Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytana, Andreea , multumim de aprecieri. E o grasunica intr-adevar. Aseara am si masurat-o, avea 64 cm, acum nu stiu cat de bine am masurat-o noi... Daca e asa, inseamna ca a crescut doar 2 cm luna asta. Mi-e ca e butoias, mica si indesata. :)))

La somnurile de peste zi am inceput sa o adorm pe picioare, ca sa-mi mai menajez mana cu probleme. Faza e ca adoarme, dar trebuie sa stau asa cu ea. Am incercat dupa 20 min sa o las jos si pana am ajuns la usa plangea. Dar macar adoarme... o luam incetisor. Seara inca o plimb, pt ca ii mai dau si san si o las mai usor in patut adormita asa.

Andreea, ai incercat sa mananci tu chestii care sa te ajute pe tine si indirect si pe bb? Gen prune uscate, pere, o banana dimineata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, nu vad de ce nu ai putea si tu sa te inscrii la dm. Eu m-am inscris pe site si o sa le trimit certificatul pe email.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia nici o reactie la vaccin, iar nu i-am pus paracetamol, desi mi-a spus sa-i pun, am avut incredere in instinctul meu si a fost ok.

Norma ma bucur ca ai gasit un echilibru in alaptare, asa este, totul e sa fii relaxata. Pt prima data am avut si eu probleme cu lapticul, in perioada sarbatorilor cand am tras tare sa fac de toate si seara parca tragea in gol. Am baut mai multe ceaiuri si mi-am revenit, altceva nu am luat niciodata ca n-a fost nevoie.

Vaccinurile de la stat le-am facut si asa merg mai departe.

Oana poate gasesti schema aia de diversificare sa ne-o trimiti si noua. Ma intereseaza si pe mine.

Am primit o recipisa sa ridic de la posta o recomandata, probabil e decizia de indemnizatie, am depus pe 15 dec, cu data de 19 dec intrare in cic, in caz ca va intereseaza. Ma duc diseara cand vine sotul ca e vremea tare urata si nu ma risc cu C dupa mine.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, arata super scaunul! Noi am primit la botez unul de la Ikea, asa ca o sa-l folosim pe ala.

Legat de diversificare, am inteles ca se incepe cu legumele si nu cu fructele, pentru ca fructele sunt dulci si le accepta repede si exista riscul daca se incepe cu ele, sa nu mai accepte legumele. Cu cereale se incepe la cei mai slabuti, asa cum a zis si Oana.
Mirabela, din ce am inteles borcanelele respective nu au conservanti, sunt sigilate la cald, cum facem si noi acasa cu gemurile.
Eu le voi folosi pentru fructe si legume pe care nu le gasesc de sezon. In rest si eu prefer sa fie proaspete si sa i le fierb eu.

Legat de storcator, am primit unul de la Bosch.
Vroiam sa iau o sita de la Ikea, ca sa fac legumele la abur.
Si vreau sa iau si safe feeder, am inteles ca in supermarketuri s-ar gasi de la Primii Pasi. Si tot la Ikea am vazut niste bavetele din fas, gen tricouri, se numesc Kladd Prickar la 16.99 lei 2 bucati. Mi se par utile pentru cand vom ajunge la mozoleala, sa nu murdareasca toate hainele din prima. Astea sunt: http://m.ikea.com/ro/ro/search/?query=Kladd&_=1357551996059#/ro/ro/catalog/products/art/70179754/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Moro storc manual si stau aplecata sa stea sanul in jos sub greutatea lui, cu mana stanga tin sanul si presez pe el, lasand moale partea cu aureola unde storc facand presiune. Nu stiu daca m-am facut inteleasa dar altfel nu stiu sa explic. Oricum cand ma ridic ma dor toate, spatele, gatul si mainile dar scot ceva, in ziua de 31 dec am scos 250 ml pt noapte si l-a papat in 2 reprize, la 1 si la 3. La noi cand nu vrea sa suga bagam plimbarea prin casa cu el la san, doar asa papa.

Andreea la noi a fost o perioada cu constipatia asta si a trecut, poate o fi si la voi asa, vorba ta, sistemul lor digestiv e in formare si trece prin diverse etape. Fain scaunelul de masa, eu am de la D unul dar e pt mai maricei asa, i-as lua altul dar mai vad.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Si noi avem deja scaunel si am comandat si eu la Ikea hainutele alea sa nu se murdareasca, mai vreau sa mai cumpar lingurite si boluri pt mancare si safe feeder, am deja bolul acela pe care cica oricum l-ar tine bebelusul nu se varsa din el-vom vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Asa Olivia, uitasem sa scriu ca tre sa mai achizitionez bavetele alea cu totul, sunt bune dar sa vad daca gasesc si in Iasi.

