Prejudecati culinare

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Asa si eu Michelle!!! lista era lunga,anii au trecut si nimic nu a mai ramas pe lista.

Nina dar la party uri? noi deseara mergem la prieteni pentru seara de ajun,Doamne si gateste nemaipomenit si lamine va fi grija cat mananc...

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Histamina, cum adica ai mancat fara sa stii sobolan??? Adica nutrie?

Eu nu suport de cand eram mica: jumari, untura, piele de pui prajita; cand eram mica nu suportam ciulamaua de ciuperi, acum pot sa mananc...N-as manca gandaci, vermi, "omizi grase de palmier"(cum mi-a povestit sora mea ca se manca in nigeria pe post de delicatesa). Restul...orice, nu sunt pretentioasa. Mananc oriunde si (cam) orice, fara nazuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

-Nu mananc peste.
-Nu imi plac ciorbele 'groase' cu mult orez(mai bine apa chioara).
-Sa nu aud de ardei umpluti fara sos.
-Nu mananc ciorba de bruta si mancaruri grase.-Nu gust o mancare daca nu arata bine,apoi sa ma mai si ospatez
-Nu imi plac sandwich-urile cu maioneza.
-Nu imi plac pastele cu sos alb.(Pastele in general nu prea ma atrag,rar fac cinste papilelor gustative cu o portie micuta).
-Nu as manca in viata mea pui de balta!
-Nu mananc carne de oaie!
-Nu imi place mamaliga moale !
-Nu imi plac ciorbele ce contin carne(cu exceptia supei de pui si a ciorbei de perisoare).
-Nu pot manca afumatura. Imi place mirosul si mi-e pofta,dar daca mananc mi se face rau.
-Nu beau lapte dulce !Sa nu il vad !
-Nu mananc ciuperci !


Imi mai amintesc si revin ! E lunga lista la mine oricum!



Cea mai fericita mamica de Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ohoo, eu am aici o gramadaaa
-mananc doar peste, dar daca vad pestele inainte sau daca e intreg nu pot manca. la hamsii la fel, nu pot manca daca le vad intregi.
-nu suport icrele, pateul de peste, pasta de peste, scrumbiile, pestele marinat, sushi, fructele de mare
-nu suport si nu suporta nici cand mancam carne normala, ardeiul umplut, ciorba de burta, ciulama, tocanite, gulas, racituri, grasime, creier, alte organe, de fapt mai pe scurt, cand mancam carne mancam doar pui la gril, piept de pui si aripioare de pui la gratar sau in tava, cotlet de porc, carnati afumati si sunca rosie afumata. La mezeluri doar sunca feliata si salam picant..si cremwursti (doar de la o firma). In rest nimic. Pateu ocazional, de pui.
-nu suport sa taie cineva mai multe lucruri cu acelasi cutit fara sa il spele
-nu suport la sarmale sa fac o tocanita in farfurie, imi place sa le tai frumos cu cutitul pe masura ce mananc
-mancaruruile la gril sau prajite imi place s fie ffff prajite, aproape arse
-nu imi place sa fie aruncate in farfurie mancarurile
-nu imi plac combinatiile de sarat cu dulce, nu pot manca asa ceva. sau e desert, sau e mancare normala
.imi place sa fie asezate frumos pe farfurie toate
-mananc foarte condimentat si sarat
-nu imi place sa fie mancarurile descoperite in frigider
-nu suport supele si ciorbele de peste


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Nici mie nu-mi place mancarea neacoperita in frigider,prinde miros

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Aoleuu...doamnele mele,fara suparare,cred ca unora v-ar trebui vreo 2 ani de Africa pe cont propriu!

Pe mine m-ar interesa sa si argumentazi prejudectazile voastre.Uite am o mare curiozitate la fructele d emare.

De ce sunt un mare "no"pentru multe dintre voi?

PS.Inbox eu n-am auzit pina acum de mincare de marar si gogosi cu flori de salcim,chiar te rog sa dai detalii despre ele!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Aoleuu...doamnele mele,fara suparare,cred ca unora v-ar trebui vreo 2 ani de Africa pe cont propriu!
Dana


Apropo! Am vazut nu demult o emisiune,cu niste tineri(americani) care aveau totul de la casa,cariera,bani....mancare ,si care erau mofturosi...in fine,nu prea apreciau nimic din ceea de aveau. S-au dus in grup,vreo 7-8,in Indonezia,la munca cu ziua....la fabrica de peste(nu au rezistat),pe plantatia de orez(nici acolo nu au facut fata)...munceau 8 ore pe cativa banuti care nu le ajungeau de mancare,erau flamanzi.....au stat la o femeie localnica ....ea muncea in fiecare zi,avea copii pe care ii vedea f rar,la fel si sotul,lucra in alta parte tot pe cativa banuti,manca doar orez...cand i-au dat o ciocolata a inceput sa planga si a zis ca nu a mancat asa ceva de cativa ani....femeia aia manca orez in fiecare zi! Ce mofturi sa mai faca?

Ana si Maia Elena(24.09.2010)
Poze
Cum s-a nascut Maia -www.desprecopii.com/info.asp?id=2654" target="_blank">Articol
Bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Eu am mancat prima data gogosi cu flori de salcam acum multi ani la soacra mea si de atunci daca am ocazia fac si eu.Exista 2 variante :
1.Se face un aluat ca cel de clatite (putin mai gros)si floarea de salcam asa cum este luata din salcam, adica ciorchine (se trece mai inainte prin apa sa se curete si se lasa sa se usuce) , se trece prin aluat si dupa aceea se pune la prajit asa intreaga.
2.Acelasi aluat dar florile de salcam se curata de pe tija, se amesteca cu aluatul si se prajesc gogosele puse cu lingura in tigaia cu ulei.Se pudreaza cu zahar.
Mie imi plac pentru ca sunt fff aromate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyda

Eu am mancat prima data gogosi cu flori de salcam acum multi ani la soacra mea si de atunci daca am ocazia fac si eu.Exista 2 variante :
1.Se face un aluat ca cel de clatite (putin mai gros)si floarea de salcam asa cum este luata din salcam, adica ciorchine (se trece mai inainte prin apa sa se curete si se lasa sa se usuce) , se trece prin aluat si dupa aceea se pune la prajit asa intreaga.
2.Acelasi aluat dar florile de salcam se curata de pe tija, se amesteca cu aluatul si se prajesc gogosele puse cu lingura in tigaia cu ulei.Se pudreaza cu zahar.
Mie imi plac pentru ca sunt fff aromate.

IOANA


Multzumesc,recunosc ca nu am auzit de asa ceva.Banuiesc ca e cam acelasi lucru cu florile de bostan!(doar ca in minte amea,bostanul fiind comestibil ii asociam automat si florii comestibilitatea,pe cind la salcim...nu s eprea leaga!!!!)

Acum sa vad si misterul micarii de marar si a supei de chimen!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Aoleuu...doamnele mele,fara suparare,cred ca unora v-ar trebui vreo 2 ani de Africa pe cont propriu!

Pe mine m-ar interesa sa si argumentazi prejudectazile voastre.Uite am o mare curiozitate la fructele d emare.

De ce sunt un mare "no"pentru multe dintre voi?

PS.Inbox eu n-am auzit pina acum de mincare de marar si gogosi cu flori de salcim,chiar te rog sa dai detalii despre ele!

Dana



Mancarea de marar e f buna daca nu ai probleme cu mararul.

Xio atunci tu nu papi mancare chinezeasca...



Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput