Pregatiri de Craciun ... si Anul Nou

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Racitura mea e gata!

Pusa la farfurii(platouri),asteapta rabdatoare sa se-nchege!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

Bravo andacos....harnica fata....eu maine...
Rufus ,multumesc pentru reteta o s-o incerc chiar acum....dar nu prea stiu cat gramaj are cana....

"Daca teoria mea nu corespunde faptelor, cu atat mai rau pentru fapte." - Martin Hegel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu am terminat cam tot ce era de facut in bucatarie:
supica pe pui cu galustile de gris
un bol mic de salata de beuf
un alt bol mic de salata de cartofi
mai avem din puiul grill asa ca nu ne stresam cu altceva
am primit sarmalute
am facut baigliurile, un cremes ce il dau maine drept recompensa lui MoshCraciun :D, am umplut eclerele cumparate si am facut un mic tort pt fi`mea
Si cam atat. Nu intentionez sa intru la bucatarit cateva zile bune :-)
Maine de dimineata ne punem sa asamblam bradul :-)

Craciun fericit tuturor !



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


Impreuna pentru 60 de copii
Prietenii lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Eu am facut cozonac cu nuca si branzoici acum se coc...ce miros bun e in casa...
Am decis cu familionul ca maine facem masa romaneasca asa:
supa de curcan
cartofi copti cu gratare , carnati,pui la cuptor
sarmale in foi de varza acra
salata de boeuf
platouri reci
cozonac si branzoici
torta cu blat de nuca si crema chantilly.
Pe revelion fac somon si fructe de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

eu am terminat bradul, am oprit si sarmalutele (am facut si cateva cu ciuperci - sotu' e mare doritor special pentru el :) ) si am pregatit piftelutele marinate (am facut piftelutele, am fiert ceapa bine si maine mai fac maioneza)
In rest mai urmeaza o ciorba de perisoare pe maine si ma opresc nitel pana inainte de anul nou, cand mai fac cate ceva (dar putintel)

Sarbatori fericite tuturor !

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am inceput si noi prajituritul. Am pus cateva poze din prima categorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Piftia mea e gata si da semne sa se inchege.

Fata cu sotul bananaie prin sat la colindat, sotul a baut un vin fiert inainte ca sa faca fata frigului. Se aud glasuri de copii si cate un caine latrand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

cozonacii is in tavi la crescut.
facut prajiturele pentru Santa dupa o reteta irlandeza, am pus icing de lamaie, nu de vanilie cum zice reteta
ciorba de perisoare
bagam un pui la cuptor maine cu piure...
in plan in vacanta asta mai e si o salata nu pot sa zic beouf, ca o fac cu carne de curcan
un somon si niste shrimpi mai asteapta prin congelator...

de Craciun suntem invitati, gazda face sarmale, asa ca desi am luat tot ce trebuie de sarmale, nu m-am mai agitat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Mama mi-a adus de dimineata un cozonac diabetic (fara zahar, dar ii iese bestial) si oala de sarmale gata ambalata, doar sa le fierb eu. Miroase asa de bine in casa...
Mai planuiesc o friptura, am deja fursecuri facute in zilele anterioare, cu care-l asteptam pe Mos Craciun. De pe la 12 ne apucam sa facem bradul ca deja nu ne mai intelegem cu asta mica
Nu fac altceva ca si-asa am sarit calul in ultima vreme cu bunatatile


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Si eu ma pregatesc pentru Craciun, beau cafeaua, ascult colinde si va citesc pe voi.
Dar sa stiti ca vom si manca azi. Sotul s-a trezit azi dimineata ca pofteste la chiftelute marinate, carnea pentru tochitura e pregatita, borsul de purcel aburind. Cozonacul il fac dupa pranz, cu el inchei pregatirile culinare. Si turtele de Craciun sunt gata!
Asteptam colindatori!
Sa aveti Sarbatoti linistite!

Mergi la inceput