Asp.opt.(815) Felicitari MariaBcf, ralucaneagu!!!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rucs spune:

Elena, eu nu cred ca vreun doctor responsabil poate sa-ti ofere asemenea certitudini.Ori n-ai inteles tu bine, ori este un medic iresponsabil, dar aici am ceva dubii. Si sa stii ca nu toate se rezuma la bani, admitand ca nu-ti cere nici un ban la inseminari. Mult mai grav si neprofesionist mi se pare sa vinzi iluzii unei femei care-si doreste cu ardoare un copil. Si sa-ti mai zic ceva. Nimeni nu incearca sa se substituie medicului si nici nu te indeamna s-o faci tu, ci doar sa treci prin filtrul gandirii anumite aspecte. O zi buna si minte limpede iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Fetele va pup.Stiti ca va spuneam odata ca incerc sa vb cu dr.U pe mail si spre marea mea mirare chiar mi-a raspuns la cateva-e o doctorita de nota 20 si imi pare rau ca nu sunt mai aproape de ea ca altfel m-as fi prezentat la usa ei de mult...mi-a dat cateva sfaturi-se pare ca e destul de grava problema mea...dar ca se poate trata cu tratament destul de dur...ultima data am intrebat-o daca e ok tratam p kre il iau si se pare ca da dar ca o sa vedem p parcurs daca e de ajuns...
Am fost in final si la dr oncolog-hematolog de la noi dar nu a vrut sa se incurce cu cazul meu-mi-a zis sa ma duc la buc si sa ma vada in paralel si gin si hematolog...pana la urma am hotarat sa merg p mana doctoritei mele...mai ramane sa fac rost de clexane...cred ca la sensiblu o sa reusesc...
Ma astept in 2-3 zile sa-mi vina menstruatia in urma duphastonului...daca nu abia astept sa fac un test...sau credeti ca s-ar putea si mai devreme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blanka_11 spune:

Buna fetelor!

Mihaela, cred ca am scris si ieri referitor la urinari dese si dureroase, dar probabil nu ai apucat sa citesti. Am patit-o si eu de curand, am luat timp de 5 zile Uractiv, dar nu pastile, ci niste pliculete cu un praf pe care il dizolvam in apa. S-a mai ameliorat situatia, dar nu s-a rezolvat, asa ca pana la urma am facut un sumar de urina si o urocultura, cu care m-am dus la dr si mi-a data 10 zile ciprinol la 12 ore, dar medicamentul asta e antibiotic si nu-ti recomand sa iei fara prescriptie medicala. Incearca totusi cu Uractiv, poate la tine nu e chiar atat de grav si se rezolva. Gustul lichidului rezultat din parful respectiv nu mi-a placut deloc, dar stiu ca se gasesc si pastile.

Camcris, iti multumesc ca te-ai gandit la mine. Da, locuiesc in Bucuresti. Medicul meu nu este specializat in infertilitate. Vreau sa merg in ianuarie sau februarie la Columna, dar asta depinde si de sotul. Din pacate serviciul lui implica multe deplasari. Ref la FIV nu m-am interesat eu f mult de acest subiect pt ca mi-am zis ca ne e imposibil sa adunam atatia bani acum, iar ca sa fi acceptat in programul subventionat, presupun ca exista niste conditii, printre care si varsta partenerilor. Nu prea cred ca ne incadram. Si oricum banuiesc ca tot trebuie sa ai ceva banuti cu care sa incepi procedura. Nu stiu, vom vedea la anul ce se mai intampla. O sa incerc probabil cateva inseminari, dupa care mai vedem. Sunt cam asa .... la doi pasi (sa nu zic chiar un pas) de a renunta la lupta.
Haideti ca m-am intins cat o zi de post, iar tonul nu se potriveste deloc cu titlul, asa ca mai bine ma opresc sa nu care cumva sa declansez si la voi stari depresive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Bubuali ma bucur ca ai reusit sa virbesti cu doctorita, eu zic sa mai astepti putin cu testul si iti doresc din toata inima sa iasa pozitiv.
Te rog poti sa imi dai si mie un pm cu adresa de email a doctoritei Uscatescu, o aveam pe undeva si acum nu o mai gasesc, as vrea sa ii scriu si eu.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Bubuali daca ai la tine in oras farmacie Helpnet ei iti aduc pe comanda Clexane .

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Blanka am citit si ieri, la mine situatia e buna atata timp cat stau in pat cu sosete si invelita, in casa e foarte cald cum ma dau jos sa merg la baie si simt un pic de nu frig aer schimbat fata de sub patura incepe petrecerea.Asta ma enerveaza, nu pot sa stau doar in pat, am si altele de rezolvat, inclusiv sa ies din casa.
Eu am facut anul asta 2 uroculturi si sumar de urina din prima zi de urinari dese si nu mi-a iesit nimic, incerc cu babesti, azi mi-am luat si niste renostim recomandat de o doamna sper sa dea rezultate ca oricum daca ma duc la urocultura maine am rezultatul abia luni si pana atunci tot trebuie sa stau asa.
Bag ceiuturi multe si caldurica cat se poate.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

La o adica histerosalpingografia nici nu e asa mare lucru, nu e nicidecum cum mi se parea mie, dificila, oribila....
Pur si simplu se prinde colul, se introduce prin el in uter o substanta de contrast cu iod si se fac radiografii pentru a vedea pana unde ajunge substanta respectiva. Atata tot. Dureaza maxim 1 ora toata povestea.

23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Citat:
citat din mesajul lui camcris

Fetelor ce faceti???????? ankcta, cixinica, draguta, gabyv, kitty-27, Velvet; mai intrati si voi


Buna
Multumesc de intrebare, Cami, am citit azi, cand am vazut in lista subiectelor, ca erai cu ultima postare, altfel nu mai citesc pe aici. M-am retras de cand mi s-a spus ca nu sunt destul de detasata de subiect si ca ar trebui sa ma relaxez ca sa raman. (banuiesc ca imediat o sa fiu pusa la loc de catre aceasi pers.)
Eu acum sunt in pauza, probabil ca voi face un Fiv in luna martie, acum sunt in perioada de reasigurare.

Elena...Nu prea vreau sa ma bag, dar eu trecuta prin o gramada de stimulari si de inseminari, iti spun cu mana pe inima ca nici un medic nu iti poate garanta ca ramai in 6 inseminari. Sa fim seriosi! De unde stie el? A dat in bobi? A citit in cafea? Si de ce 6 IA si nu 7, 8? Tu crezi ca o sa rezisti 6 inseminari, fie si ele luna de luna si pe natural?Fie si gratuite?
Uite eu am facut 6 tentative de IA si daca mai faceam una ma duceam la nebuni! Dar poate fiecare are toleranta ei! Vorbim peste 6 IA cand o sa ne zici ca esti insarcinata! (sau poate mai devreme! Doamne ajuta!)
Daca daca dupa 6 nu ramai, sa iti schimbi medicul sau sa-ti verifici trompele!

Pup restul fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pai serios mai Gaby, detaseaza-te odata, ca-i simplu ca buna ziua, ce atata atasare
Mai imi zicea mie cineva ca ii venea sa ucida pe buna dreptate pe oricine ii spunea sa se detaseze in conditiile in care ea trebuia sa faca zilnic cateva injectii si sa ia zilnic cateva pastile. Cum sa te detasezi cand orice faci faci pt a avea un bebe? Sa faci asa ca un robot fara sa te gandesti de ce nu prea merge, garantat.
Succes la FIV!

23+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaBcf

Bubuali daca ai la tine in oras farmacie Helpnet ei iti aduc pe comanda Clexane .

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

o sa incerc si la helpnet-am vazut ca este la noi in cora-ai idee cam cat m-ar costa?nu am medic de familie si nu sunt asigurata iar cand o sa fiu gravida iar la fel nu stiu cum sta treaba....stiu ca e destul de scumpdar o sa fac orice atunci ca sa fie bn.
[mutatia c667 heterozigot,antitrombinaIII si proteina c scazute,proteina s ridicata-3 sarcini oprite in evolutie]

Mergi la inceput