Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

salutari la mamici!
andreea ma bucur ca a facut andrei kk si s-a eliberat saracutul! nici david n-a facut ieri, a facut doar azi, de o consistenta mai tare, ca un galbenus de ou fiert tare..eu ii dau ceai de musetel, fara el nu face neam!..mai nou ii pun in lapte, asa il bea...
despre divesificare si eu citisem ca la bebeii alaptati e bine sa inceapa la 6 luni, iar la cei pe lp la 4...noi o s-o-ncepem la 5 ...imi place schema de pe diversificare . ro, daca aveti timp s-aruncati un ochi, sa ne spuneti pareri, eventual mamicile mai experimentate, daca vad ceva gresit
norma merci de sfaturi! tre' sa recunosc ca odihnita nu sunt, sunt singura zilnic, o zi de la 8 la 20, una de la 8 la 16...n-apuc sa fac mai nimic si cand vine dani acasa il pun pe david direct in brate... asta cand nu mananca si merge direct in dormitor sa se intinda..dar intradevar incep sa ma linistesc cat de cat si sa-l "cunosc" pe david...pentru stimulare am baut deocamdata doar ceaiuri...totusi sta la san si o ora (bine, mai si atipeste) si dup-aia ii dau "completare" cate 120ml!..pai atunci ce mai papa la san??..faptul ca-i tot dau lp stiu ca scade productia :(
oli ma bucur c-ai fetita cuminte care doarme la buni! ...felicitari tie si oanei c-ati reusit sa depuneti doarul...eu l-am depus inainte de Craciun...oare acuma va veni ceva decizie sau direct banutii?
scutece si eu folosesc babylove si nu s-a irirtat niciodata..o singura data am luat un bax mic de pampers, ca curgea pishu si se uda pe picioare..apoi m-am prins ca nu-l puneam bine, il trageam prea sus.. despre borcanasele babylove am auzit mamici, de-aici si de-afara, foarte multumite...cu toate astea as vrea mult sa iau legume si fructe proaspete si sa-i fac eu papa, de la tarani din piata sau din gradina de la mama...dar pana la vara ce le dam sa pape??? ca alea din supermarket, fara gust si miros si cu o tona de erbicide nu ma-ncanta...
apropos, v-ati inscris la babybonus la dm? tre' sa duceti o copie dupa certificatul de nastere si completati un formular, iar ei trimit trimestrial cate un pachet cu produse promo, brosuri, carduri de reducere, etc..
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

E f greu sa fii odihnita daca esti non stop singura cu piciul. Da, asa se spune ca scade productia de lapte daca ii dai completare. Incearca si tu Galafor forte sau More milk plus, sunt din plante nu iti fac rau nici tie nici bebelusului. Tu, cand sta la san, il auzi ca inghite ceva, sau doar te molfaie ca pe suzeta? Cand am fost bolnava bebelul meu manca 130 ml lapte praf. Dar pe cutie scrie ca ar trebui cam 150 la o masa. Incearca si tu sa il cantaresti odata inainte de masa si dupa, scazi cei 120 lp si vezi cat a mancat de la tine. Cu asta am raspuns si Kytanei: al meu papa 130 ml la o masa dar se zice ca ar trebui 150. Intervalul intre mese era de 3 ore jumate. Sa stai linistita 4 ore poate ar trebui 150 ml. Ce ramane pui in frigider.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Multumesc de raspuns Norma!

Legat de scutece de unica folosinta, eu folosesc tot pampers si recunosc ca noaptea, dupa baita sta si 12h neschimbat, nu s-a iritat niciodata. Cu Bepanthen nu il mai dau, cred ca l-am dat la inceput de tot, primele 2 saptamani si atat. Acum folosesc o crema pe baza de galbenele si miere de albine, il dau cam de 2 ori pe zi si are pielea moaaaleee de imi vine sa il pap

La schema de vaccinuri nu pot raspunde, aici se face vaccin la 12 sapt, apoi la 16 sapt si nimic pana la un an... Deci na

Despre diversificare am inceput sa citesc si eu dar nu stiu ce sa zic. Am luat niste mere de aici din supermarket si s-au oxidat repejor si au un gust incredibil. Acum cat de naturale sunt, nu stiu... Tipa de la Health Visitors mi-a spus ca vine la sf lui ianuarie sa discutam ce si cum pentru ca aici cica se schimba iarasi data de la care trebuie introdusa papa solida de la 6 la 4 luni ca nush ce studii au facut. Ah, am citit ca britanicii vor introduce in schema obligatorie Rotarixul incepand cu sept 2013. Stiu ca vorbeati de el mai devreme.

Andreiuta, ma bucur pntru puiul drag ca a scapat de dureri de burtic

Stelutz, cum mai esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Fetelor, am reusit sa o adorm pe picioare!
Am leganat 15 min doar. La inceput se uita cu ochii mari la mine, apoi a inceput sa se miorlaie, sa se arcuiasca si sa-si dea cu mana peste ureche. Am prins-o de maini si i-am shashait putin. A facut asa de vreo 3 ori si a cedat pana la urma. Incepusem sa-i si cant, dar m-am oprit. Ma gandesc ca pana acum oricum n-a adormit cu cantat, ci cu shashait si vaaaaj-vaaaaaj (cand plange pe shashait, daca o dau pe vaaj-vaaaj se calmeaza), si am zis ca n-are rost sa o invat cu cantatul.
Sta de vreo 15 min asa. Nici nu stiu daca sa o las sau sa o mut pe burta in patut. Mi-e ca asa incepe sa dea din maini si se trezeste.