Din cate stiu eu fructele se mananca proaspete, ele se oxideaza in cateva minute de cand le pasezi, d-apoi sa le mai bagi la temperatura, e parerea mea. O fi bune borcanelele de le foloseste atata lume insa eu nu ma dau in vant dupa ele si n-o sa le folosesc, asta e.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ana, de cateva zile nu-i mai dau 3 bibe/zi cum faceam, ci doar 2. Sa vedem cat ne tine! Pe cel de la 10-11, il bea acum in jur de 13. Am renuntat la cel de la 16-17 si ii mai dau seara inainte de culcare, in jur de 22.
Acum mi-e sa nu scada productia. Inainte cand o leganam ziua, sugea in timp ce o leganam. Acum de cand o pun pe picioare nu-i mai dau sa suga, ca nu mi se pare ok sa suga si apoi eu sa o iau la zdruncinat. Si nici ea vad ca nu comenteaza. Se uita la lustra si in 10 min adoarme, nu plange de foame. Asta inseamna ca de la supt din ora in ora, am ajuns la 1.5-2 ore. Depinde si cat doarme. Ieri a supt de ex la 12, la 12.30 bibe, la 14.00 a adormit pana la 16.00. Deci a supt dupa 4 ore san. Acum om vedea. Sunt curioasa daca se mentine asa doar cu 2 bibe/zi. O sa verific si cu greutatea cum sta. Am inteles ca la 3-6 luni trebuie sa ia cam 500g/luna? Ca ea in ultima luna a luat tot peste 1kg. Adica daca luna asta imi ia 500, mi-e ca o sa am dubii: a luat cat trebuie, sau a luat putin ca i-am scos un bibe?
Pana la urma o sa merg si eu pe intuitie. Daca o vad ca e ok, nu-mi plange, presupun si eu ca e satula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Vreau sa mai completez ceva, cereale o sa-i dau seara cate putin inainte de masa de lapte de la culcare, in ideea de a nu se mai trezi peste noapte, plus ca as vrea sa se obisnuiasca cu ele, cu textura si gustul lor ca sa nu le refuze mai tarziu. Faza cu copilul prea grasut m-am lamurit, daca e alimentat la san nu e problema de obezitate, la lp o fi altfel, nu stiu. Exemplul clar e D care era f gras la san apoi a luat chiar putin in greutate.

Referitor la borcanele, copilul se poate obisnui cu gustul acestora si sa refuze mancarea preparata in casa, stiu pe cineva care la 2 ani nu putea scapa de ele. Acuma daca mentii un echilibru si nu e o obisnuinta nu cred ca e o problema. Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu sunt impotriva celor care folosesc sau am ceva cu ele, fiecare e liber sa aleaga ce vrea pt copil dar mai bine sa stie ce si cum.

Din cate imi amintesc eu de la D, mancarea la borcanele, chiar daca e bio, poate ridica anumite probleme:
1. Are aditivi - acidul ascorbic sau citric sau faina care predispun copilul la ingrasare pe termen lung;
2. Contin zahar si sare desi nu se recomanda pana la 1 an;
3. Am auzit cazuri cand unele firme isi retrag serii intregi de pe piata datorita contaminarii cu produse toxice din timpul procesarii;
4. Pana la urma tot o mancare procesata este unde scade valoarea nutritiva, adica vitaminele si mineralele continute de alimente sunt mai putine fata de cele preparate in casa.

In concluzie eu imi pastrez parerea ca daca e folosita ocazional, cand pleci in concediu/vizita, e ok. Insa e o moda si toata lumea foloseste borcanele la bebei vis-a-vis de gatitul in casa si cu asta nu sunt de acord, cel putin in cazul meu.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Eu recunosc ca nu mai stiu ce contin borcanelele.Dar stiu ca explicatia pentru care rezista atat era cea pe care a spus-o Olivia - ca sunt sigilate cum sunt sigilate la noi la tara zacusca si gemurile (spun de produse traditionale, nu ce s-o mai pune acum in ele)
Chiar o sa ma mai uit sa vad ce au prin ele. Atunci cand ii dadeam lui David nu mi-a atras nimic neplacut atentia.

Mirabela, nici la David nu a fost un succes diversificarea. Pe aceeasi idee mergeam si eu:ca stie gusturile din lapte.Si a fost un esec zdrobitor (zdrobitor pentru nervii mei).La 1 an a inceput si el sa manance mai ca lumea, dar mancare de-a noastra. Adica, as zice eu cu rautate, cu gust

Eu ca argument pentru pro borcanele am in acest moment faptul ca sigur sunt bio. Daca David mai manca o lingurita- doua era din piureul facut clasic.Adica fiert si zdrobite legumele. Din cel cu legume facute la abur nu a mancat niciodata. Probabil era prea pregnant gustul.Desi evident e mult mai hranitor asa.De aia intre piureul din legume fierte si intre borcanele, cred ca aceeasi cantitate de vitamine mai ramane. Desi ma agndesc acum daca la borcanele or fi fierte clasic sau tot la aburi...trebuie sa cercetez.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput