Bobocei de septembrie-octombrie 2012(8)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Hei fetelor,acum cand am revenit eu,dispareti voi????

Eu la 14:15 am programare la dr.Sa vad de ce nu face kk.

Kytan,caldura e o problema serioasa la bblusi.Al meu daca trece de 23 grade,se transforma.Devine agitat,miorlait.....

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Bina v-am gasit in 2013! Un an cu atatea noutati si provocari pt noi ca mamici! Eu am intrat intr-un mod optimist in acest an si la fel va doresc si voua!

Raspund din amintiri.

Ramona mi se pare destul de complicata si anevoiosa plecarea ta, eu cred ca nu m-as duce, dar vb de situatia mea doar... e prea mult stress sa lasi un copil acasa si sa pleci cu altul f mic, multe acte de facut si umblatura... dar tu stii situatia mai bine si poti decide altfel decat spunem noi... daca te decizi sa pleci sa ai mare grija sa ai acces la un dr pediatru pt Naty, e musai necesar. Nu se stie la transport cu AC sau curent, se poate sa raceasca sau mai stiu eu ce... spun ca am patit-o cu D la un an si ceva, a racit pe drum si nu m-am gandit sa aleg statiunea unde merg dupa accesul la un medic si am cam avut de tras... ne-am stricat tot concediul, D a facut injectii in alta statiune si faceam zilnic naveta la 6h sa faca injectia. Cam asta a fost dar nici nu puteam sa ne intoarcem pe drum cu febra mare si cu trat de facut... in fine, asa am tras-o noi, nu toti au bafta asta dar tre sa iei in calcul si asa ceva. In tari straine tre sa ai asigurare medicala, unele servicii nu sunt asigurate, sa fii atenta la astea. In toate concediile noatre D s-a imbolnavit, ori racea ori facea enterocolita, am fost si in Bulgaria si noroc ca s-a imbolnavit in ultima zi pe drumul spre casa...
Suna interesant dar ai grija la toate detaliile, esti cu copil mic si nu e asa usor.

Andreea parca tu spuneai sa se considera constipatie dupa 7-8 zile, nu? Si noi am avut la 7 zile dar am pus supozitor. Apoi i-am dat zilnic dim 30 ml ceai baby drink si apoi s-a reglat. Acum e ok, face zilnic sau max 2-3 zile fara nimic. Incercasem ceai de musetel si n-a ajutat nici alimentatia mea.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor!!!! Sa aveti parte de un An Nou asa cum il doriti.
Stiu ca ma repet dar si eu am folosit More Milk Plus si intradevar la mine a functionat. Acum sunt din nou pe alaptat exclusiv si ma rog zilnic la Dumnezeu sa ma tina tot asa macar pana la 6 luni. S-a redus si timpul in care mananca (20 minute) si cere papica doar la 3 ore jumate ceea ce e super. Noaptea doarme 6 ore legate. E tare cumintel; parca stie ca a crescut si nu mai poate plinge asa aiurea fara motiv . Gangureste, rade cu hohote, se joaca cu jucarii dar nu ii place pe burtica si nici sa stea singur; e plin de bubitze pe fatza in jurul gurii de la saliva ca e mereu cu mainile in gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Noi suntem cam agitati, probabil s-a dus linistea mea ziua, roade tot si sta doar cu pumnii in gura, la vaccinul de 4 luni mi-a zis ca se pregateste un dintishor, dar mai stiu eu de la D ca de la 4 luni a facut asa si la 8 i-a iesit abia.

In ultima zi din 2012 a ras cu hohote si era sa cada din pat, era in scaunul de masina pe mijlocul patului, s-a frichinit in el pana a cazut pe pat si urma sa cada jos pe parchet, am lipsit 2 min cat m-am dus sa pun tel la incarcat, am tras o spaima... acu m-am invatat, nu-l mai las deloc fara centuri sau in locuri nesigure.

Ma gandesc deja la diversificare, dupa 6 luni sigur. Am vb putin cu dr dar nu prea e pe lungime de unda cu mine, ma mai documentez si ma hotarasc. E cineva care a inceput diversificarea deja?

Am avut probleme la sarbatori cu laptele, m-am agitat sa fac cat mai multe, curatenie, mancare si a cam scazut productia, nu plangea in schimb tragea in gol si venea greu laptele. Acum mi-am revenit. A avut si el o perioada cand nu voia efectiv sa suga, doar plimbat prin casa, a fost f stresant. Avusese si ceva muci si probabil rosu in gat, ieri cand l-a vazut pediatrul a zis ca mai e putin roziu, e pe final.

In rest suntem ok, sunt acasa cu ambii si e mai greu, toata ziua am ceva de facut, ma solicita cand unul cand altul... L-am cantarit si are 8 kile, imi rupe mainile. Am iesit cu carutul afara pe gheata, merge super, puteti incerca, in schimb am lasat landoul si am facut carutul sport, e mai usor si sta bine in el.

Treceti la raport fetelor, gata cu sarbatorile. Ce mai fac boboceii?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Prezent, dar sper sa pot scrie si citi diseara. Mi-ar fi mult mai usor daca as avea net si pe tel (de fapt daca as sti sa imi fac setarile). Acum ma duc sa ii dau papica si apoi trebuie sa ies pentru 30 de min si tot asa. daca ar mai fi si timp sa calc ceva, ar fi ideal :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

buna seara!

andreea ce-a zis dr? cum e cu kk?
norma bravo, ce bebe cumintel ai!!! vreau si ioooo!!!! tu i-ai dat si lp? cum ai revenit la lm exclusiv? ca io-l tot pun la san, dar dup-aia plange ca i foame...
mirabela si eu am inceput sa citesc diverse despre diversificare si ma cam sperie..unii recomanda sa-ncepi cu legume pasate (cate o leguma 4 zile ca sa vedem o eventuala alergie), altii cu fructe, altii cu cereale... unii zic ca legumele se fierb putin ca sa-si pastreze proprietatile si nutrientii, altii le fierb "mult-mult"...cat papa un bebe pe zi, cand crestem cantitatea, ce facem cand refuza...bine, teoretic am citit chestii de genul, dar voi le-ati trait deja..asa c-o sa rog mamicile cu bebei mai mari sa ne ajute cu sfaturi
kytanutz sper sa se acomodeze luca si sa doarma tot mai mult...
eu am avut o surpriza azi, imi maraia david in brate si nu vroia sa taca nicicum...l-am pus la el in patut (prima data!), s-a tot holbat la carusel (fara muzica sau miscari) si dupa vreo 10 minute a adormit ...n-a dormit decat vreo juma' de ora, dar tot e ceva, a adormit si singur si "acasa" la el
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara doamnelor.

Mirabela,da,asa stiu de la sora mea ca dupa 7-8 zile se ridica problema stimularii pt kk.Faza e ca la mine din momentul in care a implinit 2 luni tot asa o tine.Ultimile 2 dati a facut cu supozitor azi ajutat de altceva.Ultima data a facut pe 30 decembrie.Astazi a venit o prietena la mine si l-a ajutat sa faca kk.E ceva de genul termometrului.,numai ca ea pune un betisor de urechi in ulei de bb pana se imbiba f bine vata aia cu ulei,apoi il gadila la fund....intr-un final a facut.Si ca sa ii raspund si Corinei....

Dr mi-a zis sa ii pun supozitor,sa ii dau ceai de musetel,sa incerc si cu termometrul...Ceai de musetel i-am dat si ieri si azi si nu are nici un efect.Si il bag cu forta cu seringa ca nu ii place.Se stramba si tremura din corp exact cum fac copiii la lamaie.

Faza e ca mi-a zis ca daca nu si nu dupa ce implineste 4 luni...adica dupa 22 ianuarie sa incep sa ii dau suc de fructe.Mar cu morcov.Eu nu-s pe aceeasi lungime cu ea...exact cum spune si Corina...
Eu as incepe cu legume.Dupa parerea mea atunci cand inpeci cu fructele,risti sa iti refuze legumele.Si ideal ar fi sa fie facute la aburi...sa ramana totul acolo...la vitamine ma refer.

Pe sora mea asa a invatat-o dr ei.Sa inceapa cu legume,diversificarea se face doar cu lingurita si atunci cand bb sta in fund e pregatit pentru diversificare.Vb de bb exclusiv alaptat.

Asa ca ...
1.al meu fiind alaptat exclusiv mi se pare prea repede sa incep diversificarea la 4 luni
2.nu e pe placul meu sa incep cu fructe



ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Nu cred ca este o reteta universala: depinde de copil si de mama, cred. Am incercat sa devin cat mai relaxata, ma uit la un film in timp ce alaptez (cu sonorul la minim sa aud cat inghite), incerc sa ma odihnesc si eu cand doarme el, afara il mai scot uneori parintii mei si eu mai fac una alta sau ma odihnesc. Pt ca eu eram stresata ca trebuie sa manace in 45 minute, ca trebuie sa faca una alta ..ce citeam prin carti, ca vroiam sa doarma la comanda etc eram mereu stresata si ii transmiteam si lui cred. Acum am inceput sa il cunosc mai bine si la primul semn de oboseala il iau in brate, ii dau suzeta si adoarme fara plinsete. Cu laptele e o adevarata poveste: am chemat si consilier in alaptare care m-a sfatuit sa iau galafor, sa beau ceaiuri si in primele saptamani de viata il cantaream inainte si dupa masa si ii dadeam completare. A urmat o perioada de 2 luni fara completare, adica se intampla odata pe saptamana poate seara. Apoi a urmat saptamana in care am fost bolnava si m-am muls si am aruncat laptele si i-am dat doar praf si mi-a fost frica ca nu va mai suge. Dar suge fara probleme, ia in greutate f bine si se pare ca am lapte destul; am vazut atunci cand ma mulgeam ca avem suficient. Deci la mine a fost un cumul de factori: relaxare (mult mi-a trebuit oricum - mi-a deschis ochii si sotul meu cand mi-a zis ca sunt mereu incruntata si stresata pt copilul asta, ba ca nu doarme destul, ba ca doarme prea mult, ba nu mananca, ba mananca prea mult etc - orice facea reuseam sa interpretez aiurea), galafor sau galafor forte, more milk plus, ceaiuri de lactatie si o gandire pozitiva. Trebuie sa recunosc ca ma ocup exclusiv de copil; mancare ne face mama si soacra; dupa masa cand se joaca sotul cu bebelusul mai calc ca imi face placere iar la curatenie imi vine o doamna. Deci cele care au doi copii si care fac si mancare si curatenie sunt eroine. Ca o concluzie cred ca pt a avea lapte trebuie sa fii odihnita, relaxata, hidratata, mancata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Am primit un curs de la o pediatra pt diversificare si il am in format electronic dar nu stiu cum sa il atasez. Daca ma invata careva din voi cum sa fac il pun pe forum, poate va ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Olisor,tu ce mai faci?

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput