Scenarii postalegeri

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

O alianta care ajunge la putere se intareste, isi mareste coeziunea, pentru ca au interese materiale din gestionarea puterii. Nimeni nu risca sa treaca in opozitie.
"Sobolanii parasesc corabia" cand simt ca se scufunda cum a fost cazul UNPR sau a diversilor membrii PDL.

Eu nu cred ca exista intentia de a fragmenta USL-ul. Basescu si PDL-ul s-au consolat. Probabil ca le va fi bine si in opozitie, si vor fi si la adaport de nemultumirea populatiei. Nici PSD-ul nu a forta nota sa ajunga la guvernare in 2010. Ponta spunea de atunci, ca vor sa ajunga la putere prin alegeri.

Turturica explica bine www.romanialibera.ro/opinii/editorial/de-ce-sustin-marile-puteri-numirea-lui-ponta-ca-premier-285802.html" target="_blank">De ce sustin marile puteri numirea lui Ponta ca premier
Oficialii occidentali respecta vointa electoratului.
O modificare brutala a vointei electoratului este perceputa ca nedemocrata, un factor de risc de miscari de strada si sanctionata de oficialii occidentali.

Dar nu stiu de ce va faceti probleme ca tot aceeasi gasca-i la putere indiferent ca se numeste ARD sau USL.
Ponta a fost coleg de campanie electorala cu Udrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

vise placute Deceneus, tu care speri ca Ponta o sa mai fie priministru.
poti te rog sa imi spui care sunt marile puteri care il sustin pe ponta? arata-mi si mie te rog un articol, unde o mare putere il sustine pe ponta, si nu ce spune Turturica, ca acolo e doar opinia lui cu inflorituri si alte bazaconii ca sa umple inimile cu sperata hotilor.

as fi curioasa ce crezi tu cu adevarat deceneus: pe cine crezi ca va propune Base premier. si apoi o sa iti spun eu pe cine cred eu.
si cand va veni timpul o sa vedem, care dintre noi a fost mai aproape de adevar.

nu pot sa cred ca asa parere proasta puteti sa aveti despre Base incat sa credeti ca ar putea sa propuna un alde Tariceanu, Ponta, sau Geoan!!! Geoana influent in SUA, la cine?

Base a afirmat inca de asta vara ca el a facut doua propuneri de priministru de care ii pare rau, Tariceanu si Ponta. cum mai poate cineva sa creada ca Base iar mai propune odata.

asa ca Deceneus te-am ajutat cu raspunsul si ti-am eliminat din start doi de pe lista ta de favoriti.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Eu nu sper nimic! Cred ca Basescu va desemna pe cel propus de USL.
Nu l-am agreat niciodata pe Ponta. Sunt constient ca nu-i bun de Premier, dar nici Basescu nu a fost bun de Presedinte si uite ca a luat si al doilea mandat, bineinteles cu complicitatea PSD-istilor, care l-au trimis pe Geoana sa-si faca masaj la Vantu.
Se pare ca tocmai Ponta era sef de camapanie a lui Geoana.
Dupa episodul respectiv l-au ajutat pe Basescu sa faca o majoritate parlamentara.
Adevarul este ca le-a fost frica de alegerile actuale.
Daca PDL-ul si PSD-ul ramenau la guvernare si PNL-ul in opozitie acum ambele partide nu mai aveau 30%.
Au vrut sa evite erodarea simultana a celor doua partide.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

deceneus, Ponta afirma ca "#351;i a precizat din nou c#259; USL îl va propune pe el, ca unic candidat, pentru postul de prim-ministru."

deci sa inteleg ca tu crezi ca Basescu il va propune pe Ponta premier da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

si vreau sa precizezi ca afirmatia "dar nici Basescu nu a fost bun de Presedinte si uite ca a luat si al doilea mandat," este doar parerea ta. minoritara asa cum a iesit la alergeri.

deci parerea mea e ca Basescu este grozav ca presedinte si ca fara Base, Romania nu ar fi facut nici acei pasi micuti pe care i-a facut pana acum inspre a fi o tara democratica. Lui Base nu i-a fost usor sa ajunga sa desconspire atatea clanuri, dar asa cum a promis, a reusit, si pentru asta o sa ramana in istorie, si in inimile multor romani. sa aud ce au reusit din acest punct de vedere fostii presedinti? iti spun eu, nimic. mai mult au fost doar niste paiate pe post de presedinti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Almo, Geoana este bine vazut de americani fiind atata timp ambasador in Sua...nu am o parere proasta despre Basescu dar cred ca nu are ,in situatia de fata,ce premier sa puna din afara aliantei USL pentru ca nu ar reusi sa treaca in parlament,tocmai de asta caut variante de prim ministru in USL...daca tot e asta dilema saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Basescu nu a fost bun de Presedinte

Dar a fost mai bun decat TOTI ceilalti presedinti pe care i-a avut Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Depinde ce criterii de evaluare avem. Eu cred ca un sistem politic democrat nu este personalizat.
Voi priviti sistemul politic functionand ca o armata si atunci Basescu este un bun comandant.

Presedintele conform Constitutiei trebuia sa fie un arbitru, un mediator si un reprezenant al Romaniei, ori Basescu nu a fost asa ceva.
El din start a vrut sa fie jucator, deci in afara Constitutie. A spus ca va "joaca"/lupta impotriva "sistemului ticalosit", dar a luptat sa preia controlul "sistemului".

Acum sistemul se "debaraseaza" de el. "Cupola" are alti conducatori, si scoate in lupta politica niste pioni de sacrificiu. Basescu este un astfel de pion, si a acces la putere pentru ca este vulnerabil prin dosarele penale cu care putea oricand sa fie executat.
Sunt minoritar ca opinii, dar adevarul nu tine de majoritate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu esti minoritar Dece,acum nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

deceneus eu nu stiu zau de unde vii tu cu astfel de idei. tot timpul vorbesti exact pe invers.
parerea mea e ca Basescu garantorul constitutiei la ora asta, ca daca nu ar fi el, USL ar da cu constitutia de pamant, ( asta s-a vazut in ultimele luni, prin actele parlamentului si ale guvernului)
basescu ne-a reprezentat in europa fara sa ne faca de rusine si cat se poate de bine. Crin si Ponta in schimb nu au facut decat sa ne faca de ras cu toate declaratiile lor tembele. zi-mi si mie te rog cand ne-a facut Basescu de ras pe plan european?
Basescu in toate iesirile lui din ultimul timp vorbeste la subiect, trage semnale de alarma. Ponta vine cu glumite proaste si minciuni plus ca bilanutul guvernarii din ultimele 6 luni e un esec.

cine se debaraseaza de cine? daca l-ar fi gasit pe Basescu vinovat de mult l-ar fi executat. din pacate insa nu au cu ce.
Basescu le sta insa ca un nod in gat si din fericire o sa le mai stea inca 2 ani de aici inainte.

tot nu mi-ai spus pe cine crezi ca o sa numeasca Basescu premier? asta va demonstra cat de bine il cunosti?



Mergi la inceput