MONTIGNAC (181)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Craciun fericit va pupppppp

Eu am facut pulpe de curcan la cuptor, racituri de curcan, carnat de curcan copt in cuptor (cumparat) batoane cu mussly, bounty cu cocos, fursecuri, cheescake cu fructe de padure ....... am spus ca nu fac nimic sk pana la urma m am intrecut pe mine
Ieri am fost la masa la soacra si prieteni si azi mergem la mama .

Eu cred ca tot ce am dat jos le pun la loc pentru ca am mancat si eu din bounty, mussly si cheescake ..... plus ca am mancat si cozonac la o prietena ieri ....... e cel mai bun cozonac mancat de mine vreodata

De revelion ce faceti ?.....

Somleac felicitari pentru scadere superrrrrr .....imi pare rau de Ilincaa

Brandusikule cum e acasa ?... ai vrea sa ramai si sa nu mai pleci ?

Cryssa las ca vei fi cuminte dupa sarbatori nu acuma la mama acasa

Lorelei te imbratisez cu drag

Ariel cati ani au copilasii de fac briose ..... heheeee si la deyu meu ii place cheescakyul

Cge nu ma pricep la vin fiert , nu am facut niciodata ...... ma bucur ca simti atmosfera de sarbatoare

Puisorule cum faci rulada de curcan? Si tu esti cu cheescakul .... e simplu de facut si bun nu? ?......eu nu mananc biscuitele de jos

Ninha cum esti ? A trecut tusea ? Te pupppp

Genna ce de bunatatinainpregatit si ce fain ca te ai intalnit cu prietena acolo in market, cateodata actiunile spontane sunt mult mai faine

Child iti urez spor la treburi ..... cum a iesit tortul pufos?

Trebuia sa va citesc si pupacesc pe toate

Va doresc sarbatori fericite in continuare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Craciun fericit! Va servesc virtual cu o felie de cheese cake:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=439829636072805&set=a.293908043998299.83132.100001373170817&type=1&theater

Andanii, Alexutza are 9 ani si 1/2, iar Teo are 4 si 1/2. Amandoi sunt fani bucatarit, le place sa decoreze, sa se joace printre oalele mele

Eu ma tin tare pe pozitii si cu toate astea am un plus la cantar (63.2), dar cred ca e de la retentia de apa, ca de mancat aiurea nu am facut-o. Singura abatere a fost un pahar de vin rosu si va mai urma si azi unul



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Salutare, fetelor
Uite ca mi-a trecut melancolia si savurez craciunul alaturi de cei dragi. Din cauza de invitatii multiple, n-am facut absolut nimic de mancare pana acum. Pe 24 am fost la mama-soacra, ieri la sora-mea la Lucerna, unde m-am delectat cu salata böef si parjolute - miam. Am facut insa niste prajituri - numai nemonti, foarte foarte bune. Pe 24 am facut un tort cu cirese si caramel de m-am mirat si eu cat de bine a iesit si ce aratos a fost, ieri am facut o prajitura padurea neagra.
Azi insa am de facut vreo 5kg de carne- gulas, ca asta servesc maine. Maine e ziua mea si am vreo 25 de invitati si fac gulas servit cu paine. E tare aiurea sa ai ziua de nastere chiar dupa craciun cand lumea e super ghiftuita si ar face o pauza, dar asta este. Pe de alta parte e atmosfera asta frumoasa din perioada craciunului...

Andanii pentru imbratisari.
Nu am inteles, curcanul e cumparat sau carnatul de curcan? daca l-ai facut singura carnatul, nu-mi dai si mie te rog reteta? de mult ma tot bate gandul sa incerc. am facut acum vreo 2 ani carnati si a iesit bun, doaaaar ca... am uitat sa pun sare! macar mi-a venit ideea sa-l pun cateva zile intr-o saramura, ca nu era mancabil. Mai incerc o data.

Cryssa, savureaza vacanta, lasa ca domnul Monti te ia in primire imediat ce pui piciorusul acasa.

Ariel, bravo cu kg, esti tare. Mult succes la targetul asta, sper sa reusesti. Eu n-am reusit deloc cele 5 kg pana la craciun, dar nici n-am fost consecventa. Poate de data asta sa fac cu tine???

Somleac, cum ii mai merge Ilincutei? s-a mai potolit mancarimea? insanatosire grabnica

Brindu, ce meniuri fantastice raportezi de craciun? cum mai e vremea in Ro?

Puisorule, chiar m-ar tenta rulada aia de curcan . Cum o faci?

Fetelor, zile senine in continuare, pace si liniste sufleteasca, fericire si multa iubire va urez la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

lorelei ma tot plang la prieteni ca eu nu vreau sa mai plec inapoi in UK..dar asa mi se intampla mereu si dau nas in nas cu o cretinatate romaneasca si imi trece...azi de exemplu am iesit in oras cu prietena mea ...sa imi dezmortesc fundu la plimbare...stateam la trecerea de pietoni la semafor si trece un taxi in goana expre si ne stropeste pe toti care eram acolo si asteptam sa se faca verde ...

in rest e bine la mama si tata

planuri de mancare nu avem super mari...salata beuf(la care poftesc de multe luni), ciuperci cu maioneza (ca daca tot mananc super caloric sa nu ma incurc), o sa fac nuci (fursecurile alea umplute am gasit pe culinar varianta monti); mama o sa faca placinta de mere si de brinza; sarmale avem racituri de curcan

ieri de craciun le-am facut la babaci supa chinezeasca cu calamar..am dat-o definitiv pe spate pe mama o spus ca de acum ashea face ca nu i-a venit sa creada ca am terminat in 30 de minute si e super buna

maine planuiesc sa ma duc cu babac (ca mama nu vrea) sa manca la prinz ciorba de burta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Va puppppppp ...... eu azi am fost in pauza totala ...... am facut o criza de fiere de toata frumusetea ..... dar ma dreg eu :) si nu am mancat mult dar carnatul era cu mult usturoi care pe mine ma termina, am mancat putina praji cu crema si m a dat peste cap...... sa nu faceti ca mine

Lorelei curcanul si carnatul de curcan sunt cumparate

Ariel m am delectat cu cheescakurile tale ..... mvaiiii da cate feluri ai facut superrrrr ...... te am admirat si pe tine , esti o frumoasa si ai doi copii minunati

Brandusik fii fericita ca poti locui intr o tara mai civilizata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Buna seara fete dragi,

iaca trecu si Craciunul, prea repede, pute sa mai tina macar o luna.

Nu am facut nimic deosebit, mai mult pe acasa consemnati de varicela. Nici musafiri prea multi nu am avut tot din cauza de varicela.

Mos Craciun in persoana sotului mi-a facut un cadou deosebit. Din 27 pana in 31 am zilnic tratament de remodelare. Asa ca sper sa ies daca nu mai slaba macar mai inchegata dupa sarbatorile astea.

Andanii multa sanatate.

Lorelei "La multi ani" , sa fii sanatoasa si cat de slaba doresti tu.

Cryssa cum sunteti?

Ariel eu n-am putut sa vad pozele tale ca n-am FB.

Va

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Somleac, ce cadou frumos!!
Brandusa, noi am facut de Craciun salata boeuf, am mancat cu pofta.

Andanii, si la noi a tronat curcanul pe masa de Craciun :)

Eu vroiam sa va zic ca de Craciun am facut tortillas rosii (cica cu sos de rosii si busuioc) cu crema de branza.
Au fost de mare efect.

Am pus poza pe shared.

In rest, ne luptam cu mancarurile de Craciun, mai mancam, mai congelam.

Noapte buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dragelor

Somleac, super cadoul si super sot Si eu am fost tare cuminte anul asta ca am primit de la mos un smartphone . I-am zis sotului ca i s-au iertat pacatele pe ultimii 10 ani si viitorii 5

Brandusik, cum fu ciorba de burta? Nu pui te rog reteta de supa asiatica pe 4shared?

Lorelei, la multi ani fericiti si sanatosi

Cryssa, bine ca ati ajuns cu bine. De dieta discutam dupa 7 ianuarie

Dana, reteta de rulada de curcan e pe o pagina anterioara. E grozava umplutura chiar daca nu am avut seminte de pin.

Ariel, mortal cheesecake-ul. E prajitura mea preferata

Cristina, multumim de reteta

De rev plecam maine la o cabana la munte. Sper sa avem si zapada si sa nu fie prea frig. Mancare ne facem noi asa ca vom avea gulas, ciorba de fasole cu ciolan, pastravi la cuptor, tiramisu, gratare. Sper sa ies din sarbatori cu un maxim plus 1

Va doresc un An nou fericit si sa ni se implineasca toate visele
Va multumesc ca ati fost alaturi de mine anul asta si sper sa mai fim prietene virtuale multi ani de aici inainte



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

gata..mi-am luat trebuincioase..raportez si un tortulet "simplu" dupa reteta http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/30411/Reteta-Montignac-Tortulet-simplu/

si nucile mele http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/30023/Reteta-Montignac-Nuci/

si salata de fructe
si mama va face sarmale...in care va pune quinoa cred, avem si racitura de curcan...maine o sa le fac iara supa chinezeasca da in care o sa puncreveti, calamar si caracatita...mama mea nu se mai satura de ea :))))

si cam cu asta ma laud..in rest incep sa ma ia gandurile rele ca se apropie repede ziua de plecare:(((((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ariel dupa reteta asta faci cheesecake-ul? ca ma gandeam poate inlocuiesc tirtuletuld e nuci cu asta ca e mai fresh

puisoaro fu foarte buna ciorba de burta...am alergat dupa ea la propriu ca aveam 2 directii laudate ca e ciorba buna...m-am dus la prima (proasta alegere)...si era un fum acolo de-l taiai cu sabia...si l-am luat pe babac val vartej si ne-am indreptat spre a doua locatie..unde am avut noroc ca aveau si serpareuri pentru nefumatori

cat despre supa...acu ma pun sa lucrez la documentul word..in juma de ora maxim e pe 4shared

Mergi la inceput