Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare dragelor,

Noi azi am fost in deplasare.
Nu a putut sotul sa-si ia 2 h ca sa vina cu mine sa depun actele pt CIC, de saptamana viitoare nici atat sa mai poata, cu pitica dupa mine in brate nu se putea sa merg singura, asa ca am zis sa o lasam la mama dimineata, el sa ma duca la primarie in drum spre serviciu si apoi sa ma intorc eu singura. Era prima data cand o lasam si plecam. Va povestesc cum a fost mai incolo, a adormit in sfarsit, o pun in patut.

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Am revenit.

In fiecare secunda ma intrebam ce-o face pitica mea, daca plange dupa tzitzi (ca asta era activitatea ei dimineata), am sunat-o intruna pe mama sa vad ce fac (mama tot cu piciorul in gips, se deplaseaza cu cadru, miercuri merge la dr si spera sa i-l dea jos). In fine, am ajuns la 8:10 la primarie, deschideau de-abia la 8:30, am stat pe-acolo pana atunci, am depus dosarul care a fost ok, mi-a spus ca banii vor veni in perioada 15-27 martie.... deci e de asteptat.
Am luat si pampersi de la DM si am ajuns la mama la 9:30. Nu am auzit-o tipand in dreptul usii, ceea ce era un semn bun. Am intrat si ce credeti ca facea mandra mea? Dormea Mi-a zis mama ca nici nu stia ca am un copil asa cuminte. Vreo 45 min au ras si s-au jucat, apoi i s-a facut fomica. Ii zisesem sa-i faca 170 ml, ca nu stiam cat bea. Cica la inceput a cam respins bibe si il tot scuipa (deh, era obisnuita sa molfaie tzitzi la oea asta). Pana la urma l-a luat, a inceput sa suga si sa inchida ochii si dupa 110 ml a adormit, a scuipat bibe si n-a fost chip sa-l mai ia. De frica sa n-o trezeasca, nici n-a mai ridicat-o mama sa ragaie. Statea langa ea si o pazea ca pe butelie :)). A dormit fata mea 1,5 h
S-a trezit pt 1,5 ore,, papa, kk, papa din nou si a adormit din nou pt 2 h . Am dormit si eu cu ea, ca eram obosite amandoua, treze de la 7. Apoi a stat treaza 2 h, iar papa, kk si papa si nani. La 7 a venit tati sa ne ia si a gasit-o dormind.

Seara a tot atipit la san dupa baita si apoi dupa ce i-am dat si bibe, a adormit cam greu. Pe la 12.30 de-abia a adormit, pana la 3.40. Hai ca ma bag la nani ca doarme cu tzatza in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Andreea(nu_mai_stiu), dar cand face daca l-ai lasa singurel sa faca? Adica fara sa il ajuti tu?Tocmai pentru ca este alaptat poate dura si mai multe zile pana face.Daca nu ar face cu greutate mare ar fi ok.

Despre diversificare - David a inceput cu piure de morcovi diluat (adica ceva intre suc si piure)si dupa aia mere rase. Nu pot sa spun ca din cauza asta a refuzat legumele, ca el a refuzat cam orice pana la varsta de un an. Efectiv ma crispam toata cand stiam ca urmeaza masa si ca iar nu o sa vrea decat maxim cateva lingurite.Dar a crescut bine si in conditiile astea (adica a ramas alaptat) si pe la un an a inceput sa manance cam ce mancam noi (cred ca de fapt asta isi dorea)

Olivia, am depus si eu actele la sectorul 6 joi. A mers extrem de repede. Facusem copii fata-verso la certificate (multumesc Iuli ), am mai dat doar o declaratie pe proprie raspundere ca nu am livret de familie si in 10 minute terminasem si cu alocatia si cu indemnizatia.
Fara certificat fiscal, din fericire...
Sa inteleg ca o sa o mai lasi pe Maya la mama ta?

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Andreea,am uitat.Nu ti-a recomandat doctorul eventual sa ii faci o ecografie abdominala?
Uneori pentru astfel de situatii exista explicatii fizice gen ca are intestinul gros (sau subtire?) mai lung decat normalul.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Oana, ce bine ca ai scapat repede! De fapt si la mine a mers repede ca le aveam pe toate. Nu era nimeni acolo, le-a luat, s-a uitat pe ele, mi-a dat o hartiuta ca le-a inregistrat si gata!
In cazuri de maxima urgenta o mai las. Problema cea mare e cu somnul. Sincer ieri a avut noroc ca a adormit cu bibe in gura, ca altfel... era fata trezita de la 7 si a picat ca musca. Zicea mama ca isi facuse planul sa o puna pe picioare si sa o legene. O sa mai incerc si eu s-o adorm asa ca deja ma rupe la maini.

Am fost joi seara la dr cu mana si mi-a confirmat ce banuiam, ca am facut tendinita. Pt ca alaptez nu a vrut sa-mi dea pastile si mi-a recomandat sa ma dau 5 zile cu Sindolor gel, ca face minuni. M-am uitat pe prospect si nu se recomanda in alaptare, asa ca nu il iau.
Mi-a recomandat sa iau Ca in continuare. Zicea ca ii spunea recent o colega, ca daca toate femeile care alapteaza ar lua calciu pe toata perioada, ea n-ar mai avea paciente cu osteoporoza.

Eu diversificarea vreau sa o incep la 6 luni. Chiar daca nu e alaptata exclusiv, momentan n-am motive sa cred ca nu se satura. Si luna asta a luat 1250 g, asa ca sunt f multumita. Tinand cont ca probabil nu voi gasi atunci mare lucru proaspat si natural (mai ales fructe), voi lua borcanase. Am vazut ca majoritatea recomanda Hipp. M-am uitat ieri la DM si am vazut ca au si borcanase marca lor, Babylove, mai maricele ca Hipp si super bune ca pret, 3.99 lei. Pe eticheta scria ca sunt din fructe bio. Or fi bune? Eu la pampersi sunt f multumita de Babylove. Costa 70 lei 100 buc si nu am avut surprize neplacute. Sunt intr-adevar mai rigizi decat Pampers, care mi-au placut ca sunt mai moi, dar ma omora mirosul lor de medicament. Si, punctul forte: pot sa-i las pampersul toata noaptea fara pb (daca o schimb se trezeste si sta 2h treaza. Evident ca de kk il schimb, dar n-a mai facut de 2 luni noaptea). E, cu Pampers, ca am luat cateva zile din farmacie ca nu reuseam sa ajung la DM, i l-am lasat tot asa toata noaptea cum eram obisnuita si s-a iritat la pasarica. Asta in ideea in care eu nu o dau cu crema inutil. Am luat inainte de nastere un Sudocrem mare si de-abia daca am consumat jumatate de cm din el. Daca nu se irita prefer sa-i las pielea sa respire. Cu Pampers a trebuit sa folisesc crema ca se tot inrosea dimineata. Cand va fi sa incepem, o sa folosesc si borcanele Babylove sa vad cum sunt, mai ales ca am vazut o gama foarte variata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Legat de diversificare din cate am inteles tendinta este ca inclusiv copiii pe lp sa fie diversificati la fel ca cei pe lm.Nu stiu daca doar cei pe Topfer sau toti, dar noi oricum nu incepem mai devreme de 5 luni jumate -6 (ca la David, care era alaptat exclusiv).
Deci, Olivia, nu vad de ce nu ai incepe la 6 chiar daca nu e chiar exclusiv. Oricum este mai mult de 80% ceea ce mie mi se pare super!

Eu am incredere ca daca scrie Bio pe ele chiar sunt bio. La noi poate nu e chiar asa strict, dar marcile din afara sunt foarte bine verificate ca sa poata scrie Bio pe ele.Adica chiar se respecta si sunt convinsa ca e pe bune. Asa ca eu as merge pe orice marca de borcanele daca scrie Bio pe ea.
La David luam tot de la Hipp. El manca extrem de putin si de multe ori aruncam borcanelul aproape plin (recunosc ca nu m-a tentat niciodata sa i le termin eu). Asa ca poate ma reprofilez pe altele mai ieftine (ca la fel de bune cred ca sunt toate cu marca Bio pe ele)

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Asa scrie si in cursul pe care il am ca la 6 luni se incepe si la cei cu lp si la cei cu lm. Dar de ce vreti sa incepeti cu borcanele? Pt ca nu vor fi morcovi sau alte radacinoase romanesti? Ma preocupa si pe mine subiectul si as vrea sa stiu de ce preferati borcanele in loc sa faceti voi mancarica. Eu ar trebui sa incep undeva la sf lunii martie. Sunt curioasa ce voi gasi prin supermaketuri legat de fructe si legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Norma, da, motivul este ca mai bine borcanele decat ceva ce nu e romanesc (pe ideea tot sa fie mai aproape de bio).
Si la David tot prin martie am inceput diversificarea (el e nascut pe 17 septembrie deci in martie facea 6 luni) si am inceput cu borcanele de morcovi. Dupa aia am trecut prin mere (de alea din cele mai urate din piata - romanesti) si alte radacinoase romanesti.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Ok, merci mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, si eu as prefera sa ii fac eu mancarica, sa fiu sigura ca e proaspata, dar n-am incredere in ce gasesc in supermarketuri, mai ales in luna martie. Decat sa-i iau un mar sau o para, foarte aratoase si fara nici un gust, mai bine iau un borcanel pe care nemtii au scris Bio. Daca gasesc prin piata ceva romanesc, iau, dar pentru altele la care stiu clar ca nu e sezon, nu (vazusem de ex un borcanel de prune-pai ce prune gasesc eu in martie?). Nu stiu daca la 6-7 luni e ok sa-i dau prune, dar sper ca ati inteles care era ideea.

Mergi la inceput