Ma rog, am primit o singura trimitere, la cea mica pentru o coprocultura, si probabil daca va iesi pozitiva inseamna ca au toate .
Totusi, daca eu vreau sa le fac analize cu orice pret, se rezolva, insa doctorita a zis ca ar fi un stres inutil pentru copii. Cea mare are 1.36 si 25 de kilograme, iar mijlocia 1,27 si 21 de kg, pe cand cea mica are 1.06 si vreo 17 kg . Adica in limite normale.

Am intrebat-o daca e cazul de vitamine, ceva, si a zis ca nu, dar mi-a recomandat in schimb sa le dau propolis, cica se gaseste in comert frumos colorat (poate fi amestecat in iaurt daca nu-l vor gol), si ca e foarte bun pentru imunitate. Si seminte crude (kaju, dovleac, etc), pentru apotul de grasimi sanatoase pe care-l aduc organismului.

Si sa le las in pace cu mancatul, fiecare copil/persoana are propriul metabolism, nu e nevoie sa manance mult daca mananca sanatos si diversificat.



Cea mica a ta are cat a mea. Si cm si kg.
http://www.ymed.ro/complex-magneziu-kids-sirop/
Siropul asta il dau eu lui Alex cand ma dispera cu mancarea, este foarte bun si cred ca are ce trebuie . Nici scump nu este, vreo 15RON.
Nici un medic cu scaun-la-cap nu-ti va recomanda vitamine, nici a noastra nu ne da, dar eu i-am dat siropul asta.

Edit. nu-i va face pofta de mancare, dar ii sustine organismul.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

noi santem in extrema cealalta, fi-miu are 40 kg la 146-150 cm si i-am taiat dulciurile, fainoasele etc. si l-am reinscris la tenis

Acu, nu stiu ce sa zic, eu in copilarie mancam relativ putin (comparativ cu sora-mea), dar nici nu traiam cu un sandvici pe zi...totusi copiii sant in crestere, organismul are nevoie de calciu, de fier, de proteine... care nu ai cum sa le acoperi din doua felii de paine cu unt/cascaval/sunca etc etc.

Analize de sange ati facut ? Eventualele carente asa s-ar descoperi.

Sanatate la fete !

Ingrid si Cristi 9 ani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

Analize de sange ati facut ? Eventualele carente asa s-ar descoperi.


Pai tocmai de asta ziceam, nu am facut, doctorita a spus ca ar fi un stres inutil, ca sunt perfect sanatoase. A spus ca in general la un copil inainte de a recomanda analize preventive trebuiesc puse in balanta stresul cauzat de analize si beneficiile obtinute. Ca nu are sens sa fortezi si sa traumatizezi copilul doar preventiv, daca e la varsta la care i se poate explica si poate intelege necesitatea acelor analize, si daca el coopereaza atunci e ok, dar sa-l duci cu forta nu se merita, mai ales daca nu exista motive reale pentru ele.
Dar ca oricand vreau sa le fac ea imi da trimiterea pentru analize fara nicio problema, o sun si trec sa o iau de la cabinet si pot merge apoi la orice centru de recoltare care are contract cu casa de asigurari. Doar ca e valabila doar vreo 10 zile, si nu are sens sa iau asa, preventiv, si apoi sa nu merg sa le fac. Sa o iau doar atunci cand sunt sigura ca vreau sa le intep

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Intrebare : voi aveti asa incredere in medicii de familie ? De unde stie un medic de familie, dupa un consult la cabinet ca "sunt perfect sanatoase "? Eu nu spun ca nu sunt, Doamne fereste, dar eu am deloc incredere in medicii astia care dau niste verdicte asa dupa ureche.
Eu i-am facut analize pentru linistea mea si tot ptr ca nu mananca foarte bine . Au iesit foarte bune analizele, dar tot nu sunt 100% sigura ca laboratorul lucreaza foarte corect. Le-am facut la Medlife.
PS.Eu nu am incredere in medici.

Mergi la inceput