Piersicute de iulie august (16)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata si haideti la o cafea buna buna cu lapte.
Bebe doarme dupa ce a papat la 6.30 si eu ar trebui sa lucrez, dar nu ma pot apuca pana nu sporovaiesc intai cu voi.
Nici eu nu am cont de FB din motive prea lungi si intortocheate sa le explic aici. Pana la acest forum nu am fost activa in pe site-uri publice si nici acum nu sunt altundeva. Intra-adevar daca vrem sa ducem relatiile dintre noi la un nivel mai putin public, avem alte metode (mail si chiar tel). Poate ne gasim si cand vom incepe munca cate o pauza de cafea sa ne citim.
Sanatate multa bolnaviorilor.
La multi ani puiutului de RamonaVlas.
Sa va fie de bine acrobatiile...astept si eu concediul sotului pt mai multa activitate.
Cu petrecerile mondene ma innebuniti de invidie. Nu invidiez neaparat mondenitatile cat viata sociala. Eu mereu am preferat o bere sau altceva intr-un pub la povesti cu prietenii decat petreceri fancy. Acum mai iesim cat de cat, dar e greu sa ne sincronizam cu prietenii. Plus ca noi avem multe persoane dragi la Cluj si ne vedem foarte rar.
Cu premergatorul eu ma cam hotarasem sa nu ii dau sau sa ii dau foarte putin, dar articolul e cam dezlanat.
Clay, multumim de carte. Intr-adevar in facultate si eu faceam poze la carti.
De Craciun noi avem in plan ciorba de burta (cumparata de la un loc faimos pt cat de buna o face), curcan si somon la cuptor. Fara sarmale si porc anul asta. Poate deseara facem si noi bradul. Sunt curioasa daca o sa o fascineze pe micuta luminitele.
Sper sa ne scoata pe toate din butoi atmosfera de sarbatoare. Ar fi pacat sa petrecem primele sarbatori cu bebe triste.
Eu i-am dat Aurorei acum vreo sapt bonisan + espumisan.A inceput cu caca zilnic si apetit mai bun. Am scos espumisanul si am lasat-o pe bonisan. Daca se schimba ceva il bag la loc sau incerc numai cu el. Sa vad exact ce o ajuta.
FAcem vaccinul pe 27 dec. Atunci vreau sa vb cu dr. si de diversificare. Am citit multe, dar parca sunt mai in ceata ca la inceput.
Eu as vrea sa incep cu masa de legume. Insa nu imi e clar daca introduc urmatoarea grupa alimentara (fructe) dupa ce inlocuiesc complet masa de legume sau inainte. Si iarasi nu stiu in cat timp ar trebui sa fie inlocuita complet o masa (stiu ca treptat, dar creierul meu functioneaza mai bine cand stie exact ce si cum) Plus ca nu stiu la cate luni pot renunta la a ii pasa complet mancarurile si pot lasa bucatele mai mari. Departe aceste zile....dar imi fac temele.
Fleur poate durerea de burtica a fost de la laptele dat imediat dupa fructe mai degraba decat de la mazare. Sa sti ca eu de cand am mutat-o pe Aurora o aud imediat. ALte zgmote le filtrez, poate sa cada casa ca nu aud, dar pe ea sigur. Cred ca ne dezvoltam ceva sezor de bebe.
Inca ceva...cat timp dati lapte in completarea meselor de solide, este o cantitate minima de lapte pe care ar fi bine sa o pape bebe zilnic sau doar cat mai vrea? Frica mea cea mare este sa nu o indop cu prea multe solide si sa nu ii dau suficient lapte. De aia ma tot agit cu intrebari.
Balanta, multa sanatate pentru Eric. Sper sa nu fie nevoie de interventie chirugicala si sa se refaca cat mai bine.
Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

'neata si o zi buna. sper sa nu se destrame forumul.
eu nu sunt fan FB,dar....
sanatate la bolnaviori.

mie asistenta mi-a spus ca-i pot inlocui masa de lapate daca ea papa o cantitate suficienta e supa-crema-piure de legume....si cum ea papa am zis ca e o.k.
apropo de legume:ce legume mai bagati????eu am pus:morcv,patrunj,pastran,telina,dovlecel,ardei gras,cartof,ceapa,cateva frunze de patrunjel-si le pasez pe tozte-deloc ceapa si morcov-mai putin. am pus si ulei de masline.

fasole verde merge? cea de cumparat-congelata!!!fasole galbena n-am vazut.

avocado???cum se pune?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

muraturica- stiu ca masa se inlocuieste treptat-dar mie mi-a spus ca daca bb mananca-nu au aparut alergii alimentare-se poate inlocui.eu cred ca in 2 saptamani,am ajuns cu o masa completa de legume.in ziua cand mananca mai putin a crema de legume ii dau si lapte.cand papa cam 100-120 nu mai vrea nimik-nici zeama de la supa,nici lapte,nici apa. ieri s-a strambat la 3 lingurite de apa-parec ii dadeam algocalmin.

eu scot mijlocul de la radacinoase ca e mai tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna dimineata,
Multumim pt cafea! Chiar asa ce e linistea asta? Parca ar fi weekend!
Noi raportam o noapte linistita, culcat la 22.00, trezit la 6.30 cu o singura trezire peste noapte la ora 4 cand am mancat si s-a culcat. Ieri a mancat mai binisor, dar nu la adevaratul potential (hi, hi, hi, parca ar manca asa mult). Onuta mananca ca pasarica, cam 700 ml pe zi.
Doamna dr pediatru cand a vazut-o saptamana trecuta z (4luni jumatate) i-a xis ca e fotomodel 65 cm si 5, 750 kg. Nu mai imi fac probleme in legatura cu cresterea ca m-a luat pe curbele decrestere si stam foarte bine, tinant cont ca la nastere avea 2, 300.
Parca e mai linistita si cu stomacelul. I-a bagat nexium in continuare si vedem cum se comporta. O sa-i mai dau si bonisan sa vedem cum ii merge.
Ma duc sa-fac manichiura Onutei si sa mai fac ceva treaba! Pupam toate fetele cucuietele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata si de la noi. Multumim pentru urari, Silviu tot asa, astept o ameliorare, ca mi se rupe sufletul cand vad cat se chinuie.
Fleur a luat raceala datorita prostiei, ca sa nu spun mai mult a finilor mei. Acum doua sambete v-am povestit ca am tait turta finutei, ne spusesera ca cei doi copilasi au fost bolnavi, dar ca isi revenisera. Au omis sa ne spuna ca ei erau in schimb cobza de raciti. Pe Silviu l-am lasat acasa, dar degeaba, am luat eu, sotul si Ana raceala de la ei si in cateva zile a luat-o si cel mic. Ce este la gura mea de cateva zile....

Michelle ii dau stodal, panadol de trei ori pe zi si aerosoli cu ser, acc si flixotide.Aerosolii doar cand doarme si atunci reusesc sa il trezesc. De azi daca tot nu cedeaza tusea imi recomandase augmentin, asa ca sper la o ameliorare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Fleur super tare e Eric cu mancarica si canita in mana

Carmen castigase o batalie dar pierduse razboiul Patrick, dupa cat de profund dormea pe salteluta.

Ina bebelusul tau seamana tare bine cu tine, scuze dar nu am retinut numele copiilor tai

Am vazut si patru frumuseti Oana, Antonia, Clara si Natalia pe FB. O sa-l inebunesc pe Silviu cu asa fete frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mie mi-ar parea rau sa nu se mai scrie aici si sa se mute lumea pe fb. eu personal nu pot sa tin pasul cu acest fb in general, de aceea intru f rar. oricum ne-am imputinat considerabil pe forum si daca din putinul ramas va pleaca pe fb o parte dintre noi....

am inceput de azi cerealele de orez. lui marc i le-am facut prea groase si lui eric prea subtiri . n-are nimic, maine le voi face mai ok dpdv consistenta.
azi a fost sotul cu eric la kineto si i-a uitat strampii acolo. adica l-a adus acasa in picioarele goale si in body, bagat in costumul cosmonaut. l-am intrebat daca i se pare ceva in neregula la tinuta lui eric si a zis ca nu . deci el nici macar nu a observat ca ii lipsesc strampii.
cat timp am fost internata cu eric, lui marc i-a disparut una din caciuli. normal ca el zice ca nu stie nimic de caciula - nici nu ma asteptam sa isi aminteasca pe unde a uitat-o.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Balanta bafta cu diversificarea! Ma bucur ca se simt mai bine baietii tai! Super tare sotul tau, bine ca nu a mers mult cu el pe afara La ce ora le dai cereralele?

Mi-am amintit.. eu nu sunt fan premergator, la kineto cat am mers cu Ana ni s-a spus ca exista posibilitatea sa deformeze piciorusele sau sa obisnuiasca copilul sa mearga pe varfuri. La fetita am zis pas, la fel si la Silviu, dar este doar optiunea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata!
Muraturica, multumesc de cafea!

eu sunt un pachet de nervi,am sunat din nou,azi,la pstrea civila si inca nu s-a facut transcrierea certificatului de nastere al lui Mattiafunctionara saraca n-are nici o vina,actele nu s-au intors inca de la primarie din cauza votarii de saptamana trecuta si a birocratiei de kk din tara asta..asa ca foarte probabil am sa fac programare la o clinica privata sa ii fac vaccinurile..
Noi raportam tot o noapte haotica,cred ca gresesc eu pe undeva..
Azi as vrea sa merg la cosmetica cu bebe din dotare dupa mine,sa vedem daca-mi iese..de relaxat sigur n-am sa pot dar macar sa-mi curat nitel tenul

Nycosia,multam pt link si eu imi propusesem sa caut sa vad daca exista vreo lege.ai mei abia ma asteptau sa ma treaca cu o persoana in plus la intretinere

Balanta,Michelle,Maria,Ada,Lorena,Iuli,Rocsy,sanatate multa puiutilor!!(sper sa nu fi omis pe cineva)

Ile,sa le purtati sanatosi!

Carmen,distractie placuta la petrecere,misto locatie,stilul care-mi place

Porumbita,La multi ani si petrecere frumoasa!

Zizou,Lorena,la mai mare cu masuratorile!

Roxypuy,bravo pt iesirea din butoi si sa va fie de bine acrobatiile

Ana,multumim!am sa bag si eu azi un ochi.

Si Mattia e tot la fel,n-are nici un chef sa stea in fundulet,se impinge pana ajunge la orizontala.in schimb sta deja in 4 labe si merge ca o rama.
de ieri a descoperit alte sunete si le urla de zici ca-l taie cineva.cred ca vecinii deja isi fac ganduri in legatura cu ceea ce se intampla aici
hai ca m-am intins..
zi frumoasa sa aveti!
De





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

maria, cerealele le dau la masa de 9-10 dimineata.
e drept ca daca eric ar fi avut picioarele reci as fi facut galagie, dar erau calde. deci sotul a fost norocos .

nici eu nu voi folosi premergatorul - nu il agreez.

Mergi la inceput