Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6)

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (6) | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!


Suntem un de 47 fericite si implinite care incep povestea primelor 365 zile din viata boboceilor nostri mult-asteptati
Comorile noastre sunt 25, 22,





Rugaciunea parintilor pentru copii

Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om si ai suflat in fata lui suflarea de viata si, binecuvantandu-l, ai zis: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileei, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate ca neincetat sa reversi harul Tau si sa te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti.
Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere. Indreapta pasii lor pe caile omeniei, ale dreptatii, ale dragostei de oameni si ale bunei-cuviite. Ajuta-mi a cultiva in ei bunatatea si a-i face folositori lorusi si obstei in mijlocul careia traiesc. Da-le lor comorile ceresti ale virtutii, care nu pier niciodata.
Nu cer pentru ei, Doamne, bogatii pamantesti, ci te rog da-le un trup sanatos si iubitor de osteneala, precum si suflet luminat si ravnitor spre tot binele, ca sa ajunga buni fii ai Sfantei noastre Biserici si vrednici cetateni ai Patriei, ca de-a pururi sa binecuvanteze numele Tau. AMIN



Povestea boboceilor pufosi de la bobul de mac la venirea pe lume:




Uite asa crestem noi





Bobocei pufosi de august

20.08 - Ilaria Rita - cezariana la 36s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Patricbebe

22.08 - Sophia - cezariana la 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 10 - de Oana (Tzitziri)

25.08 - Calin Adrian- cezariana la 36s/ 3350 g / xx cm / APGAR 10 - de Mirabelac

27.08 - Dragonita Iris-Elena - cezariana la 37s/ 2620 g / 47 cm / APGAR 9 - de Bob_pixel

28.08 - Denis Andrei- cezariana la 37s/ 3500 g / xx cm / APGAR 10 - de G_rainbow (Gabriela)

28.08 - Petru (Rares)- naturala 41s/ 3750 g / xx cm / APGAR 10 - de Lalu85

29.08 - Maria - cezariana la xxs/ 2960 g / 49 cm / APGAR 6/7 - de Virginia_86


Bobocei pufosi de septembrie

02.09 - Mihnea-Bogdan- cezariana 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 7 - de Anidaz


05.09 - Radu Cristian- natural 36s/ 2600 g / 46 cm / APGAR xx - de Simonix

05.09 - Stefan- cezariana 37s/ 3050 g / xx cm / APGAR 10 - de m_m51981

05.09 - Ana-Nectaria- cezariana 34s4z/ 2100 g / xx cm / APGAR 10 - de mami.ilinca - Luminita

06.09 - Maya Cristina- cezariana 38s/ 3100 g / 51 cm / APGAR 9 - de Olivette

10.09 - Adela- cezariana 38s/ 3700 g / 50 cm / APGAR xx - de danageodoiu

12.09 - David Cristian- natural 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR 9 - de RamonaCopot

12.09 - Daniel- natural 37s/ 2400 g / xx cm / APGAR xx - de Chri70

14.09 - Vlad Petru- cezariana 36s/ 2700 g / 49 cm / APGAR 8 - de Veroboroda

14.09 - Matei- cezariana 39s/ 4000 g / xx cm / APGAR 10 - de Stella87

17.09 - Mihai Alexandru- cezariana 39s/ 2800 g / 47 cm / APGAR 9 - de Madaiulia

17.09 - Anita Zsofia- cezariana 38s/ 2770 g / 49 cm / APGAR 10 - de moni81

17.09 - Ioan Alexandru- cezariana 38s/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Anda28

18.09 - Bobocica - natural 39s/ 2650 g / 50cm / APGAR xx - de didi-anda

18.09 - Emma Gabrielle- natural 38s/ 3700 g / 52 cm / APGAR 10 - de DanielaBejan

18.09 - David Gabriel- cezariana 38s/ 2600 g / 51 cm / APGAR 9 - de Corinuka_g

18.09 - Alexandru- natural 39s5z/ 3100 g / 50 cm / APGAR 9/10 - de carinablanca

18.09 - Rares Ionut- cezariana 35s5z/ 2900 g / 50 cm / APGAR 7 - de mlhaela

20.09 - Vlad- natural 37s/ 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de adrianadana

21.09 - Bobocel- cezariana 40s/ 4150 g / 51 cm / APGAR xx - de Marikaki

21.09 - Theodora Maria- natural 41+s/ 3205 g / 50.5 cm / APGAR xx - de Lulutza

22.09 - Andrei- natural 40s/ 4200 g / 53 cm / APGAR xx - de Andreea (nu_mai_stiu)

24.09 - Elisa Andreea- natural 35s/ 2740 g / 49 cm / APGAR 9 - de Roxana11

24.09 - Paul Gabriel- cezariana 39s/ xxxx g / xx cm / APGAR 10 - de Carmen

24.09 - Roland - cezariana 39s/3650 g/54 cm/APGAR 10 - de Paula

25.09 - Toma - natural 40s/4268 g/53.5 cm/APGAR xx - de Irimell

28.09 - Ilinca Teodora- natural 40+s/ 3770 g / 53 cm / APGAR 9 - de Anaomaria

29.09 - Antonia- natural 40s/ 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de slimfitmada

29.09 - Luca Stefan- .s/ 3800 g / 53 cm / APGAR 10 - de Raluca22




Bobocei pufosi de octombrie

01.10 - Natalia- cezariana 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR xx - de Ramona7575

01.10 - Teodora Silviana- natural 39s/ 3600 g / 51 cm / APGAR xx - de LoryD

01.10 - Bobocel pufos- natural 40s/ 3695 g / 52 cm / APGAR 10 - de Norma36

08.10 - Bobocica frumoasa- cezariana 39s/ 2700 g / 48 cm / APGAR 10 - de Sandy_2008

10.10 - Maria- cezariana 38s/ 3700 g / 54 cm / APGAR xx - de Madanan

12.10 - Luca- cezariana 41s/ 3570 g / 51 cm / APGAR 9 - de Kytana

15.10 - Bobocica- naturala 35s/ 2200 g / 47 cm / APGAR 9 - de ela_04

16.10 - Ema Andreea- naturala 40s/ 3410 g / 50 cm / APGAR 10 - de Ramona_BM

16.10 - Mara- cezariana 40s/ 2950 g / 50 cm / APGAR 9 - de ANKA-iasi
[left]
18.10 - Simona-Ioana- naturala 40s/ 2910 g / 50 cm / APGAR xx - de Elfica

21.10 - Ruxandra Elena- naturala 40s5z/ 3420 g / 49 cm / APGAR 10 - de gaitica78

25.10 - Giorgios- naturala 40s/ 3810 g / xx cm / APGAR xx - de Moro-K




[left]Mamicilor care au fost cu noi dar care din diverse motive nu ne-au mai putut fi alaturi le uram multa sanatate si fericire alaturi de boboceii lor
sansb, bombboana, bya_me, Cristiina, mamiseli_11, sora13a, _vicki_, miro79, irene, a_raluca

[size=3]Un gand bun pentru : mrenescu - Maria, VIOIKA76



Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

[b]Cum sa-ti activezi PM-ul
- Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

[b]Cum sa ascunzi un link
- [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

[b]Cont comun:
sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Moro eu te inteleg foarte bine, daca iti mai aduci aminte povestea mea: stat nin stop la san, in cazul nostru de foame, ca nu se satura micuta. Si eu am tinut-o 3 sapt exclusiv la san si la fel le ziceam tuturor care incercau sa-mi spuna ca nu se satura copilul: ca eu stiu mau bine, ca organusmulbproduce cat lapte are bb nevoie, stii si tu textele.
Iti spun cu mana pe inima ca nu e nici o tragedie sa bea si supliment. Eu m-am resemnat ca organismul meu nu produce cat e nevoie. La inceput i-am dat supliment la fiecare masa, ba chiar la unele mese era san, lm muls si lp. A recuperat fb, lua peste 100 g/zi. Dupa ce a recuperat am inceput sa-i raresc suplimentul ca mi se parea ca prea pompam in ea. Asa ca am ramas la 3 suplimente pe zi, la 11, 16, 21, aproximativ, evident. De obicei bea 100 ml, iar seara ii dau 130. Au fost si 2-3 exceptii in care i-am mai dat inca un bibe seara pe la 12-1, cand nu adormea si ii era foame.
Noaptea ii ajunge doar sanul. Suge si adoarme la loc. Dar ziua dupa ce suge, plange ca mai vrea. Asa am ajuns la 3 suplimente pe zi.
Stiu prin ce treci, si eu am plans ca de ce nu pot sa alaptez exclusiv, de ce nu e suficient, etc, apoi plans ca mi-am lasat copilul infometat cu indoctrinarea asta cu alaptatul exclusiv. Trebuie sa ajungi la un echilibru care sa fie bine si pt bb si pt tine.

Eu am ajuns la concluzia ca la inceput a luat in greutate ca ea nu avwa nevoie de mult lapte si ii ajungea ce aveam eu. Apoi tind sa cred ca eu produceam tot la fel, dar devenise insuficient pt ea. Ma consola faptul ca si alte mamici stateau cu bbii la san non-stop, insa cand am vazut pe cantar adevarul....si era acelai cantar. In 3 saptamani luase de-abia 200g, nici greutatea de la nastere nu o atinsese.

Am mai avut 2 tentative de alaptat exclusiv, acum m-am lecuit. Stagna in greutate si dupa o saptamana incepea sa scada.
Maya de 2 luni jumatate primeste supliment si nu refuza tzitzi. Plange la ea doar cand o goleste si inca ii e foame.

Eu as zice sa-i dai supliment la inceput si sa te mulgi intre timp, apoi la masa urmatoare ii dau san si ce ai muls si poate ii e de ajuns. Si asa cine stie, poate ajungi sa produci cat are nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor.
Eu 5 saptamani i-am dat si san si supliment, dar ma mulgeam dupa fiecare masa ca sa produc mai mult; uneori scoteam mai mult alteori mai putin dar nu m-am lasat; iau si Galafor si More milk plus si beau ceiuri de stimulare a laptelui. Acum am ajuns sa ma mulg doar seara si nu ii mai dau suplimentdecat fff rar; odata pe saptamana seara daca sunt ff obosita se pare ca nu produc destul. Ati incercat si voi muls, galafor si more milk plus? Poate va ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu nu il tin mai mult de 20-30 minute la san, si e liniste in casa cand alaptez sa aud cat inghite; nu il las sa ma foloseasca drept suzeta; daca incepe sa ma molfaie ii strang eu sanul sa ii curga lapte sau il iau de la san si il bat pana i se face iar pofta de mancat; ii dau cam la 3 ore, ca asa cere el si ascult toate cele 20 minute cat inghite si imi cam dau seama daca mananca suficient sau nu. E important sa ajungeti la supt si inghitit, cel mult 2 supturi si o inghititura ca atunci inseamna ca vine mult lapte. Sper ca m-am facut inteleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

HA HA CE AIUREA SUNA IL BAT PANA II VINE CHEFUL DE MANCARE ; IL BAT PE SPATE SA RAGAIE....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Bobocica mea a adormit pe la 14 s-a trezit la 19 i-am facut baie, a papat si s-a culcat la loc
Bine, a urlat si ea ca ei ii era foame iar eu ii dadeam zor cu baia dar la baie ii place. cand o scot incepe sa urle.... cred ca de frig ca tremura mititica iar cand o infasor in prosop se mai linisteste. Sau poate nu-i place golasa... dar cand o dezbrac pt baie nu zice nimic... ufff... poate o fi de la faptul ca a stat in incubator in primele 2 zile... sau asa o fi ea friguroasa... cine stie...
M-ati pus pe gandurui cu laptele asta... cand am fost la dr i-am spus ca fata tot mai varsa in jet din cand in cand ...adica cam o data pe zi, cel putin. I-am zis ca nu am reusit sa-i dau laptele ala praf dar nici nu m-am chinuit prea tare cu el.
Zicea ca ma joc cu stomacul ei si daca il dau peste cap sa nu vin la ea. Nici nu stiu ce sa fac...poate maine o sa mai incerc sa-i dau.
Da` ma oftic rau ca am lapte ca la balamuc iar ei ii place asa mult la san Ea a luat in greutate. La inceput mai greu apoi cam 200 gr/ sapt insa sapt asta a luat numai 110 gr. Am sunat dr si a zis ca e normal ca intr-o sapt sa ia mai mult in alta mai putin ca de asta se cantareste copilul la luna nu la sapt, ca nu are legatura cu varsatul. Dar din ce ziceati voi m-am cam speriat...

& fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Buna seara mamici,

KYTANA:printesele sunt bine, multumim de intrebare. maine mergem la pediatra pt controlul lunar , am fost la eco recomandate si totul e bine. ne incadram si noi la fornaiti spre dimineata, kk o zi da , una ba, zambete , rasete , manuta dreapta in gurita, incercari sa se ridice dc sta pe spate ...are zile si zile, azi nu cred ca a dormit cumulat 1 ora, dar sincer refuz sa o raportez la cat tb sa doarma un bb a as lua-o pe aratura.
OLI:la mule lunite! ce face Maya?
CARMEN :la multi ani mami*3!
MIRABELA:esti maestra in bucatarie!
MORO: de ce retinusem ca aluat f bimne puiul tau in greutate ?! of nu stiu ce sa te sfatuiesc, iti tin pumnii.


Fetele cu 2 bb care stati singure , fara ajutor , jur ca nu stiu cum va descurcati. eu cu mama ajutor si tot mi-e greu. va admir.

pup


Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Neata,

hai ca am fost ultima ieri seara si prima azi dimineata
va invit la o cana de laptic cu napolitane.

Cafea nu mai beau deloc,am observat ca se agita f tare si noaptea ne culcam la 1-2. Nu va inchipuiti ca beam 3 cani, ci doar juma' de ceasca dimineata , sa ma trezesc...si am facut asta de cand am venit de la maternitate cu Ana , nu a deranjat-o deloc...intre timp lucrurile s-au schimbat.

Ma pregatesc de o noua zi ,va pup pe toate.

ps: OANA:multumim pt capitol, Doamne ajuta sa fie cu copii cuminti, care dorm bine si sanatosi!

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Abia imi tin ochii deschisi
Mi s-a luat de colicii astia!!! Nu mai trec odata???
Deja nu mai stiu de cate ori s-a trezit aseara!

In rest e bine. Ieri a facut 3 luni si cantatul arata 6040 g
Maine mergem la masuratorile oficiale, sa vedem si cu inaltimea cum sta!

Mami.Ilinca, sa ne povestesti cum a fost la dr.
Kytana, cum sunteti?
Stela, mai merge programul ?
Andreea, ne-ai parasit?
Oana, ai facut Scintigrafia?
Moro, cum merge cu suplimentul? E mai linistit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

pt MAYA!

harta asta de crestere o foloseste dr mea, Maya e f bine la 3 luni.
http://www.cdc.gov/growthcharts/data/set1clinical/cj41l018.pdf
Noi visam la 6 kg la 4 luni, ar fi greutatea medie pt nou-nascuti la termen.
bravo mami OLI! Cum se simte mama ta?

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata,

am zis ca revin ieri si m-am pierdut in spatiu .

Olivia, am facut scintigrafia si e ok.Deci deocamdata stau bine.

In legatura cu boala- per ansamblu sper sa fie bine.Am niste factori in defavoarea mea, care cresc riscul de recurenta si niste factori in favoarea mea, care il scad.Deci per ansamblu ramane tot cum o da Dumnezeu. Oricum sfarsitul asta de an stau si eu linistita.
Incep de luni radiatiile - pana pe 15 ianuarie zilnic.Exceptand zilele de sarbatoare. Si dupa aia incep tratamentul hormonal sper cat mai mult timp...Si planuiesc sa imi scot in primavara celalalt ovar (eu oricum ramasesem in unul singur de 11-12 ani) ca sa fie menopauza ''naturala'' nu indusa de medicamente ca acum.
Si cam atat...daca trag linie si adun tot ce mi s-a intamplat anul asta, ies pe plus. Cineva a vegheat asupra noastra sa ne fie bine.

Sophia e cuminte. Doarme, mananca..a facut 3 luni si aproape imediat dupa asta (cred ca stia ) a inceput a doarma noaptea de la 8-8.30 la 5-5.30. Ca program si-a facut singura cam aceleasi repere.Mananca la 5-5.30 dimineata, somn, ii conducem pe baieti la usa la 8 cand pleaca la gradi/serviciu, se culca iar pana pe la 10-10.30-11, mananca, mai stam la giugiuleala, carusel, mai vorbim, presarat cu reprize de somn si mancat si la 8maxim seara facem baita pentru ca imediat dupa incepe sa isi bage pumnuletii in gura si sa devina agitata (de somn).Asa ca o bag in pat (cu mine), dau suzeta ( o calmeaza) si doarme pana dimineata la 5-5.30 cand o luam de la capat.
Nu am intentionat eu sa ii fac nici un program, dar vad ca singurica si-a facut reperele astea si se tine de ele.Cred ca are ceas in burtica
A inceput sa manance mai rar si mai mult.Acum mananca constant 130 ml (din 120 ml apa). Daca inainte sterilizam de vreo 3 ori pe zi, acum de doua ori e suficient (maxim 8 biberoane)

Cam asa despre noi. O sa tin aproape ca acum m-am mai linistit si am alta stare de spirit

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput