Prejudecati culinare

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pai florile de salcam sunt comestibile, voi nu mancati? Se ia floarea din salcam, se dau la o parte cele doua petale exterioare si se mananca partea interioara. E buna de tot.

Nici eu nu pricep supa de chimen, nici mancarea de marar, Ce contin in afara de aceste 2 condimente?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Dar nutrie ati mancat?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Da, ani la rind, cit am fost copil. Cel mai mlt mi-au placut carnatii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

ulei,ceapa, marar, faina si lapte//se pune si unpic de zahar. E buna langa piure si ceva carnita.

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ah, pai asta e sos de marar! Imi amintesc ca faceau si ai mei cand eram mica dar nu mancam. Poate acum as manca.

Nu stiu cum de nu am facut legatura cu sosul de marar, probabil am uitat de el sunt muuulti ani de atunci. Multumesc pt amurire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Supe de chimen de www.bucatarmaniac.ro/2010/11/supa-de-chimen.html" target="_blank">aici.

Ceapa, morcovul, telina si ardeiul, se curata se spala si se pun la fiert, cu putina sare si piepr, exact ca la o supa normala de pui, de exemplu. Cand legumele sunt fierte, supa se strecoara. Chimenul se prajeste putin in ulei, apoi se adauga si faina si se amesteca pentru vreo juamatte de minut. Atentie, faina nu trebuie sa se arda ci doar sa se prajeasca foarte putin. Se stinge totul cu supa de legume pe care am pregatit-o mai devreme. Se lasa sa mai fiarba pentru 10 minute, apoi se strecoara, daca va deranjeaza seintele de chimen. Se serveste cu crutoane de paine si frunze de patrunjel proaspete.

E foarte gustoasa, nu am mai facut demult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Supe de chimen de www.bucatarmaniac.ro/2010/11/supa-de-chimen.html" target="_blank">aici.

Ceapa, morcovul, telina si ardeiul, se curata se spala si se pun la fiert, cu putina sare si piepr, exact ca la o supa normala de pui, de exemplu. Cand legumele sunt fierte, supa se strecoara. Chimenul se prajeste putin in ulei, apoi se adauga si faina si se amesteca pentru vreo juamatte de minut. Atentie, faina nu trebuie sa se arda ci doar sa se prajeasca foarte putin. Se stinge totul cu supa de legume pe care am pregatit-o mai devreme. Se lasa sa mai fiarba pentru 10 minute, apoi se strecoara, daca va deranjeaza seintele de chimen. Se serveste cu crutoane de paine si frunze de patrunjel proaspete.

E foarte gustoasa, nu am mai facut demult!


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie




Soacra mea facea supa de chimen cum zici tu Mihaela, numai ca punea in ea la sfarsit si oua intregi, nebatute. Fierbeau acolo si aratau ciudatel, asa ca niste bombite albe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da, sunt zone in care se face si cu oua. Ai mei nu faceau asa, dar fostii mei socri da :). Mie nu imi placea, de asta nu am specificat. Deh, chestie de gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
[
Nu stiu cum de nu am facut legatura cu sosul de marar, probabil am uitat de el sunt muuulti ani de atunci. Multumesc pt amurire


Da,retzeta pusa de corinadana e sosul de marar.insa inbox spunea de tocanitza de marar!

Eu de supa de chimen nu am auzit,daca a scris mihaela de ea,inseamna pentru mine ca se face in alta zona tzarii,oricum nu-mi place chimenul absolut deloc,asa ca...n-am pierdut nimic!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

E posibil Dana sa se faca numai in Ardeal/Transilvania...desi blogul culinar de unde am luat reteta cred ca e de prin sud :).

Vad ca nu a scris nimeni de supele dulci...ati mancat, ati manca? Supa de visine, de mere, de agrise...se fac tot in Ardeal, mostenire ungureasca :). Eu am mancat din fiecare, dar nu ma dau in vant dupa ele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

inbox e de prin sudul tzarii,ma rog acolo a copilarit,asa spunea ea la un subiect.

Nu cunosc nici supa de visine,mere ,agrise...asta tot ardealului e specifica,eu am auzit la mamagiuliei pentru prima oara de supa de visine.

Mama mea facea de exemplu o fiertura de corcoduse(verzi)cu zahar,pe care o minca cu mamaliga si usturoi.
insa asta cu corcodusele,precum si florile de salcim (eu am citit de flori de bostan insa sigur e aceasi treaba)sunt retzeta pastrate de pe vremea foametei,cind saracii oameni chiar nu aveau ce minca.

Dana

Mergi la inceput