Piersicute de iulie august (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

a reusit sa goleasca "instalatia"-cred ca au ajutat-o sucul de mere+morcov.dar a papat doar 90ml dupa masa de 120 de piure....

stiu de spanac-dar nu cred ca am voie acum....asa mai sunt si perele,dar mai tarzior...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna si de la noi!

M#259; alatur si eu celor cu week-end de cosmar!
Roxy din pacate Silviu nu este mai bine, ci mai rau, are o bronho- laringita, a ragusit, tuseste rau, il doare cand inghite, asa ca mananca fff pu#539;in. Vrea sa stea numai la mine in brate, cea mica la fel ca Sofi a lui Rocsy cu crizele de personalitate de la 3 ani, asa ca tot caut iesirea din butoi .

Vally cerealele se pot da si biberon, mai diluate si cu lingurinta, un pic mai consistente. De ce nu încerca sa scazi cantitatea de legume plasate si sa ii dai si un pic de supita simpla cum face Carmen, a#537;a se poate regla tranzitul. Masa de fructe, devine in timp o masa de sinestatatoare, de preferat dimineata. Se începe tot cu o lingurinta dintrun piure de fruct si se creste treptat cantitatea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

pai-ma gandeam sa-i dau o masa mai consistenta-decat doar zeama. azi n-a mai vrut zeama de la supa
....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Maria - sanatate multa! Si Clara mea tuseste rau. Ce tratament ii dai?
Noi avem Stodal, aerosoli, Vibrocil, apa de mare si aspirat.
Azi am dat comanda de nebulizator de la farmaciatei, o sa incepem ssi noi aerosolii de maine sau poimaine.

valy - cerelalele poti sa i le dai si-si, depinde cat de fluid e si cat de mare e gaura tetinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

sanatate bb-ilor bolnaviori (bb de maria, bb de michelle, daca mai sunt si alti bolnaviori, imi cer scuze ca nu mi-i amintesc acum).
ai mei sunt cat de cat ok: marc a tusit doar o zi, iar eric mai tuseste f f putin ziua. nu ii mai fac aerosoli, nu ii mai dau stodal - astept sa treaca.

am fost azi la control la neurologie cu ei - sunt ok pt varsta corectata - dr a zis ca daca vrem mai putem face kineto inca o luna - noi am ales sa mai facem. cica sa nu ii punem inca in fund, chiar daca eric vrea sa se ridice - sa mai asteptam o luna zice dr.
am fost cu eric si la nefrologie - situatia este oarecum stationara, cu exceptia faptului ca deocamdata nu mai figureaza cu insuficienta renala. oricum, va trebui sa facem si un uro rmn la un moment dat si din pacate, substanta de contrast este nefrotoxica, asa ca va fi un factor de risc pt rinichi. dar nici nu putem sa nu facem rmn-ul, fiindca daca e ceva de operat, doar prin rmn putem stii. iar daca e ceva de operat, trebuie operat cat mai repede.
eco si analize de sange vom face lunar; diureza o notam in fiecare zi, asa ca toata ziua cantaresc la niste scutece .
m-a bufnit plansul la dr - sunt constienta ca eric va avea probleme cu rinichii toata viata lui...

de maine vreau sa incepem diversificarea - am decis sa incep cu cerele. pe cutie scrie sa pun 20 mg de fulgi in 200 ml lapte. cum masor cantitatea de cereale? trebuie sa respect proportia scrisa pe cutie sau pot sa pun mai multi fulgi? (eu le voi da cu lingurita, nu in biberon). pt inceput, in prima zi, sa le dau cate o lingurita de cereale la fiecare bb?

fleur, nu stiu cum sa te consolez, dar tare rau imi pare ca treci prin momente grele!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Pup fetele! Am intrat sa va salut si sa va mai zic de noi.

