Piersicute de iulie august (16)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Ho, Ho, Ho , la,la vorba lui CARMEN, vine Craciunul. Sunt rupta.Am muncit de nu ma vad. Las ca-i bine. Daca stau imi ies din ritm.
A fost sotul cu Nectarel la vaccin. Pas pana joi, ca are un pic de rosu in gat.Foarte tare. In rest noi suntem ok
Acum sa vad ce-mi amintesc.
MARIA, sanatate lui Silviu.
BALANTA, si noua ni s-a spus sa nu-l punem in fund. Eu am scaun TATAMIA
ROXY, bravo ptr. iesirea din butoi.
ARUBA,ce frumos arata totul.
Mai vroiam sa spun ceva, dar nu mai stiu.Miercuri mergem la neuro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Balanta, totul o sa fie bine, trebuie! Mult succes cu diversificarea! Din care am inteles, tu ai grija singura de cei doi baieti ai tai?
Ioana, multumesc frumos! Calciu nu ii mai dau, analize o sa-i fac dupa sarbatori. Sper sa se mai amelioreze situatia pana atunci. Pitica ta ce face? O pup! Anul trecut pe vremea asta aflam ca sunt insarcinata!

Cred ca sunt o mama nebuna, dar azi cred ca mi-a urlat ee durere de burta! Urla, mai regurgita gros, la ceva timp de la masa. Somnul l'a avut azi fractionat fata de cum doarme ea ziua!

Maria, imi pare rau pt Silviu. Multa sanatate!

Onuta a adormit, asa ca va urmez sfatul si ma duc la acrobatii! Ceea ce va doresc si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Moama cat s-a scris

sanatate bolnaviorilor in primul rand

Carmen zic si eu ca Ada : du-teeee si stai cat vrei ca nu o sa fie nici o tragedie.Unde se tine?


Nycosia ia si tu niste more milk plus , sunt niste pastile pe baza de plante si fac lapte la greuPusesem u un link despre alaptat si cum stii daca inghite, sa vad daca il mai gasesc

MIchelle bravo pt iesire.Si noi am zis sa mai iesim si alta data

Roxi esti back in bussiness cum se zice

Lorena ce frumos ai zis, primul Craciun cu bb!
I-am luat caciula de craciunita

DE la Decathlon am luat cam tot ce aveam pe lista, caciuli pt ski baieti, pantaloni ski V, adidasi scoala V, sosete ski tot lor, o geaca ski mama, eu pantaloni gen ski dar pentru oras, manusi la oferta, niste indispensabili pt V si bunica-mea si ghete lui A de la b a m b i n i i, plus niste cumparaturi de la DM.Oricum era puhoi de lumeee

Inaf[/b ] de vreo luna nu am noutati dar vine dr mea la control sapt astasi o sa o intreb.Nici pe la spital nu am mai ajuns , poate prin ianuarie.Tu stii ceva?


Iuli ce poze ai vazut?Nu stiu la ce te referi





[b]Ile , mami de V , A si I
,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:



LMA pentru Riana a lui Ramona Vlas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

carmen, multumesc de raspunsuri!
oare la ce masa este mai bine sa le introduc cerealele?
pt ce va face patrick kineto?
ai mei nu prea plang la kineto (cel putin asa spune sotul, ca el ii duce).

lorena, da, de baietei am grija singura (de fapt ma ajuta si sotul, dar timpul lui este f f limitat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Am ramas uimita acu, pe seara. Ne-am jucat amandoi pe salteluta, ne-am iubit, am facut rostogoliri, stat in fundulet, si la un moment dat, s-a intors pe o parte si statea, analiza si mangaia patura. L-am mangaiat si eu pe spate cateva minute si a adormit :))) f tare. Am pus poza sa-l vedeti cum a adormit.

Apoi dupa jumatea lui de ora de somn, s-a trezit plangand, maraind, apoi irland, si a tinut-o asa toata baitza si masa de seara. A mancat in reprize, si tragea partzuri. Ia sa-i dau si eu bonnisan. Acum e inca viu, face ture in pat.

Ile, la hard rock in herastrau. Ma duc mancand pamantul :)))

Balanta ar fi bine sa le dai ori dimineata la 10, ori la masa de la 17.30-18. Acuma depinde daca au program fix de masa. Pediatra noastra asa ne-a zis. Eu ii dau cereale si fruct la 10, piure si supita la 13.30-14, fruct la 17.30-18, iar la 21.30 doar lapte. Si toate mesele solide completate cu lapte. Eventual putin suc de morcov la 12 sau la 20, dc mi se pare mai constipat sau insetat. Kineto ne-a recomandat pt un pic de torticolis si un pic de tal vag. El pana acum vreo sapt doarmea nuuumai pe sranga. Acum are nopti cand doarme numai pe dreapta. Poate scapam usor.

Da semne ca adoarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Vroiam sa spun ca de obicei diversificarea se incepe cu micul dejun, apoi se introduce si pranzul, si ulterior masa de la 18. Iar cand vei avea deja 3 mese, poti sa-i dai cereale la oricare din cele 2...

Scz, eram intre ture de bagat suzi in gura si scris 3 cuvinte.

A adormit, ceea ce imi doresc si mie. O noapte usoara va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

salutare

azi am facut bradul/decorat casa...sunt tare mandra de mine desi din cauza asta nu am iesit cu pitic afara decat un pic (imi mai trebuiau niste decoratiuni , l-am luat in manduca )
multumesc de pe aprecierele de pe FB. in afara de balanta/carmen si fleur e cineva fara cont pe FB? ca inca ma chinui sa identific pe acolo... chiar fetelor, voi de ce nu va faceti un cont fie si fictiv?ca doar nu tr sa va dati datele dc nu vreti

va multumim de urari, sambata am facut 5 luni dar nu am ajuns inca la pediatra pt ca nu au rotarixul si nu vrea sa fac mai multe drumuri...

ce subiecte diverse abordati... acrobatii/diversificare/partyuri/concedii si depresii...
la cap acrobatii stam prost...dar nu initiez nimic ca nu de la bb e chestiuna...

diversificare...nici poveste sa ma grabesc...de ce va citesc pe voi de ce ma decid sa nu incep mai devreme de 6 luni

party... sambata m-am decis sa imi fac ziua... sunt vreo 20 de invitati... sper sa ne distram.. am decis sa las piticii acasa caetva ore...

concediu... plecam pe 2 ianuarie in austria 5 zile... cu piticii ...eu si sotul avem aceleasi idei, nu lasam copii acasa...

si la drepresii... ma incerca din pacate...
mai ales dupa o noapte cand se scoala ori unu ori altu de nspe ori si a doua zi tr sa fiu fresh la munca... plus ca ma cam deprima imaginea din oglinda...si lipsa mea de motivare sa fac ceva in directia asta....


sanate bolnaviorilor... o fi ceva in aer si cu deprimarea si cu bolile,,
si cel mare sambata noapte a facut 39.5 de am tinut o intr o impachetare si antitermic...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna, fetelor

Cele bune sa se-adune, cele rele sa se spele...

Am fost harnica azi, am curatat de zapada cele 2 masini... inainte sa dati cu rosii ca, ce face sotu', aflati ca m-am inviorat si ma simt bine. Aici a nins peste noapte ca in povesti si e relativ "cald", zero grade.

Ieri am patit-o si eu cu papica lui Eric, a mancat cu pofta vreo 2/3 de borcanel de mazare cu orez brun si la desert ceva piure mar-caise. Dupa aia la scurt timp a vrut lapte, ca na, i-am starnit apetitul.Dupa aia sa te tii urlete si chirceli de burtica, avea gaze si nu reusea sa le elimine. Dupa 2 pipete de Infacol, a adormit pe burta iar desteptul meu barbat l-a dus in patut sa doarma, s-a trezit si iar urlete.

Altfel nimic nou, am impodobit si noi aseara bradul, bebe nu e prea impresionat, dar a iesit frumos. I-am facut si niste poze cu caciula de Mos si ii spunem "nepotul lui Mos Craciun".

Maria, sanatate multa lui Silviut si tie! De unde a luat raceala? Eric fornaie noaptea si se trezeste unoeri plangand ca are nasucul infundat dar cred ca asta nu e raceala. Eu sunt insa parano si in fiecare dimineata ii iau temperatura, catodata mi se pare "ca arde" si barbata-miu zice ca baiatul e ok. Si asa e. in fine cand va incepe cu cresa, atunci vom vedea cat de rezistent e la raceli.

Balanta, ma rog ca problemele renale ale Ericutului tau sa se atenueze in timp, copiii au o putere de regenerare extraordinara, si sa nu fie nevoie de interventie chirurgicala.

Roxy, ma bucur ca ti-a revenit tonusul! Cred ca si acrobatiile au avut contributia lor. Vorba Arubei, am facut copii, nu ne-am calugarit. Zic eu, dar si noi stam slab la capitolul asta, din motive multiple.

Sanatate tuturor puiutilor bolnaviori! Parca Rocsy zicea (apropo, multumim de capitol!) ca Natalia a fost si ea racita, si mai era cineva. Scuze ca nu imi mai amintesc cine! Oricum, sanatate tuturor sa se bucure toate piersicutele de sarbatori in liniste si fara probl de sanatate.

Eric va face vaccinul de 6 luni chiar in Ajun pe 24, sper sa nu avem probleme ca avem de "colindat".

Sub-topic: ce faceti bun de Craciun? Eu fac meniul zilele astea, cele traditionale piftie sarmalute cozonac, daca oi mai avea timp o Alba ca zapada ca demult tanjesc dupa ea (daca nu, voi cumpara, este o cofetarie romaneasca ff faina aici).

Despre FB: nu imi fac cont deocamdata, din motive personale. Sper sa nu se disipe odiseea noastra bebeluseasca de aici. Nici mie nu-mi convine aici faptul ca e un forum absolut public si poate urmari oricine discutiile, dar, ma gandesc ca, pe de alta parte, de asta a fost creat formul asta si de asta ne-am inscris: sa ne impartasim, intre noi si altora!, experientele de gravide si de mamici. Sigur ca relatia virtuala dintre noi poate evolua, exista si alte metode, mp, mailul comun, pe care putem schimba info mai private.

M-am lungit la scris ca imi doarme pruncul de 2 ore, dinainte de a cobori eu la zapada. Aleluia, acum sa vad cum va dormi la noapte (tre sa-l obosesc de cum se trezeste. Azi a chiuit toata prima parte a zilei.)

Va pup, sa aveti o noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Iar nu mi-e somn..

Vlad si-a batut recordul, a stat 6 ore treaz astazi. Recordul era de 3 ore...

Fleur, voiam sa zic dar am uitat - am auzit multe exemple de bebelusi care au dormit mai bine sau toata noaptea dupa ce au fost mutati in camerele lor. Cred ca, daca sunt alaptati dar noaptea sug mai mult de alint, renunta mai usor la (unele) mese de noapte daca nu sunt asa de aproape de mama. Apoi, sunt bebelusi mai sensibili pe care somnul nostru, miscarile noastre ii deranjeaza. Eu cred ca l-ai auzi, poate un pic mai tarziu decat cand esti langa el, dar asta ar avea si avantajul ca s-ar filtra mai usor simplele foieli.
La noi o mutare ar fi posibila dar nu mi-o doresc.

Despre fb nu stiu ce sa zic. Eu ma gandesc la altceva, la reluarea lucrului de catre majoritatea dintre noi, atunci ar putea sa se diminueze activitatea aici - Porumbita, sau cine a mai trecut printr-o odisee, asa e?

Meniu de Craciun - eu sper ca vom fi musafiri si anul asta, si nu va fi cazul. Brad am facut si noi sambata, pt prima oara la noi acasa.

Mergi la inceput