Prejudecati culinare

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Ina inck....eu nu sunt o mancacioasa si la fel cand mergem la socrii, se rupe masa de platouri In primii ani: mai pune, mai pune (mai aveau si obiceiul sa-si puna supliment din cate un fel ...eu dupa aperitiv deja imi largeam cureaua...

Acum eu scap (imi cunosc preferintele culinare, unul din baieti ma mosteneste si avem printre muntii de carnuri si ceva mai usurel....

Si soacra care e o femeie deosebita, genul prietena daca a mancat ceva la noi si i-a placut, ma intreaba cum se face si face si ea cand ne invita la masa!


Oricum s-au schimbat mult din punct de vedere culinar, mai ales ca au fost si in Canada 4 luni si au inteles ca gras, prajit nu inseamna neaparat ff bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Nu ma ating de ciorba de burta, lapte dulce, ou fiert si brocoli. In rest am curiozitatea de a incerca orice daca, asa cum s-a mai spus, e bine gatit si prezentat. Ca mi-o place sau nu dupa aia, e alta treaba

Nu gasesti in bucataria mea - asta din considerente de sanatate - condimente si semi-preparate cu monoglutamat, mezeluri (f rar si doar dupa un studiu intens al ingredientelor), sucuri din comert. Cumpar foarte rar carne gata condimentata din macelarie, ca trebuie sa stiu ce pun in tigaie. La fel de rar cumpar amestecuri de condimente gata facute, din acelasi considerent.

Apropos de ce s-a discutat cu obiceiurile de sarbatori, anul asta am avut invitati de revelion si le-am dat un meniu fara pic de porc. Ba, a fost o felie de toba la aperitive, dar alaturi de branzeturi, fructe , dulceata de afine si salata boeuf facuta fara carne. Ceea ce n-a oripilat pe nimeni. Dupa care am dat somon cu cous-cous condimentat cu stafide si merisoare (deci dulce). Le-a placut tuturor. Spre rusinea mea, mie nu . Felul principal a fost curcan la cuptor cu piure de morcov si pastarnac si un castron imens de salata verde. La desert aveam tort tiramisu, dar n-a mai ajuns nimeni sa-l pape in noaptea aia, a ramas pt dimineata. S-au mancat toate si n-a intrebat nimeni de carnatii, sarmalele si piftia din frigider (ca facusera mamicile mele de toate, nu va ganditi c-am scapat ).

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole_tm spune:

Mina, exact asa sunt si eu, mezeluri mananc extrem de rar, muraturi, gemuri, dulceturi -doar cele puse de manutza mea (fara conservant!) iar carnea o prefer "bruta" ca sa o vad eu cum arata, sa o condimentez eu dupa cum imi place.
De vreo 4 ani am renuntat la painea cumparata (cumparam doar in extrema urgenta, si atunci numai de la anumite brutarii), pentru ca o framant si o coc eu, iar cand am chef fac inclusiv pastele proaspete (le ador, dar nu am faina potrivita tot timpul) - in special pentru lasagna sau tagliatelli pentru ca le fac doar cu sucitorul. Dar sunt excelente!
Oricum, cred ca cu un pic de gestionare a timpului ... se poate si gati bine. E adevarat, am si sprijinul sotului care gateste foarte bine, dar ne impartim in asa fel incat sa mancam cat mai proaspat, ceea ce ne place.


29+ Bebe Tereza

Love is all around...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

daca vrea cineva sa ma omoare ,se poate folosi cu succes de...
spuma de lapte si grasime de pe orice fel de carne(nu mananc nici piele de zburatoare,decat daca e crocanta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88
(nu mananc nici piele de zburatoare,decat daca e crocanta)


Apropo de asta ,nici la noi in casa nu mananca nimeni pielea de la pui ,doar prajita. Si cum nu facem puiul intotdeauna prajit, "jupoi" pielea si o pun la congelator. Cand se aduna mai multa,o scot,o tai bucatele mici si o prajesc. Ies un fel de jumari,sunt ca cipsurile crocante. Le sarez cu vegeta si e bataie pe ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Interesant subiect. Initial as fi zis despre mine ca nu sunt exagerat de pretentioasa, cu unele limite, desigur. Acum, citindu-va, constat urmatoarele:
-nu imi place mirosul de peste si nici pestele care miroase a peste, e gras si/sau are oase multe, nu conteaza in ce fel e preparat
-nu imi place sub nici o forma pangasius
-nu imi plac icrele negre/rosii
-nu carne de vanat (am incercat o data o friptura de iepure foarte laudata dar nu, nu pot depasi bariera psihica), nu carne de porumbel sau mai stiu eu ce
-dintre organe la indiferent ce animal ramane in zona comestibila numai ficatul, dar nu prea des si pipote si inimi de pui
-nici un preparat care contine sange
-nu mananc mancare grasa, am o reactie involuntara cand vad diverse plutind in untura/grasime
-nu folosesc vegeta si alte adaosuri alimentare
-un nu categoric oricaror insecte, viermi, taratoare indiferent de modalitatea de preparare, de caini, pisici, sobolani, pui de nu stiu ce in oua... nici nu vreau sa aud, mi se chirceste stomacul deja numai ca scriu aici
-nu imi place mancarea de marar, prune, gutui
-nu imi place varza de bruxelles
-pentru mine florile de salcam nu sunt comestibile
-nu mananc carne cruda, peste crud (nu gust amestecul de carne tocata pentru sarmale, ardei umpluti, etc)
-nu imi place ciocolata amaruie si nici combinatiile cu chilli, piper, etc; nu imi place ciocolata alba, am asa senzatia ca mananc sapun
-nu mananc daca am retineri in ceea ce priveste curatenia din locul respectiv

Eh... in afara de toata lista aia... cred ca nu sunt exagerat de pretentioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Carmen, ai uitat de componentele dietei Oshawa! :))))))

PS Ce de emoticoane are forumul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

-scoici,sepii
-mincarurile cu miere,fructe: gen portocale,stafide,prune ,gutui si alte combinatii,bleah
-vinat
-carne pui fiarta,pulpe pui
-carne cruda pui s-o miros-groaznic!
-fudulii,pipote
Daca imi mai amintesc revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Carmen, ai uitat de componentele dietei Oshawa! :))))))

PS Ce de emoticoane are forumul!!!


o daaa... brrrr
cred ca am mai uitat cateva...
chiar, oare ca imi mai ramane sa mananc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Lasa ca imi raman mie toate variantele, prea multe chiar... Eu in afara de carne,si de anumite feluri de peste (cu gust prea pregnant de peste)nu prea am alimente pe care nici macar nu le gust.E adevarat ca nu mananc gras deloc,nu imi place anghinarea, nu imi place finocchio-nu stiu cum ii zice in romana,nu ma omor dupa dulciurile facute doar din coca,gen chec,cozonac,negresa,briose,etc.Nu imi plac: ciorba de peste,margarina,legumele care sunt fierte prea tare si devin moi de tot(conopida,broccoli,dovlecel), icrele -pt ca mi se par prea grase.Ceea ce detest la modul absolut sunt stridiile-in conditiile in care ador pestele crud-au un gust absolut oribil pentru mine.

Nu discutam de ganganii prajite,lacuste,serpi si alte scarbosenii,nu am avut ocazia dar nu cred ca as fi tentata sa gust.

PS Carmen, cand primesti borcanele cu icre rosii si nu stii ce sa faci cu ele, call me!In 15 minute sunt la poarta! :)

Mergi la inceput