Prejudecati culinare

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Eu sunt din Ardeal. dar supele astea din fructe se fac doar pe la sashi/unguri, am mancat , sunt bune.
Eu nu as manca scarboshenii: viermi mi se face rau doar cand ma gandesc.
Eu ca in-box, cel mai cuminte musafir la masa, n-am probleme sau mofturi. (Ma rog, pretind sa fie curat, daca nu, pa!). Insa am refuzat sa gust caracatitza, ma tot uitam la ea si ea la mine ,dar tentaculele alea si mai ales, ventuzele pfui! Culmea, am mancat nutrie, unchii mei avea acasa, dar faceau un salam in combinatie cu carne de vita?/porc. Era bun. Am mancat si mi-au placut cam tot. Nu-mi placea varza calita, dar acum o gatesc astfel incat este favorita (pun ceapa calita, cimbru si rad miezul unei rosii ).
in principiu, gust orice.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

revin cu un adaos de mofturi personale.
detest majoritatea mancarurilor traditionale de sarbatori. mai ales de craciun. sunt captiva la socri de vreo 10 zile si porc porc slana slana carne carne dulciuri grase, fainoase, cornulete, munti de zahar,carnatzaraie, ma urc pe pereti. abia astept sa ajung acasa sa trantesc un peste in cuptor.
nu-mi place cozonacul, nu-mi plac placintele in afara de cele cu varza, cartofi sau spanac. si astea se fac rar si doar de nevoie, in post,spre disperarea mea. ca eu evident ajung numai de sarbatori acasa cand nu le gateste nimeni. lasa ca invat sa mi le fac singura.
de pasti aceeasi poveste, nu inteleg cum dumnezeu poti sa te feresti de oua 12 luni de zile dar in alea cateva zile de pasti sa inghiti un castron cu oua fierte.
Salata boeuf,meh. Daca ar fi dupa mine,ar fi mai buna cu mult mai multe muraturi si mai putina carne, si aia de vita,nu de pui.
de Paste,traditionala halca de miel fleostita in tava cu ceva zeama si piper ma exaspereaza, asa o carne delicata si cu potential gustativ,irosita in asemenea banalitati de retete.
probabil se simte frustrarea de nora pribeaga pe meleaguri venetice la fiecare paste si craciun, hahaha :))
dar da,mi-am zis si eu oful. nu-mi plac bucatele traditionale gatite prea gras, prea simplu, prea rudimentar, prea incarcat. prefer sa ma ridic de la masa si sa mai gust un fruct decat sa nu ma mai ridic deloc sau sa ma rostogolesc spre desert.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

inbox e de prin sudul tzarii,ma rog acolo a copilarit,asa spunea ea la un subiect.

Nu cunosc nici supa de visine,mere ,agrise...asta tot ardealului e specifica,eu am auzit la mamagiuliei pentru prima oara de supa de visine.

Mama mea facea de exemplu o fiertura de corcoduse(verzi)cu zahar,pe care o minca cu mamaliga si usturoi.
insa asta cu corcodusele,precum si florile de salcim (eu am citit de flori de bostan insa sigur e aceasi treaba)sunt retzeta pastrate de pe vremea foametei,cind saracii oameni chiar nu aveau ce minca.






Dana

Poate din vremea poftei ca din moment ce aluatul pentru gogosi de salcam contine zahar, oua, faina si lapte...in vremea foametei slabe sanse sa ai asa ceva la indemana.Eu am intrebat-o pe soacra mea care are 79 de ani de unde stie reteta si mi-a spus ca a invatat-o in tinerete de la o femeie care fusese bucatareasa la o familie de boieri din zona Teleormanului, iar aceasta o invatase chiar de la sotia boierului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Elyda,pai tu cezi ca ei foloseau finetzuri de astea,cind era foamea lucie???

Apa cu putzina faina si trinteau in ea florile de salcim...si gata,sareau o zi cu mincarea.Cred ca la baza a fost o delicatetze,insa...in timpurile alea...erau feriictzi sa aiba ceva d epus pe masa.

De tocmagei atzi auzit?Tot de pe vremea foametei(perioada aia d edupa razboi),apa cu faina,fierte...!!!!(nu ma stiu retzeta exacta,ca semana perfect cu apretul mamei din vremea copilariei)

ina,da' de ce nu invitzi tu socrii la tine sa le pregatesti un crcaiun sau paste cu preparatele preferate?
Nici mie nu mi-ar place sa ma duc in vizite prelungite si sa maninc doar preferatele culinare ale gazdelor...dar itzi spun cu sigurnatza ca a doua oara nu ma mai prind pe acolo!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Corinadana, imi place mancarea chinezeasca la nebunie, acasa imi tot fac taitei chinezesti cu legume chinezesti, supa aia picanta e dementiala, orezul lor cu soia, pastele cu soia, doar ca nu mananc carne.

Andacos, nu stiu de ce nu imi plac fructele de mare dar sunt un mare 'nu' pt mine.
Am fost intr-o vacanta in Sunset Beach, ne-am dus la un restaurant cu specific pescaresc evident (matusa-mea ar manca non stop numai creveti si fructe de mare), din 7 pers. toti si-au comandat numai peste si creveti si homar si altele, iar cand a ajuns la mine mi-am luat un piept de pui la gratar chelnerul era oarecum stupefiat ca nu vreau chiar nimic din gama 'pescaresc'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

revin cu un adaos de mofturi personale.
detest majoritatea mancarurilor traditionale de sarbatori. mai ales de craciun. sunt captiva la socri de vreo 10 zile si porc porc slana slana carne carne dulciuri grase, fainoase, cornulete, munti de zahar,carnatzaraie, ma urc pe pereti. abia astept sa ajung acasa sa trantesc un peste in cuptor.
nu-mi place cozonacul, nu-mi plac placintele in afara de cele cu varza, cartofi sau spanac. si astea se fac rar si doar de nevoie, in post,spre disperarea mea. ca eu evident ajung numai de sarbatori acasa cand nu le gateste nimeni. lasa ca invat sa mi le fac singura.
de pasti aceeasi poveste, nu inteleg cum dumnezeu poti sa te feresti de oua 12 luni de zile dar in alea cateva zile de pasti sa inghiti un castron cu oua fierte.
Salata boeuf,meh. Daca ar fi dupa mine,ar fi mai buna cu mult mai multe muraturi si mai putina carne, si aia de vita,nu de pui.
de Paste,traditionala halca de miel fleostita in tava cu ceva zeama si piper ma exaspereaza, asa o carne delicata si cu potential gustativ,irosita in asemenea banalitati de retete.
probabil se simte frustrarea de nora pribeaga pe meleaguri venetice la fiecare paste si craciun, hahaha :))
dar da,mi-am zis si eu oful. nu-mi plac bucatele traditionale gatite prea gras, prea simplu, prea rudimentar, prea incarcat. prefer sa ma ridic de la masa si sa mai gust un fruct decat sa nu ma mai ridic deloc sau sa ma rostogolesc spre desert.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Ino,exact asa si eu.....urasc tot ce e mancare traditionala....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

La noi in Ardeal se fac supele de visine e super buna, am sa le fac si eu copiilor mei odata(acu' sunt tare mofturosi)si bunica mea care era svaboaica facea martas (adik sos)de visine care se manca cu piure si carne de pui fiarta !
Cand stateam in Romania nu mancam nici eu fructe de mare,mi se pareau scarboase.Acum toata familia devoram caracatita (este exceptionala fiarta apoi cu patrunjel proaspat,usturoi, suc de lamaie si ulei de masline!).Ce sa mai zic de scoici,calamari,creveti,am manca aproape zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Aaaaa, ce ma deranjeaza foarte mult este excesul de ulei in mancare.Mie mi-e scarba de friptane care plutesc in ulei si orice mancare unde se exagereaza cu grasimi.
Cand vine soacra mea la noi prefer sa fac eu de mancare, cand face ea nu reusesc sa mananc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ina si eumada:
ceva ani de stat in strainatate si sa vezi ce dor ti se face de traditional!

trebuie sa recunosc ca aici consumul de ulei in casa a scazut considerabil. Si cel de cartofi...

Copilul care nu manca varza decat fortat, acum mananca... Gusturile se schimba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

nu am nimic cu mancarurile traditionale care nu par a fi un suicid digestiv. si varzarele tot traditionale sunt, de exemplu. ghinionul face ca noi nu putem ajunge acasa decat de pasti si craciun, prilej de destrabalat culinar cu multa carne si multe grasimi.
anda, te asigur ca e solutia cea mai diplomatica pe care am gasit-o

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput