Alegeri 9 decembrie 2012

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Eu cred ca situatia in care sintem este extrem de grava.
Din cite am inteles vor fi 550 parlamentari, din care:
389 USL
80 ARD
60 PPDD
27 UDMR

Cifrele sint aproximative, nu le stiu exact.
Pai va dati seama ca la cei 389 parlam USL poate face ce vrea?
Poate trece ce lege "vrea muschii ei"?
In acest moment nu mai exista nici o opozitie, nici un control al parlamentului???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Cred ca exagerezi.
In 2009 cand PSD si PDL erau la guvernare si aveau si presedintele de partea lor, situatia era si mai grava.

USL-ul este format din trei partide si presedintele "joaca" in opozitie, deci avem o situatie mai echilibrata.
Sa nu uitam ca Presedintele are si CCR de partea lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Parlament cu 300 de parlamentari? Visuri taica! Ciocu mic si la munca, c-aveti de dat aproape 600 de salarii celor care v-au fraierit!

PS. Congresul USA are doar 535 membri, la o populatie de peste 15 ori mai mare ca a noastra ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Daca numeri numai parlamentarii din parlamentul central ai dreptate. Daca numeri si pe cei din parlamentele federale iesim pe minus.

Eu zic sa punem de-o federalizare si atunci ne ajung 200 de parlamentari la Bucuresti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Liviu Dragnea (USL): „Legislativul va avea 80 de parlamentari în plus“

ole, clubul se mareste ...




Sa fie primit!

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania






haha, tare replica!

Dar nu inteleg (nici nu ma pricep la politica) numarul de parlamentari nu este fix? Un nr fix de senatori si un nr fix de deputati? Adica 1 senator la x cetateni si 1 deputat la y cetateni? Variaza? In functie de ce factori? Chiar nu inteleg....

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Daca numeri numai parlamentarii din parlamentul central ai dreptate. Daca numeri si pe cei din parlamentele federale iesim pe minus.

Eu zic sa punem de-o federalizare si atunci ne ajung 200 de parlamentari la Bucuresti.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )



Nu stiu exact cum e organizarea in SUA, dar si la noi exista la nivelul fiecarui judet consilieri judeteni, cu presedinte de consiliu ales uninominal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu-i mai plangeti caa-s mana in mana cu totii...zau,pe ce lume traiti fratilor?Chiar credeti ca isi vor scoate ochii?
Nici pe departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Nu-i mai plangeti caa-s mana in mana cu totii...zau,pe ce lume traiti fratilor?Chiar credeti ca isi vor scoate ochii?
Nici pe departe.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Exact asta e problema.
In ultimul timp pareau ca incep sa-si scoata ochii, ceea ce nu era decat in beneficiul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Nu-i mai plangeti caa-s mana in mana cu totii...zau,pe ce lume traiti fratilor?Chiar credeti ca isi vor scoate ochii?
Nici pe departe.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Exact asta e problema.
In ultimul timp pareau ca incep sa-si scoata ochii, ceea ce nu era decat in beneficiul nostru.




Dl Presedinte nu a iesit cu nici o declaratie? Parca iesea zilnic in ultima vreme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai,ei isi vor capatui rudele,nevestele...isi vor plati datorile pentru cum au ajuns acolo...chiar credeti ca le pasa?Nu.

Eu am ramas socata cat de mult a iesit USL-ul.Prea mult.Prea mult.

Atata ura au strans oamenii ca s-au dus orvbeste in partea cealalta..alterand echilibrul serios de tot.Basescu...Basescu si-a cam jucat cartile..nu-l pra intereseaza.O sa fie nasol rau.

Acum sunt orbiti de razbunare si nu vor tine cont de nimic.
Iar Dragnea...bleah aseara mi-a venit sa vars cand am auzit ce prostii scoate pe gura....ca sa nu vorbesc urat,dar e execrabil..sper doar ca vorbeste gura fara el....

Mergi la inceput