Delfinasi jucausi de iulie-august (96)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

neataaaaaa

hai la o cafea fierbinte!!!

fetele mele inca dorm, hihi!

Aseara am vazut la 4lea accident grav in direct! Am zis ca fac poze de acum si postez pe undeva. E incredibil! De 3 ani de cand stau aici, doar in intersectia unde e blocul meu au fost: 4 accidente grave cu masini, 3 cu pietoni (unu mort pe loc, 2 raniti grav) si cred ca zeci de tamponari usoare. Deja imi sta inima in loc cand aud frane.

va doresc o zi calduroasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

neata,de fapt noapte buna! unde stai adriana?

noi suntem cu 40 de 3 zile.impachetari,sosetute cu bitter ,cartofi rasi pe piept cu bitter................off tuseste,muci,moale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Capatul tramvaiului 45 pe Sos Chitilei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imaya spune:

Fetelor, nu am mai intrat aici cred ca mai bine de un an. Fara timp deloc!!
Am citit constant subiectul, am admirat evolutiile delfinasilor, dar timp de scris nu mai imi ramanea.
Felicitari mamicilor cu al doilea bebe, Histamina felicitari pentru puiutul tau sanatos, Paula, al meu e tot timpul pe jos in magazine cu tipete ca vrea ceva :))
Noi suntem bine, crestem mari, evoluam pe zi ce trece, mergem la cresa inca din septembrie fara probleme deosebite. Andrei vorbeste non-stop, corect cat se poate la 2 ani si 5 luni, sanatos, voinic.
Mi am promis de acum incolo ca voi intra macar la 2 zile sa va mai povestesc despre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imaya spune:

http://www.facebook.com/ina.bubulina/photos_stream

Va pun si fotografii cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Neata! Dau cafeaua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onimir spune:

Salutare dragi mamici!!
Va mai amintiti de noi? Am mai intrat din cand in cand si v-am mai citit, dar de scris n-am mai reusit.Am un program foarte incarcat , am mare noroc de soacra ca sta cu Victoras si pe langa asta ne mai si gateste si ne face curat.

Ma bucur pentru mamicile cu burtici si vreau sa va felicit.Va doresc sarcini usoare !

Victoras este un baietel bine dezvoltat, are aproape 1 m si 17 kg, dupa ultimele masuratori.In schimb nu vorbeste deloc si asta este deja o problema.
Am fost cu el la medicul de familie pentru ca incepuse sa spuna cum fac animalele pe la 1 an si 4 luni iar dupa ce am inceput serviciul nu a mai spus nimic.M-a trimis la Audinova la Bucuresti sa-i fac test de auz.Nu m-am dus pentru ca, dupa parerea mea copilul aude foarte bine.
Am fost la un psiholog si ne-a spus ca nu are nimic ci faptul ca i s-a oferit totul pe tava l-a facut sa nu mai simta nevoia sa ceara.Ne-a dat o lista cu exercitii pe care nu am timp sa le fac cu el, iar bunica nu se pricepe si nici nu se indura sa le puna in aplicare pentru ca ii e mila de el.
Am fost destul de ingrijorata o perioada gandindu-ma sa nu aiba vreo forma de autism sau ceva ca nu reactiona cand il strigam pe nume, dar se pare ca e incapatanare si nerecunoasterea autoritatii noastre.
Am vazut ca majoritatea delfinasilor vorbesc, spun chiar poezii si cantecele, mi-s asa de dragi.Nu inteleg de ce Victor nu-si da drumul sa vorbeasca .De olita nu mai spun ca nu vrea sa stea deloc pe ea asa ca suntem tot cu pampersi.De mancat nu vrea sa manance singur, doar bea din cana dar se uda tot.

Sper ca nu v-am plictisit ca m-am intins asa. Am prins un moment liber si am intrat sa vad ce mai faceti si sa va scriu si cate ceva despre noi.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Ce bine ca mai intra si mamici ce credeam ca ne-au uitat! Bine ati revenit Imaya si Onimir!

Onimir, ce mare e Victor! Cu vorbitul- sunt delfinasi care vorbesc bine si canta, spun poezii, sunt delfinasi care spun cuvinte, fara sa le lege in propozitii, si in ambele cazuri e perfect normal(zic medicii, nu doar eu). Daca te preocupa problema asta mai cere o parere. Iar daca trebuie sa faci exercitii cu el, apoi ia implic-o un pic pe socrela. Copiii sunt un burete la varsta asta, si trebuie stimulati, provocati (in sensul bun, nu excesiv). Eu de multe ori imi reprosez ca i-o iau inainte lui V, cand vrea sa imi spuna ceva, si se mai fastaceste/balbaie, iar eu stiu ce vrea sa spuna, o spun eu. Si vad ca se supara, se frustreaza si e deranjat. Si incerc sa ma abtin, sa il las pe el, chiar daca uneori ii iese mai greu (mai ales dupa trezire, cand vrea sa zica multe odata si nu ii iese).

Vlad e o figura, ioi, cate scoate, si le gandeste. Canta mereu, e vesel si cuminte. Nu mai face figuri la imbracat de cand e zapada, ca ii place si abia asteapta sa iasa din casa. DE mancat mananca binisor, nu ma plang. Si noi tot cu 2 lingurite- una el, musai, una eu, ca el se ia cu joaca si mai uita care e scopul pranzului.

A facut socrela carnati de vita si curcan (combinat). Care veniti la o portie??? Avem si vin de casa. Haideti si pe la mine, ca voi prin Buc va mai intalniti, MI-ul l-am ratat... Asa ca ia faceti-va drum pe aici.

Oare Tina ce mai face???



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

imaya, onimir, TREBUIE sa treceti mai des pe aici.

alice, am lipsit la cafea azi, motivat sa stii. Am fost intr-o vizita pelungita azi. Si m-am intors cu un sac de jucarii cadouri de Craciun - puteam linistita sa le pun pe astea sub brad si sa nu mai cumpar nimic.

onimir, eu stiu ca, daca pana la 3 ani nu vorbeste atunci e necesar control medical. Cat despre exercitii, trebuie facute chiar daca par grele. E pacat sa trageti mai tarziu doar pentru ca v-a fost mila.

histamina, sanatate va doresc. La medic ati fost? cam mult 3 zile cu 40.

crispro, pot eu sa vin la carnati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

imaya, onimir bine ati revenit!

imaya, ce cavaler ai, ma topesc dupa ochisorii lui albastri si mari

onimir, ce exercitii ar trebui sa faceti? La varsta asta e greu de facut teste audiologice (bine, depinde de copil), Bea nu a colaborat si am facut drum la Sibiu cam degeaba. Daca vrei sa-ti spun cateva ponturi cum sa-l testezi tu acasa, spune-mi si te ajut cu mare drag. Intelege si face ce-i ceri (sa-ti aduca o jucarie anume de ex.)?

crispro, ieri a tras si Stef vinul din damigene, vinut facut din struguri din gradina noastra. ~ 45 l, acrut, dar bun.

Azi dau cafeaua. Ah ce-as mai fi dormit, ieri am tras de dimineata pana seara cu curatenia. Dar nu-si gasea Bea , asa ca si-a aprins lumina sa o caute si uite asa ne-a dat desteptarea la 7 si un pic.

La noi iar ninge... viscolit.

Mergi la inceput