Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Anaomaria, DM e un lant de magazine cu produse (si) nnemtesti. http://www.dm-drogeriemarkt.ro/cms/servlet/segment/ro_homepage/ - asta e siteul romanesc.Au produse bune si la preturi ieftine (spre deosebire de variantele pe care le gasim in supermarketuri).Au si multe chestii bio si la preturi civilizate.
Nu au doar in Bucuresti, dar vad ca in Iasi nu sunt.Poate gasesti unul mai aproape de Iasi.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Ce fac fetele?
La noi noaptea a fost cam agitata. Ieri dupa amiaza s-a trezit la 5 si n-a mai adormit pana seara la 12. Am avut si 2 ture de musafiri si a fost incredibil de cuminte, s-a miorlait putin de oboseala si dupa aia era fresh. Ba chiar de la 7 nici n-a mai cerut papa pana la baita de la 9.30 (ea serveste cam din ora in ora cate ceva ).

A adormit la san dupa baita, am pus-o in patut, in 5 min era treaza, i-am facut si bibe, a facut si kk, ca nu facuse ieri, dar putin, la 11.30 am adormit-o, pus in patut, in 5 min iar plangea, i-am dat san si la 12 a adormit in sfarsit. S-a trezit la 3.40 si 6. Ei, si atunci a inceput frichineala. Am pus-o in patut, in 2 min plangea, iar a adormut la san, in patut s-a trezit si statea ridicata pa antebrate, era fresh fata. Am luat-o langa mine si am mai pacalit-o acolo sa doarma cu tzatza in gura pana la 9.45. Eu in schimb am amortit de nu mai puteam. La trezirr a facut si kk, cred ca asta o deranja pe ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Bine va regasesc si eu pe anul acesta...citesc dar nu prea reusesc sa scriu...ca de obicei...
Eu in ultimele zile imi tot aduc aminte de tine Titziri ca bb are nevoie in primul rand de o mama cu toate tiglele pe casa...in ultima sapt nervii mei sunt cam prastie...bb imi refuza des sanul...mi se blocheaza diverse canale fac mastita....de multe ori pricep si eu ca nu e laptic...se enerveaza repede dansul la san...tot presez asa mai inghite cate un pic...dar baza e lp..acum vad ca incepe si isi sch programul de mese nu mai mananca la 2 oe...s-au facut 2,5 ore 3...iar noaptea de 2 nopti are un somn de 5 ore si unul-2 mai mici...dar inca nu-i regula...de 2 de 3 de 4 ore...doarme in schimb in cosul lui :) bine de obicei dp shshait si plimbat leganat....desi citeam ca ar trebui sa planga mai putin mie mi se pare ca plange mai mult...pana se trezeste si pana adoarme si la san...uneori nici nu-l atinge si incepe urletul pana se face mov....si-l linistesc cu plimbat si hota
Am mai observat ceva...de ieri...se vede pe gingie un dintisor adica e o zonita alba nu stiu cum sa explic n-a iesit dar se vede sub gingie...asa mi se pare..e devreme?vedeam ca a scis irabela ca poata sa iasa si dp 5 luni de cand se vede....

Mirabela ramasesem datoare cu un raspuns...da aici se gaseste Nutriben...din ce-mi zicea farmacista e nou venit pe piata.Am si eu o intrebare : ziceai ca ai gasit greu dar ai gasit pozitie de muls sa iasa laptic...cum?ce pozitie?cum presezi?ca poate presand asa cat e la san stoarce si al meu mai mult...sapt asta mi-a venit sa renunt de multe ori...nu prea e lapte...simt cand storc..plus ca se tot infunda...ne chinuim amandoi si nu stiu dc facem ceva...noaptea mai bea...cel putin la o masa...dar dc bea doar atunci...se duce productia aia mica...cata e...pompa am bagat de dimi si desi simteam ca sunt umflati ma usturau sanii am scos doar 10 ml.....uf...

Olivette veniti in Grecia?poate ajungeti si pe aici...dc veniti mi-as dori mult sa ne cunoastem...valabil pt toate fetele dc ajunge cineva pe aici!

Vorbeati de diversificare...spunea cineva ca piersicutele aveau o carte/articole dc le-a salvat cineva poate puteti sa le puneti pe contul comun

Eu il dau cu crema sudocrem la fiecare schimbat pampers...nu stiu m-am gandit ca se irita dc nu dau...n-am incercat...si-l schimb cam la 3-4 ore iarasi gandindu-ma sa nu se irite si sa nu iasa pipi...la kk il spalam..noaptea doar il sterg cu servetele umede.

Ramona eu cred ca as pleca...dar are dreptate Mirabela tre sa te asiguri ca ai acces la doctor...cred ca poti face si un card european de sanatate.
trimit si revin mai tarziu ca am inceput acum ceva ore mesajul...intretimp bb a refuzat iar san mancat lp am bagat pompa si am scos vreo 60 ml dar dp 9 ore de supt bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Mai prind si eu vreo cafeluta, daca o da careva? Daca nu ma ofer eu ce-i drept oricum nu beau, dar imi place taaare mirosul!

Subcriu si eu la o noapte agitata. A adormit repede in patut pe la 21.10, apoi prima trezire la 23.40, apoi la 02.00 se bagase cu caputul in protectoarele patutului cautand sanul din obisnuinta, apoi la 03.30 sa pape, apoi la 05.30 si de atunci nu a mai vrut sa doarma, asa ca l-am luat in pat pana la 08.00 cand desi nu vroia sa mai doarma, am dat sa il iau de la san si sa auziti voi tipete... asa ca m-am asezat mai confortabil, i-am dat titi zi pana la 09.45 am stat si noi in pat cand ne-am dat trezirea.

Moro si mie mi se parea la un moment dat ca plange tot mai tare, dar acum are zile in care doar chiraie nitel. Ieri a fost una dintre aceste zile. Astazi vad ca e mai marait.
Asa ca, zambeste, macar doarme si cate 5h pe noapte, noi mai mult de 3.5h nu am vazut de la el... Cu dintisorul s-ar putea sa fie cam devreme, dar nu se stie nicioadata

Daar sa va zic si ce progrese vad la el: cand se satura la san, se intoarce cu fata spre mine, zambeste si incepe sa imi vorbeasca, eu il imit si pare taaare fericit ca ii raspund. Aseara mi-a luat ochelarii de la ochi. Intinde manuta sa imi atinga fata si hop trage si de ochelari, era sa mi-i arunce cat colo :))) Cand ii pun mana pe piept in patut, mi-o apuca cu ambele manute si mi-o duce la gura. La fel face si cu paturica din patut, desi eu i-o pun de obicei sub manute, mai jos de nivelul umerilor.

Anaomaria

Boaaaba mica pe unde umbli?? Ce-ti face dragonita, varsa flacari pe pc si nu te lasa sa ne mai scrii?

Oli, ma uitam la pozele de pe FB, e o frumoasa Maya si grasunicaaaa numai buna de papat!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara dragele mele.
V-am scris si mai devreme un mesaj,dar acum am un retardat de laptop de la firma ca al meu l-am busit de pamant si s-a spart ecranul si e in reanimare....asa ca voi relua scrisul.

Tzitziri
,mai mult de 5 zile nu l-am lasat ca mi-a fost mila de el.O singura data i-am pus supozitor de urgenta ca s-a trezit din somn intr-un plans isteric si a tinut asa vreo 20 minute de eram lac de apa.A facut kk ,apoi a adormit...Iar legat de o problema medicala si dr m-a intrebat daca face asa rar de cand l-am nascut,iar raspunsul este nu.Facea si de 8 ori pe zi.Dupa 2 luni,2luni si jumatate s-a schimbat treaba.Iar dr a zis ca ar fi fost vb de ceva malformatii sau probleme daca era asa de cand il nasteam.

Olivia,ce grasunica ai tu acolo.Mie Andrei mi-a luat vreo 800 gr luna asta.~
Am mai auzit la mamici ca medicul le recomanda sa inceapa cu borcanele.Fiind bio,iar in fructele de pe piata nu e increderea prea mare.
Pampersul nu il schimb nici eu noaptea de vreo luna.Dar din ce am constatat,incepe sa il umple dupa 2-3 dimineata.Eu de la premium care,am trecut pe pampers normal,de ala verde.Diferenta e ca asta verde e mai subtire si ca are un miros specific.

Daca da Doamne Doamne si se regleaza Andrei cu kk si ia bine in greutate vreau sa incep dupa 6 luni diversificarea.Ca sa nu mai zic ca mi-a adus sora-mea de Craciun scun de bb de ala care se prinde de masa.E foarte fain.Asa are si ea la fetita ei.
Modelul:
http://www.shopmania.ro/echipament-pentru-copii-si-bebelusi/p-scaun-masa-atasabil-dinette-brevi-39453860

Norma eu tot la sfarsitul lui martie,chiar aprilie voi incepe.

Vai vorbiti de vaccin.La mine a fost un cosmar.Cel pe gura l-a baut fara probleme.Dar alea 2 in picioruse,dumnezeule ce a plans.Off nu vreau sa-mi mai amintesc.Pentru informatii intrati pe http://www.vaccinuri.ro/scheme_vaccinare.html
Mie mi-a dat si un card...inca nu stiu la ce-mi foloseste.

Corina,tare bine se mai simte dupa kk.Astazi am sunat-o pe cumnata mea,medic fiind si mi-a zis sa ii pun supozitor la 2 zile si isi va reveni.Deci a facut kk pe 4 , astazi ....deacum urmeaza iar sa il stimulez pe marti...sper sa isi revina ca o iau razna.

Tare geloasa sunt pe voi cu dm.As vrea si eu la noi in oras...dar ma multumesc cu ce am

Kytanut

Vai tzitziri Andrei are acelasi program de masa de cand l-am nascut.La aceleasi ore se trezeste noaptea.

Anaomaria dm v-a veni si la Iasi.

Revin !

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Corinuka, inca nu m-am documentat deloc in privinta diversificarii. In ceea ce priveste experienta de la fete pot sa iti spun doar ca am inceput cu legume fierte, cate unul la cateva zile, putin piure cu lingurita (nu mai tin minte cantitatea, oricum putin pentru inceput), apoi ii puneam o supa in biberon, stiu ca le mai faceam branza calcica (din calciu lactic). Fructele nu mai tin minte cand le-am introdus, oricum fiind nascute iarna am inceput diversificarea la fix cand au inceput legumele romanesti sa apara. Acum 8-10 ani nu erau asa multe scheme de diversificare #61514;. Recunosc ca ma pune putin in dificultate alegerea unei metode anume. Cereale nu prea le-am dat, Ana facuse o alergie la unele de la NESTLE asa ca am fost cam reticenta.
Intre Craciun si Anul Nou mi-a depus si mie sotul dosarul la Primarie aici in sat, imi zicea ca in prima sapt lucratoare din ian il vor trimite la Directia bla bla bla care se ocupa de asta si probabil prin martie imi vor intra primii bani, sper. Eu inca nu am incasat nici o alocatie pentru Paul, cred ca in ianuarie.
Corinuka, pot sa ma inscriu chiar daca nu am DM in oras la mine?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Prea multe chestii de adaugat nu mai am , doar ca am avut o noapte exact ca a ta kytana,aceleasi treziri,la acelasi ore.Diferenta intre al meu si al tau e ca Andrei la 7 dimineata s-a trezit de tot Ce "fericita" mai eram.

Oli,e o scumpa cea mica a ta.Cum doarme ea pe picioare.Hahhaa ce dulce e.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Andreea, eu zic ca se poate sa va reglati cu kk la diversificare. Ca atunci poti controla bine ce ii dai ca sa il poata ajuta.

Legat de diversificarea cu cereale. Eu stiu ca cereale se dau la copiii mai slabuti. De ex lui David nu i-am dat cereale. A mancat mult mai incolo, asa ca chestie, la micul dejun.Dar nu a facut parte din schema de diversificare pentru ca el oricum era grasut bine. Cerealele nu faceau decat sa il 'expandeze' si mai tare.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Moro, imi pare asa de rau ca inca te mai chinuie canalele infundate si mastitele. Cand iti refuza sanul, incearca sa-i schimbi pozitia. La Maya a functionat sa o tin in brate, la orizontala si sa suga asa in timp ce o si leganam usor.
Daca ajung prin Salonic si mie mi-ar placea sa ne intalnim.
Legat de dintisor, la piersicute cel mai precoce a fost la 4 luni. Dar se poate si invers. Am o colega de serviciu care a nascut in februarie si micutei nu i-a iesit nici un dintisor, cu toate ca durerile au inceput de mult.

Am salvat astea de la piersicute:
-una din fete a facut un blog despre diversificare in care va mai scrie: http://bebeinfo.webs.com
- https://docs.google.com/document/pub?id=16kOD4x4N3A5gcyYmU01-Eg3iQDjTueCzYWdlTSUrbJs atentie! Se calculeaza de la DPN, nu de la data nasterii.

Poate va ajuta!
Revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor zilei!

Cel mai greu lucru la al 2-lea mi se pare alaptatul... a inceput iar sa refuze sanul dar care credeti? Stangul, nu-l mai vrea deloc. Pana acum refuzase dreptul. Pur si simplu daca-l asez la san se intoarce si incepe sa urle. La dreptul nu comenteaza. I-l dau pe stangul peste celalalt si-l ia asa dar mi-e greu mie sa stau asa. Nu mai vreau sa-l plimb prin casa ca se invata asa si am incurcat-o, are peste 8 kile si nu mai pot, ma dor toate... lapte este destul, am scos intr-o zi 250 ml manual, desi storc tare greu.

Despre diversificare:
1. La D am facut astfel: fructe crude, la inceput suc si apoi piure, apoi supa de legume (esec), apoi piureuri de legume(esec), branzica calcica, carne, ou. Cereale nu i-am dat pt ca era grasut dar nu am facut bine pt ca nu s-a obisnuit niciodata cu ele si nu prea le-a vrut. A fost grasut pana la 1 an, apoi f putin a mai pus pe el, acum e chiar slabut bine, are 20 kile la 6 ani. In concluzie diversificarea nu a fost cu mare succes, i-au placut doar fructele, legumele nu, abia cand a trecut la ciorbe de-ale noastre a papat bine. Se spune ca la cei alaptati diversificarea merge mai usor pt ca sunt obisnuiti cu gusturile din lm, la noi nu a fost asa, el fiind si alergic nu au mers prea multe variante.
2. Acum am de gand sa incep cu legume fierte ca sa nu le refuze mai tarziu, apoi o sa trec la fructe si la sfarsit la cereale, C e cam grasut si nu-i o prioritate, doar asa cate putin sa se invete cu ele. Nu o sa incep cu nimic crud, mi se par agresive pt stomacel. Mi se pare important sa-i starnesc interesul fata de mancare, as vrea sa incerc si autodiversificarea, sa pape el singurel cu manutele, o sa iau un safe feeder din ala in care pui alimentele si sa le mozoleasca el acolo, mai in joaca sa le descopere singur. O sa-l pun la masa cu noi, sa vada cum mancam si noi. La D n-am facut toate astea pt ca nu stiam de ele.

Tre sa achizitionez storcator de fructe, alt blender nou pt el (am din ala robot dar nu-mi mai place), un safe feeder, ceva de gatit cu aburi, astept sugestii aici daca aveti.

Despre borcanele, nu sunt de acord cu ele decat in deplasare, la D cred ca 2 am folosit care nici nu i-au placut. Nu stiu, sunt reticenta in faptul ca ar mai contine ceva nutritiv in ele, desi spun ca nu au conservanti, nu stiu cum stau si la temperatura camerei si au termen destul de mare. Poate daca o sa refuze un aliment important nutritiv facut de mine in casa, o sa incerc la borcanel sa vad daca-i place, am mai auzit ca le-ar place mai mult. Eu in general merg pe natural si nu sunt de acord cu produsele procesate. Poate gresesc, daca are cineva argumente sa le aduca. O sa-i gatesc eu in casa, proaspat la fiecare masa. La noi in Iasi sunt piete unde mai gasesti produse de la tarani sau legume/fructe romanesti. Fructe o sa-i dau ce se gasesc la inceput si apoi o sa apara cele de sezon, oricum la inceput se da cate putin si nu se inlocuiesc mesele de lapte.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput