Intrebare...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Nu stiu sa pun poze, pun link:

Of! Ca nu pot sa pun nici link... cum pun poza?
Yeeeey, am atasat poza! Multumesc, Luisa.

AICI, de ce sta luna pe traiectoria aia, eu aia nu inteleg! De ce nu 'cade' sa se loveasca de pamant? Mai e si altceva in afara de inertie si viteza de rotatie? Ca nu gravitatia o tine acolo, conform teoriei spatiului material.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

http://1.bp.blogspot.com/-CtBaloIlcao/TrMKa8PcoOI/AAAAAAAAE0g/Nn4fQoJ8dN4/s1600/Underneath-The-Fabric-of-Space-Time-Earth-Gravity-Moon-World-Curtain-Dimensions-Different-Light-Outer-Galaxy-Universe.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Acum uitandu-ma la poza, cred ca am inteles: luna are si ea o anumita masa, deci, curbeaza si luna spatiul, de-aia nu aluneca spre pamant! Asa e, Capcaunule??? Sau vorbesc prostii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui marius

Desi nu sunt de specialitate si nici nu am inteles aceasta noua teorie insa inchipuindu-mi ce scrii tu asa spune ca asemeni fortei de gravitatie unde se intalneste cuplul de forte actiune si reactiune probabil si in aceasta noua viziune exista tot un cuplu de forte similare.
Acuma daca am spus tampenii aveti voie sa radeti eu deja zambesc.
Poate sunt altii in dommeniu pe aici.


Marius, eu sigur nu rad... la ce subiect am deschis eu, intrebarile pe care le-am pus si felul in care (nu) stiu sa explic ce am in cap, nu as fi in masura sa rad.

Pai si care-s fortele?


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





gravitationale....




NU! Mai citeste o data, Marius vorbea de altceva.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





forta gravitationala a pamantului e o forta , forta gravitationala a lunii e a doua...sunt similare, impreuna formeaza un cuplu pe principiul expus de marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Florile se prind in nada, dar gravitatia nu.

Nadaflorilor si Marius, explicatiile voastre sunt corecte in mecanica clasica, newtoniana. Atractia Pamantului este echilibrata de forta centrifuga (datorata rotatiei Lunii in jurul Pamantului). Acest echilibru de forte mentine Luna in orbita.

Teoria newtoniana a gravitatiei are cateva hibe:
- nu explica cauza fortei gravitationale, explica doar efectele ei.
- este complet eronata pentru densitati mari de masa sau de energie sau in vecinatatea acestora

Teoria einsteiniana a gravitatii ne ofera atat cauza fortei gravitationale cat si ecuatiile corecte pentru densitati mari de energie si masa (in plus, energia si masa sunt echivalente): curbura spatiului.

In limita densitatilor mici de masa si energie cele doua teorii converg, dand rezultate identice pana la precizii destul de mari. Atractia Lunii de catre Pamant sau a Pamantului de catre Soare pot fi explicate de ambele teorii. Pe de alta parte orbita lui Mercur in jurul Soarelui nu mai poate fi explicata de Newton ci doar de Einstein.

Victoria a intuit bine!
Pamantul curbeaza spatiul din jurul lui. La randul ei, Luna curbeaza suplimentar spatiul din jurul ei, dar avand o masa mult mai mica decat Pamantul, curbura generata de Luna este mai putin pronuntata.
O mica adancitura undeva intr-o adancitura mai larga. Luna este captiva in afundatura cauzata de Pamant. Adancitura Lunii se misca odata cu Luna in jurul Pamantului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Deci, asta vroiam eu sa stiu, doar ca nu am stiut sa explic cum trebuie. Multumesc, Capcaun.
Capcaunule, tot mai astept inca o explicatie despre curbarea cvadridimensionala. Asa, incetisor si usurel, ca ptr. nivelul meu de incepatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui marius

Desi nu sunt de specialitate si nici nu am inteles aceasta noua teorie insa inchipuindu-mi ce scrii tu asa spune ca asemeni fortei de gravitatie unde se intalneste cuplul de forte actiune si reactiune probabil si in aceasta noua viziune exista tot un cuplu de forte similare.
Acuma daca am spus tampenii aveti voie sa radeti eu deja zambesc.
Poate sunt altii in dommeniu pe aici.


Marius, eu sigur nu rad... la ce subiect am deschis eu, intrebarile pe care le-am pus si felul in care (nu) stiu sa explic ce am in cap, nu as fi in masura sa rad.

Pai si care-s fortele?




gravitationale....

Nina,mami de,





NU! Mai citeste o data, Marius vorbea de altceva.




forta gravitationala a pamantului e o forta , forta gravitationala a lunii e a doua...sunt similare, impreuna formeaza un cuplu pe principiul expus de marius

Nina,mami de,





Marius nu vorbeste despre fortele de gravitatie si teoria de spatiu material exclude forta gravitationala ca factor. Deci, vorbim de ALTE forte decat cele gravitationale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Eu mai am o intrebare, dar va rog sa nu radeti de mine: de ce oamenii in australia nu sunt cu capul in jos? Ptr. ca in spatiu nu exista sus si jos? Si assta cum? Ca eu nu inteleg, si pace...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
.... de ce oamenii in australia nu sunt cu capul in jos? Ptr. ca in spatiu nu exista sus si jos? Si assta cum? Ca eu nu inteleg, si pace...


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA


m-ai facut sa rad, iarta-ma, nu ma pot abtine, fiul meu mereu formula o intrebare dintr-un raspuns de-al meu. Mi-ai adus aminte de acele vremuri!

Da,conceptul de ,,in sus/ in jos" nu se aplica la dimensiunile cosmice. Cred ca are mult mai mult sens sa se vorbeasca despre aproape/departe de miezul pamantului sau spatiu deschis aproape/departe.

Oare este cineva care a stabilit cine e sus si cine este jos, de unde stii ca Polul Nord este in sus si Polul Sud este in jos? Forta de gravitatie pastreaza pe toata lumea lipita de sol. Ia o portocala si infige-i scobitori(oamenii) pe toata suprafata. Cum o sa-i determini pe cei cu capul in sus/cu capul in jos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui luisa1983

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
.... de ce oamenii in australia nu sunt cu capul in jos? Ptr. ca in spatiu nu exista sus si jos? Si assta cum? Ca eu nu inteleg, si pace...


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA


m-ai facut sa rad, iarta-ma, nu ma pot abtine, fiul meu mereu formula o intrebare dintr-un raspuns de-al meu. Mi-ai adus aminte de acele vremuri!



Luisa, cunosc modelul. Victoria de 2 ani ma tine din "De ce?" in "De ce?"

Mergi la inceput