am nevoie un sfat

am nevoie un sfat | Autor: patipats17

Link direct la acest mesaj

buna sunt intr-o mare dilema..acum 7 ani am trait o frumoasa poveste de dragoste in urma careia am nascut un baietel..problema e ca tatal lui nu l-a vrut si ne-am despartit cand inca eram insarcinata...copilul are 6 ani jumate acum..dar cand avea 3 ani l-am cunoscut pe actualul meu partener...baietelul meu il considera tata pe al..si nu stie nimic despre adevarata lui identitate..as vrea sa ii spun adevarul si nu stiu cum si cand ar fi momentul...mai ales ca acum a revenit tatal lui adevarat in viata noastra dupa 6 ani jumate de lipsa...nu stiu cum sa fac si ce sa fac...va rog mult sa ma ajutati cu un sfat..
va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns distinctflow spune:

Nu mai sta pe ganduri si incearca sa ii explici de ce ai fost nevoita sa ii ascunzi adevarul. Mai bine ii spui acum decat mai tarziu.

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

pt nepotelul meu asta a fost lovitura de gratie.tatal a aparut si disparut ca o cometa. la 16 ani mi-a spus ca era mai bine s anu aiba aceste aparitii meteorice in viata lui.
prietena mea f buna,crescuta de alt tata decat naturalul,a avut aceeasi reactie c anepotelul meu.

esti tu sigura ca nu va mai dispare?

iti dai seama ce dezechilibre produce dupa aceea?

ce incredere poti avea intr-un om care 6 ani nu si-a dat seama ca e tata? cum d ela lovit sentimentul paternitatii chiar acum si de ce ,emotional,copilul trebuie sa le perceapa din plin?
mai bine ,daca tot vrei,lasa-l sa se apropie de copil ca 'prieten" si dupa o perioada de testari,spune-i.dar e nevoie de timp.

daca biologicul te asigura ca nu il va defaima pe prietenul tau, ca nu se va folosi d ecopil impotriva ta,da,dar repet, din experienta noastra, ar fi fost mai bine sa nu fi aparut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Vorbeste cu tatal natural sa nu vina acum cu pretentii de a fi recunoscut de copil toc-poc!Sa vina in viata copilului ca un prieten de nadejde si poate mai tarziu isi va dezvalui adevarata identitate.

Nu are rost sa te grabesti sa-i spui adevarul copilului. nu iti garanteaza nimeni ca tatal s-a intors pentru totdeauna si ca aparitia lui il va face mega fericit pe copil. Impactul unei asemenea vesti la o varsta atat de frageda nu cred ca-i prea usor.

Am in jurul meu copii pe care parintii naturali ii amagesc cu vorbe ca vor veni sa-i vada, sa le aduca... apar cand au ei chef... defapt sunt mai mult disparuti decat prezenti in viata copiilor. Copii sufera ENORM.

Si-acum am sa iti spun ca am trait pe propria-mi piele lipsa tatalui natural din viata mea. M-a parasit cand aveam 1 an si dus a fost. Desi am crescut de la varsta de 7 ani alaturi de un tata vitreg care m-a iubit si mi-a facut o gramada de pofte si mofturi nu am incetat niciodata (cata vreme am fost copil) sa ma gandesc "oare de ce n-am si eu tata natural langa mine asa cum aveau cam toti copii la vremea respectiva". Acum ma bucur , daca pot spune asa, ca nu a venit sa mai intre cu bocancii in viata mea. Le plang de mila prietenelor mele despartite de soti care sufera pentru ca tatii copiilor lor isi amagesc permanent copii cu promisiuni pe care nu si le tin aproape niciodata.

Si mai este o vorba din popor... " Tata este cel care te CRESTE nu care te face".

Iti doresc sa iei cea mai buna decizie pentru sufletul copilasului tau!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Defineste ce inseamna"a revenit in viatza noastra dupa 6 ani si jumatate".

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

cred causor usor sa introduci aceasta idee : el nu este tata natural , ci tata este altcineva , dar el te creste , te iubeste etc .

deschis si de pe acum , pentru ca mai tarziu va fi tare dificil .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Eu nu as vrea sa fiu in pielea mamei care trebuie sa ii raspunda unui adolescent furios de ce nu i-a spus pana la aceasta varsta de faptul ca tatal care l-a crescut nu-i este tata biologic...



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

eu as spune sa citesti un pic in francoise dolto, cand apare copilul acolo spune concret cum sa spui unui copil lucruri delicate, scriitoarea este psihanalista renumita
succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patipats17 spune:

a revenit in viata noastra in sensul ca dupa 6 ani jumatate ne cauta a facut rost de numarul meu de telefon si ma suna..si-a cerut iertate...ca ar vrea sa indrepte greseala si ca ar vrea sa ii mai dau o sansa sa imi demonstreze ca s-a schimbat...ca si-ar dori sa ne crestem copilul impreuna...relatia mea cu acualul partener este una stralucita..mi-a fost alaturi tot timpul si imi iubeste copilul enorm de mult...nu as renunta la el pentru a ma impaca cu tatal copilului...dar daca tatal biologic s-a schimbat si vrea sa intre in viata baiatului meu nu as vrea sa il privez de asta..treaba e ca nu stiu cum sa fac sa ii spun copilului despre el..ma gandeam sa inventez o poveste frumoasa din care copilul sa inteleaga ca are 2 tatici..si ca e un baietel foarte norocos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Cu riscul sa primesc rosii in cap: NU l-as crede, nu as avea incredere in el, si as cumpani mult de tot daca sa il mai ascult sau nu.
1. sper sa ca i-ai spus actualului partener ce se intampla
2. te rog nu te grabi sa il bagi in viata copilului, verifica ce a facut in anii astia, de ce a revenit subit si cuprins de remuscari
3. a recunoscut copilul legal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patipats17 spune:

nu il cred dar adevarul e adevar..nu pot sa il ascund toata viata...copilul nu l-a recunoscut legal...nu l-a vrut

Mergi la inceput