Asp.opt.(815) Felicitari MariaBcf, ralucaneagu!!!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Cutia de 10 injectii de Clexane e cam 144 ron deci pe luna te costa cam 432 ron. E mai ieftin sa iti platesti singura asigurarile de sanatate la casa de asigurari de sanatate de care apartii si sa te inscrii la medicul de familie care iti poate da reteta gratuita sau compensata.

23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Asta vroiam sa iti spun si eu, e mai ieftin sa te asiguri. Daca nu lucrezi, poti fi asigurata prin sot sau poti plati tu. E o suma modica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

am terminat si eu treaba si ma pregatesc sa plec acasa.....sunt foarte obosita si maine dim merg la monitorizare.
am vb si cu doctora Matei( ma sunat ea..e plecata inafara la un seminar si a ramas sa o sun duminica sa-i zic cand ma vad cu ea) asta daca nu cumva o sa am ovulatie vineri sau sambata...
sincer e o scumpa si un embriolog foarte bun...chiar nu m-am asteptat sa ma sune ea...
va doresc o seara calduroasa( ca e un ger afara..uf) si cat mai frumoasa si vb maine cand ma intorc de la doctor.
va pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Emilia ms pt rasp.As vrea sa t intrb dak sunt la fel la pret si 0.2 si 0.4 pt ca eu am inteles k 0.2 sunt cam 74 lei cutia de 10 sau sunt eu dezimformata?asig trebuie platita si din urma sau de cand ma asigur?eu am mai lucrat,am fost si in somaj si acum sunt casnica iar sotul nu lucr nici el-avem o afacere de fam din care traim dar nu avem niciunul cartile bagate...
si presupunand ca as fi gravida m-ar putea lua in evidenta un medic de
familie?si ar putea sa-mi dea compensat sau gratuit data fiind situatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Pretul e in functie de concentratie, cutia de 0.2 e in jur de 75 lei.
Nu stiu daca trebuie sa platesti din urma, dar daca nu apari cu venituri impozabile, cred ca nu trebuie. Iti faci asigurare pentru persoana fara venit, apoi alegi medic de familie si ti-l da gratuit. Iti mai poate da si trimitere pentru analize uzuale de sange care se fac in sarcina.
Preturile pe concentratii de clexane, pentru cutia de 10 seringi, deci inmultesti cu 3, ca sa ai o luna:
Clexane 0.2 72.93
Clexane 0.4 144.56
Clexane 0.6 187.88
Clexane 0.8 260.95

Ca salariat, primesti reteta compensata 50%, nu stiu daca si doar cu asigurare pt persoana fara venit, trebuie sa intrebi. Ca gravida, e gratuit. Ca sa iei reteta de la dr. de familie, trebuie sa ii duci o scrisoare medicala de la hematolog sau ginecolog prin care se recomanda sa faci clexane. Am auzit un caz in care dr. de familie nu a solicitat, ci a eliberat direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Va multimesc de incurajari fetele
Camcris polip am avut si eu,l-am scos,nu stiam ca se poate reface....la mine nu s-a mai refacut.
Miha nu stiu ce sa mai zic,vreau sa vad cum reactioneaza la aparitia copilului,dar nu cred k se schimba mare lucru.M-am hotarat,daca nu vrea sa stea cu noi consider ca nu ne iubeste,ca nu-si doreste o familie si dupa botezul fetitzei(martie) voi divorta,asa nu mai pot sta!
emilia am inteles ce vrei sa spui,nici nu mi-am dat seama ca trebuie mai intai sa incurajez fetele apoi sa postez despre mine.Nu mai intrasem demult si nici nu citisem din urma....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

buna seara

camcris rar intru aici,pt ca locul meu nu e aici,nu sunt aspiranta optimista,in sensul ca nu raman natural si chiar daca,recunosc mai sper plapand,nu e acelasi lucru cu o aspiranta care spera cu adevarat...

ana imi pare rau ca ai probleme cu sotul.incearca tot pt a nu regreta...dar daca chiar nu te iubeste,pleaca....si creste-ti copilul in liniste si iubeste-l!

cixinica noi am mers la dr mihalca de la medlife.este tanar,bine pregatit,dar prea optimist...o parte din tratament i-am selectat eu sotului.si a dat roade.am auzit ca si dr vooinea de fundeni este f bun.n-am fost la el.nu suntem din bucuresti.mult succes!este o lupta grea...

eu nu voi face nici o IA.direct FIV.desi sotul mi-a zis ca ar vrea sa incercam macar o IA.dar i-am zis ca sunt prea multi bani cu sanse prea mici...

o seara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Asigurarea trebuie platita si din urma, de cand ti s-a terminat somajul daca nu ma insel. Nu e mult, sincer, sa-l intreb pe sot cat plateste el dar am impresia ca ceva de genul 20 - 30 ron/luna maxim.

23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Parca de 30 lei stiam si eu.

Rectific:
Persoanele care nu se incadreaza in categoriile de mai sus, dar au obligatia sa isi asigure sanatatea, achita direct la sediul casei de asigurari de sanatate o contributie in valoare de 6,5% calculata la salariul minim brut pe economie. Aceasta contributie se achita pe baza unei adeverinte eliberate de administratia financiara in raza careia domiciliaza, din care sa reiasa ca nu figureaza in evidente cu venituri impozabile, sau pe baza unei declaratii pe propria raspundere data in fata unui notar public. Cei care nu si-au platit asigurari de sanatate conform legii, datoreaza sumele si penalizarile aferente.

Salariul de baza minim brut
pe tara garantat in plata se stabileste la 700 lei lunar.

Deci, contributia este de 45.5 lei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Felicitari gravidutelor, o sarcina usoara si fara probleme!!!!
Eu nu am reusit nici de data asta, acum sunt in pauza cateva luni dupa care nici eu nu stiu ce voi face mai departe.
pe toate

Mergi la inceput