Kytana, 150 zic ca sunt de ajuns. Eu ieri i-am zis mamei sa-i faca 170 de frica mai mult, si a baut fata doar 100-110.
Seara de obicei bea 100-130, dupa san. Intr-o seara cam plangea la san si am simtit si eu ca nu prea e lapte. I-am facut 170 si i-a baut. Sa nu credeti ca a dormit dusa. S-a trezit dupa 2.5 ore, apoi dupa o ora iar. In seara aia mancasem un mar, dupa muuult timp. Tind sa cred ca ala a deranjat-o.

Corina, merci de pontul cu DM, nu stiam.

Azi a facut fata mea prima escaladare. Am pus-o pe burta pe perna de alaptat si a inceput sa se impinga in picioare pana a escaladat-o. La sfarsitvera cam enervata si miorlaia, dar a reusit! O sa pun poza pe Fb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Kytana, pai eu nu am livret de familie si nu ar trebui sa am ca nu suntem casatoriti. Doamna respectiva probabil era casatorita si doar ca nu a luat livretul de la primarie (dar trebuia sa il aiba de fapt)

Sophia mananca acum 200 ml la o masa. Si are 4 mese pe zi: 7 dimineata, 11, 15, 19 cu variatie de o jumatate de ora - o ora. A inceput cu 200 ml de acum vreo doua saptamani si si-a spatiat mesele la 4 ore in loc de 3 inainte.

De diversificare....nu gasesc o schema concreta pe siteul ala cu diversificare. Adica la modul: ziua 1, ziua 2 etc...e pe undeva si nu o vad eu? Aveam pe undeva o schema de la dr Culcer. Sa o caut sa o trimit.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Corinuka,am citit ca mai sunt mamici care primesc prin posta decizia de aprobare a dosarului.Eu nu imi aduc aminte sa fi primit asa ceva la David.Stiu ca parca au intrat direct banii

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

schema de diversificare e prezentata aici:
http://diversificare.ro/alimente/2012/03/schema-de-diversificare-perfecta/
oana, sophia nu mananca deloc de la 7 seara la 7 dimineata? doarme asa bine? wow! nu stiu de cand n-am mai dormit o noapte intreaga..david si acuma are 3 mese noaptea, pe la 11-12, 2-3 si 5-6...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinuka_g

schema de diversificare e prezentata aici:
http://diversificare.ro/alimente/2012/03/schema-de-diversificare-perfecta/
oana, sophia nu mananca deloc de la 7 seara la 7 dimineata? doarme asa bine? wow! nu stiu de cand n-am mai dormit o noapte intreaga..david si acuma are 3 mese noaptea, pe la 11-12, 2-3 si 5-6...

*************************
Mami de David Gabriel 18.09.2012



Mi se pare ok schema.Adica respecta cam ce trebuie de respectat. Noi am inceput cu morcovul de exemplu, si am adaugat pe rand, la 3-4 zile, cate o radacinoasa noua (patrunjel, telina, pastarnac).Ordinea nu stiu daca ar conta asa mult. Ideea era sa lasi cateva zile pentru fiecare aliment nou introdus si sa maresti treptat cantitatea.
Si cartoful - nu i-am dat pana la vreun an cartof traditional (adica ce numim noi cartof) ci cartof dulce. Am inteles ca nu baloneaza asa tare.
Si sunt foarte de acord ca nu trebuie sa ii ferim pe copii de grasimi. Adica nu unt degresat (cand o fi de unt), ci de ala cu procent mare de grasime. La fel pentru lapte, branza, etc.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Completare: da, Sophia doarme de vreo luna toata noaptea. Dar pana acum manca la 8-8.30 ultima masa si se trezea la 7. Daca manca ultima masa la 7 se trezea la 6-6.30.Mai nou se pare ca doarme de la 8-8.30 pana la 7 dimineata fara treziri si fara mese. Se mai foieste noaptea dar se linisteste cand ii dau suzeta (asa adoarme si seara)

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor.
Raspund scurt, ca sunt pe tel. Kytana, multumesc de intrebare.:-*

Si la mine Ilinca face kk la 3-4 zile si se inroseste cat se chinuie, dar ca si consistenta, e cremos.

Oli, daca tu reusesti sa scapi de lp, imi iau si eu pastilele alea.;-) Am luat si Galafor, Galactogil, ceaiuri, acu am pastile cu drojdie, iar noaptea imi curg sanii, ziua, insa, nu scapam fara completare.

La Maria am inceput diversificarea la 6 luni, cu cereale. Acum tot la 6 luni vreau, mai vad cu ce, dar as prefera sa-i fac eu mancarica.

Tot va aud vorbind de DM, ce e asta, un magazin? Este si online? Pare asa fain, dar la noi nu am auzit de el.:(

Va pup pe toate si va doresc noapte buna.

Mergi la inceput