Febra cu program,seara si noaptea tarziu

Febra cu program,seara si noaptea tarziu | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

buna

de miercuri ne zbatem cu o problema: a venit baiatelul de la scoala cu febra 38.5, intr- o ora ajunsese la 39.5, insa starea generala in mare era ok, pt ca dupa o jumatate de parcetamol si-a revenit din ameteala si moleseala. Nu acuza nici o durere, nici muci, nimic. Seara pe la 10 iar febra, iar paracetamol, scade, transpira, sforaie noaptea. Joi ceva jena in gat, si congestie nazala. Dus la ORL, gat rosu, nedelimitat, fara puroi, in rest nimic. Idem, febra seara pe la 6 si revine noaptea pe la 3. Vineri la fel, usoara jena persista, febra tot in 2 episoade, peste zi s-a mentinut la 37-37.5. Apare tusea seaca, constanta. Sambata, tuse seaca, febra in 2 reprize, dispare jena in gat, seara 39.5 pe la 6, consult, nimic pulmonar, doar rosu in gat nedelimitat, fara puroi. Astazi, iarasi, febra la 3 dimineata 38.5- 39, usor frison scade cu jumate de paracetamol. Nici o jena in gat, nu muci, nu congestie, nu muci, doar tusea seaca. Totusi a primit antibiotic, pe ipoteza unei infectii bacteriene in gat, imposibil de verificat in perioada asta cand laboratoarele nu mai preiau probe pana dupa...

...

cati v-ati mai confruntat pana acum cu asa ceva? el pana acum la viroze sau chiar puroi in gat facea febra cam toata ziua, abia i-o tineam in frau, il mai si lasam cu febra daca nu-i era prea rau sau nu era prea slabit. Nu a mai facut asa faza cu febra in 2 episoade zilnic de atatea zile...

merci
lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

si acum face iar:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

dorsilia, da, fetita mea a avut asa, cu febra mica seara si usoara tuse seaca : pneumonie. Dupa 3 zile de manifestari am fost la doc, a ascultat-o ala nimic, a intors-o pe toate partile. a zis ca daca mai face inca 2 zile sa mergem sa verificam pipi si daca ala e ok plamanul. voila, era plamanul.


Vicky, Printzesone and BB (20+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu vrea/poate inghiti pastilele ...se pot zdrobi oare? (zinnat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Si noi la fel. Azi e a treia zi de febra si mare. e viral. Urechi, gat, plamani ok. Tuse nu. Asteptam.
Sanatate multa




Alessio Michele (4 ani si 5luni) , Mattia Gabriel (3 anisori! ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Dorsilia, si eu as zice ca un control la plamini ar fii bine de facut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Zilele trecute era o stire la tv despre un tip de pneumonie (muta, parca) care nu poate fi depistat decat prin radiografie. Poate fi asa ceva sau urmeaza sa-i apara vreo eruptie, vreo boala a copilariei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Ce ati facut, santeti mai bine?

Ingrid siCristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

ii dau augmentin sirop deja, febra a cedat multumesc lui Dumnezeu ! nu stiu daca m-am pripit sau nu cu antibioticul, oricum a mai facut febra si peste antibiotic inca o zi si ceva. Dr. ce l-a vazut spunea ca e conform aspectului infectie bacteriana in gat, "rosu in gat", ca necesita antibiotic, desi nu se vedea puroi defel...e posibil infectie in gat bacteriana fara puroi ?? pulmonar nu se auzea nimic...asa nefiind eu mai plina de stiinta intr-ale medicinei si nici de alte intuitii calauzitoare...i-am dat antibiotic :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Dorsilla sanatate baietelului!

Da, noi am patit asa, febra mare fara alte simptome, doar febra si e ceva viral cica, insa dupa 6 zile de febra in care organismul nu mai facea fata sa lupte cu virusul si dupa plimbat la medici si la urgente ne-a dat antibiotic( suntem la a doua zi de antibiotic si azi nu a mai facut febra). Febra mare facea de obicei doar noaptea sau dupa pranz. Iar acum e si mezina...

Mergi la inceput