Grace a sarit si ea de 7 kg, masuratoarea nu cred ca e relevanta cam 65 cm imi iese mie dar miercuri mergem la doctor si aflu exact. E disperata sa stea in fund, eu una o tin la mine in brate cand stau pe canapea, un pic lasata pe spate, o mai las si in balansoar tot asa, inclinata. Si cand o alaptez se agata de hainele mele si se ridica, e clar ca e hitul saptamanii asta cu vreau sa stau numai in fund, eu nu ma opun. Cu premergatorul m-am speriat rau cand am vazut link-ul, am zis ca cine stie ce chestii explica aia acolo, un mare fas dupa parerea mea, daca e la fel de daunator ca suzeta, e de bine :)))) Eu o sa il folosesc cu incredere, juma de ora pe zi si supravegheata. Mama denaturata, ce pot sa zic.
Asa, din ce am mai retinut, fetelor, eu zic sa mai bagati si acrobatiile cu sotul in program, macar o data pe saptamana, ca nu e ok chiar asa pauze lungi, am facut copii, nu am imbatranit subit. Bravo Roxy ca te ocupi si de aspectul asta

Cu diversificarea ce sa zic, inca nu am niciun chef, mi se pare greu si solicitant, dar pana la urma nu mai e mult si o facem si pe-asta, are aproape 5 luni. O sa ii dau cu putin timp inainte de 6 luni, pt ca nu vreau sa coincida cu vaccinul, sa fie invatata macar cu o leguma - doua... sa pot sa urmaresc reactiile la papa si la vaccin separat si ft clar.

Am iesit si noi aseara la un sushi, iar in seara asta dupa ce o culcam dam o fuga la Ikea dupa cutii de cadouri, poate si brad.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

am uitat: va rog, as vrea niste sugestii pt scaune bune de masa (la care sa se poata regla spatarul asa incat sa nu le fortez spatele). multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ho ho ho...intru in spiritul sarbatorilor. Probabil datorita aglomeratiei din magazine...

Ana vazusem ceva dar nu eram sigura :)). Tunde-l pe leut. Patrick inca nu-l mananca :)). Sa-l folositi cu placere.

Roxy sa va fie de bine acrobatia. Mi-am propus sa mai incerc si eu. Si Patrick e mai cuminte si ziua si noaptea, ma simt mai odihnita si e cazul sa reiau distractiile.

Balanta chiar ma intrebam ce faceti. Eu am luat chicco polly 2 in 1. Sunt ff multumita de el, insa vezi ca sunt unele tip scoica, la care se regleaza si sezutul odata cu spatarul si care nu solicita coloana. Eu am luat doar cu spatar reglabil, ca pe termen lung mi se pare mai ok.

Brb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Uf..iar nu am apucat sa va citesc pana la capat, dar ce imi amintesc:
Lore - eu te sfatuoiesc sa-i faci fetei niste analize si dupa aia vezi daca are nevoie de calciu sau nu. Eu nu-i inteleg pe medicii astia cum dau medicamente si vitamine dupa ureche). Vigantolul in general este necesar dar nu intotdeauna. Asta vine din lipsa vitaminei D3 in alimentele din ziua de azi..
Ada, eu nu te invidiez cu petrecerile de vedete ca io's satula de ele - mai exact de mult dintre ele

Aruba- pe tine te invidiez tare cu noua afacere

aaa....am uitat
revin cand mai pot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Asa,

Balanta, poti sa le faci din ochi. La o lingura de cereale, pui apa sau lapte in functie de cum doresti consistenta. Eu azi am amestecat si cu mar si a fost foarte bun, sau cel putin asa mi-a lasat de inteles fomilu.

Valy eu stiu ca nu e bine sa amesteci fruct cu leguma. Da-i mar ras dimineata si da-i cu juma de ora inainte de masa de pranz niste suc de morcov. Da-i mai putin piure si mai multa supa sau lapte. E prea mult pt 4.5 luni. Eu i-am dat para primul fruct ca diversificare, la recomandarea dr. Aveam de la tara.

Iuli te-ai mai gandit dc incepi diversificarea?

Laura de cate ori pe sapt faceti kineto? Maine mergem si noi pt prima oara...:(

Cu bona vad ca e mai ok. Azi a fost chiar bine. Am sanse sa iasa bine pana la urma. Joi am si eu party la munca, iar sotului i s-a facut mila de mine si a zis ca ii face el singur baie si ii da un bibe de laptele meu si unul de lp ca sa stau si eu mai mult la party, adica incepe la 7.30, si la 9 trebuia sa ma intorc..

Mergi la inceput