Apocalipsa in Senat

Apocalipsa in Senat | Autor: capcaunul

Link direct la acest mesaj

Razboinicul luminii a fost ales membru in comisia juridica a Senatului ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

In ideea ca oricum vine azi sfarsitul lumii... ce mai conteaza ?
De fapt conteaza sa ai un razboinic al luminii aproape in vremurile astea !

Acum serios: voi stiti cum mai e denumita comisia asta? Incubatorul de legi. Propun sa i se schimbe numele in incubatorul de faradelegi si sa fie cooptati si Netoiu, Stan, Voiculescu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Doamne, ce cretini am pus in fruntea tarii! Bravo noua! suntem popor fain


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Daca l-am trimis in Parlamentul European la Bruxelles, de ce nu ar fi bun pentru Parlamentul din Romania?

Nu-i vinovat "razboinicul", sunt vionovati cei care il propulseaza.
Numai asa putem scapa de ei, dandu-le posibilitatea sa-si arta "maretia". Pana atunci lumea nu realizeaza ca ceva-i putred in partidele din Romania.
Reforma politica trebuie sa inceapa cu partidele politice, pentru ca ele sunt la capatul lantului cauza->efect.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Banul dicteaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Ca sa nu avem discutii: printre primele hotarari ale Camerei a fost respingerea incuviintari arestarii preventive a deputatului Ion Stan. Desigur, o urgenta in spiritul sarbatorilor.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-13858121-deputatii-voteaza-incuviintarea-arestarii-preventive-lui-ion-stan.htm

Stiu, deceneus, nu e Stan de vina, de vina sunt cei care l-au propulsat acolo. Este grozava vina asta fara vinovati palpabili pe care o propovaduiesti tu. Urmeaza, ca pe vremea lui Nastase sa avem coruptia fara corupti. Si nu e gluma, este fix ce se intampla deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

@Lali sa sti ca eu sunt adversarul arestarilor preventive.
In Romania se abuzeaza de arestul preventiv, care se intinde pe durate mari de timp si are un iz de masura de intimidare.
Arestul preventiv se justifica doar daca acuzatul paote influenta cercetarea si martorii.
Nu ma deranjeaza respingerea cererii de arest preventiv.
Cercetarea poate sa-si urmeze cursul si daca acuzatul nu-i arestat, cu atat mai mult cu cat un parlamentar nu poate influenta mersul anchetei.
Daca procurorii sustin ca un parlamentar poate influenta ancheta atunci recunosc ca institutiile nu sunt independente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
cu atat mai mult cu cat un parlamntar nu poate influenta mersul anchetei.



sigur, sigur!! si eu acum sunt in Bahamas si ma bronzez inghinal. Desigur!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

@Lali sa sti ca eu sunt adversarul arestarilor preventive.
In Romania se abuzeaza de arestul preventiv, care se intinde pe durate mari de timp si are un iz de masura de intimidare.
Arestul preventiv se justifica doar daca acuzatul paote influenta cercetarea si martorii.
Nu ma deranjeaza respingerea cererii de arest preventiv.
Cercetarea poate sa-si urmeze cursul si daca acuzatul nu-i arestat, cu atat mai mult cu cat un parlamntar nu poate influenta mersul anchetei.
Daca procurorii sustin ca un parlamentar poate influenta ancheta atunci recunosc ca institutiile nu sunt independente.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Tu chiar esti naiv ?
N-ai auzit de cazul primarului din nu stiu ce oras constantean (nu mai caut acum pe google, ii facusera liberalii manifestatie de sustinere in campanie acum o luna) care a fost acuzat exact pentru ca a dat mita terenuri politistilor sau procurorilor care-l cercetau in alt caz de coruptie.

Sau de senatorul Voicu care facuse o intreaga retea de judecatori si oameni politici care se ocupau exact cu traficul de influenta pentru diversi acuzati sau urmariti penal.


Si da, in cazul in care acuzatul poate influenta, in libertate fiind ancheta trebuie arestat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu am spus ca individul nu poate influenta ancheta. Am afirmat ca faptul ca-i parlamentar nu-i ofera mai multa putere de influenta decat are.
Voicu avea o retea de relatii asa cum au si "Camatarii", care nu-s parlamentari. Lumea interlopa nu s-a nascut din parlamentari si are influenta asupra justitie tot atat de mare, sau chiar mai mare ca parlamentarii.

Un primar are parghii sa dea mita, poate oferi contracte, pe cand un parlamentar nu are acces la fonduri.
Ministrii, presedintii de consilii judetene si primarii au mult mai multe posibilitati de influenta decat parlamentarii.
Nici unii din cei enumerati nu au imunitate.

Chestia asta cu imunitate parlamentarilor este o mare manipulare utilizata politic si ca sa justifice pastrarea dosarelor la sertar la DNA. Parlamentarii nu au imunitate decat pentru arest preventiv, si pentru activitatea parlamentara.
Ca dovada exista parlamentari condamnati in timpul mandatului.
Anchetele si procesele pot fi derulate. Daca au probe pot sa-i condamne, dar nu o fac pentru ca un parlamentar tinut in "sah" este mai util decat unul condamnat si eliminat. Poate ca asupra urmatorului parlamentar nu mai au parghii de santaj.

Si ca dovada ca-i asa un "Interlopul brasovean Stelian Pârvu si-a continuat „afacerile“ dupa gratii"

Citat:
Închis la Penitenciarul Margineni pentru crima organizata, trafic de persoane si fals de moneda, Stelian Pârvu si-a vazut linistit de treburile lui ai a continuat sa-si conduca „afacerile" de dupa gratii, prin telefon.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Doamne, ce cretini am pus in fruntea tarii! Bravo noua! suntem popor fain




'Cos what I feel is the only truth for me



SUBSCRIU SI EUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

Mergi la inceput