Ceasca de punch - 2

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

kari, ne bucuram ca te-ai intors! si eu te rog tare mult sa explici poza cea noua ca nu pricep nimic din ea.

am niste sentimente tare puternice si amestecate fata de evenimentul de ieri, dar nu vreau sa le discut aici fiindca mi s-a pus asa o pata pe creier ca trebuie sa existe locuri in viata noastra ferite de orori.

undeva unde sa nu ne intalnim cu stirile astea macabre. pentru ca daca eu as vorbi AICI, dupa aceea mi-ar fi tare greu sa vin sa mai povestesc trivia si bucurii marunte sau mari in acelasi loc

asa ca o sa-i povestesc lui Androix ca si aici la noi exista shoebox. ia priviti in ce mod am aflat:

www.therecord.com/news/local/article/851766--a-christmas-story-in-a-poor-romanian-town-a-shoebox-of-presents-means-everything" target="_blank">http://www.therecord.com/news/local/article/851766--a-christmas-story-in-a-poor-romanian-town-a-shoebox-of-presents-means-everything


m-am hotarat sa-i contactez sa voluntraiez si eu, nu pentru faza cu un sat sarac in romania, ci pentru ca orice copil se bucura de un cadou de craciun



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Aqai, in poza sunt doua papusi din prune. se gasesc la targul de Craciun.

of, mai devreme cand eram la cumparaturi am aflat de copii ucisi. ce trist.... ce cumplit.... dar ma abtin de la comentarii. ca si in capul meu se bat doi pitici....

schuhebox am impachetat deja din noiembrie. copii au facut de fapt, eu doar am sponsorizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Neata, tuturor !

Eu imi savurez cafeaua de duminica, dupa o zi nebuna de sambata cu serbare, apoi masa la Mac cu colegii (noi nu mancam Mac, dar dupa serbare a fost momentul copiilor sa aleaga unde mergem asa ca Mac a scris pe noi). De la Mac am mers direct la un alt restaurant pentru ziua unui prieten bun. Asa ca am plecat de acasa gatiti la 10 dimineata si am ajuns la 11 seara.

Copiii tare draguti, scenete bune, cantat la pian, cor, karate demo, cantat la flaut + Mos Craciun la final. Emotionanti mai sunt cativa zeci de copii de clase primare care cred in Mos Craciun !

Rufus, tare mi-e dor de un taiat de porc si facut de carnati si caltabos in curtea bunica-mii... din pacate pe cand ajungem noi la parintii mei sunt toate facute, asa ca doar ma gandesc la gustul urechii si coditei de porc prajute ce mi le dadea bunicu'.

Eu am avut noroc cu zilele astea tare aglomerate, nici n-am deschis TV-ul asa ca nu am vazut stirile. Cred ca daca eram in fata televizorului ma apuca instant plansul. Sunt asa niste fapte care mie imi scapa efectiv, absurde de-a dreptul ! Ma termina si faptul ca masurile de preventie nu se iau asa cum ar trebui din ratiuni financiare. Nu stiu, pur si simplu ma apuca un sentiment de neputinta ingrozitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Iarna pe ulita ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Buna de dimineata si de la mine,

Si eu ieri am avut o zi de cursa lunga. Sculat, patinuar antrenament, venit acasa sa ne intalnim cu unul care vroia sa ne vanda nu stiu ce life insurance .... Aoleu ce m-a mai bombanit barbatul , ca m-au fraierit astia sa vina acasa si stiti cum este, vine si vorbeste si pune presiune pe tine sa cumperi, tu spui ca vrei sa te gandesti, el spune ca de ce, nu ti-a prezentat el bine solutiile, de ce sa te mai gandesti ...etc.
2 ore am pierdut si in final tot ne-a pacalit cu ceva, ne-a schimbat furnizorul de gaz cu unul mai ieftin, ca asta se pare ca nu vindea numai insurance, vindea de toate si ca tot facuse drumul pana la noi, am zis sa-si ia macar comision de la gaz.
Dupa ce a plecat ala, am atacat bucataria ... Cu o ciorba de perisoare si numai datorita carnatilor vostri, am facut aseara pt dinner o tochitura moldoveneasca cu mamaliguta, branza si usturoi .... Ah, am folosit numai carne de porc si carnatii cumparati din Canada, de la niste romani, care seamana cu aia romanesti. Am crezut ca dau tot familionul pe spate cu un asemenea "boost" de colesterol ... Cand colo, numai barbatul a apreciat dinnerul. Copiii amandoi nu le-a placut nimic ... Sa-mi spuneti voi daca ati mai pomenit copii de roman care sa nu le placa mamaliga macar numai cu branza ? Ei bine, ai mei nici nu vor sa guste ... Prin urmare fica-mea a mancat numai mamaliga cu smantana si fiu-meu a mancat mamaliga goala la dinner.

Si seara nu s-a terminat la dinner ... La cererea copiilor ne-am apucat sa jucam carti ... Macao, trombon si ne-au invatat ei un joc "Palace", ei bine, cred ca ne-am nucat normal vreo 30-45 min max, dupa care au inceput sa se certe, copiii intre ei si barbatul in frunte, ba trisau, ba nu acceptau sa piarda, fiu-meu care el joaca nu sa se distreze ci sa castige a inceput sa se oftice primul, fica-mea nu s-a lasat nici ea mai prejos ... dar acum stiu cu cine seamana, ca nici barbata-meu nu era mai prejos. Asa ca am sfarsit sesiunea in lacrimi si suparare, pe care le-am consolat cu un Baribie movie la care a trebuit sa ma sacrific, ca barbatul nu a mai vrut, s-a apucat sa se joace pe computer nu stiu ce joc online. Cat despre acest Barbie, foarte proaste, au o animatie atat de mizerabila, niste personaje care nu au viata pur si simplu ... In fine, se pare insa ca printre copii au mare succes.

Dupa ce am culcat copiii aseara m-am mai uitat si eu putin la TV, va dati seama ca pe toate canalele se vorbeste numai de tragedia asta, 20 de copii de 6-7 ani, infiorator. Barbata-meu zice ca si Rufus, ca n-o sa se schimbe nimic pentru ca sunt prea multe interese la mijloc, ca armele n-o sa se interzica niciodata in America asa ca trebuie sa avem grija la nebuni ... Cum sa avem grija, nu stiu, nu stie nici el, caci nebunii nu sunt neaparati violenti ...

Azi avem meci la hockey, inot si dupa amiaza sarbatorim ziua Flaviei la un bouncing place ... Sper sa fie ok, ca nu am fost niciodata acolo si am organizat totul dupa o reclama pe care am primit-o prin posta si pe telefon.
Vestea proasta este ca am terminat antibioticul acum 3 zile si incepe iar sa ma doara in gat ... La naiba, probabil ca nu a fost ce trebuie si oricat incerc sa evit, va trebui sa ajung la doctor si nu am zile libere si nu am nici doctor ... Of! Of! Of!

Kari, sa inteleg ca v-ati intors mai devreme ? De ce ? Sper ca totul e ok ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Refacere dupa bulgareala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mvaiiii, ce draguta e poza asta ultima, cu geamul plin de zapada, cu ea desculta stand pe calorifer si cu portocala in poala ... Si pisoiul desigur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinilor

am terminat de citit in sfarsit ce ati scris in lipsa mea. ce de razboaie aveti de dus cu cadourile... huh, io am scapat usor anul asta. de fapt inca nu am scapat, dar o sa scap cumva.

Laura, zapada e de la nemti. pe noi ne-a atacat din mijlocul lui noiembrie si cum suntem darnici ne-am gadit sa trimitem si in Ro, sa nu ramana Romania fara zapada. minunati copii tai!

buflea, ai luat gel copilului? cand am timp o sa povestesc despre creasta lui fii'mio de acum trei ani. acum e totul ok, de fapt inca nu... dar se vor rezolva toate. mama a trebuit sa plece mai devreme acasa la ea, ca mos G are probleme serioase de sanatate. asa ca ai mei terminatori au stat singuri cateva zile.... mai pe seara va povestesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Gelu! Gelu! Gelu!
(stie buflea ce inseamna...)
Kari, ne-ai lipsit. Sincer. Ca in fiecare zi te-am bombanit, la -17, -15, -10 grade...asta e alta poveste. Asteptam povesti...ca sa te bombanim din nou. Dar cu drag...
Ieri am inaugurat ibricul cu tuica fiarta. Am ciocnit in sanatatea vosatra, cu fiecare din voi...dar ati fost cam multe, asa ca n-am mai intrat pe net. Intre timp, Tora a facut bradul, si a impodobit casa. Fiecare cu treaaba lui...eu afum carnati. Cica miros (eu) tare apetisant de la fum...va dati seama cum miros carnatii?
Laura...deosebita poza cu refacerea. Deosebita.
Cateva poze...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Rufus, pot sa vin la voi la colindat?
e o mica-mare diferenta, noi eram la 22-24 grade voi la -15. la nemti au fost -13 noaptea, ca ziua urca spre un grad.
si acum o poveste, din pacate una reala, chiar de bombanit.

mama a trebuit sa plece luni seara acasa ptr ca mos G se simtea rau si a mers la spital de duminica. increzatori ca ai nostri copii sunt de nadejde si nu se dau in vant dupa senzati tari, am aprobat telefonic sa ramana singuri. noi intre timp am vorbit la hotel si ni s-a spus ca daca gasim pe cineva disponibil sa schimbe cu noi, ei se ocupa de restul. am gasit schimb abia ptr vineri.

intre timp.... chiar luni seara domnisoara noastra a iesit in oras cu niste colege de la scoala. si s-au plimbat, s-au fatait de colo colo pana s-a facut ceasul 23. erau departe de casa, cam la jumatate de ora cu metroul. in statie la metrou au mai vorbit pana s-a facut 00. asa ca au pierdut metroul, copila mea si cu prietena ei. s-a telefonat cu frate'so ce sa faca ce sa dreaga. frate-so era acasa cu prietenul lui.
desteptii pamantului s-au gandit ca solutia ideala este sa ia masina noastra si sa mearga dupa fete. zis si facut, prietenul are ceva peste 17 ani, deci fara permis auto. chiar acum facea scoala de soferi.

cand au ajuns cu masina in parcarea noastra, au lovit cu spatele o alta masina. destul de nasol. farul spart la masina respectiva plus ceva tabla indoita. copii au hotarat ca nu ia vazut nimeni, deci sa duca masina noastra pe o alta strada si sa taca malc. au intrat in casa pe la 2 noaptea, cu spaime si constiinta foarte incarcata.

ce sa doarma, ce somn? a doua zi nu s-a dus nici unul la scoala. pe la ora 13 a ciocanit politia la usa. bang! au spus din prima ce s-a intamplat,au scris cate o declaratie, si-a luat fiecare vina asupra lui, apoi politistul le-a luat cheia de la masina si a plecat.
sunam noi seara 'ce faceti, cum sunteti? bine, bine, suntem bine"

eu am simtit ca ceva nu-i in ordine, dar m-am gandit ca daca chiar era ceva grav ne spuneau ei.....

vineri seara de cum am vazut-o pe fata, stravezie la fata si cu niste cearcane sub ochi de m-am cam speriat....mi-am dat seama ca ceva nu-i in ordine deloc. apoi ne-au povestit cu lux de amanunte, de la A la Z tot ce au facut. ciudat ca nu m-au apucat nervii pe ei....
si-au cerut iertare, au spus ca n-au putut sa doarma noaptea mai deloc, ca mereu se gandeau ca-i vom spanzura cand venim acasa, ca nu ne-au sunat sa ne spuna ca sa nu ne strice vacanta.
apoi am prajit cartofi si am mancat cu totii, le-am povestit cum a fost pe insula, am vazut pozele, le-am dat cate un mic cadou.

noaptea am discutat cu sotul... prea multe de discutat nu erau la ora aia, abia maine ne vom mai lamuri cand ne vom intalni cu politistul care cerceteaza cazul.
sincer m-am bucurat ca nu a fost altceva mai grav, desi putea sa iasa rau.... inca diger chestia asta. am ramas placut surprinsa (daca se poate spune asa in cazul asta) de faptul ca copii au fost extrem de apasati in constiinta lor de fapta pe care au facut-o. si de faptul ca s-au judecat singuri pe ei in fata noastra, ca au realizat in ce kakat mare erau gata sa intre. nu au incercat deloc sa se disculpe, sa-si gaseasca justificari.

mamei nici nu i-am spus, sigur se va invinovati ca a plecat. ma gandesc acuma ca au avut de invatat o lectie dura de viata, si asta le prinde bine (iarasi suna ciudat) .

cum spuneam inca diger problema. practic toti 4, de fapt 5 erau in total, sunt vinovati ptr ce s-a intamplat. dar de platit va plati doar prietenul care a condus masina. scoala de soferi nu o mai poate face timp de doi ani. la inchisoare nu merge ptr ca are inca 17 ani si face Ausbildung la Ford. va trebuie sa plateasca pagubele la masina accidentata, cam patru mii euro.


in rest, vacanta noastra a fost super.... dar asta pe maine.


Mergi la inceput