Aspirante optimiste(816) Felicitari noii burtici!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

Monique77


la multi ani!!!multa sanatate si sa dea domnul sa ai parte de tot ce iti doresti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxxy spune:

Craciun fericit si Sarbatori luminate! Noi am ramas la astenoteratozoospermie dupa tratament (de la oligo), cu 10 la suta forme normale, in total vreo 6 milioane de gigei. Nu stiu ce o sa facem cu ei dar am credinta ca pana la urma o sa reusim sa avem bebel. Mai sunt si eu cu SOPC, din pacate. Va pup si va doresc numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sarbatori fericite fetelor!
Oxy, nu te ingrijora pt SOP. Si eu am avut si nu a fost o pb de nedepasit. Si sotul meu a ajuns de la 6% la 26% forme normale dupa tratament.

25+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxxy spune:

Oricum situatia ta Emi ma incurajeaza de fiecare data...si sotul ce tratament a urmat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

buna seara

emilia,sotul tau a facut cele 2 spermograme la aceeasi clinica?pt ca altfel nu poti stii sigur ca au fost 6% initial.parca imi amintesc ca a 2a oara ati facut la promed.aia a fost bine lucrata,pt ca e lucrata de embriolog.si prima unde ati facut-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Velvet, as vrea sa nu te mai amesteci in problema asta. Sotul meu a facut prima spermograma la Synevo. Dupa 9 zile a mai facut una la Gynera. Dupa 2 luni de tratament a repetat la Promed. Daca insinuezi ca nu a avut din start nici o problema, cum ai mai zis-o, am sa te ignor pe viitor, pt ca nu stii ce spui. Cine ti-a bagat in cap ca numai spermogramele lucrate de embriolog sunt ok a gresit. Cea de la Synevo era lucrata de laborant si arata aproape la fel ca cea lucrata de embriologul de la Gynera (aia de la Gynera arata mai multi cu malformatii ale gatului decat aia de la Synevo dar alte diferente nu erau deci am repetat-o degeaba la embriolog unde a costat dublu). As fi inteles reticenta daca primul rezultat ar fi fost bun (cel de la Synevo) si apoi cand as fi repetat la Gynera ar fi iesit prost, dar din moment ce a iesit prost e foarte clar ca a existat o problema pe care cumva tu nu vrei sa o crezi...
Sincer, nu vreau sa fiu rea, dar deja de multa vreme nu te mai vad ca pe o aspiranta optimista din mai multe motive.
Esti setata mental pe FIV la un anume medic de parca acel medic iti poate garanta reusita, inseminare nu vrei sa incerci desi spermograma sotului tau s-a imbunatatit dupa tratament (in ciuda fumatului), mereu spui ca timpul trece in defavoarea ta dar nu esti genul de persoana care sa faca orice cat inca mai are timp. Din contra. Inteleg problema cu banii, nu inteleg pesimismul in ceea ce priveste programul national, nu inteleg reticenta la inseminare, nu inteleg de ce aperi obiceiul sotului tau legat de fumat dar astea pana una alta sunt problemele tale. De ce refuzi sa crezi ca o spermograma se poate imbunatati, de ce esti reticenta in a crede ca un barbat cu teratozoospermie poate lasa insarcinata natural o femeie, de ce nu incerci unele naturiste iar e problema ta. Dar in clipa in care imprastii negativismul asta si altor fete de aici situatia devine enervanta. Eu sunt una din fetele dispuse sa faca inseminare dupa inseminare, as fi umblat cu dosare in dinti sa fac FIV oriunde mi-as fi permis, as fi mers sa dau acatiste pe la biserici, as fi baut ceai din frunza de fenicul din Ierusalim dupa 40 zile de post, as fi stat si in cap doar sa stiu ca am incercat tot ce se putea incerca inainte sa abandonez. Tu, din ce vad, nu esti genul asta de femeie, si asta e treaba ta, dupa cum ziceam, nu te judec si nu ma amestec, dar te rog nu influenta si alte fete sa gandeasca ca tine. Asta e tot ce-am vrut sa zic.


Oxxy, sotul meu a luat Vitamax, Napraznic, Polen, Macca, Fructoza, L-Carnitina, L-Arginina, Vitamina C cu Zinc, Osteocare... vitamine si aminoacizi in principal.

25+ Anna Karina
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxxy spune:

Emi, multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor. Stiu ca mai avem un drum lung de parcurs dar sunt sigura ca vom ajunge la sfarsitul lui cu bine.toate fetele.
p.s :O sa revin cu intrebari caci sunt convinsa aici gasesc intelegere si raspunsuri sincere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Salutare fetelor, sper ca ati petrecut linistite/relaxate sarbatorile. Noi anul asta nu le-am mai facut. Azi trebuia sa o botezam pe Eva.
Nu vreau sa va intristez asa ca va spun ca mi-au venit analizele si rezultatele arata cam asa:

Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot

Mutatia factorului V Leiden, Mutatia protrombinica (factor II), Gena MTHFR Mutatia A1298C - negativ
Anticoagulant lupic - negativ (Pentru diagnosticul de sindrom antifosfolipidic sunt semnificative 2 rezultate pozitive obtinute la interval de minimum 12 saptamani.)

Antitrombina (antitrombina III) rezultat 104% > 80

Proteina C rezultat 126 % [70 - 130]
Proteina S rezultat 81 % 55-140
Rezistenta la proteina C activata (APCR) rezultat 3.51 Index #8805; 2.5
Homocisteina rezultat 8.66 #956;mol/L #8804; 12

Pana ajung la un hematolog sa le interpreteze, din ce aveti sau ati citit ce-mi puteti spune si mie cu privire la rezultate.

Mai am de facut factor XIII si PAI













"Asteptarea este radacina tuturor durerilor de inima. Uneori ne maturizeaza, alteori ne omoara. Asteptarile difera intre ele intocmai ca si oamenii."
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Iarina, mutatia asta, in forma heterozigota, nu pune mari probleme. Sigur, sunt fete cu istoric incarcat care au facut tratament ca si cum ar fi avut mai muulte mutatii asociate.
E bine sa le faci si celelalte analize. Daca le faci pe rand, fa mai intai PAI-ul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

E vreo problema daca imi scot sau repar o masea in perioada ovulatiei?
tocmai ce mi s-a spart o masea de minte, eu as opta sa o scot k sa nu imi mai faca probleme, exista si var sa-mi scoata nervii si sa o plombeze!!
azi a doua liniuta a testului de ovulatie a inceput sa-si intensifice culoare, inca nu a ajuns la fel k prima dar cred ca maine-poimaine o sa aiba aceeasi intensitate!!!
mi-as dori sa rez aceasta prob pana in anul nou!!!

Mergi la inceput