Ceasca de punch - 2

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah, scuzati ... Nu m-a dus atentia atat de departe. Eu la varza calita m-am oprit cu gandul. Dar de ce faceti voi sarmale despletite dupa ce ati mancat impletite de Sarbatori ?

P.S. Unde este prietena mea de sufetinta Androix ? Eu pe ea o vad sosis mea din Romania, doi copii de aceeasi varsta cu ai mei, baiat si fata tot ca mine, alergat in stanga si in dreapta cu ei, durere in gat traita pe gatul propriu, silueta de invidiat doar tanga nu ne mai incape, incercari repetate de a deveni gazelele de alta data .... Sa vina Androix sa se reproduca cu meniul ei saptamanal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hello pinguinelor,
Azi am avut iar musafiri, de fapt niste neamuri, ne vedem rar dar avem multe de povestit. Oameni ocupati, stresati servici...i-am destins imediat. Eu nu-mi fac probleme cu ce le dau sa manance la musafiri, ca majoritatea prietenilor fac eforturi serioase cu tot felul de diete, alimente bio, fibre, verzituri de pe tot mapamondul. Asa ca la mine casca ochii mari si mananca de le crapa burtile, ca gasesc exact ce n-au mai vazut cine stie de cand. Initial au zis ca ei nu mananca, ca-s satui de cat au mancat de sarbatori. Ok, zic, mancam noi, ca e pranzul. Si am adus un platou de lemn cu slaninuta de la Cluj, carnati uscati si muschi file facuti si afumati de mine, jumari si sorici taiat ca taiteii si o ceapa mare de apa. Painea tocmai o scosesem din masina, mirosea ca la brutarie. S-a dus naiba platoul. Tot. N-am zis nimic, dar urmatorul fel a urmat firesc, muschi si carnati cu piure de cartofi si muraturi...na, ca au plecat si aia. I-am iertat la desert, doar gutui si mere la cuptor cu zahar vanilat, cuisoare si scortisoara. Ei, era si ceva frisca pe masa, dar asta pentru copii. Si s-au terminat si alea. Si ei cica nu mananca...
Maine incheiem oficial sezonul, mergem la un Ion si ne intalnim iar cu prieteni cu care am petrecut we trecut. Ce sa fac, daca-s simpatici...trebuie sa ne vedem iar, nu?
...si am terminat si carnatii si toate alea...

edit: sa nu uit, Tora a rosit ca la scoala cand i-am aratat ce ati zis de pozele ei...deh, e doar o biata femeie si ea, am inteles-o...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Imi faceti asa o pofta cu soriciul acela, taiat fasii ( e bun si la metru, daca ma gandesc bine... )...Cand am fost in Ro, nu am gasit nicaieri in Satu Mare sa cumpar sorici proaspat si comestibil, nu din cel procesat industrial, tare ca opinca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Mai pinuinelor....da' v-ati inmultit surorilor de cand nu am mai intrat pe aici...figuri noi..pe ghetar


Da' de Tanti Zavaidoc...mai stie careva ceva?

Va imbratisez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Helou pinguine si sir pinguini de 2013.

Tocmai ce am ajuns si noi acasa de vreo 2-3 ore.
Am aflat ca ceea ce am facut noi se cheama "ca am tinut-o intr-o dilaila".
De Craciun la munte a fost tare fain. Am avut zapada si ne-am dat cu sania si cu masinile prin imprejurimi. I-am corupt pe toti si am mai stat niste zile in plus.

Apoi ca un deja-vu am hotarat un Revelion la mare. Nu imi ajung literele sa scriu ce prieteni minunanti avem acolo!
Aha, si ce ciorba de burta minunata am facut, asa ca la vreo 8 kg.
Daca va mai zic si de somon cu piper verde, roz, mustar dulce si icre de stiuca sigur va lingeti degetele de invidie.

Pe 31 Revelionul pana la 7 dimineata, pe 1 dupa amiaza ciorba de burta, pastrama de berbecut la gratar si splendida placinta dobrogeana cu ravase. Pacat de Celcesforaie... ca i s-a transmis in felul asta ca e sub papuc.

Pe 2 am fost invitati de alti prieteni sa mancam si porcariile lor.
Si tot asa pana cand azi dimineata am zis ca e timpul sa mai ajungem si acasa la noi.

Nici nu am ajuns bine ca am avut musafiri.
Apoi au inceput sa taraie telefoanele de dincolo de ocean. Deja au organizat petrecere de ziua lui Celcesfoaraie si se insista aprig pe venirea noastra acolo.

Hai ca am inceput bine anul!

Singurul meu regret este ca "aia" l-au chemat pe Celcesforaie la serviciu mai devreme. Sunt foarte suparata. Parca au rupt bucati din mine.
Bine ca am petrecut atat de fain.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Alina,cine spui tu ..are contul inchis de anul trecut.De la subiectul cu Eminescu,apoi au mai fost niste discutii.

Rufus..maine nu e ziua uneia dintre fetele tale?

Bufleo....varza calita e cel mai simplu fel de mancare...merge cu ceva afumat..carnati..
Numai ca la noi toata ziua..friptura cu legume si salata(sau salata).

Snitele,cordon bleu...bun si usor...ficatei la tigaie...

Gata cu mancarea..declar ca ,dupa ce am pierdut ca fraiera ca nu m-am dus cele trei vouchere in valoare de 500 ron ,de analize..acu` trebe` sa astept ca analizele pe care le fac eu costa muult si sa astept semnarea contractului cu casa de asigurari..nu de alta dar sa beneficiez si eu macar odata de ceva gratuit de la stat.
Partial,ma rog,cert e ca daca tot sunt aigurata si rasasigurata.poate nu dau 1500 ron cat costa ce-mi trebuie mie.

Ruf,iti dau voie sa ma urechesti sau ce vrei tu sa-mi faci,ca ai avut dreptate.Nu am ajuns si urmatoarele zile nici nu ajung la analize.Si mainile mi se umfla si ma dor...pana la urma cred ca fac cele pentru rinichi luni si restul altadata...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

pai Simonna, dracia aceea a ta nu scoate o tona de miros cat tot fierbe acolo incet-incetisor?

eu am facut incercare cu curcan si legume si dupa 3 ore l-am oprit naibii ca era noapte si eu nu puteam dormi de mirosuri... toata noaptea am stat apoi cu geamurile deschis

si acu' vreo luna ne-a facut mama jumatatii sarmale sau varza ca la cluj, nu mai stiu, si a adus slow-coockerul la noi sa ne faca noua miros sa simtim ca participam cu ceva. pana la urma l-am scos in garaj si tot imi mai mirosea

tineti-mi pumnii ca ma duc la cycle si am un ochi vanat, ieri mergeam voios prin casa la singurul etaj cu usi si nu-s ce mi s-a parut ca vad pe jos, m-am intors si am intrat ci tampla direct in usa. daca ma vedeti la stiri cu femei posibil abuzate, is eu, batuta crunt de usa sortii.



_

Aqai, intre 2 rele... ori vin la sase- jumate' acasa si gatesc si mincam poimarti si eu sint plina de draci c-am gatit in viteza ori o accept asa cu miros.... Da' mint, ca las utilajul pe deck peste noapte, bucuria arabilor din cartier sarmaua mea de porc :)

Buflea, I'm serious cu crock-potu' si congelarea, te scoate din multe... si da, avem zapada pina peste urechi! Pina-n aprilie ne tine chestia asta...
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Da mai, chiar asa ... Eu zic sa banam cuvantul "sorici" de pe subiectul asta. Cine il mai scrie, sa scota o foaie de sorici si sa scrie pe ea cu cutzitul " sorry, sorry, nu mai fac" dupa care o pune in plic si mi-o trimite mie, ca sunt buna la evidente si la dat pedepse, dupa cum se vede.

Ruf, daca mai vine doamna cu picioare frumoase pe subiect, intreab-o tu de unde a luat rochitza Anei, aia rosie cu bolero cu buline ... Mi-a placut tare.

In alta ordine de idei, eu zic sa punem un nou capitol " pinguinii la dieta" , poate daca il citim in fiecare zi slabim de rusine, mai ales eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Corect Bufleo....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Madalina, :) stiu ca deh...scriam aici, pe atunci. Eu intrebam daca mai stie careva ceva de ea. Ca e initiatoarea topicului 'ist. Poate tine cineva legatura cu ea.

Mergi la inceput