Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Acum vad ca oricum au aparut si la noi diversi care vand legume bio. Exista si siteuri unde te abonezi si iti aduc saptamanal fructe/legume de sezon bio.
Cred ca e o varianta care ar merita luata in considerare.Desi noi cred ca suntem favorizate ca incepem diversificarea la inceputul primaverii cand incep sa apara legumele si fructele romanesti.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Apropo de documentul respectiv, poti sa-l trimiti pe mailul comun sept.oct2012@gmail.com.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Asa e, Oana, ceva proaspat tot o sa gasim noi si e bine ca pe masura ce vor incepe sa manance mai bine vor aparea mai multe. Mai nasol cu legume proaspete ar fi fost sa incepem in noiembrie de exemplu. I-ai facut Sophiei vaccinul de 4 luni? A avut ceva reactii? Mirabela, dar Calin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Am trimis cursul pe adresa de mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Sophia a facut vaccinul de 4 luni joia trecuta. Ca de obicei, nu a avut nimic.
Gratuit este la 4 luni Pentaximul (adica varianta Pasteur).Asa ca cine vrea sa ramana tot pe schema Glaxo trebuie sa isi cumpere. Cred ca au vrut sa multumeasca cei doi mari producatori si sa dea gratuit un vaccin de la unul , dupa aia un vaccin de la celalat.Altfel nu imi explic.
Noi am cumparat Infanrix Penta.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Luna trecuta cand am fost la pediatra, am intrebat-o de vaccin si mi-a spus ca este acelasi lucru, difera doar producatorul, asa ca o sa-i fac pe cel gratuit. Am inteles ca la 6 luni iar se revine la Infanrix?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Tzitziri - nu ma pricep la vaccinuri asa ca te intreb: la 4 luni se face gratuit un vaccin, dar este altul mai bun care ar trebui cumparat? Eu merg saptamana viitoare la control de 3 luni, ii fac a doua doza de Rotarix. Cand voi merge la 4 luni voi face a doua doza de Prevenar dar ar trebui sa intreb de care are cel obligatoriu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Am citit intre timp, m-am lamurit, merci oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Norma, nu e nevoie sa intrebi de care are, ca de la stat gratuit se primeste doar Pentaxim (la 4 luni). Deci nu exista variante pe care sa le ofere ei, ci e doar unul care se da indiferent cu ce s-a inceput.

Olivia,da, la 6 luni se face iar Infanrix si dupa aia iar la un an Pentaxim. Adica fix una de la un producator, una de la altul, iar de la primul, iar de la al doilea.O fi sa ii impace pe amandoi...
Eu am preferat sa merg pe acelasi producator si aceeasi schema.Stiu ca teoretic sunt cam acelasi lucru, cu mici diferente.Medicul de familie a spus ca nu a avut probleme cu combinatia asta Infanrix-Pentaxim dar ca ''daca sunt mai catolica decat Papa'' pot sa il cumpar. Am preferat sa il cumpar ca sa merg pe aceeasi schema si acelasi producator (ca la David).
Oricum, as merge mai repede pe varianta de Pentaxim decat sa sar la 4 luni (cum am mai auzit ca mai fac unii parinti care nu vor sa faca Pentaximul ca ar fi din alta schema)


Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neataaaa si de la noi

Felicitari Oana pentru dosarul depus! Ma mir ca te-a lasat fara livret, eu l-am avut si inaintea mea a intrebat o doamna si i-a spus sa se duca sa si-l scoata ca altfel nu ii primeste dosarul Cine sa ii mai inteleaga...

Legat de productia de lapte, sunt de acord cu Norma, cu cat mai relaxate cu atat mai bine! Eu aseara am inceput sa scot laptic pentru ca pe 15 e ziua dlui Pinguin si drept cadou il scot in oras, doar noi doi. Nu stiu cat laptica ar trebui sa scot pentru pingu mic, nu m-am stresat f tare si am scos 75 ml dintr-un san, cu pompa manuala si apoi cu mana pt ca ma enerva pompa. M-am oprit fiindca ma durea mana Cat ziceti sa ii las? Nu vreau sa lipsesc mai mult de 4h max si il si alaptez inainte de a pleca in oras. Ce ziceti?

Olisor, macar sta cu buni ^^ Offf cum te mai descurci tu leganatul Mayei cu manuta care te doare?! Eu recunosc ca sunt vita incaltata, il pun in patut si astept sa adoarma. Daca il legan mai rau se trezeste, asa ca ii pun caruselul, pe fundal ii canta Elvis si atipeste, ce-i drept dupa cateva mieuneli. Noaptea e mai greu ca nu prea mai vrea sa adoarma dupa papa, inca se trezeste la 3h, dar nu ma plang, macar mai doarme cateodata in patut.

Adinutza, ce mai faci tu oare? Ne mai citesti? Lalu? Lulutza? Haideti dragi surate ca mi-i dor de voi! Mami.ilinca, cum te mai incanta galustele tale dragi? marikaki, ce mai faci? Ai ajuns in tara? ce-o mai face m_m? Mihaela, tu ce mai zici? anaomaria, adrianadana? Hadeti dragi surate, stiu ca este greu, dar macar un rand sa ne scrieti, sa ne spuneti cum mai merge! Oare Simonix ce-o mai face?

Va pup cu drag si spor

Mergi la inceput