Aspirante optimiste(816) Felicitari noii burtici!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Pup toate fetele.
Kmy imi pare rau pentru tine,sincer.
emilia hai sa nu generam conflicte chiar acum de sarbatori....ai si tu dreptate in ceea ce spui,dar eu cred k fiecare cu parerea lui/ei
Nu se mai testeaza nimeni???
Dragutele eu mai am 3zile,teoretic pana la nastere...nici nu stiu ce ma asteapta,incep sa am emotii
Azi am fost la control,fetitza are 3,5kg deja,colul s-a scurtat...e pe vine
Va pup pe toate si spor la facut bebelasi



in 39sapt Evelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cu placere Oxxy.
Sotul meu a urmat un tratament intens, agresiv daca se poate spune asa, pt ca problema era serioasa, timp de asteptat minuni nu aveam (si nici bani de Fiv) asa ca i-am facut o schema de lua pastile cu pumnul. A facut pipi portocaliu 3 luni desi tratamentul l-a luat doar 2 luni. Polen crud dimineata pe stomacul gol, vitamax, 2 napraznic, 1 macca, 1 Cetebe+zinc, 1 catina +Q10, 1 l-carnitina, 1 l-arginina, 1 portocala +1 mar+1 para +1 lingurita fructoza.
La pranz 1 osteocare, 1 macca, 2 napraznic +1 mar+1 banana + 1 catina + Q10.
Seara 1 macca, 2 napraznic, 1 calciu+magneziu+zinc, 1 ciorchine de strugure, 1 catina +Q10.
La un moment dat lua L-carnitina lichida, am inlocuit Vitamax cu Profertil sau fertilman nu mai tin minte exact, Cetebe cu Redoxon, calciu+magneziu+zinc cu seleniu, fructele cu suc de fructe (lamaie si grapefruit +fructoza), mai lua si Aspacardin (un supliment pt inima cu potasiu si magneziu), bea multa apa minerala, gatorade, intr-o vreme lua si comprimate masticabile de B-uri cu Q10... Ce sa mai zic... lua tot ce-i dadeam fara comentarii. A fost mai mult decat minunat de ascultator si intelegator in acea perioada. S-a lasat de fumat imediat ce am decis ca vrem bebe, purta lenjerie si pantaloni largi, dusuri cu apa mai putin fierbinte... Tot ce a trebuit a facut. Plus sex la comanda din decembrie pana in iulie.

25+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Kmy eu zic sa o scoti,daca n-o prea folosesti.Am scos si eu una,crescuse stramb,se rupsese si ma deranja.
Hai cu testul ala,sa fie pozitiv cat mai repede.Cred k de maine/poimaine poti sa te apuci de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana178081

Kmy eu zic sa o scoti,daca n-o prea folosesti.Am scos si eu una,crescuse stramb,se rupsese si ma deranja.
Hai cu testul ala,sa fie pozitiv cat mai repede.Cred k de maine/poimaine poti sa te apuci de



nastere usoara, ce frumos, incepi anul cu un membru in plus!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ana, stiu ca sunt usor irascibila de ceva timp. Hormonii de sarcina sunt cauza. De regula sunt zen.
Nastere usoara, sanatate multa tie si bebelusei. Cum nasti? Sotul va fi cu voi sper!?

25+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

emilia si eu am avut stari de-astea de nervozitate,imi venea sa bat pe toata lumea,ma bufnea plansul din orice...inclusiv cand m-au prins controlorii
Nasc normal,nu suport operatiile in general,de-aia nici nu stiu cand va fii.
Sotul este deja cu mine de o saptamana,am zugravit camera,am fost si la tara sa vad catelusii si ca sa fie meniul complet.......cand ne-am intors luni in Buc am facut accident cu masina(a intrat una in noi)
Sunt ok,n-am patit nimic,nu m-am speriat,mai degraba am plans nervi
Sarcina usoara si tie,hai k nu mai ai mult nici tu
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

emilia,nu m-as fi gandit in veci ca ai putea gandi asa ceva sau crede asta despre mine.nu am gandit macar vreodata ca sotul tau n-a avut nici o problema.nu stiu unde ai citit asta.presupun ca-n stele.2 la mana tot ce am scris a fost ca poate formele normale nu erau chiar 6%,poate erau 10%.la asta m-am referit.3.nu ma cunosti deloc.nu stii ce am facut eu intr-un an de zile de cand am aflat de probleme.plus ca au aparut altele.4.nu as face IA in veci,pt ca presupun ca n-am banii tai sa ii arunc asa cum bate vantu.5.FIV se face la un medic ginecolog bun,la un embriolog bun,care,da,e singurul care poate lucra o spermograma,dar nu prea ai mai avut de ce sa te documentezi daca ai ramas insarcinata,la un laborator bun daca vrei sa nu il faci degeaba.iar nu stiu cat te-ao documentat in leg cu FIV ul,pt ca nu ai avut de ce.6.plantele nu ne sunt prietene,nu vreau sa inghit ceaiuri si frunze care imi pot face mai mult rau.7.nu apar deloc fumatul sotului,dar nici nu divortez de el pt ca fumeaza atat cat fumeaza.8.inca o data nu intru aici ca sa nu supar fetele care chiar au o sansa natural,ca tine.deci nu influentez negativ pe nimeni.chiar nu m-asteptam la asa ceva din partea ta,mai ales ca niciodata n-am scris ca sotul tau n-a avut probleme.iar tu...m-ai perceput total gresit.o sarcina usoara sa ai!imi facusem alta parere despre tine.

L.E.si inca ceva-unde ai citit tu ca abandonez?din contra,da....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui velvet

emilia,nu m-as fi gandit in veci ca ai putea gandi asa ceva sau crede asta despre mine.nu am gandit macar vreodata ca sotul tau n-a avut nici o problema.nu stiu unde ai citit asta.presupun ca-n stele.2 la mana tot ce am scris a fost ca poate formele normale nu erau chiar 6%,poate erau 10%.la asta m-am referit.3.nu ma cunosti deloc.nu stii ce am facut eu intr-un an de zile de cand am aflat de probleme.plus ca au aparut altele.4.nu as face IA in veci,pt ca presupun ca n-am banii tai sa ii arunc asa cum bate vantu.5.FIV se face la un medic ginecolog bun,la un embriolog bun,care,da,e singurul care poate lucra o spermograma,dar nu prea ai mai avut de ce sa te documentezi daca ai ramas insarcinata,la un laborator bun daca vrei sa nu il faci degeaba.iar nu stiu cat te-ao documentat in leg cu FIV ul,pt ca nu ai avut de ce.6.plantele nu ne sunt prietene,nu vreau sa inghit ceaiuri si frunze care imi pot face mai mult rau.7.nu apar deloc fumatul sotului,dar nici nu divortez de el pt ca fumeaza atat cat fumeaza.8.inca o data nu intru aici ca sa nu supar fetele care chiar au o sansa natural,ca tine.deci nu influentez negativ pe nimeni.chiar nu m-asteptam la asa ceva din partea ta,mai ales ca niciodata n-am scris ca sotul tau n-a avut probleme.iar tu...m-ai perceput total gresit.o sarcina usoara sa ai!imi facusem alta parere despre tine.

L.E.si inca ceva-unde ai citit tu ca abandonez?din contra,da....


1. nu am citit in stele ci in capitolul 813, pagina 4 unde ai zis citez "spermograma voastra era normala.de-asta ai si ramas insarcinata.erau sanse reale" imediat dupa ce eu o incurajasem pe iancuelena spunandu-i cum a evoluat in bine spermograma sotului meu si cea a fostului meu prieten care avea azoospermie si acum are oligoastenozoospermie severa si incearca prin FIV cu noua lui prietena.
2. supozitia ta ca spermograma sotului meu era poate la 10% si nu la 6% era bazata pe ce anume?? exact aceasta supozitie a ta, dupa ce eu am postat in repetate randuri rezultatele spermogramei sotului meu ma deranjeaza teribil. e treaba ta ca esti toma necredinciosul si probabil esti pt ca spermograma sotului tau nu s-a imbunatatit in 2 luni atat de mult dar in loc sa cauti cauzele pentru acest lucru tu crezi ca pur si simplu spermograma sotului meu nu era atat de proasta la inceput, dar cata vreme nu doar crezi ci si afirmi public asta imi rezerv dreptul de a spune sus si tare ca atitudinea ta ma enerveaza. prima spermograma era lucrata de un medic laborant de la Synevo si era foarte bine lucrata. dupa ce ai zis tu ca nu are cum sa fie buna daca e lucrata de altcineva decat de embriolog te-am ascultat si am reptat-o la un embriolog numai ca sa ma conving ca n-ar fi trebuit sa te ascult ca n-am facut decat sa arunc banii in vant pt ca rezultatul de la embriolog era aproape identic cu cel de la laborant (evident erau mici diferente ca doar era alta proba si alti 100 de spermatozoizi analizati, dar formele normale erau tot 6%). daca tu nu ai incredere ca si un medic laborant e capabil sa numere din 100 de spermatozoizi cati au probleme cu capul, gatul si coada si cati sunt normali e treaba ta, eu iti spun ca nu sunt toti pe langa subiect. nu cei din Bucuresti de la Synevo cel putin.
3. te cunosc la fel cum ma cunosti tu pe mine, din postari. si daca tu iti permiti sa faci afirmatii legate de mine imi permit si eu acelasi lucru. stiu ca ai menstruatia modificata, stiu ca vei face histeroscopie, stiu ca ai probleme cu banii, stiu ca spermograma sotului tau s-a imbunatatit in urma tratamentului, stiu ca nu se lasa de fumat desi tuseste, pt ca ai scris toate lucrurile astea de-a lungul timpului.
4. motivul pentru care nu faci IA te priveste. e adevarat ca nu ai banii mei pt ca ii ai pe ai tai si presupunerea cum ca banii mei ar fi multi este falsa. eu as fi incercat IA desi nici pe mine nu ma dau banii afara din casa pt ca nu vad cu ce anume e mai stralucit un FIV scump si nereusit decat o IA mai ieftina si nereusita. daca nu ai probleme cu trompele nu inteleg de ce sa faci direct FIV.
5. m-am interesat fff mult despre FIV si stiu mai multe ca tine despre aceasta procedura pt ca atuni cand eram inca cu fostul si banii nu erau o problema ne-am gandit la varianta asta si am citit enorm despre aceasta procedura si toate clinicile din Ro si din strainatate unde se face FIV dar cum el avea azoospermie atunci toate cunostintele acumulate le-a folosit verisoara mea care a facut (dupa 8 IA nereusite pe care a dat cam cate 200 euro) 3 FIV-uri in tara pe care a dat cam cate 3000 euro si 1 in strainatate (Spania) pe care dat 8000 euro. Si acestea au fost nereusite, din nefericire.
6. plantele nu ne sunt prietene? serios? dar din ce crezi ca s-a dezvoltat medicina la origini, din ce erau facute primele medicamente?
7. nici n-am zis sa divortezi de sotul tau pt ca fumeaza. nu stiu cum ai ajuns la concluzia asta.
8. nu mi se pare ca atitudinea ta e incurajatoare cand vine vorba de spermograme proaste ci din contra.
9. n-am zis ca ai renuntat complet si definitiv ci ca nu esti o aspiranta optimista.



25+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Hop si eu sa ma bag in seama!
Nu stiu si nici nu vreau sa imi dau cu parerea despre ce ar trebui sa faca Velvet (abia stiu eu ce sa fac pt mine), dar zic si eu ce stiu:
- o spermograma, este o spermograma, nu prea conteaza cine o face, daca este pur informational. Noi avem o sperm "buna" zice dr, insa formele normale sunt super putine (cred ca 6, dar va trebui sa ma uit), insa dr a zis, ca mai este si f important nr lor. Cel mai usor se vede la o prelucrare pentru inseminare! Atunci o sa stiti sigur, cat aveti si daca este posibila o IA.
- IA, desi este o procedura care are reusita, este limitata in felul ei. Desi zic asta, as recomanda oricui sa incerce vreo 3-4 IA, sa vada ce iese. Deseori, este doar o problema de mobilitate sau de ...prea multe forme anormale. (si zic asta din experienta, ca am facut destule IA)
Acum, deseori se zice ca IA costa mult, dar nu este adevarat, ceea ce costa mult, este tocmai tratamentul. Insa daca exista o ovulatie buna, se pot face inseminari pe natural sau cu stimulare pe pastile (closty, etc) care sunt super ieftine.
Va amintesc ca sansele de reusita la o IA este cam de 18% (in conditii bune, ovulatie si sperm ok), iar la FIV sunt cam de 35-40%.
Dar cum IA-ul nu este la sigur, nici Fiv-ul nu este sigur ca iese.

In fine... hai sa aplanam...
Velvet tu esti stresata si te inteleg
Emily tu esti cu burtica....deci hormonii joaca hora
...deci....ZEEEEN....

aspirantele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

doar cateva lucruri mai am de mentionat

emilia,cand am spus ca ati avut sanse reale,m-am referit ca spermograma voastra era deja imbunatatita dupa tratament.in leg cu synevo,nu stiu cat de buni sunt medicii generalisti de laborator incat sa lucreze si o sperm,dar mie la alt synevo,intr-un oras tot mare ne-a lucrat-o nea doctoru f bine-91%forme normale.la un salt laborator generalist,dar tot cunoscut,ne-au iesit 75%respectiv 65%forme normale.asta referitor la morfologie.nu mai zic de nr si chiar mobilitate.cand am mers 10 luni mai tarziu la medlife realitatea era cu totul alta-9%forme normale.si nu sunt singura careia i s-a intamplat asa si a pierdut timp pretios.imi cer scuze ca am vrut sa te ajut si te-am trimis la clinica cu embriolog.

formele normale cresc ff greu,cu tot tratamentul constiincios luat si cu toate ierburile pamantului.eu am zis ca nu ne sunt prietene,in mare,unele ne pot ajuta.

pe mine nu ma costa 200 de euro o IA si credeam ca ai inteles,pt ca pe langa priocedura ma costa ecografiile,poate si dozarile hormonale,drumul,cazarea minim o saptamana,mancarea,ca ma gandesc ca mancam ceva zilele alea.deci...si cu spermatozoizi mai putini sansele sunt f mici.eu am decis ca nu se merita.in jur de 1000 de euro,ca sa ce?sa ajung tot la FIV si sa n-am bani sa il fac in veci?in leg cu FIV ul,dein dcembrie anul trecut am citit non stop.ma intereseaza unde fac pt ca nu pot face 10,desi as face fara numar daca as avea posibilitatea.asta sunt eu-femeia care renunta dupa parerea ta si nu face nimic.nu mai mentionez cate drumuri de bucuresti am facut numai in ultimul an.nu stii tot.am postat putin.de acum inainte deloc.cel putin aici.

imi pare rau inca o data pt confuzia creata,nu asta am vrut sa iasa prin ce am scris.ca sotul tau nu a avut probleme.sau altele pe care le-ai scris.inchei aici.

gabyam scris mai sus cum sta situatia cu sperm si IA urile.

Mergi la inceput