FIV la Clinica Promed System(4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna,
Cris si eu am avut probleme cu artera uterina dreapta a fost marita , am avut tensiune in sarcina am facut clexane de 0.4 apoi m-a trecut pe 0.6 plus restul de tratament sincer iti spun ca nu mai suport sa vad pastile si injectii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

cris ma bucur ca esti bine acum.
Sa va spun cum am ajuns la Promed.
Acum doi ani ma pregateam de fiv la Polosino Sibiu.Mai aveam de facut analizele de tiroida.Acolo surpriza .Aparuse un nodul de doi cm si trebuia scos.Zis si facut doar ca pe masa de operatie au descoperit un cancer de tiroida iar acel nodul era un ggl metastazat.Am facut tratament si dupa un an am aflat ca am scapat si iata-ma iar dand cu bani pt analizele de fiv.Si eram absolut convinsa ca am sa fac la Sibiu.Dna dr endocrinolog care ma urmareste tot ma sfatuia sa merg la dna dr Bolintineanu.Dar eu nu si nu.Apoi am stat stramb si am gandit drept si am zis:am incredere oarba in dr mea de ce sa nu am si acum.
Si ma felicit in fiecare zi pt alegerea facuta.
Si uite asta e povestea mea.E mult de povesti dar nu e loc si nici timp.Chiar daca nu reuseste acest fiv tot nu-mi va parea rau pt alecere.
Mergem si cu adoptia si cu fiv in paralel.
Daca am invatat ceva din tot ce mi s-a intamplat a fost urmatorul lucru:ne putem pune in cap dar daca Doamne Doamne nu vrea nu avem ce face.
Luati zilele asa cum sunt, cu reusite si nereusite.Sunt si alte cai sa ne implinim misiunea de a fi MAME.
Si daca nu v-am plictisit va spun ca ma chinui mult sa scriu pt ca azi am scos doua alunite de pe spate si ma dor de lesin.Dar o sa treaca.
In concluzie: putef fi MAME si altfel.
O seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

draga mea engi . te felicit pentru curajul de care ai dat dovada cand ne-ai povestit despre cele rele intamplate . eu nu am avut curajul sa spun nici macar la cei apropiati .

sa fie cu succes decizia pe care o iei . eu iti doresc un bb al tau si unul adoptat . sau 2 ai tai . sau 2 adoptati . eu ti-am spus ca vreau 3 . nu conteaza cum ii vom avea . ceea ce conteaza este faptul ca trebuie sa iesim invingatoare din lupta pe care o ducem . provocarile astea sunt menite sa ne intareasca .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Multumesc Gabriela.
Dr cr sa nu spui nici cunoscutilor?
Nu mi-am dorit eu toate bolile astea si nici nu sunt molipsitoare.Prietenii mei-si am multi- stiu de toate astea:si de cancer si de adoptie si de infertilitate si de alunitele scoase si de multe altele....ce nu au stiut au fost rezultatele mele din sport,care au fost multe si foarte bune.Ei stiau ca merg in multe tari si ca ma plimb mult dar nu stiau rezultatele si nici cata munca este in spatele acestor rezultate.Daca vb despre aceste rezultate aveam impresia ca ma laud iar eu sunt ffff pretentioasa cand e vb de realizarile mele.
Si cine vrea sa rada nu ma intereseaza pt ca nu-mi dau ei da mancare.
Da , sunt puternica dar si ffff realista.Daca pling si ma victimizez nu reolv nimic.Trebuie doar sa gasesc o solutie pt fiecare problema.
Doar asa am reusit sa trec peste depresii-au fost multe in perioada de refacere dupa cancer-, asa am reusit sa razbesc in viata.
Viata e de c...t daca nu ai si un pic de noroc dar restul e munca.
Of, ce folozoafa sunt si mai ales nu aveam de gand sa scriu prea mult.
O seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

eu nu le-am spus pentru ca am vrut sa-i protejez . mai bine asa .

am avut si eu diagnosticul de suspect de cancer in 2002 - culmea , pus de domnul dr predoi . insa a fost infirmat de testele ulterioare . complicata viata asta . munca multa si oameni complicati . boala . si trebuie sa fii puternic sa te poti bucura de toate , pentru ca poate fi si mai rau . iar daca nu esti puternic psihic , te darama . poti pierde tot ceea ce este mai frumos . bravo tie ca ai fost puternica .

dar am citit o fraza interesanta la alt subiect si sunt total de acord cu ea : daca ar fi ca toata lumea sa-si arunce problemele intr-o groapa si ai putea sa vezi ce zace acolo , ai sa te grabesti sa ti le iei inapoi . si completez eu : macar cu ale mele m-am obisnuit .

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

engi felicitari din toata inima pt atitudine. Esti cu adevarat o invingatoare!

adevarul este ca niciodata nu poti sti ce e in sufletul unui om, ce a trait pana la momentul ala...si eu am avut probleme de sanatate nu tocmai usoare, incepand de la 18 ani si pana la 27 (insa nu chiar cancer, asta chiar imi da fiori numai cand pronunt cuvantul...) a fost oricum al naibii de greu dar din fericire s-au rezolvat, desi nu mai speram, cu ajutorul unui medic de 36 de ani care practic a daramat tot ce imi spusesera N medici in varsta, renumiti de altfel pt experienta lor...altfel nici macar nu aveam voie sa incerc sa raman insarcinata.

Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

engi cu dna dr Bolintineanu eu fac toate ecografiile de sarcina si mi se pare super profi, am foarte mare incredere in dansa. Cand am fost la inceput la ecografia de confirmare a sarcinii, ea practic trebuia sa se uite in uter sa vada embrionul, insa pt ca tot faceam eco intravaginal mi-a analizat tot, inclusiv ovarele, si asa a vazut si un chist pe un ovar care cel mai probabil s-a format in urma stimularii...ideea e ca mi-a placut mult ca nu s-a focusat doar pe sarcina si atat. E foarte atenta mereu, tot dansa la eco mi-a zis si de problema cu artera uterina stanga, insa cu tratamentul dat apoi de dna dr Predoi am rezolvat-o, acum circula sangele bine si pe acolo.
Bafta multa la FIV, eu sper sa reusesti, insa oricum ar fi, adoptat sau/si biologic, copilul care va ajunge in familia ta va fi al vostru 100%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Mutumesc fetelor.....maine incepe balul si la mine......merg la prima eco si mi-a schimbat Puregonul cu Gonal.....nu se mai gaseste puregon de 900.......am niste emotii mai ales ca stau prost la "oute"....dar maine e o alta zi ......acum sunt pe drum spre Bucuresti la concertul lui Horia Brenciu.....va spun maine cum a fost....pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

URGENT!!!!!!!......farmacia Tei e de incredere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

da este de incredere toate injectiile ptr inseminare le-am achizitionat de la ei, dar sa ai reteta la tine ca nu iti elibereaza injectiile fara reteta.
Bafta

Mergi la inceput